Connect with us

ПОЛИТИКА

Хората на Борисов предлагат шоково поскъпване на природния газ

Поредното поскъпване на природния газ ще доведе до верижна реакция и скок в цените на стоки и услуги, прогнозират синдикатите. Синьото гориво вероятно ще направи двуцифрен скок преди зимата.

Драстично поскъпване на природния газ от 1 октомври. Това предлага работната група към Комисията за енергийно и водно регулиране.

Преди седмица „Булгаргаз” поиска природният газ да поскъпне. В предишни такива случаи експертите от КЕВР обичайно са редуцирали искания скок, но не и този път – сега препоръчват поскъпването да се одобри.

Документът ще бъде разискван на открито заседание на комисията на 25 септември. Докладът предвижда повишение с почти 14 процента. Причината – очакваните по-високи доставни цени на природния газ от внос, по-високия курс на щатския долар спрямо лева, както и факта че през третото тримесечие на годината дружеството е продавало на загуба.

Ако КЕВР окончателно разреши поскъпването, по закон ще се наложи и нова актуализация на тарифите за парно и електроенергията от топлофикаците. Изчисленията сочат, че при 14% скок на природния газ, парното ще поскъпне с почти 10%. Ще поскъпне и топлата вода.

Това ще бъде четвъртото поредно увеличение на цената на природния газ от началото на годината. През юли заради поскъпването на природния газ с малко над 10% цената на парното в страната веднъж беше повишена средно със 7,33% и като се добави още едно увеличение от 1 октомври реалното повишение за абонатите тази зима ще е над 15%. Това е най-негативният сценарий, ако регулаторът не успее да намери резерви, които да ограничат поскъпването.

***

Поредното поскъпване на природния газ ще доведе до верижна реакция и скок в цените на стоки и услуги, прогнозират синдикатите. Синьото гориво вероятно ще направи двуцифрен скок преди зимата.

От КНСБ изчислиха, че за да живее нормално едно четиричленно семейство в последните месеци на 2018 г., ще са му необходими поне 2400 лева месечно.

Срещу 600-те лева на човек, които от синдикатите изчисляват, че са нужни, на практика стоят 491 лева – толкова според националната статистика са средните ни доходи през второто тримесечие на 2018 г.

Поскъпването на природния газ води след себе си по-скъпо парно, по-скъпа топла вода и по-скъпи стоки основно в секторите на хлебопроизводството и химическата промишленост. Освен това през следващите няколко месеца предстои поскъпване на транспортните услуги.

Лихвите по банковите кредити вече тръгнаха нагоре. По-скъпи са и цените на жилищата (3-5%) и наемите (до 20%).

При хляба поскъпването ще дойде от две посоки – от една страна заради природния газ, а от друга – заради по-скъпата пшеница.

Земеделският министър отчете че има предпоставки за поскъпване на хляба, заради по-скъпата пшеница, но се надява търговците да поемат част от този скок. „Аз смятам, че в рамките на корекция на едни или други печалби или нещо друго не би следвало да имаме увеличение на цената на хляба”, каза Румен Порожанов.

Според експерти за година пшеницата е поскъпва с около 30 процента заради променливото време, което ще оскъпи хляба с 10-15 на сто. Но това не означава че следващата есен суровината няма да е по-евтина.

Стои и въпросът как се определят цените на газа. „По-големият проблем е в цените които се формират непрозрачно. Говорим за газа. Тук е акцентът, където трябва да се постави общественото внимание”, коментира икономистът Николай Вълканов.

От КНСБ са категорични, че заради по-скъпия газ все повече българи ще се оказват енергийно бедни и настояват за увеличение на помощите за отопление още тази зима – от 374 лв. на 500 лв.



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195791