ПАРИ
Щокиращи данни: 800 стоки и услуги поскъпнаха страхотно за година!

Няма да ви се живее като видите колко неща са поскъпнали през 2022 година
Близо 800 стоки и услуги, които наблюдава Националният статистически институт, миналата година са поскъпнали. Само 49 са поевтинели, като се направи сравнение на цените им през месец януари с месец декември, показаха изчисления, пише „Телеграф“, на база данните за потребителската кошница на НСИ, предоставени на вестника.
Приблизително толкова са задържали цената си без промяна.
Потребителската кошница за 2022 г. съдържа 846 стоки и услуги, разясняват от института. Техните цени се наблюдават в над 6400 търговски обекта в 27-те областни центрове, където живее половината население на страната и се реализират 65% от продажбите.
На месец се правят 40 833 регистрации на цени и се изчислява средната на всяка стока или услуга спрямо относителното й тегло в потребителската кошница.
Тенденция
През отделните месеци цените на отделните стоки и услуги са варирали ту нагоре, ту надолу, но като цяло тенденцията при повечето е да вървят в посока увеличение.
Най-важната стока на трапезата на българина – хлябът, завършва годината с по-висока цена. През януари 2022-ра килограм бял хляб е струвал средно 2,18 лева.
През декември цената му е вече 2,37 лева. Оказва се, че премахването на ДДС-то за насъщния от юли, направено с актуализацията на бюджета като антикризисна мярка в подкрепа на домакинствата, наистина се е отразило върху цената в посока понижение, но не в пълен размер.
Производителите или търговците, от една страна, и домакинствата, от друга, са си разделили приблизително в съотношение 50:50 спестения данък.
Средната цена на килограм бял хляб през юни – месеца преди да отпадне ДДС-то, е стигнала 2,61 лева, след постоянно поскъпване от началото на годината.
През юли, когато данъкът е вече премахнат, цената на насъщния се е понижила до 2,37 лева, а през август пада до 2,32 лв. Ако обаче отпадането на ДДС-то изцяло се беше отразило на цената в полза на потребителя, поевтиняването е трябвало да бъде с около 50 ст., а не с 25-30 ст.
Разликата производителите или търговците явно са си прибрали в джоба.
Храни
Сред стоките от първа необходимост, чиито цени са значително нагоре, са млечните продукти. Кравето сирене е скочило от 12,44 лева през януари на 17,28 лева средна цена през декември. Кашкавалът се е увеличил от 18,87 на 25,48 лева.
Олиото също е качило цената си, но пикът е бил през лятото, когато литърът се е търгувал срещу средно 5,76 лева. Оттогава насетне всеки месец се отчита намаление, за да се стигне до 5,24 лева през декември.
Въпреки тенденцията към поевтиняване, олиото още е далеч от цената си в началото на миналата година, когато то се е продавало по 4,25 лева.
Шампиони по поскъпване обаче са яйцата. Тяхната цена се е вдигнала с 20 ст. за брой – от 31 ст. през януари на 51 ст. през декември. Това е ръст от над 60%.
При плодовете и зеленчуците тенденцията като цяло също е към поскъпване. Има обаче отделни стоки, които поевтиняват. Тук е важно да се отбележи, че статистиката отчита и цени на плодове и зеленчуци извън сезона им по специална методология, съгласно регламент на ЕС.
Това важи и за останалите сезонни стоки като летни и зимни почивки, летни и зимни дрехи и др.
Малко по-евтини през декември спрямо януари например са кайсиите, прасковите, черешите, ягодите, оранжерийните краставици и такива от открити площи, бялото зеле, зеленият пипер от открити площи, капията, празът, връзката зелен лук, марулите, спанакът, салатата айсберг.
Всички останали плодове или зеленчуци обаче са нагоре.
Техника
И докато стоките от първа необходимост поскъпват, други, които купуваме приблизително веднъж на 10 г., могат да се намерят вече на по-изгодни цени.
Това важи най-вече за техниката. Така например LED или LCD телевизорите са поевтинели от януари до декември със 100 лева – от 612,16 лева на 510,18 лева.
Мобилните телефони също са надолу – от 681,38 на 636,91 лева. На по-ниски цени могат да се закупят още кафе машините, четците за електронни книги, аудиослушалките, цифровите фотоапарати, таблетите, прахосмукачките, машинките за подстригване, пресите за коса.
Със затихването на COVID пандемията са паднали цените и на някои стоки и услуги, чието търсене бе скочило много заради разпространението на коронавируса.
Маските са поевтинели от 33 на 27 ст., дезинфектантите за ръце – от 2,39 на 2,27 лева, PCR тестът – от 89,64 на 77,37 лева.
През миналата година без промяна са цените основно на услуги, които се определят чрез нормативен акт (например съдебните и нотариални такси) или по решение на регулатор, какъвто е КЕВР (услугите на някои ВиК).
Не са се променили и цените на телефонните разговори и SMS-ите. Замръзнали са и цените на цигарите.
Бумът на пътуванията наду билета за самолета
Сред най-поскъпналите стоки и услуги са самолетните билети. През декември спрямо януари за една от дестинациите на нискотарифна авиокомпания цената е скочила от 215,58 лева на 602,99 лева, тоест близо три пъти. При останалите дестинации също има силно поскъпване, макар и в по-малък размер.
Според специалисти от авиобранша причината не е толкова скокът на керосина, колкото отприщването на пътуванията след 2 г. COVID и локдауни. И докато много хора са били твърдо решени да летят със самолет, независимо от цената, защото дълго време са стояли затворени вкъщи (т.нар. revenge travel), авиокомпаниите не са били готови са посрещнат увеличения пътникопоток.
Много от самолетите са още заземени, а връщането им в небето отнема време. Същото важи и за пилотите, които трябва да си възстановят летателните права.
При сравняване на цените на самолетните билети трябва да се има предвид и сезонността – през лятото, когато много хора пътуват за лятната си ваканция, както и през декември, когато има много пътувания покрай празниците, цените обикновено са на най-високото си ниво, разясняват още авиоспециалистите.
Поддръжката на колата нагоре, застраховката надолу
Поддръжката на автомобила – ремонт, смяна на масло, гуми и т.н., е поскъпнала, но пък застраховката „Гражданска отговорност“ е поевтиняла – от 247,41 лева през януари на 232,10 лева през декември.
Пикът на поскъпването на горивата е отминал. Най-високите цени са регистрирани през юни, когато дизелът е достигнал 3,43 лв. за л, а бензинът А 95 – 3,31 лв. Оттогава горивата вървят надолу, но пак остават по-скъпи спрямо началото на м.г.
По-евтин през декември спрямо януари обаче е пропан-бутанът, чиято цена се е понижила от 1,37 лв. на 92 ст. за л. След драстично поскъпване в края на лятото с пик през септември, когато достига 5,98 лв. за кг, през декември метанът вече е с 2 ст. по-евтин, отколкото в началото на 2022-ра.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.

Как стана в другите страни? По груби сметки, сега хляба е 2.20 лв., курса на еврото е 2 лв. за 1 евро (горе долу). Но хляба ще бъде закръглен от 2.20 на 3€, което означава, бивши 6 лв.
Месец след получаване на одобрение за еврозоната – всички цени в евро и лева според “официалния валутен курс” (на теория).
Месец след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци са задължени да обявяват цените в лева и в евро. Това обясни в интервю за “Преди всички” зам.- министърът на икономиката Николай Павлов. Той подчерта, че превалутирането трябва да е според официалния фиксиран валутен курс – 1.95583 лева за едно евро, като цените трябва да са ясно обозначени и да не се дава предимство на едната валута пред другата на етикета на дадена стока или услуга.
Целевата дата за въвеждане на общата европейска валута е 1 януари догодина, а очакването е през лятото вече да има яснота дали ще се случи тогава.
“Министерството на икономиката и индустрията е едно от най-ангажираните ведомства в подготвителния процес по присъединяване на страната ни към еврозоната. Участваме в Координационния съвет за подготовка.
Задълженията на търговците са ясно регламентирани в Закона за въвеждане на еврото”.
Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след датата на самото въвеждане на еврото в страната, посочи още Павлов. Той посъветва търговците да не избързват с обявяването на цените и в евро.
Държавата ще гарантира съблюдаването на разпоредбите на закона с всички свои лостове, увери зам.-министърът.
“Самото въвеждане на еврото не може да доведе до инфлация. Институциите ще извършват целенасочени проверки, за да няма некоректни търговски практики”.
ПАРИ
Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени
Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.
Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.
Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.
Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.
Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Оттеглнето на Клаус Шваб от Световния икономически форум бележи провала на глобалистите

Соченият за лидер на глобалистите, Клаус Шваб, архитектът на антиутопичния дневен ред на Световния икономически форум, обяви, че се оттегля от борда на глабалистката организация.
Това бележи края на една ера за Шваб, който се застъпваше за противоречиви политики като ядене на буболечки, кампании за масова ваксинация, контрол на населението и политики за намаляване на промените в климата, цифрова валута на централните банки и много други политики, подобни на тези в Китай.
Междувременно културните промени в Северна и Южна Америка сигнализират за нарастващо движение към традиционни ценности, отслабвайки идеологическата хватка на форума в Давос върху правителствата, неправителствените организации, корпорациите, църквата и обществото.
„След скорошното ми съобщение и когато навършвайки 88 години, реших да се оттегля от позицията на председател и като член на Борда на настоятелите незабавно“, написа Клаус Шваб в изявление.
Той подаде оставка като изпълнителен директор преди една година, като бившият норвежки външен министър Борге Бренде пое ежедневните операции. Световният икономически форум заяви, че заместник-председателят Питър Брабек-Летат е бил назначен за председател на борда временно и че е назначена комисия за търсене на заместник.
„Във време, когато светът претърпява бърза трансформация, необходимостта от приобщаващ диалог за справяне със сложността и формиране на бъдещето никога не е била по-критична. Бордът на настоятелите на Световния икономически форум подчертава важността да остане непоколебим в своята мисия и ценности като посредник за напредъка. Въз основа на своята доверена роля форумът ще продължи да събира лидери от всички сектори и региони, за да обменят информация и да насърчат сътрудничеството“, се казва в изявление на Световния икономически форум.
Оставката на Шваб идва три месеца, след като президентът Тръмп каза на глобалистите на годишната им среща през 2025 г в Давос, Швейцария: „Америка се завърна“.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда