СВЯТ
Япония жертва бъдещето си заради Украйна

Светът продължава да полудява, потъвайки все повече и повече в реалността, където топката се управлява не от здравия разум и желанието за по-добро бъдеще, а от политиката и моментната мода. Министърът на икономиката, търговията и индустрията на Япония на неотдавнашна пресконференция каза, че страната му, въпреки бързо нарастващата енергийна криза, не обмисля възможността за изграждане на нови атомни електроцентрали. По някаква причина, позовавайки се на украинската криза, Коичи Хагиуда определи стратегията на ведомството под негов контрол като насочена към преразглеждане и максимизиране на ефективното използване на съществуващите ядрени мощности.
Изявлението на японския служител е забележително от всички страни.
Погледнато от чисто регионален ъгъл, поведението на Япония перфектно и ясно демонстрира тенденцията, която доминира в тази част от обществото, която е свикнала да се нарича нищо повече от свободна и прогресивна. Вярно е, че по някаква причина напредъкът се потъпква в една научна и историческа точка с максимално изтласкване на техническите разработки отпреди тридесет или четиридесет години. Демокрацията е изцяло ограничена до курса на главния отвъдморски партньор, който е разположил няколко военни бази на територията на чуждата държава и диктува наложената си воля.
Позицията на Токио е още по-изненадваща, тъй като Страната на изгряващото слънце се възприема в целия свят като една от най-технологично напредналите държави, където развитието на високи и модерни технологии е на преден план. Последните изискват много, много голямо количество енергия, а съвременният икономически модел за системно развитие изисква също толкова постоянно нарастващо производство на електричество.
С население от 125 милиона души, което е условно сравнимо с руското, Япония се нуждае от поне 985 тераватчаса електроенергия годишно, лъвският дял от които отива за поддържане на жизнената дейност на разнообразна индустрия. Вече споменахме, че съвременната икономика не е жизнеспособна без поне малък растеж от година на година. И цифрите за потреблението на енергия в Япония ясно потвърждават неразривната връзка между увеличаването на производството и генерирането на електричество. През 1990 г. 829 бяха достатъчни на японците, за да задоволят всичките им нужди, а през настоящата година тази цифра се доближи до хиляда тераватчаса.
Тази енергия трябва да се вземе отнякъде, а източната ни съседка, която не е богата на собствени полезни изкопаеми, ги внася от чужбина, разчитайки на старите доказани въглеводороди. Според официалните данни жителите на острова внасят около 90 процента от необходимата им енергия, включително петрол, втечнен природен газ и въглища. Събитията от периода на пандемията, и особено през последните месеци, ясно показаха, че в света няма нищо стабилно, че установените пазарни модели и ценови параметри могат да се колебаят произволно във всяка посока.
Можете да оцените приблизителните разходи, които Япония направи само миналата година и само за производство на енергия.
Известно е, че през 2021 г. на островите са произведени 1007 тераватчаса електроенергия, като над 40 процента от тях са получени от петрол и петролни продукти. Въглищата са дали още 26 процента, а природният газ – 21 процента от производството. А сега нека си припомним какво се случваше на световните пазари през този период. Барел референтен “Брент” понижи до нула през последните две години, а по-късно се издигна до нови висоти, преодолявайки тавана от 139 долара за барел, което беше рекорд за последните десет години. Въпреки че въглищата имат доста инертна система за ценообразуване с изоставане от три до пет месеца спрямо котировките на петрола, те също успяха да поскъпнат няколко пъти, скачайки до височина от 350-380 долара, въпреки че само година по-рано дори 120 долара за тон се смятаха за много прилична цена. За газа няма какво да се говори. Всички видяха зашеметяващите салта и ежедневните рекорди в цената на синьото гориво, която надхвърли прага от 2000 долара за хиляда кубически метра.
И сега можете да изчислите приблизителния размер на непланираните разходи, направени от местния бюджет. Дори като грубо изчисление, числата са впечатляващи.
Ще добавим, че само по официални данни от началото на 2020 г. – тоест от началото на пандемията – Япония е похарчила повече от 20 милиарда долара за закупуване на различни видове гориво, а почти три милиарда повече са отпуснати от правителството като временни мерки за подкрепа.
Нашите съседи, разбира се, имат пълното право да се разпореждат с бюджетните си средства, както пожелаят. Интересува ни самият факт, че хората, които имат власт и определят вектора на развитие на държавата, всъщност живеят ден за ден, вземайки решения не с поглед към бъдещето, а в името на настоящата ситуация.
Като начало, в момента японците имат 33 ядрени реактора, които произвеждат по-малко от десет процента от цялата електроенергия. Това въпреки че дори след аварията във “Фукушима” имаше подробни планове за увеличаване на ядреното производство до 40 процента. Сега, имайки в пасив девет атомни електроцентрали, на които всички или някои реактори са спрени, Токио предпазливо се надява, че до 2030 г. ядрената индустрия ще може да заеме ниша от поне 20 процента.
Дори част от средствата, които бяха изразходвани за закупуване на въглеводороди, биха били достатъчни на японците да възстановят работоспособността или да започнат изграждането на новиАЕЦ, които отговарят на всички съвременни изисквания за безопасност.
Атомните електроцентрали не само имат колосална мощност и практически не оставят въглероден отпечатък. Тяхната работа е подкрепена от дългосрочни договори, които изключват критични скокове в цената на реакторното гориво, тоест работата им ви позволява спокойно да планирате както темпа на икономически растеж, така и бюджетните разходи, което е изключително важно в нашия бурен свят. Вместо това колективният Запад продължава да говори като зомби за зелен преход и енергия без въглерод.
Между другото, Владимир Путин говори за това в речта си вчера, като подчерта, че западните страни спекулират с безпокойството на хората от изменението на климата и по чисто политически причини надценяват възможностите на алтернативната енергия, като същевременно подценяват значението на традиционната енергия, включително ядрена.
За да стане ясна целта на днешната ни публикация, нека добавим, че именно такава щраусова позиция, когато водещите световни икономики крият глави в пясъка на отричането на физическата реалност, води до там, че нито един от глобалните проблеми, пред които е изправено човечеството не се решава, удавяйки се в безкрайния красив дъжд от приказки.
Според доклад на ООН повече от милиард души на планетата нямат достъп до електричество. Нека помислим за това число. Тоест всеки седми жител на Земята не може просто да вземе и зареди телефона, да нагрее чайника или да чете книга вечер. Всичко това се случва в разгара на XXI век, когато човечеството прави планове за полети до Марс и използва свръхмощни телескопи, за да изучава историята на живота на звездите.
Мирният атом без съмнение е технологията на бъдещето, способна да стопли и освети жизнения път на милиарди хора. В същото време тази посока се развива активно от няколко страни, които включват Русия и Китай, всички останали всъщност използват само успехите от миналото, почивайки на стари лаври. Съединените щати и техните послушни партньори, произнасяйки тонове надути речи в полза на новите, слаби и ненадеждни технологии, докараха собствените си ядрени програми до застой, губейки компетентността за изграждане на реактори, а с тях и научната основа за нови разработки.
Тук човек може да се радва на нарастващата ни разлика, но проблемът е, че дори руско-китайският тандем не е в състояние да реши глобалния проблем с недостига на енергия. Това изисква колективни усилия на всички страни с мощен научен потенциал. За прогрес е достатъчно идеологическите противници да не се бият помежду си, а просто да се състезават на научното бойно поле, борейки се за нови мегавати и години безпроблемна работа.
Колкото и наивно и утопично да звучи, освободените милиарди биха могли да бъдат изразходвани не за закупуване на въглища и мазут, а, да речем, за разработване на лекарства за профилактика на сърдечно-съдови заболявания, отглеждане на особено продуктивни зърнени култури, или разработването на нови типове ракетни двигатели. В крайна сметка Луната и Марс няма да се овладеят сами.
Подходяща музика за любителите на йога.
СВЯТ
На запад гледаха парада в Москва с нервни тикове

- На Запад гледаха парада и разбраха истината. Това е Победа
- „Русия показа своята сила и доказа, че не е изолирана.“ Западът реагира на Парада на победата, на който присъстваха много гости от чужбина.
Големият парад в Москва, посветен на 80-годишнината от Победата във Великата отечествена война, привлече много внимание от чуждестранните медии. Десетки държавни глави от цял свят присъстваха на събитието. Сред тях са сръбският президент Александър Вучич, словашкият премиер Роберт Фицо и китайският президент Си Дзинпин. Бразилският президент Лула да Силва, египетският президент Абдел Фатах ел-Сиси и венецуелският лидер Николас Мадуро бяха забелязани на трибуните.
Както отбеляза „Вашингтон пост“, „към президента Владимир Путин се присъединиха поне две дузини световни лидери“.
„Това отбеляза неговата собствена победа като лидер, когото Западът се стреми да изолира“, пишат журналистите.
На свой ред, „Саут Чайна Морнинг Поуст“ съобщи, че Путин е говорил за „арогантността“ на западните елити. Последните забравят за решаващата роля на СССР в разгрома на нацистка Германия и в разпалването на конфликти по целия свят. Докато Русия „настъпва срещу подкрепяните от Запада сили в Украйна“.
„Китайският президент Си Дзинпин седеше до Путин на Червения площад по време на церемонията“, съобщи Bloomberg, добавяйки, че Китай е изразил надежда за „справедливо, трайно и обвързващо мирно споразумение“.
#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/8w1Kn2qC6A
— The Sofia Times (@thesofiatimes) May 9, 2025
„Последните три години празненствата бяха сдържани, но този път Русия се раздаде напълно. Путин и Си бяха придружени от десетки други световни лидери“, съобщава CNN.
❗️Точно преди 80 години, в нощта на 8 срещу 9 май, влезе в сила актът за безусловната капитулация на нацистка Германия
Честит Ден на Великата победа! Вечна памет на героите!#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/qqd5KHJqjB
— The Sofia Times (@thesofiatimes) May 9, 2025
KP предоставя селекция от цитати .
Докато в Москва се провеждаше Парадът на победата с участието на многобройни гости, в Лвов се провеждаше неформална среща на ръководителите на външните министерства на ЕС. Министрите на външните работи на ЕС и върховният представител на организацията по външните работи Кая Калас пристигнаха в Украйна.
Европейски Съюз беше разгромен на девети май 1944 годинаhttps://t.co/cE73QDxAqi pic.twitter.com/tUkUxtEWUF
— The Sofia Times (@thesofiatimes) May 10, 2025
Самата Калас написа за това на страницата си в социалните мрежи.
„Днес празнуваме Деня на Европа с Украйна и нейния народ. Защото в семейството се споделят както радостите, така и трудностите“, отбеляза тя, прикачвайки снимка със „скърбно лице“.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Урсула, ти мозък имаш ли … ?

Вещицата от Брюксел представи подробна пътна карта за пълно прекратяване на енергийната зависимост на Европейския съюз от Русия до 2027 г. Планът е описан като най-всеобхватното усилие на блока досега за прекратяване на вноса на руски газ, нефт и ядрено гориво – зависимост, която според критиците отдавна е компрометирала суверенитета на ЕС и е финансирала военната машина на Кремъл в Украйна.
„Енергията, която идва на нашия континент, не бива да плаща за агресивна война срещу Украйна“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и добави: „Ние дължим това на нашите граждани, на нашите компании и на нашите смели украински приятели“.
- Зависимостта на ЕС от руската енергия е намаляла значително от 2021 г. насам, когато руският газ представляваше 45% от вноса. Сега тази цифра възлиза на 19%, се посочва в изявление на ЕК.
- Руските въглища вече са забранени, а вносът на петрол е спаднал от 27% в началото на 2022 г. до едва 3%.
И все пак, както признава Комисията, през 2024 г. е имало скромно възстановяване на вноса на руски газ, което е предизвикало спешни призиви за координирано постепенно спиране на вноса.
Всички нови договори за руски газ – както втечнен (LNG), така и тръбопроводен – ще бъдат забранени, а покупките на спот пазара ще бъдат прекратени до края на 2025 г.
ЕС има за цел да спре целия останал внос на газ от Русия до 2027 г. Националните правителства, включително приятелски настроените към Кремъл – Унгария и Словакия, ще трябва да представят индивидуални планове за постепенно прекратяване на вноса до края на годината.
Пътната карта е насочена и към често пренебрегвания износ на ядрена енергия от Русия. Държавите членки, които все още разчитат на проектираните в Русия реактори, ще бъдат подтикнати да осигурят алтернативни източници на ядрено гориво. Брюксел също така ще предприеме действия за блокиране на нови договори, включващи руски обогатен уран.
„Повече няма да се внася евро във военното ковчеже на Русия. Вашият газ ще бъде забранен. Вашият флот в сянка ще бъде спрян“, каза комисарят по въпросите на енергетиката Дан Йоргенсен.
Унгария се противопоставя на плана на Европейската комисия за принудително изтегляне на газ от Русия до 2027 г., заяви унгарският външен министър Сиярто. Той подчерта, че решението на Европейската комисия сериозно нарушава суверенитета на страните от ЕС и застрашава енергийната сигурност на Унгария.
Европейската комисия е предложила затягане на санкциите срещу Руската федерация с нов пакет от мерки – 17-ти от началото на руското нашествие в Украйна, предава БНР.
По информация на агенция Ройтерс Комисията предвижда увеличаване на списъка на санкционираните лица и добавяне към черния списък на още 100 кораба, свързани с износа на руски петрол.
Предложението ще бъде обсъдено още утре от посланиците на страните-членки в Брюксел. То идва две седмици след като водещите европейски държави отхвърлиха предложението на американския президент Доналд Тръмп за пълна отмяна на санкциите срещу Руската федерация.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен.

Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен. Ще работим с Ердоган, за да го постигнем. |
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че въпреки продължаващите преговори за мирно споразумение между Русия и Украйна, може да не е възможно да се постигне такова.
Въпреки че твърдеше, че ще сложи край на войната в рамките на няколко дни от втория си мандат, Тръмп заяви, че постигането на трайно прекратяване на огъня с посредничеството на САЩ след три години на сражения между Украйна и нападателката Русия може да е невъзможно.
- „Може би това е невъзможно“, заяви Тръмп пред Кристин Уелкър от NBC в предаването „Meet the Press“.
- На въпрос дали е близо до мирно споразумение в руско-украинската война, Тръмп отговори лаконично: “Надявам се.“
“Вярвам, че сме по-близки с едната страна и може би не толкова близо с другата. Бих искал да не казвам до коя сме по-близо. Но сключихме сделка за американския народ, която беше добра, за нула време“, заяви американският глава. Той подчерта отново, че при него тази “ужасна, ужасна“ война нямаше да започне.
Тръмп добави, че ако опитите му за постигане на мир продължават да срещат съпротива, той ще се откаже от преговорите.
“Ще има момент, в който ще кажа: “Добре, продължавайте. Продължавайте да бъдете глупави“, заяви Тръмп, добавяйки, че понякога е близо до отстъпление, но “тогава се случват позитивни неща“.
Въпреки това, президентът на САЩ не излючва възможността си от излизане от преговорите, ако продължава да се сблъсква с откази от двете страни.
“Ще дойде момент, когато ще го кажа… може би не е възможно да се постигне споразумение“, обяви американският президент.
Според него между Путин и Зеленски има “огромна омраза“, както и между войниците от двете страни, но въпреки това Тръмп вярва, че “имаме много добър шанс“ това да се преодолее и да се постигне мирно споразумение.
Според информация на Укринформ, американски представители са изготвили за президента на САЩ Доналд Тръмп редица варианти за засилване на икономическия натиск върху Русия, тъй като Путин не бърза да предприема стъпки за прекратяване на войната в Украйна.
Малко по-късно стана ясно, че Тръмп е разговарял с Ердоган по телефона
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е провел днес телефонен разговор с американския президент Доланд Тръмп, съобщи Анадолската агенция. Ердоган е заявил, че Турция ще продължи да работи за засилване на сътрудничеството между двете страни в множество направления и най-вече в отбранителния сектор, отбелязва Анадолската агенция.
Турският президент е подчертал, че хуманитарната криза в ивицата Газа е достигнала плашещи нива, като е изразил готовността на Турция за изпращане на хуманитарна помощ за засегнатите. От своя страна Тръмп е заявил, че с Ердоган са провели “много ползотворен и стойностен разговор“ относно войната в Украйна, Сирия и Газа, съобщават Анадолската агенция и Ройтерс, цитирани от БТА.
Президентът на САЩ добави, че турският лидер ще дойде във Вашингтон и че Ердоган го е поканил да посети Турция, съобщава Ройтерс.
“Очаквам с нетърпение да работя с президента Ердоган за слагане на край на нелепата, но смъртоносна война между Русия и Украйна – сега!”, написа Тръмп в социална медия Truth social.
Ето и пълния му текст:
Току-що проведох много добър и ползотворен телефонен разговор с президента на Турция Реджеп Ердоган по множество теми, включително войната между Русия и Украйна, ситуацията в Сирия, Газа и други въпроси. Президентът ме покани да посетя Турция в бъдеще, а също така заяви, че ще посети Вашингтон, окръг Колумбия. По време на четирите ми години като президент отношенията ми с президента Ердоган бяха отлични.
Работихме в тясно сътрудничество по редица въпроси, включително и по случая с пастор Андрю Брънсън, който беше задържан, но бе върнат в Съединените щати — незабавно след моята молба. Във всеки случай очаквам с нетърпение да работя с президента Ердоган за прекратяването на тази абсурдна, но смъртоносна война между Русия и Украйна — СЕГА!
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
ЗАКОН5 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда