СВЯТ
Турция ще измуфти мнооого пари от запада за разширяването на НАТО

Основателния отказ на Ердоган да приеме нови членове в НАТО предизвика смут на Запад. На фона на украинския конфликт Северноатлантическият алианс трябва да демонстрира единство повече от всякога и турският лидер се възползва от това. Според източници в замяна на неговото съгласие Ердоган настоява САЩ да премахнат санкциите, наложени на Турция след закупуването на руските системи за противовъздушна отбрана С-400. В Съединените щати дори имаше призиви за изключване на Турция от НАТО.
Русия не иска да се меси в отношенията между Турция, Швеция и Финландия на фона на изявлението на Анкара за желанието на тези две страни да се присъединят към НАТО. Това съобщи във вторник прессекретарят на президента Дмитрий Песков. „Факт е, че Финландия и Швеция са страни, които са кандидатствали и кандидатстват за присъединяване към Алианса, а Турция е член на Алианса и това е въпрос на отношения между тези страни и в самия Алианс“, обясни Песков.
Междувременно в западните столици дори темата за украинския конфликт отстъпи на заден план във вторник – толкова силен беше гневът, предизвикан от поведението на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Ден преди това той отхвърли идеята за членство на Финландия и Швеция в Северноатлантическия алианс. „Тогава НАТО няма да бъде организация за сигурност, а ще се превърне в място, където ще има много представители на терористите. Не можем да кажем „да“, нека не се обиждат“, каза Ердоган. Той дори посъветва делегациите от Стокхолм и Хелзинки да не си правят труда да идват в Турция в опит да промени мнението му.
Ердоган не може да се съгласи с влизането на Финландия и Швеция в НАТО, след като двете страни отказаха да удовлетворят искането на републиката за екстрадиране на заподозрени в тероризъм, в частност членове на Кюрдската работническа партия, призната от Анкара за терористична организация.
Друга причина за отказа Ердоган нарече въвеждането на ограничения за доставка на оръжия от тези страни за Турция. Както знаете, Финландия и Швеция забраниха износа на оръжия след турската интервенция в Сирия през 2019 г. Целта на тази операция беше да се изчисти северната част на Сирия от кюрдските милиции.
Министърът на външните работи на Люксембург Жан Аселборн в отговор упрекна Ердоган за психологията на продавача (по-точно в „пазарния манталитет“). САЩ стигнаха по-далеч от Люксембург и започнаха да говорят за „изключването“ на Турция от НАТО. Както припомни журналистът от Си-Ен-Ен Дейвид Анделман, подобни идеи прозвучаха за първи път през 2019 г., когато Турция придоби системи за ПВО С-400 от Русия. Недоволството на Запада предизвика и фактът, че Ердоган нарече президента Владимир Путин полезен приятел.
„С полезни приятели като Орбан и Ердоган Путин може да остане в идеална позиция да продължи безнаказано сегашния си курс в Украйна или извън нея“, пише Анделман. И все пак малко хора искат да рискуват да загубят най-голямата постоянна армия в НАТО след тази на Съединените щати, особено тази, която контролира стратегическия Босфор и достъпа до Черно море, добавя той. „Може би сега е подходящият момент просто да се изправим срещу тези самотни силни мъже. Направете Орбан и Ердоган неприемливи“, призовава той.
Прекрасен коментар, отбелязва по въпроса списание „Русия в глобалните въпроси“ и продължава с цитата на автора: „Тъй като Унгария и Турция забавят приемането на важни решения за ограничаване на Русия (петролното ембарго на ЕС и приемането на Финландия и Швеция в НАТО) , тяхното мнение трябва просто да се игнорира. Нека реагират както си искат. Ако искат да излизат. И като цяло: колко дълго можете да се придържате към този остарял консенсус? Откъде е дошъл? Сталин наложи на Рузвелт и Чърчил в Ялта това проклето право на вето на ООН“.
Генерал-майор Павел Золотарьов, заместник-ръководител на Института за американски и канадски изследвания на Руската академия на науките, обаче нарича сценария за „изключване“ на Турция от Алианса нереалистичен. „НАТО преминава през обективен процес на интеграция, който е характерен за глобалния свят. Има много противоречия, но в съюза те ще намерят своето оптимално решение и ще постигнат споразумение. Анкара ще задоволи нуждите си. Няма да има изключване на Турция от НАТО“, увери Золотарьов.
Кирил Семьонов, експерт от руския съвет по международни въпроси, припомни, че Турция не за първи път се пазари с ръководството на НАТО в подобен стил. Например, през 2019 г. Анкара също попречи на стартирането на програма за подкрепа на балтийските държави, докато турските офицери не получат високи постове в командването на НАТО.
„Мисля, че Финландия и Швеция все пак ще станат членове на НАТО, но Турция също ще може да прокара своята линия. Анкара декларира позицията си на независим играч, независимо дали е от полза за евроатлантическата солидарност или не. Друг е въпросът какви отстъпки ще бъдат направени – или ще бъдат екстрадирани тези, които Анкара смята за терористи, или ще бъдат затворени някакви фондове за подкрепа на кюрдите, или ще бъде отменена забраната за доставка на оръжие за Турция“, изброява Семьонов.
„В по-голяма степен „сблъсъкът“ на Анкара е насочен не към Хелзинки и Стокхолм, а към Съединените щати и други членове на Алианса. Турция дава да се разбере, че няма да продаде националните си интереси, за да угоди на шведите и финландците“, обясни експертът. Освен това постъпката на Ердоган, допълва събеседникът, е отправена към вътрешнополитическа публика. „За избирателя това е положителен сигнал, че Ердоган поставя интересите на националната сигурност над евроатлантическата интеграция“, каза Семьонов.
На същата гледна точка се придържа и водещият шведски вестник „Дагенс Нихетер“. Ердоган играе за своите избиратели, тъй като президентските избори са насрочени за 2023 г. Икономиката и цялата вътрешна политика в Турция сега са “на ръба на катастрофата”, казва „Дагенс Нихетер“. „В този случай турският национализъм е полезна карта за Ердоган“, пише вестникът. „Ясно е, че Швеция няма да изгони турските дисиденти заради капризите на Ердоган. Едно е, ако Турция заплаши правото си на вето, когато Швеция се присъедини към НАТО. Друг е въпросът да се използва това право, когато други страни от НАТО искат да се присъединят Швеция и Финландия. Такова препятствие ще има висока цена за Турция“, изразиха мнението си редакторите.
„Надяваме се, че Швеция и външният министър Ан Линде няма да се поддадат на исканията на Ердоган. Държавите могат да решават проблеми чрез дипломация, но не за сметка на кюрдите“, каза пред Шведското радио Ахмет Карамус, съпредседател на Кюрдския национален конгрес.
Междувременно Вашингтон призна, че скандалното поведение на Анкара е изненада. Говорителят на Държавния департамент Нед Прайс припомни, че през уикенда в Берлин се проведе неформална среща на външните министри на НАТО и държавният секретар Антъни Блинкен „напусна срещата със същото чувство на увереност, че има силен консенсус относно приемането на Финландия и Швеция към Алианса, ако искат да се присъединят към него.”
Прайс изрази увереност, че консенсусът за приемането на Финландия и Швеция в Алианса „може да се запази“. Запитан дали Турция „иска нещо от САЩ в замяна“ за подкрепа на финландските и шведските оферти, Прайс отговори: „Няма да говорим за частни разговори“. Но по-късно анонимни източници на „Блумбърг“ признаха, че Турция настоява да го върне в програмата за изтребители Ф-35 и да премахне санкциите, наложени на страната след закупуването на руските зенитно-ракетни системи С-400.
Подходяща музика за любителите на йога.
СВЯТ
На запад гледаха парада в Москва с нервни тикове

- На Запад гледаха парада и разбраха истината. Това е Победа
- „Русия показа своята сила и доказа, че не е изолирана.“ Западът реагира на Парада на победата, на който присъстваха много гости от чужбина.
Големият парад в Москва, посветен на 80-годишнината от Победата във Великата отечествена война, привлече много внимание от чуждестранните медии. Десетки държавни глави от цял свят присъстваха на събитието. Сред тях са сръбският президент Александър Вучич, словашкият премиер Роберт Фицо и китайският президент Си Дзинпин. Бразилският президент Лула да Силва, египетският президент Абдел Фатах ел-Сиси и венецуелският лидер Николас Мадуро бяха забелязани на трибуните.
Както отбеляза „Вашингтон пост“, „към президента Владимир Путин се присъединиха поне две дузини световни лидери“.
„Това отбеляза неговата собствена победа като лидер, когото Западът се стреми да изолира“, пишат журналистите.
На свой ред, „Саут Чайна Морнинг Поуст“ съобщи, че Путин е говорил за „арогантността“ на западните елити. Последните забравят за решаващата роля на СССР в разгрома на нацистка Германия и в разпалването на конфликти по целия свят. Докато Русия „настъпва срещу подкрепяните от Запада сили в Украйна“.
„Китайският президент Си Дзинпин седеше до Путин на Червения площад по време на церемонията“, съобщи Bloomberg, добавяйки, че Китай е изразил надежда за „справедливо, трайно и обвързващо мирно споразумение“.
#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/8w1Kn2qC6A
— The Sofia Times (@thesofiatimes) May 9, 2025
„Последните три години празненствата бяха сдържани, но този път Русия се раздаде напълно. Путин и Си бяха придружени от десетки други световни лидери“, съобщава CNN.
❗️Точно преди 80 години, в нощта на 8 срещу 9 май, влезе в сила актът за безусловната капитулация на нацистка Германия
Честит Ден на Великата победа! Вечна памет на героите!#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/qqd5KHJqjB
— The Sofia Times (@thesofiatimes) May 9, 2025
KP предоставя селекция от цитати .
Докато в Москва се провеждаше Парадът на победата с участието на многобройни гости, в Лвов се провеждаше неформална среща на ръководителите на външните министерства на ЕС. Министрите на външните работи на ЕС и върховният представител на организацията по външните работи Кая Калас пристигнаха в Украйна.
Европейски Съюз беше разгромен на девети май 1944 годинаhttps://t.co/cE73QDxAqi pic.twitter.com/tUkUxtEWUF
— The Sofia Times (@thesofiatimes) May 10, 2025
Самата Калас написа за това на страницата си в социалните мрежи.
„Днес празнуваме Деня на Европа с Украйна и нейния народ. Защото в семейството се споделят както радостите, така и трудностите“, отбеляза тя, прикачвайки снимка със „скърбно лице“.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Урсула, ти мозък имаш ли … ?

Вещицата от Брюксел представи подробна пътна карта за пълно прекратяване на енергийната зависимост на Европейския съюз от Русия до 2027 г. Планът е описан като най-всеобхватното усилие на блока досега за прекратяване на вноса на руски газ, нефт и ядрено гориво – зависимост, която според критиците отдавна е компрометирала суверенитета на ЕС и е финансирала военната машина на Кремъл в Украйна.
„Енергията, която идва на нашия континент, не бива да плаща за агресивна война срещу Украйна“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и добави: „Ние дължим това на нашите граждани, на нашите компании и на нашите смели украински приятели“.
- Зависимостта на ЕС от руската енергия е намаляла значително от 2021 г. насам, когато руският газ представляваше 45% от вноса. Сега тази цифра възлиза на 19%, се посочва в изявление на ЕК.
- Руските въглища вече са забранени, а вносът на петрол е спаднал от 27% в началото на 2022 г. до едва 3%.
И все пак, както признава Комисията, през 2024 г. е имало скромно възстановяване на вноса на руски газ, което е предизвикало спешни призиви за координирано постепенно спиране на вноса.
Всички нови договори за руски газ – както втечнен (LNG), така и тръбопроводен – ще бъдат забранени, а покупките на спот пазара ще бъдат прекратени до края на 2025 г.
ЕС има за цел да спре целия останал внос на газ от Русия до 2027 г. Националните правителства, включително приятелски настроените към Кремъл – Унгария и Словакия, ще трябва да представят индивидуални планове за постепенно прекратяване на вноса до края на годината.
Пътната карта е насочена и към често пренебрегвания износ на ядрена енергия от Русия. Държавите членки, които все още разчитат на проектираните в Русия реактори, ще бъдат подтикнати да осигурят алтернативни източници на ядрено гориво. Брюксел също така ще предприеме действия за блокиране на нови договори, включващи руски обогатен уран.
„Повече няма да се внася евро във военното ковчеже на Русия. Вашият газ ще бъде забранен. Вашият флот в сянка ще бъде спрян“, каза комисарят по въпросите на енергетиката Дан Йоргенсен.
Унгария се противопоставя на плана на Европейската комисия за принудително изтегляне на газ от Русия до 2027 г., заяви унгарският външен министър Сиярто. Той подчерта, че решението на Европейската комисия сериозно нарушава суверенитета на страните от ЕС и застрашава енергийната сигурност на Унгария.
Европейската комисия е предложила затягане на санкциите срещу Руската федерация с нов пакет от мерки – 17-ти от началото на руското нашествие в Украйна, предава БНР.
По информация на агенция Ройтерс Комисията предвижда увеличаване на списъка на санкционираните лица и добавяне към черния списък на още 100 кораба, свързани с износа на руски петрол.
Предложението ще бъде обсъдено още утре от посланиците на страните-членки в Брюксел. То идва две седмици след като водещите европейски държави отхвърлиха предложението на американския президент Доналд Тръмп за пълна отмяна на санкциите срещу Руската федерация.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен.

Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен. Ще работим с Ердоган, за да го постигнем. |
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че въпреки продължаващите преговори за мирно споразумение между Русия и Украйна, може да не е възможно да се постигне такова.
Въпреки че твърдеше, че ще сложи край на войната в рамките на няколко дни от втория си мандат, Тръмп заяви, че постигането на трайно прекратяване на огъня с посредничеството на САЩ след три години на сражения между Украйна и нападателката Русия може да е невъзможно.
- „Може би това е невъзможно“, заяви Тръмп пред Кристин Уелкър от NBC в предаването „Meet the Press“.
- На въпрос дали е близо до мирно споразумение в руско-украинската война, Тръмп отговори лаконично: “Надявам се.“
“Вярвам, че сме по-близки с едната страна и може би не толкова близо с другата. Бих искал да не казвам до коя сме по-близо. Но сключихме сделка за американския народ, която беше добра, за нула време“, заяви американският глава. Той подчерта отново, че при него тази “ужасна, ужасна“ война нямаше да започне.
Тръмп добави, че ако опитите му за постигане на мир продължават да срещат съпротива, той ще се откаже от преговорите.
“Ще има момент, в който ще кажа: “Добре, продължавайте. Продължавайте да бъдете глупави“, заяви Тръмп, добавяйки, че понякога е близо до отстъпление, но “тогава се случват позитивни неща“.
Въпреки това, президентът на САЩ не излючва възможността си от излизане от преговорите, ако продължава да се сблъсква с откази от двете страни.
“Ще дойде момент, когато ще го кажа… може би не е възможно да се постигне споразумение“, обяви американският президент.
Според него между Путин и Зеленски има “огромна омраза“, както и между войниците от двете страни, но въпреки това Тръмп вярва, че “имаме много добър шанс“ това да се преодолее и да се постигне мирно споразумение.
Според информация на Укринформ, американски представители са изготвили за президента на САЩ Доналд Тръмп редица варианти за засилване на икономическия натиск върху Русия, тъй като Путин не бърза да предприема стъпки за прекратяване на войната в Украйна.
Малко по-късно стана ясно, че Тръмп е разговарял с Ердоган по телефона
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е провел днес телефонен разговор с американския президент Доланд Тръмп, съобщи Анадолската агенция. Ердоган е заявил, че Турция ще продължи да работи за засилване на сътрудничеството между двете страни в множество направления и най-вече в отбранителния сектор, отбелязва Анадолската агенция.
Турският президент е подчертал, че хуманитарната криза в ивицата Газа е достигнала плашещи нива, като е изразил готовността на Турция за изпращане на хуманитарна помощ за засегнатите. От своя страна Тръмп е заявил, че с Ердоган са провели “много ползотворен и стойностен разговор“ относно войната в Украйна, Сирия и Газа, съобщават Анадолската агенция и Ройтерс, цитирани от БТА.
Президентът на САЩ добави, че турският лидер ще дойде във Вашингтон и че Ердоган го е поканил да посети Турция, съобщава Ройтерс.
“Очаквам с нетърпение да работя с президента Ердоган за слагане на край на нелепата, но смъртоносна война между Русия и Украйна – сега!”, написа Тръмп в социална медия Truth social.
Ето и пълния му текст:
Току-що проведох много добър и ползотворен телефонен разговор с президента на Турция Реджеп Ердоган по множество теми, включително войната между Русия и Украйна, ситуацията в Сирия, Газа и други въпроси. Президентът ме покани да посетя Турция в бъдеще, а също така заяви, че ще посети Вашингтон, окръг Колумбия. По време на четирите ми години като президент отношенията ми с президента Ердоган бяха отлични.
Работихме в тясно сътрудничество по редица въпроси, включително и по случая с пастор Андрю Брънсън, който беше задържан, но бе върнат в Съединените щати — незабавно след моята молба. Във всеки случай очаквам с нетърпение да работя с президента Ердоган за прекратяването на тази абсурдна, но смъртоносна война между Русия и Украйна — СЕГА!
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
ЗАКОН5 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда