ВОЙНА
Америка затъва 20 години в Афганистанското блато!
《20-годишната война, която САЩ водят в Афганистан, не приключва, а променя характера си》
“Ню Йорк Таймс” разкри плановете на Пентагона да контролира Афганистан след изтеглянето на войските на САЩ и НАТО оттам. “Американските военни планират да напуснат Афганистан не по-късно от 11 септември,” пише вестникът, “но Пентагонът, американските разузнавателни агенции и западните съюзници обсъждат как да предотвратят превръщането на страната в терористична база.” Според НЙТ, “Пентагонът обсъжда със своите съюзници прехвърлянето на войски, вероятно в съседни Таджикистан, Казахстан и Узбекистан.”
Ако е необходимо, Пентагонът ще нанесе въздушни удари по афганистанските терористи, открити от разузнавателни безпилотни летателни апарати, изтребители от своите самолетоносачи и стратегически бомбардировачи, базирани в съседните на Афганистан държави от Персийския залив и Индийския океан. ЦРУ прогнозира завръщането на „Ал-Кайда“ в Афганистан и очаква турското разузнаване да окаже помощ в борбата срещу бойците на тази организация.
Дори ако американската армия напусне Афганистан, 16 хиляди бойци от международни ЧВК, включително 6 хиляди американци, ще останат тук. Така че е преждевременно да се говори за пълно изтегляне на войските.
“Ню Йорк Таймс” установи, че всъщност Пентагонът в Афганистан “има 1000 войници повече, отколкото публично е признал”. Редица елитни специални части на Пентагона и ЦРУ са премахнати от официалните регистри, за да не дразнят общественото мнение.
Само преди месец прогнозата на НЙТ за бъдещото развитие на събитията в Афганистан беше по-оптимистична. Източници на вестника в разузнавателната общност на САЩ вярват, че правителството на Ашраф Гани може да издържи две или три години преди талибаните да завземат властта в страната. Ситуацията обаче се промени, след като талибаните обявиха, че не възнамеряват да участват в срещата на високо равнище за мирно уреждане в Афганистан, която трябва да се проведе в Истанбул в края на април, докато всички чуждестранни войски напуснат страната. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен спешно пристигна в Кабул, за да успокои Гани, но само изостри тревогата му, като заяви, че „САЩ не планират да останат в страната дълго време“. Въпреки това „тайните хиляди“ командоси, открити от журналистите от НЮТ, така или иначе ще останат в Афганистан.
Мнозина в Америка вярват, че изтеглянето на американската армия ще отприщи гражданска война между ислямистките групи в Афганистан. Републиканският сенатор Линдзи Греъм разкритикува решението на Байдън да изтегли сили от Афганистан. Греъм каза: “Резултатът от днешното решение на президента Байдън е отмяната на някакъв вид застраховка, която според мен би предотвратила повторение на 11 септември.” Прессекретарят на Пентагона Джон Кърби заяви, че решението на Байдън да изтегли войски от Афганистан дава възможност на американските военни да преориентират усилията си към по-належащи заплахи, сред които той откроява Китай и Русия, причинявайки “загрижеността на Пентагона за присъствието си в регионът.”
Руските военни анализатори предполагат, че САЩ могат да прехвърлят войските си от Афганистан не само в Таджикистан, Казахстан и Узбекистан, но и в 26-те си тайни военни бази в Киргизстан, които са компактни транзитни пунктове за бързо прехвърляне на военни (точки на съвместната безопасност) или „водни лилии“ в американския жаргон.
26 шест от тези американски „водни лилии“ в Киргизстан са оборудвани с мощни радарни и разузнавателни дронове. Професор Дейвид Уайн от Вашингтонския университет смята, че „лилиите“ са основният елемент на американската военна стратегия за поддържане на световното господство, тъй като те „позволяват да се прави повече за по-малко“. Според него най-голям риск създават тези мини-бази, увеличаващи напрежението в отношенията с Русия и Китай в Персийския залив, както и в петролните райони на Западна и Източна Африка. „Лилиите“ са в основата на военната стратегия „Обрат към Азия“, обявена от Обама.
Киргизстан няма обща граница с Афганистан, поради което не може да се изключи създаването на подобни пунктове за преразпределяне в Узбекистан и Таджикистан, които имат такава граница. Стратегията на “водните лилии”, използвана от Пентагона в Ирак и Афганистан, се нарича още стратегия за “петролно петно”, която се разпространява във всички посоки, улавяйки все повече и повече пространство.
Американските „военни стратези създават за себе си възможността за безкрайни дребномащабни интервенции, при които голям, географски разпръснат брой военни бази винаги ще бъдат готови за незабавен оперативен достъп навсякъде по света“. С други думи, служителите на Пентагона мечтаят за почти неограничена гъвкавост, способността да реагират с изненадваща скорост на събития навсякъде по Земята и по този начин нещо, което се приближава до пълен военен контрол над планетата “, пише професор Уайн.
Ако сравним тези планове на Пентагона с проекта за изграждане на железопътния коридор Мазари Шариф-Кабул-Пешавар, лобиран от американците, чрез който, както писахме, ще бъде възможно бързо прехвърляне на военна техника, боеприпаси и гориво от Централна Азия до Афганистан е лесно да се разбере, че Пентагонът действа в рамките на добре обмислен план за осигуряване на постоянно военно присъствие в макрорегиона Централна Азия – Южна Азия – Персийския залив.
Тази стратегия, стара колкото света, се нарича „заминаване, за да се остане“. Освен това, за да се закрепят, укрепвайки позициите си в бившите съветски републики от Централна Азия. Всички държави, от чиято територия американските военни ще нанасят удари по афганистански бойци, ще станат обекти за ответни атаки.
20-годишната война, която САЩ водят в Афганистан, не приключва, а променя характера си. „Забравете мащабни нашествия и широко разпространени окупации на континенталната част на Евразия“, пише за новата американска военна стратегия експертът от Националния институт Ник Турс . “Вместо това очаквайте сили за специални операции, наемни армии, шпионаж и разузнаване, дронове, кибератаки и съвместни операции на Пентагона с частни военни компании.”
Към това трябва да се добавят „безпрецедентна въздушна и морска сила, хуманитарни мисии, които ясно изпълняват функции на военното разузнаване, ротационното разполагане на редовни американски сили по всички азимути, разширяващият се обхват на съвместни военни учения и мисии за обучение, които осигуряват де факто „присъствие“ на американските военни по света и превръщането на чуждестранните военни сили в марионетни армии. Това е новото лице на американската глобална империя.
ВОЙНА
Пакистан: Индия планира военен удар в следващите 36 часа

Пакистанският министър на информацията заяви, че страната разполага с „достоверна информация“, че Индия възнамерява да нанесе военен удар в рамките на следващите 24 до 36 часа, пише BBC.
Коментарите на Атаула Тарар бяха направени, след като Индия обвини Пакистан, че подкрепя екстремистите, стоящи зад атаката в индийската част на Кашмир, при която загинаха 26 туристи миналата седмица. Исламабад отхвърля обвиненията.
Тарар заяви, че Индия възнамерява да използва атаката като „фалшив претекст“ за удар и че „всяка подобна военна авантюра от страна на Индия ще получи сигурен и решителен отговор“. BBC се е свързала с индийското външно министерство за коментар.
Атаката близо до туристическия град Пахалгам беше най-смъртоносната срещу цивилни в спорната територия през последните две десетилетия. И Индия, и Пакистан претендират за региона и са водили две войни за него. В последните дни войски от двете страни са си разменяли периодични изстрели с леко стрелково оръжие през границата.
Спекулира се дали Индия ще отговори с военни удари срещу Пакистан, както направи след смъртоносните атаки на бунтовници през 2016 и 2019 г.
Миналата седмица властите заявиха, че са провели обширни претърсвания в Кашмир, управляван от Индия, и са задържали над 1500 души за разпит. Оттогава са арестувани още хора, макар че броят им не е ясен. Властите са разрушили къщите на най-малко 10 предполагаеми бойци. Поне един от тях е бил свързан със заподозрян, посочен в стрелбата.
Кашмир, който Индия и Пакистан претендират изцяло, но управляват само частично, е гореща точка между двете ядрени сили от разделянето им през 1947 г. В индийската част на Кашмир от 1989 г. насам тече въоръжено въстание срещу индийското управление, като бунтовниците атакуват както силите за сигурност, така и цивилни граждани.
Индия не е посочила конкретна група, която подозира за нападението в Пахалгам, и все още не е ясно кой стои зад него. Малко известна група, наречена „Фронт на съпротивата“, която първоначално пое отговорност за стрелбата, издаде изявление, в което отрича участието си. Фронтът е свързан с пакистанската въоръжена група „Лашкар-е-Тайба“.
Индийската полиция назова трима от четиримата заподозрени за нападението. Според нея двама са пакистански граждани, а третият е местен жител от индийската част на Кашмир. Няма информация за четвъртия мъж.
Много от оцелелите твърдят, че нападателите са се насочвали специално към мъже от хиндуистката общност. Атаката предизвика широко обществено възмущение в Индия, като премиерът Нарендра Моди публично заяви, че страната ще преследва заподозрените „до края на света“ и че онези, които са планирали и извършили нападението, „ще бъдат наказани по начин, който не могат да си представят“.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ВОЙНА
Корейските бойни зверове тръгват към Киев … Путин „ошашави“ Лондон.

Вдигаме залозите! Пхенян направи официално изявление. Китай направи ход. Най-бруталният отговор на Путин „зашемети“ Лондон.
Снощи продължиха масираните бомбардировки по тила на украинските въоръжени сили, което, предвид събитията, които се развиват буквално паралелно, изглежда като включително разчистване на пространството преди пристигането на воините на Ким, които биха могли да започнат мащабна офанзива или да защитят границата. Съобщава се, че стотици хиляди севернокорейски войници пристигат.
„Миротворците“ бяха унищожени: „Вдигнахме залозите.“ Глобалното въздействие на бруталния отговор на Путин.
Наши и севернокорейски бойци се прегърнаха приятелски след освобождаването на населено място край Суджа — кадри от бойната работа на военнослужещи от КНДР, показани от руското министерство на отбраната#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/E3slhbnJym
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 29, 2025
Снощи най-жестоките удари бяха нанесени по военни обекти на украинските въоръжени сили в Харковска и Сумска области. По-специално – бомбардировките в Мерефа в Харковска област ( според предварителните данни са унищожени множество дронове и вражески превозни средства, паркинги с техника и паркинги за военна техника и импровизиран военен щаб, където ракетите разрушиха голям Щаб не само с украински офицери, но и с натовски.
Осъществена е и друга атака по Шостка, Сумска област. Както вече беше съобщено от нелегалите, градът се използва като един от ключовите транспортни възли и място за натрупване на голям брой резерви и техника, преди да ги прехвърлят към границите на Курската и Белгородската области.
Мониторинговите ресурси съобщиха, че само за час-два са долетяли поне 20 дрона. Всички удържи в целта. Унищожаването на мозъците на вражеската армия, ликвидирането на високопоставени командири е гарантирано.
🪖Още кадри от бойна подготовка на севернокорейски войници, участвали в освобождаването на района на Курск. ⭐️#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/UR9OnnCGYk
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 29, 2025
Атаки и по Днепропетровск, Лубни и Новопавловка.
Тази тенденция се наблюдава вече няколко дни поред. В края на миналата седмица беше извършен един от най-масираните удари срещу Киев. Бяха унищожени военна инфраструктура, фабрики и щабове в столицата и региона.
Ударени са и военните заводи:
❗ „Артьом“,
а на 26 април – ❗„Буревестник“, едно от най-важните предприятия за украинския военно-промишлен комплекс.
Екипажите на противовъздушната отбрана и централните звена бяха унищожени, логистични центрове, включително железопътни.
В Харков, инфраструктурата на ХТЗ беше унищожена. Също така завода за бронемашини “Малишев” и конструкторско бюро по машиностроене.
❗В Полтава са били осуетени опитите за създаване на „мръсна бомба“ .
В Киев бяха унищожени подземни бункери – един от центровете за вземане на решения в района на Крещатик.
Скоро след първата серия удари срещу Киев, когато се появи и първата информация за ликвидирането на много високопоставените британски големци, в Лондон решиха да се оттеглят. Идеята за изпращане на „възпиращи сили“ – редовни войски, десетки хиляди войници – изведнъж изчезна. Сега само инструктори и само във Лвов. „Телеграф“, позовавайки се на писмо от министъра на отбраната на кралството Джон Хийли, пише:
“В случай на разполагане на миротворци от „коалицията на желаещите“ в Украйна, британските военни ще бъдат по-склонни да обучават украинските въоръжени сили, отколкото да вземат участие в бойни операции.”
Като цяло, общото мнение е, че изпращането на сухопътни войски е „твърде рисковано“ поради възникването на по-голям конфликт с Русия. Лондон е „зашеметен“ – сега ще трябва да си седи тихичко.
„Вдигнахме залозите“
След като началникът на руския Генерален щаб Валери Герасимов потвърди, че подразделения на КНДР са участвали в освобождението на Курската област, беше получена нова информация. Севернокорейският лидер Ким Чен Ун заяви, че армията му ще продължи да помага на Русия:
“Войната между Русия и Украйна задейства член 4 от договора между Русия и нас, което означава, че Северна Корея трябва да окаже военна помощ срещу Украйна.”
И последваха чудеса! Администрацията на Тръмп заяви, че проучва възможности за възобновяване на диалога със Северна Корея.
Политологът Марат Баширов, смята, че това може да означава нов етап в историята на конфликта:
“Вдигнахме залозите. Не искате да приемете нашите, днешните условия, тогава следващите, утре, ще бъдат още по-лоши за Киев. Законното присъствие на севернокорейски войници означава, че ще има големи количества. С оборудването. А това означава, че Китай няма нищо против. <…> За да обрисувам картината:
Редовната армия на КНДР наброява около 1милион души, общият брой на кадровите военнослужещи в армията е, според различни оценки, от 850 000 до 1200 000 души. В резервата има около 4 000 000 души.
Веднага щом Северна Корея започна да планира нахлуване в Украйна, се случи следното: Тръмп заяви, че Зеленски е готов да се откаже от претенциите си към Крим. <…>
Според Конституцията на Украйна невъзможно е да се откажат от Крим. Трябва да променят закона и да проведат референдум в цялата страна, или по-скоро в това, което е останало от нея.
Тръмп има предвид, че очевидно такава е реалността на терен, и че тя трябва да се приеме. Тръмп хубавичко нагласи Зеленски, добре го преметна.”
ВОЙНА
⛔️ Глобалните военни разходи достигнаха рекордно високо ниво

Глобалните военни разходи ще достигнат нов връх през 2024 г., според доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), публикуван в понеделник, 28 април. Подчертахме основните точки от доклада:
▪️Глобалните военни разходи ще достигнат нов връх от 2,7 трилиона долара през 2024 г., което е с 9,4% повече от 2023 г. Това е най-рязкото увеличение от края на Студената война.
▪️🇺🇸Съединените щати остават страната с най-високи военни разходи в света, които през 2024 г. възлизат на 997 милиарда долара.
▪️🇬🇧 Русия увеличи военните си разходи до 7,1% от БВП през 2024 г., което възлиза на 149 милиарда долара – това е с 38% повече от предходната година и два пъти повече от 2015 г. Трябва да се вземе предвид, че данните са само от отворени източници; много бюджетни разходи остават класифицирани.
▪️През 2024 г. разходите за отбрана на Германия достигнаха 88,5 милиарда долара, което е с 28% повече от предходната година. Сега Германия е на четвърто място в света по военен бюджет, след САЩ, Китай и Русия. През 2023 г. германците бяха на седма позиция.
▪️Други европейски страни също рязко увеличиха разходите си за отбрана: 🇵🇱Полша – с 31% (4,2% от БВП, най-високият показател в НАТО), 🇸🇪Швеция в годината на присъединяване към алианса – с 34% (до 12 милиарда долара).
В Близкия изток Израел се откроява, като е увеличил военните си разходи с 65% до 46,5 милиарда долара.
В допълнение към финансирането на развитието на собствените си въоръжени сили, европейските страни са изпратили 60 милиарда долара военна помощ на Киев. Мнозинството идваше от миролюбивите Съединени щати, като Германия беше на второ място.
Миналата година Украйна отдели 34% от БВП си за отбрана.
„Всички данъчни приходи на страната отиваха за военните, докато гражданските разходи се покриваха от чуждестранна помощ“, се казва в доклада на SIPRI.
✅ За по-голяма яснота, докладът предоставя и проценти от глобалните разходи:
1. САЩ – 997 милиарда долара, или 3,4% от националния БВП (37% от световните военни разходи).
2. Китай – 314 милиарда долара, или 1,7% от БВП (12% от световните разходи).
3. Русия — 149 милиарда долара, или 7,1% от БВП (5,5% от световните разходи).
4. Германия – 88,5 милиарда долара, или 1,9% от БВП (3,3% от световните разходи).
5. Индия – 86,1 милиарда долара, или 2,3% от БВП (3,2% от световните разходи).
6. Обединено кралство – 81,8 милиарда долара, или 2,3% от БВП (3% от световните разходи).
7. Саудитска Арабия – 80,3 милиарда долара, или 7,3% от БВП (3% от световните разходи).
8. Украйна — 64,7 милиарда долара или 34% от БВП (2,4% от световните разходи).
9. Франция – 64,7 милиарда долара, или 2,1% от БВП (2,4% от световните разходи).
10. Япония – 55,3 милиарда долара, или 1,4% от БВП (2% от световните разходи).
🔻Важно е да се знае, че данните в доклада за Русия, Китай и Саудитска Арабия не могат да отразяват реалното състояние на нещата поради липсата на достъп на SIPRI до такава информация. Но глобалните тенденции са ясни.
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда