КОНСПИРАЦИЯ
Цените на горивата няма да спрат да растат

Разрушителната сила на петрола няма да се усети сега и веднага, но бъдещето остава тревожно
Цените на горивата особено в разгара на летния сезон продължават да остават много високи. Все по-честото движение в посока към повишение притеснява всички потребители. Търсенето на обяснение само през цената на петрола е явно недостатъчно. Подобно на цената на електроенергията и при цената на горивата се оказва, че фундаменталните фактори в определени случаи отиват на заден план, и често биват измествани от на пръв поглед вторични такива. Много често именно поради това мерките на национално ниво не дават резултати.
Цените на горивата у нас
Последните три години при бензина, дизела, пропан-бутана и метана дават достатъчно ясна картина за влиянието на процеса на възстановяване от COVID-19, нахлуването на руски войски на територията на Украйна и отражението на санкциите.
Стойността на бензин А95 за последните три години или от 27 юни 2019 г. до днес се е повишила значително – с цели 1.16 лв. за литър или с 52.25 % до настоящата цена от 3.38 лв. за литър. Към посочената дата А95 е струвал 2.22 лв. за литър.
В годината на COVID-19 – 2020 г. , или погледнато към 26 юни (2020 г). бензин A-95 е бил доста по-евтин и е струвал само 1.70 лв. за литър. Това означава, че поскъпването към днешна дата спрямо две години по-рано в процентно отношение спрямо настоящата цена е 98.82 на сто. През тази година обаче търсенето спадна до най-ниските нива от процеса на наблюдение на пазара и дори бе на границата на срив, заради локдауните.
В годината на възстановяването, или към посочената дана на 2021 г. А95 е струвал 2.13 лв. за литър, тоест цената се връща на нивото на годината отпреди коронавируса.
Оттогава досега обаче тя е нараснала с 58.69 %, или с 1.25 лв. за литър достигайки до 3.38 лв. за литър към днешна дата. Реалното увеличение започва буквално от началото на войната. Така например само от 25 февруари до 3 март А95 нараства от 2.60 лв. до 2.78 лв. за литър. Седмица по-късно е 2.90 лв. за литър. От момента, в който започна да се говори до въвеждането на шестия пакет от санкции на ЕС срещу Русия, включващ ембарго върху вноса на руския петрол за Европа или от началото на месец май до началото на юни цената се покачва с още 20 ст. Така към днешна дата, когато вече действат ефективно санкциите се наблюдава скок с още 18 ст. за литър, при запазваща се тенденция за покачване.
Реално поскъпването от 26 май до 26 юни е 23 стотинки за литър или с 7.30 %.
Тази ценова динамика е характерна и за цената на дизела, сочат данните на специализирания сайт fuelo.net.
Така преди 3 години, на 27 юни 2019 г. дизелът е струвал 2.28 лв. за литър. Поскъпването за 3 години е 55.70 % или с 1.27 лв. за литър, предвид настоящата цена от 3.55 лв. за литър на 26 юни 2022 г.
Поскъпването спрямо годината на локдауните заради COVID-19 – 2020 г. обаче е 104.02 %, или с 1.81 лв. за литър, тъй като на настоящата дата през 2020 г. дизелът е струвал само 1.74 лв. за литър.
Увеличението на практика започва още в края на миналата година и през последните 6 месеца дизеловото гориво поскъпва непрекъснато – с цели 43.72 %. Наистина ръст започва да се усеща още през първия месец след войната и се засилва през настоящия месец юни, когато поскъпването е с цели 8.23 % или с 0.27 лв. за литър до днешните 3.55 лв. за литър.
Пропан.бутанът е поскъпнал за последните 3 години също със значителните 60.82 % или с 0.59 лв. за литър – от 1.00 лв. на 27 юни 2019 г. до 1.56 лв. към днешна дата. Спрямо стойността преди две години, когато пропан-бутанът е бил 0.79 лв. за литър увеличението обаче обаче е 97.74 % или с 0.77 лв. за литър.
За една година увеличението е с 0.53 лв. за литър или с 51.46 %.
При метанът за три години ръстът е 142.76 % или с 2.07 лв. за килограм (кг) – от 1.45 лв. на 27.06 2019 г. до 3.52 лв. за кг на 26 юни 2022 г.
Спрямо годината на COVID-19 или 2020 г. увеличението е 183.87 % или с 2.28 лв. за кг – тогава метанът е струвал една 1.24 лв. за кг.
В годината на възстановяването – 2021 г. към 26 юни 2021 г. метанът е бил 1.56 лв. за кг или за 1 година до настоящия 26 юни увеличението е със значителните 127.10 % или с 1.97 лв. за кг.
За отбелязване е обаче, че при метанът за последния месец има поевтиняване. Така от 3.64 лв. за кг той спада до 3.52 лв. за кг – понижение с 12 стотинки, или 3.30 %.
Прегледът на ценовите нива дава достатъчно ясна картина за отражението на основните фундаменталните фактори – COVID-19, възстановяването, войната в Украйна и санкциите срещу вноса на руски петрол в Европа. И все пак предвид твърдението, че страната ни внася сорт Urals, който според твърдението на анализатори се продава с отстъпка от 30 % от сорт Brent цената на горивата в България изглеждат достатъчно високи. Именно това е в основата и на твърдението на депутата от ГЕРБ Делян Добрев.
Сорт Urals
“Българската рафинерия работи с уралски нефт. Цената му през последната 1 година няма изменение. Няма изменение на цената на акцизите, нито на ДДС. А горивата са с един лев (1 лев) по-скъпи. За последните 6 месеца цената на масовия бензин и дизел са скочили с 36 и 37%”, констатира Добрев.
Той се позова на графики и информация от агенция Bloomberg, показвайки, че от февруари петролът сорт Urals е поевтинял и средната цена през месец май е била 78 долара на барел.
“След войната в Украйна уралският нефт е с 30% по евтин. Питаме защо за последните 6 месеца бензинът и дизелът скочиха с 1 лев”, заяви Добрев.
“Защо купуваме евтин руски петрол, а плащаме скъп американски Брент? Това е разлика от 1 лев на литър. Някой ни дере и ги прибира в собствения си джоб”, заяви Добрев.
“Общата консумация в България на година е 3,5 милиарда. Всички ние купуваме на ден около 10 милиона литра. По 1 лев разлика – някой прибира по 10 милиона на ден. Управляващото мнозинство ни занимава с всичко друго, но не и с това какво се случва на пазара на горива”, каза Добрев.
Според последните налични данни, към 14 юни цената на руския експортен сорт Urals в Европа се е колебаела около 100 долара за барел, а отстъпките за нея са били в диапазона от 32 – 35 долара за барел в зависимост от базата за доставка.
Според данните на руското министерство на икономическото развитие, средната цена на сорт Urals за периода от 15 май до 14 юни тази година е била 87,49 долара за барел ( или 638,7 долара за тон) срещу 73,24 долара за барел месец по-рано, увеличавайки се с почти 20 %.
Така към 14 юни сорт Urals e поскъпнал до 97-100 долара за барел.
Митото от 1 юли се увеличава съответно с 10,4 долара – до 55,2 долара за тон (44,8 долара за тон сега).
Анализатори от своя страна отбелязват, че отстъпката на практика от тези 30 долара сега отива за сметка на транспортирането заради санкциите. Допълнително влияние оказва недостига на танкери и нивото на застраховката.
Купи билет
Въпреки това твърдението на Делян Добрев е достатъчно обезпокоително и е редно да получи своя отговор, който вече се забавя във времето.
Петрол, запаси и рецесия
От средата до края на месец май цените на петрола не престанаха да растат на фона на ембаргото и увеличеното търсене от страна на САЩ и Китай. Тенденцията се запази и през месец юни. Опасенията от рецесия и спад на търсенето дадоха някакви резултати, но временно.
Цените като цяло се увеличиха рязко след 4 май, или казано иначе – европейското ембарго върху вноса на руски нефт и нефтопродукти, което заедно с увеличението на лихвите от страна на Федералния резерв доведе до ръст на Brent с 4.9 % (WIT – 5.3 %). Няколко дни по-късно различни фактори доведоха до спад, но за кратко. Така в средата на месец май сорт Brent вече струваше 112.11 долара за барел и не спря да расте, за да стигне до 116.29 долара за барел на 1 юни. Два дни по-рано ЕС се договори за спиране на около 90 % от вноса на руски нефт с изключение на доставките през тръбопроводите за Унгария и по море за България. Поскъпването при Brent за месец май беше 8.6% (WTI – 12.36 %).
Най-силното поскъпване на Brent бе на 8 юни, когато цената достигна рекордните 123.58 долара за барел. Последвалият спад до нивото от 113.12 долара за барел не означава все още нищо. Така дългосрочният тренд за ръст остава в сила и предпоставките за прехвърляне на нивото от 124 долара за барел остава в сила. Дефицитът остава факторът, който ще движи цените.
Нещо повече пазарът все още е в процес на преструктуриране, а цените на петрола сочат, че ситуацията на световния пазар не се развива според очакванията от влиянието на санкциите. Изчисленията например на някои консултантски компании сочат, че без войната, а съответно и без санкциите, само от влиянието на фактора възстановяване цената на сорт Brent би била в диапазона от 85 долара за барел. Това по същество означава друг сценарий, който днес вече е неосъществим.
Нещо повече напоследък се отчита ръст на бензин и петрол към страните от Близкия Изток от пристанища в Балтийско море. Агенция Ройтерс отчита ръст на доставките за Африка – около 200 хил. тона бензин и нефт с руски произход. При това при цена на Urals с отстъпка от 32 – 37 долара за барел. Тоест преструктурирането на пазара продължава, а това ще отнеме време, през което цените ще останат високи. Това се случва на фона на липсата на инвестиции в нови находища, увеличение на добива от ОПЕК, намаляващи запаси. Както и много високи цени, при които ще трябва да бъдат попълнени резервите, отпуснати от страните от МАЕ по-рано през годината за успокояване на цените.
Последното опасение – таван на цените на петрола за Русия, обсъждано от G7 може да се окаже, ако не сега, то за в бъдеще факторът, който ще бъде с най-разрушителна сила.
ВАЖНО!!! Фейсбук ни ограничава заради позициите ни! Споделяйте в профилите си, в групите и в страниците и по този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще достигат до алтернативната гледна точка за събитията!?
Подходяща музика за любителите на йога.
КОНСПИРАЦИЯ
Кенеди за експериментите за затъмнение на Слънцето: „Скоро ще сложим край на това престъпление срещу човечеството и нашата планета“

„Скоро ще сложим край на това престъпление срещу човечеството и нашата планета и ще въздадем справедливост на плутократите, които извършват този масов неконтролиран експеримент“.
Това написа здравният министър на САЩ Робърт Кенеди-младши в социалната мрежа X под новината, че експерименти за намаляване на слънчевата светлина за борба с глобалното затопляне ще получат зелена светлина от правителството на Великобритания в рамките на седмици.
Изпитанията на открито, които биха могли да включват инжектиране на аерозоли в атмосферата или изсветляване на облаците, за да отразят слънчевата светлина, се разглеждат от учените като начин за предотвратяване на изменението на климата.
Модернизираната правителствена агенция за финансиране на научни изследвания и изобретения Aria (Advanced Research and Invention Agency) е заделила 50 милиона евро за проекти, които ще бъдат обявени през следващите седмици.
Марк Саймс, програмен директор на Aria, заяви, цитиран от The Telegraph, че ще има „малко контролирани експерименти на открито за определени подходи“.
„Ще обявим на кого сме дали финансиране след няколко седмици и когато го направим, ще изясним кога може да се провеждат експерименти на открито“, каза той.
„Всичко, което правим, ще бъде безопасно по дизайн. Ние сме абсолютно ангажирани с отговорни изследвания, включително отговорно изследване на открито“, твърди Саймс.
Дълго време наричана „теория на конспирацията“, днес модификацията на времето или т.н. геоинженерство се прилага масово в различни части на света под формата на експерименти за предизвикване на изкуствен дъжд с пръскане на сребърен йодид или солни кристали в атмосферата. Включително и в България. Тестове за предизвикване на изкуствен дъжд чрез пръскане на сребърен йодид във въздуха се проведоха на летището край русенското село Щръклево в началото на април 2024 г. Миналата година американските медии подобно на британските си колеги съобщиха, че „първият тест на открито в САЩ за ограничаване на глобалното затопляне чрез увеличаване на облачната покривка чрез пръскане на аерозоли във въздуха стартира от палубата на изведен от експлоатация самолетоносач в залива на Сан Франциско“. Вашингтонския университет не обяви публично експеримента, за да избегне обществената реакция.
Операция „Попай“
Разследване откри, че модификацията на времето може да се използва не само за граждански, но и за военни цели, въпреки че фактчекърите упорито продължават да наричат всички публикации по темата „теория на конспирацията“. Първоначалният интерес на Министерството на отбраната на Съединените щати датира от края на 40-те години на миналия век, когато американската армия участва в проекта Cirrus.
По време на войната във Виетнам САЩ извършват операция „Попай“. Целта е да наводнят маршрутите за доставка, използвани от северновиетнамците в Южен Виетнам, чрез „засяване“ на облаци в района. Когато обаче операцията става публично известна, започва изслушване в Конгреса и изследванията за модификация са преустановени.
САЩ и СССР започват преговори, тъй като ЦРУ предполага, че руснаците имат също военна програма за водене на метеорологична война, според разсекретени документи на американското разузнаване.
Така се стига до приемането на Конвенцията на ООН за забрана на военна или друга вражеска употреба на техники за модификация на околната среда. Конвенцията беше подписана в Женева на 18 май 1977 г. и влезе в сила на 5 октомври 1978 г. Тя забранява използване на промяна на времето за убиване или осакатяване на хора. Например, предизвикване на мълнии за удар на вражеска пехота е незаконно. Въпреки това конвенцията не забранява „локални, непостоянни промени“. Това означава, че на практика модификацията на времето от военните не е забранена, ако не предизвиква непосредствено смърт или постоянно увреждане.
Метеорологична война
„През 2025 г. аерокосмическите сили на САЩ могат да „притежават времето“, като се възползват от нововъзникващите технологии и развитието на тези технологии към приложения за водене на война. Целта на този документ е да очертае стратегия за използване на бъдеща система за модификация на времето за постигане на военни цели.“ Това пише в доклад на ВВС на САЩ от 1996 г. за възможностите от използването на модификация на времето за военни цели от американската армия.
В документа се посочва още: „Усилие с висок риск и висока награда, промяната на времето предлага дилема, подобна на разделянето на атома. Докато някои сегменти от обществото никога няма да са склонни да разглеждат противоречиви въпроси като модификация на времето, огромните военни способности, които биха могли да произтекат от това поле, се игнорират в наш ущърб. От подобряване на „приятелски“ операции или прекъсване на тези на врага… до пълно господство над глобалните комуникации и противопространствен контрол, модификацията на времето предлага на военния боец широка гама от възможни опции за победа или принуда на противника“.
Докладът подчертава, че технологичният напредък в пет основни области е необходим за интегрирана промяна на времето:
(1) усъвършенствани техники за нелинейно моделиране,
(2) изчислителна способност,
(3) събиране на информация и предаване,
(4) глобален сензорен масив и
(5) техники за намеса във времето.
Някои инструменти за намеса съществуват днес, а други могат да бъдат разработени и усъвършенствани в бъдеще, посочва анализът.
В най-широк смисъл изменението на времето може да бъде разделено на две основни категории: потискане и интензификация на метеорологичните модели. В екстремни случаи това може да включва създаването на напълно нови метеорологични модели, затихване или контрол на силни бури, или дори промяна на глобалния климат. В най-леките и най-малко противоречиви случаи може да се състои в предизвикване или потискане на валежи, облаци или мъгла за кратък период от време над малък регион.
Taкива мерки включват генериране и разсейване на валежи, облаци и мъгла; модификация на локализирани системи за буря; и използването на йоносферата и близкия Космос за контрол и доминиране над комуникациите. Тези приложения са в съответствие с Инструкция CJCSI 3810.01, „Метеорологични и океанографски операции“ на американската армия, според доклада.
Модификация на йоносферата (горния слой на атмосферата)
Този способ – йоносферна модификация – е нужен на военните за прекъсване на комуникацията или радарните излъчвания на врага.
Тъй като комуникациите с висока честота се контролират директно от свойствата на йоносферата, изкуствено създадена област на йонизация може да наруши електромагнитното излъчване и сигналите на врага.
В доклада пише, че са „проучени или са предложени редица методи за модификация на йоносферата, включително инжектиране на химически изпарения и нагряване или зареждане чрез електромагнитно излъчване или лъчи от частици (като йони, неутрални частици, рентгенови лъчи, MeV частици и енергийни електрони)“.
Важно е да се отбележи, че много от техниките за модифициране на горната атмосфера са демонстрирани успешно експериментално, пише в документа и се подчертава, че „в началото на 80-те години на миналия век Бразилия проведе експеримент за модификация на йоносферата чрез химическа инжекция.“ Посочва се също, че първото такова изследване е на съветския учен А. В. Гуревич чрез създаване на изкуствена йоносфера.
Модификация на времето чрез нанотехнологии
Друг доклад на Въздушното командване и Военния университет във военната база „Максуел“ на САЩ разглежда възможностите за модификация на времето чрез нанотехнологии. Документът е озаглавен „Оперативна защита чрез контрол на времето през 2030 г.“
Докладът анализира възможното използване на облаци от микроскопични компютърни частици, които комуникират помежду си, за да образуват „интелигентна“ мъгла, която може да се използва за различни цели.
„Интелигентните“ материали, базирани на нанотехнологии, биха могли да коригират размера си до оптимална големина при „засяване“ на мъгла и дори да направят корекции по време на процеса. Те могат също така да подобрят своите качества на разпръскване, като регулират плаваемостта си, като общуват помежду си и като се насочват в мъглата.
Нанобалоните, микроскопични балони, покрити с „нано кожа“, ще могат да предоставят незабавна и непрекъсната обратна връзка за ефективността си, като се интегрират с по-голяма сензорна мрежа. Те могат също да променят температурата си, за да подобрят ефектите си на „засяване“. Безпилотните летателни апарати могат да се използват за доставка и разпространение на тези „интелигентни“ материали.
Експериментите в армейски изследователски лаборатории показват възможността за генериране на мъгла. Те са използвали търговско оборудване, за да генерират гъста мъгла в район с дължина 100 метра. По-нататъшно проучване показва, че мъглите са ефективни при блокирането на голяма част от UV / IR / видимия спектър, ефективно маскирайки излъчвателите на такава радиация от инфрачервени оръжия. Тази технология би позволила на малка военна единица да избегне откриването в инфрачервения спектър. Мъглата може да се генерира бързо, да прикрие движението на танкове или пехота или да скрие военни операции, съоръжения или оборудване.
Тези изкуствени облаци могат да бъдат използвани за защита срещу лазерни и микровълнови оръжия. Тези оръжия имат един съществен проблем: лазерният лъч не може да проникне през водна пара, която е непрозрачна за видимата светлина. Преди оръжието да бъде въведено за употреба (тези оръжия все още са в експериментална фаза и САЩ извършват тестове с тях в Близкия Изток – б.р.), то може да бъде победено чрез водна пара, пише в доклада.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
КОНСПИРАЦИЯ
Енергиен срив парализира големи части от Испания и Португалия

Португалия тамън се похвали, че е преминала изцяло на еко енергия и тока взе, че спря.
Мащабно прекъсване на електрозахранването засегна големи части от Испания и Португалия в понеделник, парализирайки трафика, отменяйки полети, блокирайки хора в асансьорите и оставяйки електроснабдителните оператори да се борят да възстановят електрозахранването на милиони домове и предприятия. Без мобилни връзки останаха хиляди потребители.
За кратко бе засегната и съседна Франция.
Някои болници спряха рутинната си работа и правителствата на двете страни свикаха извънредни заседания на кабинета, като първоначално служители заявиха, че не може да се изключи евентуална кибератака. Прекъсванията в такъв мащаб са изключително редки в Европа и причината не може да бъде установена веднага.
По-късно обаче председателят на Европейския съвет Антонио Коща каза, че към този момент няма индикации за кибератака. Коща съобщи, че е във връзка с испанския премиер Педро Санчес и португалския премиер Луиш Монтенегро, а операторите на електропреносните мрежи в двете страни “работят по откриването на причината и по възстановяването на електрозахранването”.
Жегата и рядък атмосрефен феномен са довели за срива на мрежите
Португалската енергийна компания REN (Rede Eletrica Nacional) съобщи, че “поради екстремни температурни колебания във вътрешността на страната или в Испания е имало аномални трептения в линиите с много високо напрежение (400 KV) – явление, известно като “индуцирана атмосферна вибрация”.
“Тези трептения причиниха смущения в синхронизацията между електрическите системи, което доведе до последователни смущения в взаимосвързаната европейска мрежа”, заявиха от REN.
“Поради сложността на явлението и необходимостта от ребалансиране на международните потоци на електроенергия, се смята, че пълното нормализиране на мрежата може да отнеме до седмица”, посочват още от оператора.
Наложи се евакуация на метростанциите, сн.
По-рано ръководителят на испанската електроенергийна мрежа заяви, че възстановяването на електрозахранването може да отнеме между шест и десет часа..
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че европейските власти ще “координират усилията и ще споделят информация, за да помогнат за възстановяването на електроенергийната система”, пише фон дер Лайен в социалните медии.
Следобед електрозахранването започна да се връща в районите на Страната на баските и Барселона в Испания, няколко часа след началото на прекъсването, твърдят пред Ройтерс свидетели. Все още обаче не е ясно кога електроснабдяването ще бъде напълно възстановено.
Болници на генератори, затворени рафинерии
Болниците в Мадрид и Каталуния в Испания преустановиха цялата си рутинна медицинска работа, но все още се грижат за критични пациенти, използвайки резервни генератори.
Няколко испански петролни рафинерии бяха затворени, а търговските обекти – затворени.
Банката на Испания заяви, че електронното банкиране функционира “адекватно” на резервни системи, въпреки че жители съобщават, че екраните на банкоматите са празни.
“Аз съм в център за данни и всичко се задейства. Всички аларми се задействаха и сега сме с групите, чакайки да разберем какво се е случило”, каза 40-годишният инженер от Барселона Хосе Мария Еспехо.
Целият трафик беше объркан
Във видеоклип, публикуван в X, кметът на Мадрид Хосе Луис Мартинес-Алмейда призова жителите на града да сведат до минимум пътуванията си и да останат там, където са, добавяйки: “От съществено значение е аварийните служби да могат да се движат”.
Проблеми и с водата в Португалия
В Португалия доставчикът на вода EPAL заяви, че водоснабдяването също може да бъде прекъснато и да се образуват опашки в магазините от хора, бързащи да закупят аварийни консумативи като газови лампи, генератори и батерии.
Основната португалска електроснабдителна компания EDP заяви, че е казала на клиентите, че няма прогноза кога ще се “нормализира” енергоснабдяването, съобщи вестник Publico. Това може да отнеме часове.
КОНСПИРАЦИЯ
Озверелите на запад с нови безумни идеи, сега щели да затъмнщват слънцето

Експерименти за затъмняване на Слънцето ще бъдат одобрени до седмици
Експерименти за намаляване на слънчевата светлина за борба с глобалното затопляне ще получат зелена светлина от правителството на Великобритания в рамките на седмици.
Изпитанията на открито, които биха могли да включват инжектиране на аерозоли в атмосферата или изсветляване на облаците, за да отразят слънчевата светлина, се разглеждат от учените като начин за предотвратяване на изменението на климата.
Модернизираната правителствена агенция за финансиране на научни изследвания и изобретения Aria (Advanced Research and Invention Agency) е заделила 50 милиона евро за проекти, които ще бъдат обявени през следващите седмици.
Марк Саймс, програмен директор на Aria, заяви, цитиран от The Telegraph, че ще има „малко контролирани експерименти на открито за определени подходи“.
„Ще обявим на кого сме дали финансиране след няколко седмици и когато го направим, ще изясним кога може да се провеждат експерименти на открито“, каза той.
„Всичко, което правим, ще бъде безопасно по дизайн. Ние сме абсолютно ангажирани с отговорни изследвания, включително отговорно изследване на открито“, твърди Саймс.
„Имаме силни изисквания около продължителността и времетраенето, за което могат да се провеждат експерименти и тяхната обратимост и няма да финансираме освобождаването на токсични вещества за околната среда“, заяви директорът на правителствената агенция, която ще финансира проектите за геоинженерство.
Тези спорни проекти, които се стремят изкуствено да променят климата, могат да донесат вредни странични ефекти, според критиците им.
Едни от основните изследвания са т.нар. методите за разпръскване на слънчевата светлина, които включват аерозолни инжекции в стратосферата (Stratospheric Aerosol Injection – SAI), при което малки частици се освобождават в стратосферата, за да отразяват слънчевата светлина.
Друг метод за геоинженерство е т.нар. морско озаряване на облаци (Marine Cloud Brightening – MCB), при което корабите ще пръскат морски солни частици в небето, за да подобрят степента на отразяване на ниско разположените облаци.
През последните десетилетия експертите забелязаха, че облаците над корабните маршрути са далеч по-ярки от обикновено, тъй като замърсяването ги кара да станат по-отразяващи, което носи цялостен ефект на затъмняване.
Джим Хейууд от Университета в Ексетър обясни целта на проекта по следния начин: „Ако инжектирате малки частици в облаците, можете да ги озарите, като по този начин отразявате повече слънчева светлина обратно в космоса“.
„Откъде знаем, че това може да проработи? Има няколко много силни доказателства. Имаше вулканично изригване в Исландия през 2014 г., което разля много серен диоксид. Той озарява облаците и охлажда планетата. Това, което трябва да направим, е някаква форма на полеви експерименти“, твърди Хейууд.
„Засяване“ на облаци
Други идеи за геоинженерство включват т.нар. „засяване“ на циркусни облаци, за да може повече топлина „да избяга“ в космоса. В момента облаците на високата надморска височина действат като одеяло, улавяйки топлината.
Д-р Себастиан Ийстхам, старши преподавател по устойчива авиация в Имперския колеж в Лондон, заяви: „Всеки път, когато летите, сярата, която естествено присъства в реактивното гориво, се отделя в най-ниските слоеве на стратосферата, причинявайки малък охлаждащ ефект. По същия начин, самолетните контрейли причиняват случайна модификация на циркусните облаци. Това показва факта, че теоретично е възможно (да се охлади планетата), но има много практически въпроси, на които трябва да се отговори, преди да могат да бъдат направени в мащаб“, твърди климатологът.
Ако експериментите се окажат успешни, те могат да бъдат увеличени и приложени в рамките на 10 години. Освен експерименти на открито, Aria ще финансира и нови проучвания за моделиране, тестове на закрито, мониторинг на климата и измерване на обществените нагласи към геоинженерството.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда