СВЯТ
Икономическото чудо на Германия приключи в Украйна

За 200 дни като канцлер Олаф Шолц разби онова, което неговите предшественици Герхард Шрьодер и Ангела Меркел градяха в продължение на тридесет години. Германската икономика се срина като къща от карти. Още през есента ще излезе ужасяваща статистика за намаляването на БВП, спада на индустриалното производство, спада на реалните доходи на населението и бушуващата инфлация. Страната изпада в структурна криза.
Германия е държавата, която получи най-много ползи от разпадането на Съветския съюз. Републиката успя не само да възстанови единството – обединението на ГДР и ФРГ даде мощен тласък на консолидацията на Европа и икономическата експанзия на Германия в Западна Европа, както и в Китай, който закупи много машини и оборудване.
С падането на Желязната завеса се сринаха и икономическите граници. ФРГ получи достъп до евтината (развита) ресурсна база на страните от СИВ и постсъветското пространство. Германският бизнес получи не само огромен пазар за продажби, но и възможността да интегрира много страни в своя икономически проект – еврозоната. През последните тридесет години се случи нещо, което страната не можа да постигне в резултат на две световни войни: обединението на Европа и завладяването на пазарите на ресурси и продажби не със силата на оръжието, а чрез икономическа сила. Германските машини и оборудване се превърнаха в символ на икономическия успех на Европа.
В продължение на няколко десетилетия, стъпка по стъпка, ден след ден, немските работници изковаха икономическия триумф на Берлин в Евразия. Външноикономическата експанзия и растежът на германската икономика се отразяват перфектно от търговския излишък. От 1991 г. систематично расте, без да излиза на минус нито по време на кризата от 1998 г., нито през 2008 г., нито дори по време на коронавируса. В продължение на 30 години Германия всеки месец продава повече на външния свят, отколкото взема от него.
Интересното е, че търговският оборот между Русия и Германия през последните двадесет години съответства на понятието “партньорство”. Русия купува от Германия приблизително толкова, колкото германците купиха от руснаците – икономическа идилия. Ясно е, че петролът, петролните продукти, газът и въглищата идват основно от Русия.
С оглед на икономическите кризи, търговията между двете страни нараства до революцията в Украйна през 2014 г. След това се случи Крим и развитието на партньорството се забави: Русия започна да купува все по-малко от Германия, а след 2014 г. имаше забележим спад в цените на енергията, което намали разходите на ФРГ за покупки в Русия.
“Партньорството” не издържа при новото влошаване на отношенията в Украйна. От статистическа гледна точка обаче раздорът, иницииран от Германия, изглежда странен: износът от Германия за Русия е спаднал до нивото от преди двадесет години, докато вносът от Русия за Германия поставя рекорди. Резултатът е рекорден дефицит за Германия в търговията с Руската федерация. Този произтичащ дисбаланс е двоен удар за германската икономика.
Така през май 2022 г. Германия регистрира търговски дефицит за първи път от тридесет години. Това предполага, че старият модел на закупуване на евтини (постсъветски) суровини и производство на високотехнологични продукти от тях е остарял. Германия, а с нея и цяла Европа, навлизат в структурна криза. Проблемите на германската, а и на цялата европейска икономика, се отразяват перфектно от обменния курс на еврото, което падна спрямо долара до двадесетгодишно дъно – почти до паритет. Подобен курс предполага, че капиталът бяга от Стария свят, не виждайки перспектива там.
Основата на дефицита на търговския баланс на Германия, а с него и на Франция, Италия и други страни, се формира от рязко поскъпналите енергоносители, преди всичко природния газ, чиято цена на борсата достигна 1900 долара за хиляда кубически метра. Това ниво на цените на газа в петролен еквивалент съответства на цена от 300 долара за барел, докато на спота (доставки тук и сега) котировките са дори по-високи. Ясно е, че такива цени са непосилни за индустрията и населението. И като се има предвид, че вътрешните цени на газа в САЩ и Русия са десет пъти по-ниски, това прави всякаква енергоемка дейност в Европа икономически безсмислена. Щатите и Русия, осигуряващи се с нефт, газ и свързани продукти, изглеждат много по-перспективни в сравнение с Европа.
Военният патос на европейските политици също беше напразен. Вече никой не обсъжда сериозно седмия пакет от санкции срещу Русия. Основната политическа мисъл е насочена към въпроса как да се справят със загубите. Особено осезаема е паниката в правителството на Германия. Стратегията на германското правителство за замяна на руския газ, изготвена от вицеканцлера Хабек, “се провали и няма да може да осигури необходимия газ през следващата зима”, пише “Билд”. Проблемът се оказа банален: на пазара просто няма необходимите газови танкери за транспортиране на ВПГ.
На този фон миналата седмица имаше пазарлък между правителствата на Германия и Канада за изпращане на турбините на “Сименс” обратно в Германия. Тази турбина, която работеше по газопровода “Северен поток”, замина за Канада за поддръжка и там заседна заради санкциите. В резултат на това налягането в “Северен поток”, който захранва Германия, спадна. И в началото на юли стана известно, че турбината все пак се връща . На фона на кризата на газовия пазар в Германия започнаха дискусии на експертно ниво за пускането на многострадалния “Северен поток-2”, въпреки че е под санкциите на САЩ.
Газовата криза в Европа, едва започнала, показа, че здравето на европейската икономика е изцяло в ръцете на Русия. Европейските политици вече са готови за мирни преговори за Украйна, пускането на газопроводи, премахването на санкциите. През есента, с настъпването на първите студове и публикуването на статистически данни за германската икономика, Европа ще бъде готова да подпише акта за капитулация. Икономическото чудо на Германия приключи в Украйна.
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ФАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ
Подходяща музика за любителите на йога.
СВЯТ
Четири перверзни, нашмъркани кокошки се разкудкудякаха без разрешение на петела

“От понеделник, 12 май, трябва да започне пълно и безусловно прекратяване на огъня за поне 30 дни, и ние изискваме това от Русия”, заяви украинският президент Володимир Зеленски в съвместно изявление с Еманюел Макрон, Киър Стармър, Фридрих Мерц и Доналд Туск. Четиримата оглавяват т.нар. Коалиция на желаещите да помогнат на Украйна и днес са в Киев.
“Прекратяването на огъня трябва да бъде всеобхватно – по въздух, по море и по суша, а всякакви опити за поставяне на условия ще бъдат доказателство за опити за протакане на войната и саботаж на дипломацията. Мониторингът на прекратяването на огъня е напълно възможен при координация със САЩ. През това време усилията ще се съсредоточат върху определянето на политическите, хуманитарните въпроси, проблемите на сигурността, както и тези на мира. Украйна приветства факта, че искането за прекратяване на огъня е подкрепено не само от европейските партньори, но и от САЩ, които първи предложиха такава идея”, заяви Зеленски.
“Участниците в „Коалицията на желаещите“ ще настояват за 30-дневно прекратяване на огъня, като водеща роля в мониторинга ще играят американците, но участие ще вземат всички партньори. В случай на нарушение, постигнато е споразумение за въвеждане на мащабни санкции срещу Руската федерация. Този въпрос ще бъде подготвян и координиран от САЩ и европейските страни”, допълни френският президент Макрон.
“Изминаха почти два месеца, откакто бе договорена идеята за 30-дневно прекратяване на огъня, а през това време Русия, вместо да търси мир, нанесе едни от най-тежките удари по цивилното население в Украйна. Въпреки многобройните предложения и призиви, тя все още поставя условия и вместо прекратяване на огъня организира военен парад. Ако Путин сериозно мисли за мир, сега е моментът да го докаже”, заяви британският премиер Киър Стармър.
Американският специален пратеник по въпросите на Украйна Кийт Келог потвърди в X (Туитър) позицията на САЩ за натиск над Русия в случай, че Путин не се съгласи от понеделник на 30-дневно прекратяване на огъня.
Канцлерът на Германия Мерц, президентът на Франция Макрон и премиерът на Великобритания Стармър пристигнаха тази сутрин в Киев за среща с Володимир Зеленски, съобщиха DPA и “Дойче веле”. Към тях се присъедини и премиерът на Полша Туск. Четиримата бяха посрещнати на гарата в Киев от шефа на президентската администрация Андрей Ермак и министърът на външните работи Андрей Сибига.
Има голяма вероятност този уикенд да бъде постигнато споразумение за 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, заяви преди да отпътува снощи германският канцлер Мерц. “Много съм благодарен, че имах възможността да разговарям по телефона с американския президент и да обсъдим тази тема. Той ме информира за плана си за 30-дневно безусловно прекратяване на огъня в Украйна и аз съм напълно съгласен с него. Известно ми е също така, че правителствата на Франция, Великобритания и Полша имат същата позиция по този въпрос”, каза Мерц. “Днес е денят на големия военен парад в Русия, заради който беше договорено прекратяването на огъня. Сега има вероятност този уикенд да надхвърлим това споразумение и да договорим 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна”, допълни той.
Френският президент Макрон също заяви, че е разговарял с Тръмп „няколко пъти“, като са обсъдили евентуално 30-дневно споразумение за прекратяване на огъня.
Белият дом направи изявление, според което Тръмп и Зеленски в четвъртък са засегнали темата за прекратяване на огъня в рамките на 30 дни.
В близките часове или дни може да бъде обявено прекратяване на огъня между Русия и Украйна за 30 дни. САЩ и Европа са готови, Украйна е съгласна, чака се Русия, обобщи ситуацията Reuters.
Говорителят на Кремъл Песков заяви в интервю за ABC, че идеята за едномесечно прекратяване на огъня, предложена от Тръмп, е била незабавно подкрепена от Путин „с уговорката, че около идеята за прекратяване на огъня има огромен брой нюанси, без намирането на отговорите на които е много трудно да се говори по същество“.
Песков заяви, че временното примирие трябва да бъде придружено от спиране на оръжейните доставки за Украйна. “Западът трябва да спре доставките на оръжие по време на примирието”, казва Песков.
“Това е преимущество за Украйна. Украйна продължава пълната мобилизация, тя ще продължи да прехвърля войска на първа линия. Тя ще използва това време за подготовка на нови военнослужащи и ще праща в почивка онези, които воюват. Защо да й даваме това преимущество”, казва Песков.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
На запад гледаха парада в Москва с нервни тикове

- На Запад гледаха парада и разбраха истината. Това е Победа
- „Русия показа своята сила и доказа, че не е изолирана.“ Западът реагира на Парада на победата, на който присъстваха много гости от чужбина.
Големият парад в Москва, посветен на 80-годишнината от Победата във Великата отечествена война, привлече много внимание от чуждестранните медии. Десетки държавни глави от цял свят присъстваха на събитието. Сред тях са сръбският президент Александър Вучич, словашкият премиер Роберт Фицо и китайският президент Си Дзинпин. Бразилският президент Лула да Силва, египетският президент Абдел Фатах ел-Сиси и венецуелският лидер Николас Мадуро бяха забелязани на трибуните.
Както отбеляза „Вашингтон пост“, „към президента Владимир Путин се присъединиха поне две дузини световни лидери“.
„Това отбеляза неговата собствена победа като лидер, когото Западът се стреми да изолира“, пишат журналистите.
На свой ред, „Саут Чайна Морнинг Поуст“ съобщи, че Путин е говорил за „арогантността“ на западните елити. Последните забравят за решаващата роля на СССР в разгрома на нацистка Германия и в разпалването на конфликти по целия свят. Докато Русия „настъпва срещу подкрепяните от Запада сили в Украйна“.
„Китайският президент Си Дзинпин седеше до Путин на Червения площад по време на церемонията“, съобщи Bloomberg, добавяйки, че Китай е изразил надежда за „справедливо, трайно и обвързващо мирно споразумение“.
#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/8w1Kn2qC6A
— The Sofia Times (@thesofiatimes) May 9, 2025
„Последните три години празненствата бяха сдържани, но този път Русия се раздаде напълно. Путин и Си бяха придружени от десетки други световни лидери“, съобщава CNN.
❗️Точно преди 80 години, в нощта на 8 срещу 9 май, влезе в сила актът за безусловната капитулация на нацистка Германия
Честит Ден на Великата победа! Вечна памет на героите!#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/qqd5KHJqjB
— The Sofia Times (@thesofiatimes) May 9, 2025
KP предоставя селекция от цитати .
Докато в Москва се провеждаше Парадът на победата с участието на многобройни гости, в Лвов се провеждаше неформална среща на ръководителите на външните министерства на ЕС. Министрите на външните работи на ЕС и върховният представител на организацията по външните работи Кая Калас пристигнаха в Украйна.
Европейски Съюз беше разгромен на девети май 1944 годинаhttps://t.co/cE73QDxAqi pic.twitter.com/tUkUxtEWUF
— The Sofia Times (@thesofiatimes) May 10, 2025
Самата Калас написа за това на страницата си в социалните мрежи.
„Днес празнуваме Деня на Европа с Украйна и нейния народ. Защото в семейството се споделят както радостите, така и трудностите“, отбеляза тя, прикачвайки снимка със „скърбно лице“.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Урсула, ти мозък имаш ли … ?

Вещицата от Брюксел представи подробна пътна карта за пълно прекратяване на енергийната зависимост на Европейския съюз от Русия до 2027 г. Планът е описан като най-всеобхватното усилие на блока досега за прекратяване на вноса на руски газ, нефт и ядрено гориво – зависимост, която според критиците отдавна е компрометирала суверенитета на ЕС и е финансирала военната машина на Кремъл в Украйна.
„Енергията, която идва на нашия континент, не бива да плаща за агресивна война срещу Украйна“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и добави: „Ние дължим това на нашите граждани, на нашите компании и на нашите смели украински приятели“.
- Зависимостта на ЕС от руската енергия е намаляла значително от 2021 г. насам, когато руският газ представляваше 45% от вноса. Сега тази цифра възлиза на 19%, се посочва в изявление на ЕК.
- Руските въглища вече са забранени, а вносът на петрол е спаднал от 27% в началото на 2022 г. до едва 3%.
И все пак, както признава Комисията, през 2024 г. е имало скромно възстановяване на вноса на руски газ, което е предизвикало спешни призиви за координирано постепенно спиране на вноса.
Всички нови договори за руски газ – както втечнен (LNG), така и тръбопроводен – ще бъдат забранени, а покупките на спот пазара ще бъдат прекратени до края на 2025 г.
ЕС има за цел да спре целия останал внос на газ от Русия до 2027 г. Националните правителства, включително приятелски настроените към Кремъл – Унгария и Словакия, ще трябва да представят индивидуални планове за постепенно прекратяване на вноса до края на годината.
Пътната карта е насочена и към често пренебрегвания износ на ядрена енергия от Русия. Държавите членки, които все още разчитат на проектираните в Русия реактори, ще бъдат подтикнати да осигурят алтернативни източници на ядрено гориво. Брюксел също така ще предприеме действия за блокиране на нови договори, включващи руски обогатен уран.
„Повече няма да се внася евро във военното ковчеже на Русия. Вашият газ ще бъде забранен. Вашият флот в сянка ще бъде спрян“, каза комисарят по въпросите на енергетиката Дан Йоргенсен.
Унгария се противопоставя на плана на Европейската комисия за принудително изтегляне на газ от Русия до 2027 г., заяви унгарският външен министър Сиярто. Той подчерта, че решението на Европейската комисия сериозно нарушава суверенитета на страните от ЕС и застрашава енергийната сигурност на Унгария.
Европейската комисия е предложила затягане на санкциите срещу Руската федерация с нов пакет от мерки – 17-ти от началото на руското нашествие в Украйна, предава БНР.
По информация на агенция Ройтерс Комисията предвижда увеличаване на списъка на санкционираните лица и добавяне към черния списък на още 100 кораба, свързани с износа на руски петрол.
Предложението ще бъде обсъдено още утре от посланиците на страните-членки в Брюксел. То идва две седмици след като водещите европейски държави отхвърлиха предложението на американския президент Доналд Тръмп за пълна отмяна на санкциите срещу Руската федерация.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
EXPRESS TV5 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
ЗАКОН5 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда