ПАРИ
Гoлямoтo пpeceлeниe нa битĸoйн миньopитe cлeд пpoгoнвaнeтo им oт Kитaй
Aзиaтcĸaтa cтpaнa ĸoнтpoлиpaшe пaзapa, нo дeлът ѝ в индycтpиятa pязĸo пaднa дo 0% и днec дpyг e нoмep eднo в ĸлacaциятa
САЩ вече са дестинация номер едно за биткойн миньори, засенчвайки за пръв път Китай. Тенденцията се наблюдава от известно време, но сега вече официално е факт, сочат актуалните данни на Кеймбриджкия университет, публикувани в сряда и цитирани от CNBC.
Към юли 35.4% от хешрейта на биткойн – индустриален термин, използван за описване на колективната изчислителна мощ на миньорите – се намира в САЩ, става ясно от доклада на Кеймбриджския център за алтернативни финанси. Това е 428% увеличение спрямо септември 2020 г., според анализа.
Америка отчасти трябва да благодари на Китай за господството си в минната криптоиндустрия. Миграционната тенденция се наблюдава от по-рано, но истинското и безвъзвратно преобръщане се случи за една нощ тази пролет, когато Пекин забрани този тип дейност в страната. Спуснатата отгоре заповед изведе половината от биткойн миньорите в света офлайн за броени часове.
Голямата минна миграция към Америка
Миньорите масово започнаха да бягат от Китай, насочвайки се към най-евтините енергийни дестинации. Много от тях се озоваха именно в Америка.
На практика хешрейтът на азиатската страна бе нулиран. Сравнението с година по-рано е показателно – през септември 2020 г. Китай държеше 67% пазара. Амплоато ѝ на лидер, контролиращ биткойн пазара, „сега е напълно унищожено“, изтъква Боаз Собрадо, анализатор на финтех данни.
САЩ се оказаха притегателна сила. От една страна, Тексас може да се похвали с едни от най-ниските цени на енергия в света, което се оказа сериозен стимул за миньорите. Освен това страната като цяло залага все повече на възобновяемите източници, като щатът Вашингтон е мека за минни фирми, разчитащи на хидроенергия. Ню Йорк пък произвежда повече водноелектрическа енергия от всеки друг щат на изток и залага на атомните си електроцентрали по пътя към целта за въглеродна неутралност. Междувременно делът на възобновяемите енергийни източници в Тексас също нараства с течение на времето, като 20% от енергията му идва от вятъра от 2019 г. Щатската мрежа продължава бързо да добавя повече вятърна и слънчева енергия.
Миньорите се възползват от ядрената енергия, а някои захващат платформите си за природния газ. Това намалява емисиите на парникови газове и генерира пари за доставчиците на газ и миньорите. Всичко това измества фокуса към източниците на чиста енергия и атакува аргумента на скептиците, които изтъкват вредния отпечатък на биткойн за околната среда.
Освен по-ниските разходи за електроенергия, някои американски щати като Тексас имат и политики, подходящи за криптоиндустрията, както и адекватно предлагане на хостинг инфраструктура.
В крайна сметка добрето стечение на обстоятелствата, подходящата енергийна среда, както и географска, политическа и юридическа стабилност за бизнеса се оказаха магнит за миньорите.
Късметът среща подготовката
Завладяването на върха от САЩ всъщност е резултат на дългогодишна подготовка. Така например страната увеличава капацитета си за хостинг отдавна. Още преди биткойн миньорите изобщо да се насочат в посока отвъд Океана, компаниите рискуваха със създаването на ненужна по онова време, но подходяща инфраструктура за такава дейност. Днес този хазартен ход се отплаща.
Когато преди три-четири години настъпи криптозима, никой не търсеше големи ферми за биткойн. Американските играчи обаче видяха шанс и се възползваха от възможността да изградят екосистема срещу ниски инвестиции.
„Големите, публично търгувани миньори успяха да наберат капитал, за да направят значителни покупки“, каза Майк Колайър, главен изпълнителен директор на компанията за цифрова валута Foundry, която помогна за внасянето на над 300 милиона долара минно оборудване в Северна Америка.
Файнщайн казва, че през последните 18 месеца се наблюдава сериозен ръст на минната инфраструктура в Америка. Компании като северноамериканския оператор за криптодобив Core Scientific изграждаха хостинг пространство през цялата криптозима, за да гарантират капацитета за внедряването на ново оборудване, според Колйър. По негови думи по-голямата част от техниката, произведена от май 2020 г. до декември 2020 г., е била изпратена именно в САЩ и Канада.
Развиването на капиталовите пазари и финансовите инструменти около минната индустрия също са спомогнали за стимулирането ѝ, става ясно от думите на Алекс Брамър от Luxor Mining. Според него много от операторите в страната са започнали да се разширяват бързо чрез осигурено финансиране по тези линии.
Факторът COVID също имаше роля. Пандемията блокира големи икономически сегменти, но последвалите стимули се оказаха добре дошли и за минните компании. „Хората търсеха къде да сложат парите си. Апетитът за мащабни инвестиции никога не е бил по-голям“, коментира инженерът по биткойн добив Брандън Арванаги. Според него някаква част са били насочени към минната дейност.
Казахстан на хоризонта
Не всички миньори обаче се насочиха към дестинации с възобновяема енергия. Казахстан е малко зад САЩ по отношение на дела си на световния пазар за добив на биткойни, с 18.1% от всички крипто добиви. В страната има въглищни находища, които осигуряват евтини и изобилни доставки на енергия – но и достатъчно големи емисии на въглероден диоксид.
Според експертите обаче Казахстан, който е съсед на Китай, е по-скоро временна спирка по време на миграцията на запад. Според Брамър големи играчи сега залагат на краткосрочни решения с по-старо поколение оборудване.
Но тъй като машините от по-старо поколение достигат края на експлоатационния си живот, тези компании вероятно ще внедрят нови машини в по-стабилни и енергийно ефективни и възобновяеми юрисдикции“, каза той.
Популярността на Казахстан вероятно ще избледнее и заради новоподписан от президента закон, който ще въведе допълнителни данъци върху добива на криптовалути от 2022 г. „Това значително ще промени стимулите за хората да разполагат капитал в Казахстан“, каза Брамър.
ПАРИ
От днес влизат в сила новите по-високи цени на винетките

От пътната агенция съобщиха в края на март, че с влизането в сила на новите цени един месец по-късно от обнародването им и предстоящите пътувания през отминалите почивни дни за Великден се дава възможност на шофьорите, които все още не са купили винетка, да планират своевременно пътуването си и да я вземат на по-ниската цена. От началото на годината се наблюдава тенденция за купуването на винетки за по-кратък период и с едномесечния допълнителен срок шофьорите ще може да планират купуване на годишна винетка на по-ниска цена, посочиха тогава от Агенцията.
В края на миналия месец от АПИ отчетоха, че от началото на годината до 21 април са продадени 1 875 176 броя електронни винетки. Приходите от тях са 101 730 971 лв. Най-предпочитани са годишните – 1 020 489 броя, следвани от седмичните – 559 478 бр. Купени са и 155 070 уикенд винетки, 116 528 месечни и 23 611 тримесечни. През 2024 г. са продадени над 6,5 млн. е-винетки, а приходите са над 281 млн. лв., съобщиха от АПИ в началото на годината.
Парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление прие на първо четене в началото на април три законопроекта за изменение и допълнение на Закона за пътищата. В законопроекта, внесен от Министерския съвет на 24 март 2025 г., се предлага въвеждането на еднодневни винетки за леки автомобили до 3,5 тона, които ползват републиканската пътна мрежа. Проектът за промяна на Закона за пътищата въвежда и европейските изисквания за еконорми при определяне на цената на толтаксите за камиони, предаде БТА.
Проект на Постановление на Министерския съвет за изменение на Тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа, приета с Постановление № 370 на Министерския съвет от 2019 г., беше публикуван в Портала за обществени консултации през втората половина на март. Тогава бе посочено, че очакваните резултати от прилагането на проекта на акт са приходите от винетни и тол такси да достигнат нива от 1 077 930 199 лв. на годишна база. Това нарастване се постига чрез поетапно увеличение на Тарифата от 1 април 2025 г. с 10 на сто на винетна такса, тол такса, компенсаторна такса и максимална такса и с последващо увеличение от 10 на сто на тол такса и максимална такса – от 1 септември 2025 г., се предвиждаше в проекта, където бе посочено, че увеличението на приходите ще бъде целево използвано за финансиране на дейности, свързани с поддържане и развитие на републиканската пътна мрежа, без да се налага допълнително натоварване на държавния бюджет.
Поскъпването на тол таксите, предвидено в проекта на Бюджет 2025, няма да допринесе за увеличение на цените на храните, каза в края на февруари министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Увеличението на цените на винетките и на тол таксите е заради лошото състояние на пътищата и малкото средства, които тази година са заложени в проектозакона за държавния бюджет за поддръжка и ремонт на пътища, допълни тогава той.
Иванов каза още, че разчетите на Агенция „Пътна инфраструктура“ са за близо 3 милиарда лева, а за тази година сумата ще бъде 1,280 млрд. лева. Изчисления сочат, че предложеното увеличение на тол таксата с 20 процента няма да се усети драстично от превозвачите, каза тогава министърът.
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.

Как стана в другите страни? По груби сметки, сега хляба е 2.20 лв., курса на еврото е 2 лв. за 1 евро (горе долу). Но хляба ще бъде закръглен от 2.20 на 3€, което означава, бивши 6 лв.
Месец след получаване на одобрение за еврозоната – всички цени в евро и лева според “официалния валутен курс” (на теория).
Месец след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци са задължени да обявяват цените в лева и в евро. Това обясни в интервю за “Преди всички” зам.- министърът на икономиката Николай Павлов. Той подчерта, че превалутирането трябва да е според официалния фиксиран валутен курс – 1.95583 лева за едно евро, като цените трябва да са ясно обозначени и да не се дава предимство на едната валута пред другата на етикета на дадена стока или услуга.
Целевата дата за въвеждане на общата европейска валута е 1 януари догодина, а очакването е през лятото вече да има яснота дали ще се случи тогава.
“Министерството на икономиката и индустрията е едно от най-ангажираните ведомства в подготвителния процес по присъединяване на страната ни към еврозоната. Участваме в Координационния съвет за подготовка.
Задълженията на търговците са ясно регламентирани в Закона за въвеждане на еврото”.
Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след датата на самото въвеждане на еврото в страната, посочи още Павлов. Той посъветва търговците да не избързват с обявяването на цените и в евро.
Държавата ще гарантира съблюдаването на разпоредбите на закона с всички свои лостове, увери зам.-министърът.
“Самото въвеждане на еврото не може да доведе до инфлация. Институциите ще извършват целенасочени проверки, за да няма некоректни търговски практики”.
ПАРИ
Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени
Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.
Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.
Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.
Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.
Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда