Connect with us

СВЯТ

55 500 квадратни километра интегрира Русия

За предстоящата интеграция с Русия на териториите на Херсонска и Запорожка области на Украйна, заедно с Луганска и Донецка народни републики, говорят на толкова високо ниво, че въпросът изглежда на практика решен. Тези земи вече са посещавани и покровителствани от лидерите на ПП “Единна Русия”, членове на президентската администрация, депутати и сенатори.

Вицепремиерът Марат Хуснулин обяви ремонта на пътища и мостове, както и развитието на селскостопанския сектор: „Херсон има голяма перспектива и достойно място в нашето руско семейство“. „Русия е тук завинаги. Няма да има връщане към миналото“, каза Андрей Турчак, секретар на Генералния съвет на “Единна Русия”, при пристигането си в Херсон. Волноваха и Мариупол бяха посетени от първия заместник-ръководител на президентската администрация на Русия Сергей Кириенко – отделът за вътрешна политика сега контролира републиките на Донбас.

Особено активни са кримските политици: именно структурите на ръководителя на полуострова Сергей Аксьонов станаха пионери в въпроса за икономическата и политическа комуникация с Херсон и Запорожие още преди да се изяснят намеренията на Русия тук.

Това, което липсва, е изявлението на първото лице, което при всички случаи ще надмине всички предишни. Въпреки това на 25 май Владимир Путин подписа указ за опростяване на придобиването на руско гражданство в Херсон и Запорожие. А прессекретарят на президента Дмитрий Песков неизменно подчертава, че от жителите на Херсонска и Запорожка област зависи да решат съдбата на своите земи: такава стъпка трябва да има „правно основание, да бъде абсолютно легитимна, както беше в случая с Крим“.

Въпросът за бъдещето на тези територии е обвързан между другото и с геополитическите обстоятелства. Въпреки че патриархът на американската политика Хенри Кисинджър посъветва Украйна да се върне към мирните преговори с Русия при нейните условия, тоест всъщност да се съгласи на териториални отстъпки, първоначалната версия на предложенията на Москва беше само за признаване на независимостта ЛНР и ДНР и отказ от претенции към Крим. Добавянето на Херсон и Запорожие ще усложни драстично преговорите.

Разбира се, в началото на Специалната военна операция Владимир Путин предупреди Украйна за възможен мащабен процес на „декомунизация“ и от тази историческа гледна точка териториите на южната част на страната със сигурност не са „украински“. Но впоследствие на всички нива многократно се заявяваше: Русия не се стреми към „окупацията“ на Украйна. Може би след преговорите в Турция и събитията в Буча Кремъл вдигна залозите в отговор на упоритостта на Владимир Зеленски. И след изразената воля на цивилните и хипотетичното създаване на нови държавни образувания в земите на Северна Таврия, терминът “окупация” няма да бъде приложим.

Има и проблеми със сигурността. В разгара на военните действия е опасно да се провежда референдум: саботажът е вероятен. На границата на Херсонска и Николаевска област се водят тежки битки, украинците са съсредоточили големи сили тук за евентуална лятно контраофанзива. Самият Херсон и редица територии в региона са постоянно обстрелвани. Същото е положението и в Запорожска област, с изключение на това, че по-голямата част от земята тук остава под контрола на ВСУ, включително областния център град Запорожие.

Водачите на военно-гражданските администрации (ВГА) уверяват, че вече 70% от населението е готово да гласува за присъединяване към Русия. Ще бъде оценена и динамиката на исканията за руски паспорти. В момента има опашки в пунктовете на регистрацията им, но те не са изумителни.

Хората все още се страхуват от завръщането на украинската армия и от преследването за проруски възгледи. В целия Юг действат диверсанти и разузнавачи, а няколко терористични атаки вече бяха извършени.

Оценяването на настроението на хората е много трудно. По-старото поколение традиционно заема изчакваща, неутрална позиция. Това като цяло е характерно за местния манталитет. В селата са заети със земеделие и чакат помощ от всяка страна. Младежите, възпитавани от съвременна Украйна, са рязко антируски – но мнозина са напуснали региона или планират да го направят в близко бъдеще (въпреки че се страхуват да не бъдат привикани). В същото време никой не иска повторение на трагедията на Мариупол и е щастлив да стои настрана от бойните действия.

На страната на Русия може да работи изключителната увереност, с която протича процесът на интеграция на тези територии в руското икономическо и правно пространство. По отношение на скоростта на иновациите, тези събития напомнят повече за „Кримската пролет“ от 2014 г., отколкото за изпитанието на Луганск и Донецк през следващите години. Никой в южната част на Украйна не иска да отиде в „сивата зона“ по примера на ЛНР и ДНР, с колапса на икономиката и постоянните обстрели на ВСУ. Витрината на модернизирания Крим изглежда много по-примамлива.

Ето защо е много важно, че още от първите дни никой дори не заекна за перспективата за изграждане на независими Херсонска и Запорожка народни републики. Въпреки че от време на време имаше идеи за пресъздаване на провинция Таврида заедно с Крим или Донецко-Криворожка съветска република (която издържа само един месец през 1918 г.). „Без ХНР и ЗНР, направо в Русия“, само такива лозунги звучат на място. Вярно, не от първия ден.

Как стана

Руската армия пое контрола над украинския юг само за седмица. Към 2 март войските навлязоха в Мелитопол, Бердянск и Херсон. До 11 март цяла Херсонска област и почти цялото Запорожие бяха практически разчистени без особени сблъсъци. Обект на отделно разследване е защо всичко се случи толкова бързо. Въпреки че, както знаете, висшето ръководство в Киев знаеше за датата на началото на операцията, но не искаше да „вдига паника“. Планира ли висшето ръководство в Киев да се раздели с юга на страната?

Но фактите говорят сами за себе си. Руската армия не срещна никаква ешелонирана отбрана. Военните на ВСУ просто напуснаха позициите си, без дори да се придържат към прелезите през Днепър, които така и не бяха взривени. А това е изключително важна стратегическа позиция. По-късно ще стане известно, че преди влизането на въоръжените сили на Руската федерация някой е разчистил от мини Чонгар и Перекоп до Крим. А по-рано този „някой“ години наред съсипваше местната териториална отбрана и пречеше на изграждането на градски укрепени райони. И накрая, ден преди настъплението на руската армия, регионът беше напуснат от средния и висшия състав на силите за сигурност: прокуратурата, полицията, СБУ. Както и редица официални лица и политици.

През първите месец и половина Русия демонстрира ситуативното присъствие на украинския юг. Украинските знамена продължиха да висят в градовете. Силите за сигурност работиха с управниците, които останаха на място. Икономическите връзки с Киев не бяха разрушени. Никой не разпръсна няколкото проукраински митинги, войниците упорито понасяха недоволството на тълпата, блокираните пътища просто бяха заобикаляни.

Вярно е, че към средата на март прототипи на ВГА се появиха в Запорожие и Херсонска област. В същото време бяха публикувани първите документи с „интеграционен” характер с обещания за облаги, облекчаване на дълга и намаления на плащанията за жилищно-комунални услуги от „новите власти”. Ешелони с хуманитарна помощ отидоха на юг. Руските телевизионни и радио канали започнаха излъчване. Всички тези мерки обаче биха могли да се обяснят със задачата за стабилизиране на общото положение и подпомагане на населението.

Силите за сигурност от Русия и донбаските републики пристигнаха в региона, тясно и, както се оказа по-късно, работещи доста ефективно с украинските политически активисти. На 20 март обаче проруският активист Павел Слободчиков беше убит при атака на диверсанти в Херсон. След това митингите започнаха насилствено да се разпръскват и те бързо приключиха. В резултат на това не е имало и местно партизанство.

На 26 март постоянният представител на Крим при президента на Русия, вицепремиерът на региона Георги Мурадов за първи път припомни историята на провинция Таврида и руските корени на украинския Югоизток. Трябва да се отбележи, че властите на Крим установяват тесни връзки със своите северни съседи през предходните седмици: те получават вода от Севернокримския канал, пренасят хуманитарна помощ и отварят маршрути за предприемачи. Както изглеждаше тогава, преждевременно, на своя глава.

Но веднага след преговорите в Турция, изтеглянето на руските войски от Киев и трагедията в Буча в началото на април ситуацията в Южна Украйна се промени коренно. Вместо украински знамена навсякъде се появиха руски. Военно-гражданските администрации бяха засилени и им бяха дадени повече правомощия. Проукраинските служители бяха отстранени, бюджетните организации и предприятията започнаха да работят. На едрите фермери се помагаше с гориво. От Крим беше изтеглен оптичен кабел. Появиха се мобилни оператори от ЛНР и ДНР. Ценовите етикети бяха дублирани в стойност на рубли.

До средата на април както местните, така и руските политици заговориха с акцент върху перспективата за референдум и незабавно за присъединяване към Русия. Високопоставени държавни служители, на “Единна Русия” и президентската администрация отидоха в Мариупол, Херсон, Мелитопол.

По това време Украйна окончателно скъса всички връзки с Юга и ракети и артилерийски снаряди летяха по посока на бивши съграждани.

Кадри.

Един от най-болезнените въпроси за бъдещето на Херсонска и Запорожска област са кадрите. За сътрудничество с руските власти в Украйна можете да получите до 15 години затвор. Това е, ако не ви разстрелят по законите на военното време (имаше такива случаи) или не добавят обвинението за предателство на родината. Вече са регистрирани четири терористични атаки срещу служители на ГВА. Така хората се страхуват да ходят на работа дори в образователни институции и в системата на жилищно-комуналните услуги. Страхът обаче постепенно преминава.

Но новите ръководители и управители на териториите са постоянно под прицел, тук е още по-трудно с подбора на кандидати. Някои от тях имат мътна биография, история на подозрителни връзки или с Янукович, или с Порошенко, или с местната престъпност. Хората злонамерено клюкарстват, но засега няма да има алтернатива на тези кадрови решения. Не е нужно обаче да бързате да съдите.

Андрий Шевчик стана “народен кмет” на Енергодар в Запорожска област. Родом от руския Краснодар, той прекарва цялата си кариера в Запорожката АЕЦ, издигайки се от електротехник до водещ инженер. Той влезе в политиката, когато беше избран за депутат в градския съвет от партия “Опозиционна платформа за живот” на Виктор Медведчук. Вече има опит за убийство срещу него. В резултат на взрива във входа му са ранени самият Шевчик и двама от охранителите му.

По подобен път в политиката пое и родом от Мариупол, настоящият градски ръководител Константин Ивашенко. Той работи през целия си живот в „Азовмаш“, издигайки се до ранг заместник-генерален директор на предприятието. Ивашенко беше два пъти член на местния градски съвет: първо от Партията на регионите, от 2020 г. – от ОПЗЖ.

Новият “народен кмет” на Мелитопол в Запорожка област беше Галина Данилченко, бивш счетоводител и депутат в градския съвет от партията на Медведчук. Проруският активист от малкия Съюз на левите сили Александър Сауленко пое управлението на Бердянск. Владимир Рогов, един от организаторите на антимайдана в Южна Украйна, беше избран в миналото за член на държавната администрация на Запорожска област. А председателят е депутат на Радата от няколко свиквания от Партията на регионите и Опозиционния блок Евгений Балицки, който, между другото, също наскоро беше убит.

И накрая Владимир Салдо стана най-влиятелният регионален политик, сътрудничил на Москва. От 2002 до 2012 г. той ръководи Херсон. През следващите години той участва в парламентарна дейност във Върховната Рада. През март Салдо беше сред учредителите на местния спасителен комитет за мир и ред, а месец по-късно, на 26 април, оглави военно-гражданската администрация на Херсонска област.

Силите на местните активисти се формират активно от правоохранителни и правосъдни органи. Държавната пътна инспекция прехвърля автомобилите на жителите на руски номера. А в Мелитопол започна работа първото подразделение на Федералната миграционна служба на Русия, подчинено на администрацията на Херсонска област. Сега приемат документи за регистрация на руско гражданство. Има и планове за създаване на институции за пенсионно осигуряване от нулата. Впоследствие служителите планират напълно да преминат към руското законодателство.

Завръщане към цивилния живот

Новините за мирния живот от регионите Херсон и Запорожие засега са откъслечни.

В региона са установени доставки на редовна хуманитарна помощ. В Херсон беше открит информационен център на „Единна Русия“. Впоследствие партията планира да организира подобни хуманитарни центрове във всички големи населени места на Херсонска и Запорожка области.

Москва изпраща социални помощи в размер на десет хиляди рубли на местните жители. През следващите месеци ще работи система с двойна валута: в региона могат да се плащат както украински гривни, така и руски рубли. Но тогава контролираните зони ще отидат изцяло в зоната на рублата. На места дори се появиха клонове на руската банка ЦРМ, която работи и в Крим.

Руските мобилни оператори постепенно установяват мобилни комуникации и интернет в региона. Регионите Херсон и Запорожие преминаха на руския телефонен код +7.

В Мелитопол заводите, които преди това произвеждаха военно оборудване за украинската армия, започнаха да произвеждат селскостопанска техника.

Още през март руските власти възстановиха жп комуникацията между Крим и континентална Русия, прекъсната през 2014 г. през ЛНР и ДНР с южните райони на Украйна. Местните власти създават филиал на руските железници “Мелитополски железници”. Досега те се използват основно за превоз на военни, хуманитарни товари и строителни материали. За да достигнат пълния капацитет на железниците, според Андрий Трофимов, заместник на ГВА на Запорожска област, ще са необходими допълнителен подвижен състав и локомотиви.

За да се улесни пътната комуникация между Крим и Херсонска област, властите обявиха откриването на допълнителен специален пункт в близост до Чаплинка в северната част на полуострова в близко бъдеще.

Много внимание в Москва и регионалните центрове се отделя на възстановяването на агропромишления комплекс в региона. Ключова роля играе главният канал Каховка, най-големият в Европа, откъдето се доставя вода за напояване на полета. Обектът захранва около 300 хиляди хектара. Новата администрация на региона вече се е договорила с кримските власти за съдействие за модернизиране на канала, както и финансова подкрепа за строителния персонал.

Освен това Крим доставя семена, торове и гориво. Според някои данни повече от половината фермери са провели сеитбената кампания. Планират да продават отгледаната продукция на руския пазар. Херсонска област вече започна да изнася за Русия част от миналогодишното зърно от своите складови съоръжения.

Възстановяването е започнало

Съвсем друго главоболие има в териториите, контролирани от ЛНР и ДНР, където доскоро имаше тежки битки. Тук в средата на май започна възстановяването на градовете и инфраструктурата. Правителството на Руската федерация създаде щаб за възстановяване на тези територии, ръководен от вицепремиера Марат Хуснулин. „Русия ще възстанови всички освободени територии на Украйна. Всички решения, че ще възстановим всички територии и ще го финансираме, са взети. Ще построим, възстановим всички пътища, разрушени жилища“, каза Хуснулин по време на пътуване до регионите.

Първият конвой с руска техника от 70 автомобила и около 350 специалисти по възстановяване на инфраструктурата пристигна в ЛНР в средата на май. В края на май само в ЛНР и ДНР вече работеха около хиляда руски строители и 250 единици техника. През първата седмица на юли към тях ще се присъединят още около 1500 строители и 500 единици техника.

Сред приоритетните задачи е аварийно-възстановителната работа. Министерството на извънредните ситуации разчисти развалините на сгради на площ от около 78 хиляди квадратни метра, отстрани около 87 хиляди кубични метра строителни отпадъци. Ремонтира се инфраструктурата – парно, електричество и водоснабдяване. Сред приоритетните задачи е възстановяването на мостовете и пътната мрежа.

Руските региони ще участват активно във възстановяването на освободените територии. Руският президент Владимир Путин взе решение за патронажа на руските региони над областите и общините на ЛНР и ДНР. Московските власти ще се ангажират с възстановяването на инфраструктурата на Донецк и Луганск, Република Башкирия пое патронажа над град Красни Луч, Ставрополска територия – над Антрацит, Курск – над Первомайския район на ДНР. Руските региони вече изпращат кервани с оборудване и строители в републиките, договарят се за създаване на мобилни фабрики, а също така изпращат служители, които да координират взаимодействието между федералния център и републиките. Подобен модел за създаване на териториална администрация беше използван и след анексирането на Крим.

Може би най-трудната ситуация след продължителните военни действия днес е в Мариупол: градът е до голяма степен разрушен. Комуналната инфраструктура беше сериозно повредена: след освобождението на града нямаше ток, вода, газ. Според новия кмет на града Константин Ивашенко около 80% от къщите са получили “някакъв вид щети”, а 15-20% от жилищния фонд на Мариупол не може да бъде възстановен, той ще бъде разрушен. Но има и друга оценка. „Почти всичко в Мариупол ще трябва да бъде построено от нулата. Има само индивидуални къщи, около 20 процента от тях, в които са повредени само участъците на прозорците, те трябва да бъдат ремонтирани”, каза Владислав Бердичевски, депутат от ДНР.

Покровителството над възстановяването на Мариупол е поето от Санкт Петербург, който се превръща в град-побратим. Финансирането на програмата за възстановяване ще премине през специален фонд, който ще получава средства от федералния и регионалния бюджет, както и пари от частния бизнес. Щабът за възстановяването на Мариупол беше оглавен от губернатора на Санкт Петербург Александър Беглов.

Графикът на приоритетната работа, според Марат Хуснулин, вече е изготвен преди Нова година. Приоритетна задача е възстановяване на комуналната инфраструктура (ВиК, ел. и газова инсталация) и пътната мрежа. Друга неотложна задача е изграждането на сглобяеми къщи за 50 000 души. Общо 200 хил. души напуснаха града, в него останаха най-малко 300 хил. В бъдеще ще трябва да бъдат възстановени няколко микрорайона, както и драматичният театър, девет културни центъра, училища и спортни съоръжения. Ръководителят на ДНР Денис Пушилин дори мечтае, че след възстановяването на Мариупол може да се превърне в пълноправен курортен град. Освен това градът ще загуби част от индустрията си: по-специално най-големият завод в Мариупол, „Азовстал“, ще бъде разрушен.

Постепенно мирният живот в Мариупол вече започва да се подобрява. Според ръководителя на Министерството на извънредните ситуации на ДНР Алексей Кострубицки в началото на юни започна да се захранва с електричество училища, редица социални съоръжения и част от жилищния фонд. Водофилтърната станция е отворена отново, водоподаването вече е възобновено в два квартала на града. Всички непокътнати училища започнаха да работят. В момента се възстановяват електрически трафопостове и газови съоръжения. В близко бъдеще автобусите може да се появят отново по улиците на Мариупол – Санкт Петербург ще ги предаде.

Подходяща музика за любителите на йога.

СВЯТ

Уолц: САЩ вече няма да могат да финансират сигурността на Европа

Заради огромния национален дълг Съединените щати вече няма да могат да финансират сигурността в Европа. Това заяви съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц.

„Съединените щати, със своя дълг от 33 трилиона долара, буквално вече не могат да си позволят да субсидират европейската сигурност“, каза той в интервю за New York Post и ​​добави, че защитата на Украйна „трябва да бъде водена от Европа“.

Според него само Норвегия и Финландия са увеличили разходите за отбрана, а други страни от НАТО като Испания, Канада и Италия, харчат „изключително малко“ за това. И сега Вашингтон ще поиска повече финансиране от тях.

„Ще продължим да изискваме нашите съюзници да платят своя дял и да споделят това бреме със Съединените щати“, каза съветникът на Тръмп.

Преди и след встъпването си в длъжност американският президент многократно обяви намерението си да накара страните-членки на НАТО в Европа да увеличат разходите за отбрана до 5% от БВП.

Европейският съюз трябва да бъде готов да поеме отговорност за собствената си отбрана, тъй като САЩ постепенно се оттеглят от ангажиментите си в областта на сигурността, коментира ситуацията председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

„Заплахата от Русия няма да изчезне и знаем, че американският фокус все повече ще се измества към други региони. Така че няма съмнение, че мирът в Европа изисква да поемем много по-голяма отговорност за собствената си защита“, каза Фон дер Лайен в реч на конгреса на Европейската народна партия във Валенсия, Испания.

През март Фон дер Лайен обяви плана си за набиране на 800 милиарда евро за „превъоръжаване“ на Европа. Номинираният за германски канцлер Фридрих Мерц заяви през февруари, че Берлин трябва „постепенно да постигне независимост от САЩ“.

Френският президент Еманюел Макрон, който отдавна твърди, че ЕС вече не може да възлага отбраната си на Вашингтон, изрази готовност да разшири ядрения чадър на Франция, за да обхване Германия и други членове на ЕС.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

Ще има ли война Индия – Пакистан?

Троен ядрен възел заплашва с Трета световна.

Армиите на Пакистан и Индия са в повишена бойна готовност, откакто Ню Делхи заяви, че ще издирва терористите, участвали нападението в Пахалгам. При атаката в контролираната от Индия част на Кашмир на 22 април бяха убити 25 индийски туристи и един непалски гражданин, а около 20 души бяха ранени. Това бе най-кървавото нападение срещу цивилни в размирния район от години.

Индия миналата седмица обяви редица наказателни мерки срещу Пакистан, включително прекратяване на действието на Договора за водите на Инд, затваряне на единствения действащ сухопътен граничен пункт в Атари, понижаване на двустранните дипломатически връзки с Исламабад. Индия също така анулира всички визи, издавани на пакистански граждани, предприе масирани антитерористични операции в Кашмир, както и военни учения. През последните няколко дни по границата между Индия и Пакистан постоянно избухват престрелки.

Пакистански младеж получава благословия от майка си преди да премине границата с Индия

В отговор Пакистан затвори въздушното си пространство за индийски самолети и преустанови търговските си отношения с Индия, включително и чрез трети държави. Пакистан също така отхвърли прекратяването от страна на Индия на Договора за водите на Инд и заяви, че всяка стъпка за спиране на водния поток ще се разглежда като “акт на война”.

Пакистанският министър на отбраната Хаваджа Мухамад Асиф миналата седмица предупреди, че светът трябва да се “притеснява” от перспективата за пълномащабен конфликт между две ядрени сили, каквито са Индия и Пакистан.

“Ако има тотална атака или нещо подобно, тогава очевидно ще последва пълномащабна война”, каза Асиф в интервю за телевизия “Скай нюз”.

Той подчерта, че пакистанската армия е “подготвена за всички сценарии”, но също така изрази надежда, че спорът може да бъде разрешен чрез преговори. Освен това министърът предположи, че Индия може да е “инсценирала” атаката в рамките на операция под фалшив флаг.

Отговорност за нападението в Кашмир пое слабо известната въоръжена групировка “Кашмирска съпротива”. Според индийските служби за сигурност групировката, известна още като “Фронт на съпротивата”, е част от базираните в Пакистан терористични организации “Лашкар е Тайба” и “Хизбул Муджахидин”.

“Лашкар е Тайба” е основана през 80-те години по време на съветско-афганистанската война с финансиране от тогавашния лидер на “Ал Каида” Осама бин Ладен. “Лашкар е Тайба” е базирана в Пакистан и се твърди, че е подкрепяна от Междуведомствено разузнаване на Пакистан (Inter-Services Intelligence) и от пакистанската армия, пише Манджари Чатърджи Милър, експерт от американския мозъчен тръст “Съвет за международни отношения”. “Лашкар е Тайба” е смятана за инициатор на още много атаки на индийска територия, включително нападението в Мумбай през 2008 г. и атаката срещу индийския парламент през 2001 г.

Атентатът в Пахалгам отне поне 26 живота

Самият Асиф заяви пред в. “Ню Йорк таймс”, че групировката “Лашкар е Тайба” “не съществува” и няма как да е планирала или извършила атаки от контролирана от Пакистан територия. Пакистанският военен министър призова за международно разследване на нападението в Пахалгам.

Кратка предистория на конфликта между Ню Делхи и Исламабад

Индия и Пакистан управляват отделни части от Кашмир, но и двете страни претендират за цялата територия.

Конфликтът между Индия и Пакистан възниква в резултат на разделянето на Британска Индия през 1947 г., записано в Закона за независимостта на Индия. Тогава възниква Пакистан, чието население е предимно мюсюлманско, а различните райони на Джаму и Кашмир получават възможност да изберат дали да се присъединят към Индия или към Пакистан. Тогавашният махараджа (монархът) на Кашмир първоначално се опитва да обяви независимост на територията, но в крайна сметка се съгласява да се присъедини към Индия, която му обещава помощ срещу набезите на местни пакистански племена. Това решение става повод за избухването на Индийско-пакистанската война от 1947 г., която завършва със Споразумението от Карачи от 1949 г.

Войната между Индия и Пакистан през 1965 г. е вторият конфликт голям конфликт за статута на щата Джаму и Кашмир. Войната приключва на следващата година с преговори, водени с посредничеството на СССР. В крайна сметка Индия и Пакистан се отказват от териториални претенции върху Кашмир и изтеглят армиите си от спорната територия.

През 1971 г. Индия и Пакистан водят нова кратка война за Източен Пакистан (3-16 декември), която избухва на 3 декември по време на войната за независимост в Източен Пакистан . Конфликтът приключва със Споразумението от Симла, подписано на 16 декември 1972 г., с което се установява временна военна линия на контрол, разделяща Кашмир на два административни района.

През 1974 г. Индия изпробва първото си ядрено оръжие. Пакистан прави първия си ядрен тест през 1998 г.

През 1999 г. пакистански военни части пресичат линията на контрол, което предизвиква войната в Каргил. Тогава Пакистан претърпява тежко поражение от индийската армия.

След 2003 г. двете страни поддържат крехко примирие, но по оспорваната граница често избухват престрелки.

През февруари 2019 г. е атакуван конвой на индийските паравоенни сили в Пулвама в администрираната от Индия част на Кашмир. Тогава са убити най-малко 40 индийски паравоенни. Отговорност за атаката поема пакистанската групировка “Джем”. Индия отвръща с въздушни удари по лагери за обучение на терористи на пакистанска територия. Впоследствие пакистанските ВВС атакуват администрирания от Индия Кашмир, като в хода на въздушните сражения Пакистан сваля два индийски военни самолета и пленява индийски пилот, който е освободен два дни по-късно.

През август 2019 г. Индия разполага десетки хиляди военни и паравоенни сили в региона и отменя член 370 от Конституцията си, който дава специален статут на Джаму и Кашмир. Конституционната промяна ограничава автономията на Кашмир, което разгневява жителите на спорната територия, а Пакистан възприема този ход на индийките власти като “тежка несправедливост”.

Насилието по линията на контрол достига своя връх през 2020 г., когато са регистрирани повече от четири хиляди трансгранични обстрела.

Ню Делхи продължава да настоява за централизиран контрол върху администрираната от Индия част на Кашмир, а насилието по границата между Индия и Пакистан не стихва.

Усилията за модернизация на индийската армия

Сраженията през 2019 г. изправиха Индия пред един неприятен факт – оказа се, че въоръжението на огромната ѝ армия е остаряло и силите ѝ не са достатъчно недостатъчно подготвени за непосредствените заплахи по индийските граници, пише в. “Ню Йорк таймс”.

В парламентарен доклад от 2018 г. се посочва, че 68% от военното оборудване на Индия е “остаряло”, 24% се оценява като “актуално” и само 8% попада в категорията “съвременно”.

Унижението, което Индия претърпя при въздушните сражения с Пакистан през 2019 г., ясно показа, че армията ѝ спешно се нуждае от модернизация, пише още “Ню Йорк таймс”. Правителството на премиера Нарендра Моди отпусна милиарди долари за нови оръжия и потърси нови международни партньори за закупуване на модерно военно оборудване. Освен това Ню Делхи положи увеличи капацитета за вътрешно производство на оръжия.

Индия се провали в най-големия икономически план

В доклад, представен пред индийския парламент през 2023 г., се казва, че за пет години делът на най-съвременното военно оборудване се е увеличил почти двойно. Въпреки това авторите на доклада предупреждават, че този дял далеч не покрива нуждите на една модерна армия. Над половината индийското военно оборудване продължава да е прекалено старо.

Анализатори смятат, че предизвикателствата пред модернизацията на индийската армия са многобройни – бюрократични и финансови, но и геополитически. Икономиката на Индия сега е петата по големина в света и е около 10 пъти по-голяма от тази на Пакистан. Но разходите на Индия за отбрана все още възлизат на по-малко от 2 % от брутния ѝ вътрешен продукт, което военните експерти определят като недостатъчно, пише още “Ню Йорк таймс”.

Индия демонстрира увереност, че може лесно да попречи на пакистанската армия. Ако това твърдение бъде подложено на изпитание, друг от съседите на Индия ще я наблюдава отблизо, а именно – Китай, отбелязва изданието.

През последните години Ню Делхи смяташе, че Китай създава по-неотложни предизвикателства по индийските граници, отколкото Пакистан, особено след смъртоносната схватка между техните войски високо в Хималаите през 2020 г. и многократните нахлувания на китайски сили на индийска територия. Индийските военните лидери се оказаха принудени да се подготвят за евентуална война на два фронта, коментира “Ню Йорк таймс”.

“Троен ядрен възел”

Откакто армиите на Индия и Китай се сблъскаха в Хималаите през 2020 г., връзките между азиатските гиганти се подобриха, но те все още държат голям брой войски по границите си. Пекин също контролира част от региона Кашмир, който според Ню Делхи принадлежи на Индия, с което в района се заформя единственият в света “троен ядрен възел”, коментира Асошиейтед прес. Експерти твърдят, че един при един военен конфликт между Индия и Пакистан е много вероятно да се намесят и техните стратегически партньори, отбелязва агенцията.

В края на август 2023 г. Индия съобщи, че е изразила остър протест пред Китай във връзка с нова карта, на която индийският щат Аруначал Прадеш и платото Аксай Чин са посочени като негова официална територия. Аксай Чин е спорно плато в западните Хималаи, за което Индия претендира, но което се контролира от Китай.

Китай твърди, че Аруначал Прадеш, намиращ се в източните Хималаи, е част от Южен Тибет и през април 2023 г. публикува карта, в която 11 области в щата са преименувани на “Цзаннан”, или Южен Тибет на китайски език, отбелязва Ройтерс.

Китай е основен съюзник на Пакистан и подпомага развитието на ракетните му програми, допълва АП. Индия поддържа силни връзки в областта на отбраната със САЩ, които отдавна се стремят да ограничат нарастващото влияние на Пекин в Индо-тихоокеанския регион.

Пакистан е основна връзка в мащабната инициатива на Си Цзинпин “Един пояс, един път”, която има за цел изграждането на пристанища, железопътни линии и пътища, свързващи редица държави в Азия, Африка и Европа. От 2013 г. китайските инвестиции и заеми имат ключово значение за изнемогващата пакистанска икономика, пише Ройтерс.

През февруари тази година президентът на Пакистан Асиф Али Зардари посети Китай, като по време на срещите му бе коментирано значението на пакистанското пристанище “Гвадар”. Тогава двете страни се споразумяха да разгърнат напълно потенциала на пристанището като “ключов център за свързаност и търговия”.

В Пакистан има хиляди китайски работници, които изграждат инфраструктурни съоръжения, но срещу тях нерядко се извършват терористични нападения от страна на сепаратистки бойци в югозападната пакистанска провинция Белуджистан. През август миналата година пакистанският премиер Шахбаз Шариф предупреди, цитиран от Ройтерс, че екстремисти целят да осуетят сътрудничеството между Пакистан и Китай.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

🇷🇺 Путин е обяви прекратяване на огъня в чест на 80-годишнината от Победата.

🇷🇺 Пълното изявление от Кремъл:

Руският президент Владимир Путин, вземайки предвид хуманитарните аспекти, обяви прекратяване на огъня по време на честването на 80-годишнината от Победата. Ще бъде в сила от полунощ на 7 май до полунощ на 11 май, като през това време всички военни операции ще бъдат преустановени.

Русия очаква украинската страна също да реагира съответно.

В случай на нарушаване на прекратяването на огъня от страна на Украйна, въоръжените сили на Руската федерация ще предприемат адекватни мерки.

Руската страна потвърждава готовността си за мирни преговори без предварителни условия, насочени към разрешаване на коренните причини за украинската криза и конструктивно сътрудничество с международните партньори.

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Борисов, се унизи безобразно за няколко секунди подмазване на сина на Тръмп в лобито на хотела

Пътуването на Тръмп младши в София не се покри със слава – нито за него, нито за домакините му, нито...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Цената на тока по новите правила: Какво означават промените за потребителите.

1 януари 2026 г. отпада като крайна дата за старта на свободния пазар на ток за домакинствата. Цената му за...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

„Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър

Авиоинструктор: „Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър След дългоочакваното...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

Потрес! Борисов издебнал Тръмп-младши като фен, няма даже селфи пред тоалетните

Как може бе? Какво падение? Болен, треперещ, вече изпуска, дърт мошенник и още се слага на господарите му. Потрес! Борисов...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Половината българи нямат никакви спестявания , 1 милион души живеят в лишения

Подмяна на остаряла мебелировка не може да си позволят 35,1% от семействата Всеки втори няма никакъв финансов резерв и дори...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА3 days ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА5 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА6 days ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА1 week ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

СВЯТ7 hours ago

Уолц: САЩ вече няма да могат да финансират сигурността на Европа

Заради огромния национален дълг Съединените щати вече няма да могат да финансират сигурността в Европа. Това заяви съветникът по националната...

СВЯТ7 hours ago

Ще има ли война Индия – Пакистан?

Троен ядрен възел заплашва с Трета световна. Армиите на Пакистан и Индия са в повишена бойна готовност, откакто Ню Делхи...

СВЯТ16 hours ago

🇷🇺 Путин е обяви прекратяване на огъня в чест на 80-годишнината от Победата.

🇷🇺 Пълното изявление от Кремъл: Руският президент Владимир Путин, вземайки предвид хуманитарните аспекти, обяви прекратяване на огъня по време на...

СВЯТ2 days ago

На англичаните им просветна, че ги лъжат … постоянно!

Daily Mail: Излъгаха ни, че Ирак има оръжия за масово унищожение, но лъжите за Украйна стигнаха съвсем друго ниво Британският...

СВЯТ2 days ago

Страшно! С всички произтичащи от това последствия!

Британският блогър Хил разказа как една фраза на Путин НАКАРАЛА АНГЛИЯ ДА ЗАБРАВИ ЗА ПОМОЩТА НА УКРАИНСКИТЕ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ 27.04.2025...

Trending