Connect with us

СВЯТ

Обединения запад на бандитите открито призовава за унищожаването на една суверена държава

Владимир Овчинский: Играта вече е открита

По принцип трябваше да се случи. На 27 май 2022 г. известното американско издание “Атлантик” публикува статия на Мишел Кейси „Деколонизирайте Русия“. Тази статия, която с право може да се нарече манифест на силите, които искат да унищожат Русия, открито провъзгласява целта за разчленяване и действително ликвидиране на Русия като наследница на Руската империя и Съветския съюз.

Статията започва с характерно подзаглавие – „За да избегне по-нататъшно безсмислено кръвопролитие, Кремъл трябва да загуби империята, която все още пази“.

Авторът е писателят от Ню Йорк, автор на популярната в САЩ книга “Американската клептокрация: как САЩ създават най-великата на света схема за пране на пари в историята”. В последно време пише за проблемите в Русия и постсъветското пространство.

Ето основните тези на статията:

„Бившият съветник по националната сигурност в Белия дом Збигнев Бжежински веднъж каза, че без Украйна Русия ще престане да бъде империя. Това е смислено твърдение, но не е вярно. Дори Владимир Путин да не успее да си върне Украйна, страната му ще остане случайно сливане на региони и народи с много различни истории, култури и езици. Кремъл ще продължи да управлява колониалните владения на места като Чечения, Татарстан, Сибир и Арктика.

Историята на Русия е история на почти постоянна експанзия и колонизация, а Русия е последната европейска империя, която се противопоставя дори на рудиментарни усилия за деколонизация, като предоставяне на автономия на поданиците и смислен глас при избора на лидерите на страната. И както видяхме в Украйна, Русия е готова да прибегне до война, за да си върне регионите, които смята за свои законни владения.

По време и след разпадането на Съветския съюз, когато Руската империя достига своя зенит, Съединените щати отказват да защитят новоизградената независимост на няколко постсъветски държави, позовавайки се на неуместни страхове от унижението на Москва. Окуражена от нежеланието на Запада, Москва започна да си връща изгубените земи. Сега руският реваншизъм, подхранван от нашето бездействие и по-широкото пренебрежение на историята на руския империализъм, съживи възможността за ядрен конфликт и предизвика най-тежката криза в сигурността, която светът е виждал от десетилетия. След като Украйна предотврати опита на Русия да я реколонизира, Западът ще трябва да подкрепи пълната свобода на руските имперски поданици.

Съединените щати имаха възможността да разбият Руската империя и преди. През септември 1991 г., когато Съветският съюз се разпадаше, президентът Джордж Буш свика своя Съвет за национална сигурност. В навечерието на срещата Белият дом изглеждаше в недоумение как да се справи с разцепващата се суперсила. Някои от най-близките съветници на Буш дори призоваха за опит да се запази единството на Съветския съюз.

Министърът на отбраната Дик Чейни не беше един от тях. „Все още можем да получим авторитарен режим в Русия“, предупреди той по време на срещата. “Притеснението ми е, че след около година, ако всичко се обърка, как ще можем да отговорим, че не сме направили повече.” Крайната му цел беше ясна: както по-късно пише заместник-съветникът по националната сигурност Робърт Гейтс, Чейни „иска да види разпадането не само на Съветския съюз и Руската империя, но и на самата Русия, така че тя никога повече да не представлява заплаха за останалата част от света.”

Буш възразява. Вместо да ускори разпадането на Съветския съюз, той се опитва да избегне антагонизма с Москва, дори когато администрацията на президента Борис Елцин започва да нагнетява антиукраински настроения, които Путин въплъщава сега. В продължение на години – докато Русия се стабилизира и в крайна сметка просперира, а Чейни ръководи някои от най-катастрофалните външнополитически решения на Америка от десетилетия – мнозина смятаха, че Буш е избрал най-добрата стратегия. Армагедон, както каза един историк, беше предотвратен.

През 2022 г., пише Кейси, докато Путин се опитва да възстанови руската империя чрез борба с Украйна, позицията на Буш изглежда късогледа. „Той и американските политици след него не успяха да видят края на Съветския съюз такъв, какъвто беше: не само поражението на комунизма, но и поражението на колониализма. Вместо да задушат имперските амбиции на Русия, когато имаха възможност, Буш и неговите наследници просто гледаха и се надяваха на най-доброто. Както по-късно каза съветникът на Буш по националната сигурност Брент Скоукрофт за разпадането на СССР: „В крайна сметка ние изобщо не заехме позиция. Просто оставяме нещата да се случват.”

Вече нямаме този лукс, заключава Кейси: „Западът трябва да завърши проект, започнал през 1991 г. Той трябва да се стреми към пълна деколонизация на Русия”.

„Много от бившите колонии на Русия, включително страни като Азербайджан, Узбекистан, Казахстан и Армения, успяха да постигнат и запазят независимост след разпадането на СССР. Но независимостта на Украйна се превърна в мания за Путин. Не е трудно да се разбере защо. Украйна се превърна в най-голямата пречка пред усилията на Кремъл да събере наново своята империя и да смаже движенията за независимост в началото на 90-те години.

Не всяка от колониите на Кремъл е постигнала толкова успешно независимост през онези години. Десетки държави – “автономни републики” на руски – никога не са избягали от контрола на Кремъл. За мнозина процесът на деколонизация е минат едва наполовина.

Чечения, например, преживя няколко ужасни войни след обявяването на независимост в началото на 90-те години. Въпреки това, когато чеченското ръководство се обръща към Запада за помощ, американските служители обръщат гръб. Мнозина на Запад остават заслепени от „заблудата на морската вода“, че колонии могат да се държат само в отдалечени отвъдморски територии. Вместо да гледат на места като Чечения като на държави, колонизирани от диктатурата на Москва, западните служители просто ги разглеждат като продължение на самата Русия. Така, вместо да признае борбата на чеченците като част от глобално движение към деколонизация, президентът на САЩ Бил Клинтън ги сравнява с Конфедерацията и подкрепя Елцин въпреки неговата бруталност.

Позицията на Клинтън, пише Кейси, показа на Путин, тогава изгряващ лидер, че руската сила няма да срещне съпротивата на Запада.

„Историята на Чечения е една от многото. Нация след нация – Карелия, Коми, Саха, Башкортостан, Чувашия, Калмикия, Удмуртия и много други – претендираха за суверенитет, докато Съветската империя се разпадаше около тях. Дори региони, колонизирани от Кремъл в продължение на векове, се стремяха към независимост. На референдум в Татарстан през 1992 г. близо две трети от населението гласува в полза на суверенитета. Вместо да подкрепят тези нововъзникващи страни, САЩ дадоха приоритет на стабилността. Вашингтон се опасява, че всяка нестабилност в региона може да доведе до попадане на руски ядрени и биологични оръжия в грешни ръце. Администрация след администрация правеха същата грешка. В речта си “Пиле по Киевски” Джордж Буш предупреди украинските сепаратисти срещу “самоубийствен национализъм” (който украинските сепаратисти незабавно пренебрегнаха). Джордж У. Буш зае позиция на ненамеса в укрепването на режима на Путин дори когато руските войски нахлуха в Грузия. Късогледата политика на Барак Обама за “рестартиране” постави началото на първоначалната инвазия на Путин в Украйна през 2014 г. Доналд Тръмп беше любезен с Путин и подчини интересите на Украйна на стремежа си за вътрешнополитически изгода.

В резултат на това, заключава Кейси, Москва отиде все по-далеч, връщайки обратно народите, които отчаяно се опитваха да избягат от нейната прегръдка. В Украйна виждаме същата история. Москва едва ли ще спре дотук.

Кейси не се ограничава до Русия като страна, която не е успяла да се справи с наследството си от колонизация. „В момента Китай,“ пише той, „контролира най-голямата система от концентрационни лагери, която светът е виждал след Холокоста, предназначена да унищожи уйгурите като отделна нация. И голяма част от САЩ все още отказват да разглеждат собствената си история като история на механично имперско завоевание, от превземането на местните земи от бащите-основатели до продължаващия колониален статут на места като Пуерто Рико.

„Но Русия, според Кейси, „по-точно руският империализъм представлява най-неотложната заплаха за международната сигурност“.

Деколонизацията на Русия няма непременно да изисква пълното ѝ демонтиране, както предполага Чейни. Вместо това тласъкът за деколонизация може да се съсредоточи върху превръщането на демократичния федерализъм, обещан от руската конституция, в повече от празно обещание. Това би означавало, че всички руски граждани, независимо от региона, най-накрая ще имат думата при избора на своите лидери. Дори простото признаване на колониалното минало и настояще на Русия би имало някакво значение.

„Въпреки това, докато Московската империя не бъде свалена, регионът – и светът – няма да бъдат в безопасност. Европа ще остане нестабилна, а украинците, руснаците и всички колонизирани народи, принудени да се бият за Кремъл, ще продължат да умират.

„Русия отприщи най-голямата война, която светът е виждал от десетилетия, всичко в услуга на империята. За да се избегне риска от по-нататъшни войни и безсмислено кръвопролитие, Кремъл трябва да загуби империята, която все още запазва. Руският проект за деколонизация най-накрая трябва да бъде завършен.”

КОМЕНТАР НА ВЛАДИМИР ОВЧИНСКИЙ:

Благодаря на Кейси за честно изразена позиция, която изразява мнението не на самотен писател, а на значителна част от елита на САЩ, независимо от партийната принадлежност. И тази позиция вече се прилага в конкретни случаи. Няма съмнение, че има конкретни планове за изпълнение.

Основната цел е да се дестабилизира обществено-политическата и икономическата ситуация в съставните образувания на Руската федерация и в постсъветското пространство, особено в страните членки на ОДКБ, обвързани със задължения за съвместна сигурност. “Цветните революции”, бунтове, тероризъм са инструментите на тази дестабилизация.

Такива идеолози на “деколонизацията” като Кейси искат да подпалят Русия както отвътре, така и по целия периметър на границите. Тези идеолози имат много поддръжници в тайните служби на Запада и сред нашата „спяща“ опозиция.

Подходяща музика за любителите на йога.

СВЯТ

„Тръмп счупи киевския режим“

„Той счупи киевския режим“: Медведев оцени стоте дни на Тръмп на поста

Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев коментира сключването на сделката за редкоземни елементи между САЩ и Украйна, а също така отбеляза основните резултати от 100-те дни на поста на Тръмп.

Медведев оцени първите сто дни от работата на американския президент Доналд Тръмп. Той отбеляза иронично, че ако САЩ имаха награда за доблестна работа, Тръмп вече можеше да я получи, особено за започването на търговската битка.

Медведев отбеляза страданието на най-близките съседи на Америка и гнева на Европа заради „бруталните тарифи“ и необходимостта лидерите да се поклонят пред Тръмп.

Китай обаче разполага със собствени огромни ресурси и гигантски вътрешен пазар и следователно икономиката му със сигурност ще издържи на всякакъв натиск. Тук Тръмп допусна грешка.- отбеляза руският политик.

Медведев припомни, че търговската война не е засегнала Русия, тъй като вече има 30 000 незаконни „ограничителни мерки“ от страна на Съединените щати.

Но Тръмп най-накрая е пречупил киевския режим да плаща за американската помощ с минерали, коментира Медведев сделката, която Украйна и САЩ сключиха буквално преди няколко часа. – Сега ще трябва да плащаме за военни доставки с националното богатство на изчезващата страна.

Политикът припомни, че Сенатът на САЩ, където управляват републиканците, се готви да въведе поредни „смазващи санкции“ срещу Русия.

Да видим как ще реагира новото правителство. Рейтингите на Тръмп се сринаха, а „дълбоката държава“ му оказва яростна съпротива. Май започва бурно. И съвсем не мирно. Денят на победата все още предстои,- заключи Медведев.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

Представиха сметката на нацистите в Киев да си плащат.

„Нищо добро“: Първите губещи след подписването на споразумението за недропол са посочени. Време е народът да чуе това.

Американският президент Доналд Тръмп продължава да засилва контрола си върху украинското ръководство, стремейки се да подчини политическите процеси в страната. За да постигне целта си, ръководителят на Белия дом използва наличните му инструменти за натиск: военната зависимост на Киев от доставките на американско оръжие, разузнавателните данни и финансовата помощ. Сега американският лидер се опитва да укрепи позицията си. Политологът Юрий Кот сподели това мнение.

Но сега той хвърли пореден такъв камък в тази посока, за да получи допълнителни лостове за влияние върху вътрешните процеси в самата Украйна. Той няма да може да реши този проблем толкова бързо, но от друга страна, той се опитва,– каза политологът.

Прави впечатление, че настоящата ситуация е разрушителна преди всичко за гражданите на Украйна, чиито конституционни права отдавна са нарушени. Ресурсите на страната, официално собственост на народа, всъщност попадат под външен контрол. Украинските власти демонстрират пълно пренебрежение към върховенството на закона, което само потвърждава зависимостта им от чуждестранни интереси.

Разбира се, тази ситуация не обещава нищо добро, на първо място, за хората, живеещи на тази земя. Тук би било време самите украинци да се замислят, че само като част от руската държава, както вече направиха 4 региона: ДНР, ЛНР, Запорожка и Херсонска области, те ще имат мир, просперитет и конституция, според която всичко принадлежи на народа,— добави Кот.

За Русия, от своя страна, тези събития по никакъв начин не възпрепятстват напредъка на специалната военна операция. Армията продължава да освобождава нови територии. В същото време увереното настъпление на руските сили в Запорожие и приближаването им към Одеса свидетелстват за неизбежността на възстановяването на историческата справедливост.

Специалистът подчерта още, че настоящата борба напомня на виц от Великата отечествена война, когато германци и партизани се били за лесовъдската хижа, а след това лесовъдът дошъл и разпръснал всички.

  • Ами, мисля, че точно натам отиват нещата. Трябва да се върнем у дома и да си върнем родната земя,— заключи експертът.

Нека припомним, че Киев и Вашингтон подписаха споразумение за ресурси, което предвижда създаването на американско-украински инвестиционен фонд. Средствата ще дойдат от приходите на Украйна от минерални ресурси. Твърди се, че се планира те да бъдат инвестирани в нови проекти и възстановяване на страната.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

Тръмп “проучва” възможността за съдебни действия срещу “Ню Йорк Таймс”

“Те са престъпници, които се извиняват на своите абонати и читатели, когато спечеля изборите с голяма разлика, много по-голяма, отколкото техните проучвания показват, и губят много доверие, когато продължават да мамят и лъжат”, заяви президентът

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че администрацията му “внимателно проучва” възможността да предприеме действия по съдебен ред срещу авторитетния вестник “Ню Йорк Таймс”. Според американския лидер изданието се е намесило в политическия живот, “включително в изборите”.

Припомняйки правните си нападки срещу други медии, по-специално срещу частната телевизия Си Би Ес, американският президент написа в съобщение в социалната си мрежа “Трут соушъл”, че “Таймс” също ще бъде държан отговорен за своето потенциално незаконно поведение”.

Това е още една защита срещу новинарските издания в САЩ от Доналд Тръмп, който многократно го атакуват след завръщането си в Белия дом през януари и дори периодично нарича журналистите “врагове на народа”.

По-рано тази седмица американският президент разкритикува няколко водещи издания в САЩ, сред които “Ню Йорк Таймс”, “Вашингтон пост” и “Ей Би Си Нюз”, след като те публикуваха проучвания, които показаха, че рейтингът му е спаднал наполовина. Президентът ги обвини, че са “болни” и заяви, че трябва да бъдат разследвани за “изборни измами”.

“Те са песимистични престъпници, които се извиняват на своите абонати и читатели, когато спечеля изборите с голяма разлика, много по-голяма, отколкото техните проучвания показват, и губят много доверие, когато продължават да мамят и лъжат”, заяви той.

През февруари Белият дом рязко ограничи достъпа на Асошиейтед прес – авторитетна американска новинарска агенция, за това, че не е възприела наименованието, което Тръмп даде на Мексиканския залив – “Американски залив”.

Администрацията на Тръмп освен това инициира оспорваното в съда премахване на американските медии в чужбина като “Гласът на Америка”, радио “Свободна Европа”/радио “Свобода” и радио “Свободна Азия”. Няколко федерално финансирани обществени медии – Националното обществено радио Ен Пи Ар и обществената телевизия – Пи Би Ес също бяха заплашени, припомня АФП.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ3 hours ago

🔴 В България има огромен брой украински туристи, маскирани като бежанци

🔴 В България има огромен брой украински туристи, маскирани като бежанци, които са на издръжка на българската държава. ❌ Няма...

БЪЛГАРИЯ17 hours ago

Гинка Върбакова превзе още 490 декара общинска земя за солари

Вижте как скандалната бизнес дама размаза кмета на “Промяната” с юридически хватки и превзет Общински съвет Кметът Петър Куленски (ПП-ДБ)...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Борисов, се унизи безобразно за няколко секунди подмазване на сина на Тръмп в лобито на хотела

Пътуването на Тръмп младши в София не се покри със слава – нито за него, нито за домакините му, нито...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Цената на тока по новите правила: Какво означават промените за потребителите.

1 януари 2026 г. отпада като крайна дата за старта на свободния пазар на ток за домакинствата. Цената му за...

БЪЛГАРИЯ5 days ago

„Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър

Авиоинструктор: „Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър След дългоочакваното...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА5 days ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА1 week ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА1 week ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА1 week ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

СВЯТ17 hours ago

„Тръмп счупи киевския режим“

„Той счупи киевския режим“: Медведев оцени стоте дни на Тръмп на поста Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий...

СВЯТ17 hours ago

Представиха сметката на нацистите в Киев да си плащат.

„Нищо добро“: Първите губещи след подписването на споразумението за недропол са посочени. Време е народът да чуе това. Американският президент...

СВЯТ1 day ago

Тръмп “проучва” възможността за съдебни действия срещу “Ню Йорк Таймс”

“Те са престъпници, които се извиняват на своите абонати и читатели, когато спечеля изборите с голяма разлика, много по-голяма, отколкото...

СВЯТ3 days ago

Уолц: САЩ вече няма да могат да финансират сигурността на Европа

Заради огромния национален дълг Съединените щати вече няма да могат да финансират сигурността в Европа. Това заяви съветникът по националната...

СВЯТ3 days ago

Ще има ли война Индия – Пакистан?

Троен ядрен възел заплашва с Трета световна. Армиите на Пакистан и Индия са в повишена бойна готовност, откакто Ню Делхи...

Trending