Connect with us

ПАРИ

Kaĸ Beлиĸoбpитaния cтaнa глoбaлнaтa cтoлицa нa бaнĸoвитe измaма

Taм e пo-вepoятнo чoвeĸ дa cтaнe жepтвa нa тoзи тип пpecтъплeниe, oтĸoлĸoтo ĸaĸвoтo и дa e дpyгo

 

Там е по-вероятно човек да стане жертва на този тип престъпление, отколкото каквото и да е друго

 

Безпрецедентна вълна от банкови онлайн измами помете спестявания на хиляди хора във Великобритания, където е по-вероятно човек да стане жертва на такъв тип престъпление, отколкото на някакво друго. Страната е световният център на подобни атаки, сочат анализите на пет от най-големите британски банки и повече от дузина експерти по сигурността. Те обясняват, че измамниците изкупуват в тъмната мрежа партиди лични данни на потребители в опитите си да таргетират онези, които пазаруват и използват онлайн банкови услуги във времената на пандемия.

 

Инфраструктурата на супер бързите плащания в страната, сравнително леките наказания за измами, както и използването на най-широко използвания език в света я превърнаха в идеално глобално тестово поле за подобни престъпления.

 

Именно тази година на Острова отчетоха рекорд от 754 млн. паунда, откраднати през първите шест месеца на тази година. Според данните на финансовия регулатор UK Finance това е с 30% повече спрямо същия период на 2020 г. и с цели 60% спрямо 2017 г., откогато се събира статистиката.

 

Данните показват, че процентът на измами на глава от населението във Великобритания е почти три пъти по-висок от този в Съединените щати, според изчисления на Reuters на база данните на UK Finance и Федералната търговска комисия.

 

През последните 12 месеца видяхме повече измами, отколкото през всяка друга година в историята. Нарушенията на данните също се ускориха, така че има много повече лична информация, от която престъпниците могат да се възползват“, коментира Айелет Бигер-Левин, вицепрезидент по продуктовата стратегия в базираната в САЩ фирма за киберсигурност BioCatch.

 

За разлика от обикновените измами с имейл от миналото, в които се пишеше как принцове или петролни барони търсят помощ за прехвърлянето на милионите си, съвременната банкова измама може да бъде сложна, многоетапна и изключително убедителна.

 

Виждали сме някои случаи, в които престъпникът е разговарял с някого в продължение на три или четири години преди да го измами с голяма сума пари“, разказва Брайън Дили, директор на групата за превенция на икономическата престъпност в най-голямата британска банка Lloyds.

 

Бързи плащания = бързи измами?

 

Правителственият Национален център за икономическа престъпност е съгласен с оценката на банковия сектор, че измамите представляват заплаха за британската сигурност. „Нараства от и без това огромен мащаб“, посочва Крис Рийд, ръководител на заплахата от измами в NECC, който всеки месец се среща с банкови и технологични мениджъри и телекомуникационни компании, за да оцени и отговори на заплахите.

 

Британската мрежа за по-бързи плащания, която позволява преводи между банкови сметки да се уреждат незабавно, а не в рамките на часове или дни, както в Съединените щати и други пазари, означава, че престъпниците също могат за кратко време да се доберат до средствата.

 

По-бързата система за плащане улесни по-бързите измами“, казва Ричард Емери, експерт по измами.

 

Pay.UK, която управлява мрежата за разплащания, заяви, че системата поддържа британската икономика, потребителите и бизнеса. От там добавят, че работят с индустрията и регулатора за борба с измамите, но престъпниците стават все по-добри в експлоатацията на дигитализацията.

 

Експертите по сигурността и висшите банкери посочват още, че освен това Великобритания все повече „изнася“ атаки. Престъпления като разрешени push плащания (APP) – където хората са подведени да разрешат плащане от престъпник, представящ се за тяхна банка или друга доверена компания – се разпространяват в световен мащаб, след като са започнали като феномен до голяма степен във Великобритания.

 

Страната се нарежда на второ място в света след Съединените щати като източник на автоматизирани бот атаки, най-бързо развиващият се вид измама в света, според данни от LexisNexis Risk Solutions, фирма за анализ на финансови престъпления.

 

Британските банки, които често компенсират отчасти измамените, се опитват да отговорят на атаките. HSBC например, която има операции в Северна и Южна Америка и Азия, е наела повече от 300 служители за една година в подкрепа на своите операции срещу измами на родния си пазар и е увеличила годишните разходи с 40%, за да се справи с „експоненциален“ брой засегнати клиенти, казаха от банката пред Reuters.

 

Обединеното кралство е огнището на дейност за измамници. В момента Обединеното кралство представлява около 80% от нашите глобални загуби от измами“, се казва в съобщението им.

 

Lloyds заявява, че е инвестирала 100 млн. паунда в защитата си през последните две години, докато в конкурентната NatWest 10% от работната сила е посветена на борбата с финансовата престъпност. TSB е наела 100 допълнителни служители за подпомагане на жертвите на измами през последната година.

 

Кредиторите обаче притискат правителството да се заеме и със социалните платформи. Така миналия месец британските законодатели казаха на мениджърите на Facebook, Google, Amazon и eBay, че трябват да предприемат повече мерки срещу измамите.

 

От NECC посочиха и друг проблем – само 1% от полицейските ресурси са били предназначени за борба с измамите, въпреки че те съставляват над една трета от цялата престъпност в Англия и Уелс.

 

Няма да крия от факта, че ресурсите за реакция са напълно несъответстващи на мащаба и сериозността на заплахата“, коментират от там.

 

ПАРИ

От днес влизат в сила новите по-високи цени на винетките

Цените на винетките за превозните средства до 3,5 тона се повишават от днес. Годишната винетка вече е 97 лв., тримесечната – 54 лв., месечната – 30 лв., седмичната – 15 лв., а уикенд – 10 лв., съобщиха от Агенция „Пъта инфраструктура“. Електронните винетки до 30 април 2025 г. струваха съответно: 87 лв., 48 лв., 27 лв., 13 лв. и 9 лв.

От пътната агенция съобщиха в края на март, че с влизането в сила на новите цени един месец по-късно от обнародването им и предстоящите пътувания през отминалите почивни дни за Великден се дава възможност на шофьорите, които все още не са купили винетка, да планират своевременно пътуването си и да я вземат на по-ниската цена. От началото на годината се наблюдава тенденция за купуването на винетки за по-кратък период и с едномесечния допълнителен срок шофьорите ще може да планират купуване на годишна винетка на по-ниска цена, посочиха тогава от Агенцията.

В края на миналия месец от АПИ отчетоха, че от началото на годината до 21 април са продадени 1 875 176 броя електронни винетки. Приходите от тях са 101 730 971 лв. Най-предпочитани са годишните – 1 020 489 броя, следвани от седмичните – 559 478 бр. Купени са и 155 070 уикенд винетки, 116 528 месечни и 23 611 тримесечни. През 2024 г. са продадени над 6,5 млн. е-винетки, а приходите са над 281 млн. лв., съобщиха от АПИ в началото на годината.

Парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление прие на първо четене в началото на април три законопроекта за изменение и допълнение на Закона за пътищата. В законопроекта, внесен от Министерския съвет на 24 март 2025 г., се предлага въвеждането на еднодневни винетки за леки автомобили до 3,5 тона, които ползват републиканската пътна мрежа. Проектът за промяна на Закона за пътищата въвежда и европейските изисквания за еконорми при определяне на цената на толтаксите за камиони, предаде БТА.

Проект на Постановление на Министерския съвет за изменение на Тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа, приета с Постановление № 370 на Министерския съвет от 2019 г., беше публикуван в Портала за обществени консултации през втората половина на март. Тогава бе посочено, че очакваните резултати от прилагането на проекта на акт са приходите от винетни и тол такси да достигнат нива от 1 077 930 199 лв. на годишна база. Това нарастване се постига чрез поетапно увеличение на Тарифата от 1 април 2025 г. с 10 на сто на винетна такса, тол такса, компенсаторна такса и максимална такса и с последващо увеличение от 10 на сто на тол такса и максимална такса – от 1 септември 2025 г., се предвиждаше в проекта, където бе посочено, че увеличението на приходите ще бъде целево използвано за финансиране на дейности, свързани с поддържане и развитие на републиканската пътна мрежа, без да се налага допълнително натоварване на държавния бюджет.

Поскъпването на тол таксите, предвидено в проекта на Бюджет 2025, няма да допринесе за увеличение на цените на храните, каза в края на февруари министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Увеличението на цените на винетките и на тол таксите е заради лошото състояние на пътищата и малкото средства, които тази година са заложени в проектозакона за държавния бюджет за поддръжка и ремонт на пътища, допълни тогава той.

Иванов каза още, че разчетите на Агенция „Пътна инфраструктура“ са за близо 3 милиарда лева, а за тази година сумата ще бъде 1,280 млрд. лева. Изчисления сочат, че предложеното увеличение на тол таксата с 20 процента няма да се усети драстично от превозвачите, каза тогава министърът.

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

ПАРИ

След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.

Как стана в другите страни? По груби сметки, сега хляба е 2.20 лв., курса на еврото е 2 лв. за 1 евро (горе долу). Но хляба ще бъде закръглен от 2.20 на 3€, което означава, бивши 6 лв.

Месец след получаване на одобрение за еврозоната – всички цени в евро и лева според “официалния валутен курс” (на теория).

Месец след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци  са задължени да обявяват цените в лева и в евро. Това обясни в интервю за “Преди всички” зам.- министърът на икономиката Николай Павлов. Той подчерта, че превалутирането трябва да е според официалния фиксиран валутен курс  – 1.95583 лева за едно евро, като цените трябва да са ясно обозначени и да не се дава предимство на едната валута пред другата на етикета на дадена стока или услуга.

Целевата дата за въвеждане на общата европейска валута е 1 януари догодина, а очакването е през лятото вече да има яснота дали ще се случи тогава.

“Министерството на икономиката и индустрията е едно от най-ангажираните ведомства в подготвителния процес по присъединяване на страната ни към еврозоната. Участваме в Координационния съвет за подготовка.

Задълженията на търговците са ясно регламентирани в Закона за въвеждане на еврото”.

Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след датата на самото въвеждане на еврото в страната, посочи още Павлов. Той посъветва търговците да не избързват с обявяването на цените и в евро.

Държавата ще гарантира съблюдаването на разпоредбите на закона с всички свои лостове, увери зам.-министърът.

“Самото въвеждане на еврото не може да доведе до инфлация. Институциите ще извършват целенасочени проверки, за да няма некоректни търговски практики”.

Continue Reading

ПАРИ

Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени

Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.

Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.

Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.

Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.

Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ3 hours ago

Гинка Върбакова превзе още 490 декара общинска земя за солари

Вижте как скандалната бизнес дама размаза кмета на “Промяната” с юридически хватки и превзет Общински съвет Кметът Петър Куленски (ПП-ДБ)...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Борисов, се унизи безобразно за няколко секунди подмазване на сина на Тръмп в лобито на хотела

Пътуването на Тръмп младши в София не се покри със слава – нито за него, нито за домакините му, нито...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Цената на тока по новите правила: Какво означават промените за потребителите.

1 януари 2026 г. отпада като крайна дата за старта на свободния пазар на ток за домакинствата. Цената му за...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

„Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър

Авиоинструктор: „Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър След дългоочакваното...

БЪЛГАРИЯ5 days ago

Потрес! Борисов издебнал Тръмп-младши като фен, няма даже селфи пред тоалетните

Как може бе? Какво падение? Болен, треперещ, вече изпуска, дърт мошенник и още се слага на господарите му. Потрес! Борисов...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА5 days ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА7 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА1 week ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА1 week ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

СВЯТ3 hours ago

„Тръмп счупи киевския режим“

„Той счупи киевския режим“: Медведев оцени стоте дни на Тръмп на поста Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий...

СВЯТ3 hours ago

Представиха сметката на нацистите в Киев да си плащат.

„Нищо добро“: Първите губещи след подписването на споразумението за недропол са посочени. Време е народът да чуе това. Американският президент...

СВЯТ15 hours ago

Тръмп “проучва” възможността за съдебни действия срещу “Ню Йорк Таймс”

“Те са престъпници, които се извиняват на своите абонати и читатели, когато спечеля изборите с голяма разлика, много по-голяма, отколкото...

СВЯТ2 days ago

Уолц: САЩ вече няма да могат да финансират сигурността на Европа

Заради огромния национален дълг Съединените щати вече няма да могат да финансират сигурността в Европа. Това заяви съветникът по националната...

СВЯТ2 days ago

Ще има ли война Индия – Пакистан?

Троен ядрен възел заплашва с Трета световна. Армиите на Пакистан и Индия са в повишена бойна готовност, откакто Ню Делхи...

Trending