ЗДРАВЕ
Биологичната война на САЩ срещу Китай
Ананд Ранганатан, професор по генетика в Държавния университет „Джавахарлал Неру“ в Делхи и неговите колеги публикуваха доклад за изследване на китайския коронавирус. Те са открили, че той се е образувал от два различни вида коронавирус, често срещан сред животните (прилепи и змии), както и от четири вирусоподобни вложки, характерни за ХИВ. Никой известен коронавирус няма такава структура. По този начин учените ясно доказват, че вирусът е създаден изкуствено и се води боен. Китайската национална здравна комисия отчете 31 161 потвърдени случая. Като се имат предвид заразените във всички страни, броят на заразените към 7 февруари е 31 452 души, 638 души са загинали.
В тази връзка може да се припомни, че в момента има ожесточена, не за живот, а на смърт, така наречената търговска война между САЩ и Китай. И някак „случайно“, сякаш по магия, в Китай избухна коронавирусът, който вече нанесе огромна вреда на китайската икономика и рязко отслаби позицията на Пекин в преговорите.
Китайският фондов пазар се срина след откриването на търговията на борсите, според „Блумбърг“ , който нарече случващото се „безпрецедентен пристъп на разпродажба“. Десет дни финансовите пазари на Китай и Хонконг бяха в почивка във връзка с честването на Нова година в тази страна. Сривът на основните индекси с повече от 8% е свързан с епидемията от коронавируса. Делът на телекомуникационните, технологичните и минните компании спада най-много. Фючърсите на суровия петрол паднаха със 7%, на желязната руда – 6,5%, а на черните метали – 6%. Медта, петрола и палмовото масло също паднаха до дневния лимит, разрешен на китайския пазар. „Повечето хора на пазара никога не са се сблъсквали с тази ситуация, не могат да бъдат обвинявани за нуждата от пари, когато чувстват заплаха за здравето си“, коментира Фан Рю, управляващ директор на Шанхайската компания WuSheng Investment Management Partnership.
Още преди разпространението на коронавируса много експерти писаха, че през последните години Вашингтон, противно на международното законодателство, активно развива биологични оръжия в множеството си лаборатории, разположени както на американска територия, така и в чужбина. Миналия ноември секретарят на Съвета за сигурност на Русия Николай Патрушев, който е добре запознат с този въпрос, предупреди за тази опасност и изброи основните заплахи за сигурността за много страни по света. Една от точките беше посветена на политиката „насочена към унищожаване на единно хуманитарно пространство и разделяне на народите“ по отношение на ОНД и ОДКБ, а също и свързана със създаването на американски биологични лаборатории на тяхна територия: „Особено притеснителна е работата на Пентагона за създаване по целия свят, особено в Страните от ОНД, на биологични лаборатории, където се извършват изследвания на инфекциозни заболявания и биологични оръжия“. По-късно се появи информация, че САЩ са въвели в експлоатация над 200 биологични лаборатории по целия свят и те са разположени в Азербайджан, Армения, Грузия, Казахстан, Молдова, Узбекистан и Украйна.
Между другото, коментирайки изследването на индийски учени, бившият член на Комисията по биологични и химически оръжия на ООН, военният експерт Игор Никулин подчерта, че в Китай пациентите с коронавирус са били лекувани с лекарства за СПИН и има хора, които са се възстановили. Така в интервю за „Московский комсомолец“ той каза: „Това определено е боен вирус. Няма съмнение, че е създаден целенасочено”. Докато учените създават ваксина срещу новия тип коронавирус, лекарите припомнят, че основните методи за справяне с него са същите като срещу грипа.
Основният въпрос е – кой има полза от поредната епидемия да обезсили мощния си конкурент? Ако приложим добре известния трик с голяма вероятност, безцеремонно използван от британския бивш премиер Тереза Мей, за да обвини Русия за така нареченото отравяне на Скрипал, отговорът е очевиден: коронавирусната епидемия 2019-nCoV, която удари Китай, е много вероятно да е в полза за САЩ. И колкото по-лошо за Пекин, толкова по-добре за Вашингтон. Освен това перспективите за епидемията пак още не са обнадеждаващи. Например, някои експерти казват, че ако разпространението на вируса не може да бъде спряно, до 250 милиона китайци могат да станат негови жертви!
Прави впечатление, че вирусът стигна до американския технологичен гигант „Епъл“, чиято производствена площ е само на 500 километра от “родината” на коронавируса – Ухан. И сега, според Nikkei Asian Review, производството на популярни смартфони „Айфон“ е в опасност. „Старбъкс“ също се оказа в трудна ситуация, която поради карантината трябваше да затворят половина от своите четири хиляди кафенета, работещи в Китай (между другото, това е вторият по големина пазар след САЩ).
Но в същото време американците по някаква причина не приличат на такива жертви на епидемията, особено на „Епъл“, чието ръководство в самото начало на търговската и икономическа конфронтация с Китай беше посъветвано да евакуират производствени мощности в САЩ. Изглежда, че президентът Тръмп е предвидил всичко предварително, като някакъв екстрасенс. Но най-вероятно той просто е решил да накаже онези американски компании, чиито лидери не се подчиниха на настойчивия му „съвет“ да върнат производствените си мощности в САЩ. И „Епъл“, и „Старбъкс“ обаче наистина нямаха късмет.
Какво да кажем за американския политически естаблишмънт, който полага титанични усилия, за да постави на колене „самонадеяния Китай“. И защо тези усилия непременно трябва да имат икономически характер? В такава война всички средства са позволени и независимо какви забранени оръжия използват САЩ, ясно е, че никой от американците няма да застане на подсъдимата скамейка на Международния съд.
Може да се припомни, че САЩ не са първите, които използват биологични и химически оръжия. По време на войната американската армия пръсна 72 милиона литра обезлесител „Оранжев агент“ в Южен Виетнам, за да унищожи горите, включително 44 милиона литра, съдържащи 2,3,7,8-тетрахлородибензодиоксин. Това вещество е устойчиво и навлиза в човешкото тяло с водата и храната, причинява различни заболявания на черния дроб и кръвта, масивни вродени малформации на новородените и нарушения на нормалния ход на бременността. След използването от американските военни на обезлесители, след войната загиват няколко десетки хиляди хора. Общо във Виетнам има около 4,8 милиона жертви на разрушително пръскане, включително три милиона пряко засегнати.
Настоящата епидемия от коронавирус, вече е нанесла огромна вреда не само на китайската икономика, но и на много страни по света. Отмяна на полети, спиране на производството, нарушаване на логистиката, неучастие в панаири. Епидемията от Китай принуждава все повече и повече големи компании да променят планове и да импровизират. Рязкото намаляване на въздушния трафик с Китай по целия свят обаче не само намалява приходите на авиокомпаниите и летищата, губещи пътници и трафик, създава все повече и по-сериозни проблеми за фирми от различни индустрии. Това посочи президентът на Световната банка Дейвид Малпас, като предупреди за предстоящо намаляване на прогнозата за темповете на глобален икономически растеж „поне през първата част на 2020 г.“. Той припомни, че „много китайски стоки се доставят по целия свят в утробата на пътнически самолети“. Сега компаниите трябва бързо да адаптират своите вериги за доставки към нови условия.
Коронавирусът е по-опасен например за германската икономика, отколкото за жителите на страната. „Луфтханза“ отменя всички полети до Китай, немската туристическа индустрия губи китайски клиенти, компании от Германия спират производството в Китай. Поради епидемията бизнесът започва да търпи загуби. Предимно доста заможни китайци пътуват до Германия, гостите от Китай заемат второто мяс сред чуждестранните посетители на страната по отношение на общата цена на пътуването и престоя в Германия. Според оценките на германските медии те изразходват общо около 6 милиарда евро годишно за транспортни и хотелиерски услуги, храна и пазаруване.
В много германски атракции скоро ще липсват туристи от Китай. Изтъквайки значението на китайските туристи за “търговията на дребно и туризма и развлеченията в Германия”, ръководителят на Германската туристическа асоциация Петра Хедорфер в специално изявление за пресата изрази надежда, че “ситуацията ще се нормализира скоро” и припомни, че основният сезон за посещение Германия от китайски туристи – е лятото. Така индустрията има надежда да си върне обратно тези загуби, които ще започнат да растат бързо в следващите дни.
Всичко това накара германското издание на „Ханделсблат да направи следното заключение: „Доналд Тръмп е унищожител в буквалния смисъл на думата. Три години от неговото президентство бяха достатъчни, за да подкопаят световния търговски ред и да подкопаят доверието в Световната търговска организация, НАТО и Парижкия климатичен договор. Към това вече може да се прибави и провеждането на биологична война срещу неотстъпчивите съперници. За това си има руска поговорка.
ЗДРАВЕ
Америка киха, Европа плаща: кой ще преглътне горчивото хапче за цените на лекарствата?

Вашингтон ги ограничава, а това е натиск за поскъпване на европейския фармацевтичен пазар
Миналата седмица Белия Дом издаде заповед за ограничаване на цените на лекарствата, което откри нов фронт в презокеанските отношения с Европейския съюз. Съединените щати, които отдавна са двигател на печалбите в световната фармацевтична индустрия, се стремят да ограничат разходите за лекарства у дома си. Тази промяна е на път да преразпредели ценовия натиск към Европа. Тъй като Вашингтон оспорва традиционния дисбаланс в цените на лекарствата, европейските здравни системи и регулаторни органи се готвят за сътресения. Спорът за това кой плаща за лекарствата отразява дълбоките различия между фармацевтичните пазари на САЩ и ЕС и повдига сложни въпроси за глобалните вериги на доставки и бюджетните приоритети от двете страни на Атлантика.
Реформите на цените на лекарствата в САЩ и техните глобални последици
Подписаната на 15 април 2025 г. заповед има за цел да намали цените на лекарствата с рецепта в САЩ чрез комбинация от регулаторни и търговски мерки. Тя разширява новата програма за договаряне на цените по Medicare и насърчава щатите да внасят по-евтини медикаменти от чужбина, като едновременно инструктира американската Агенция по храните и лекарствата (FDA) да ускори одобряването на генерични и биоподобни лекарства. Още по-интересното е, че Белият дом паралелно стартира преглед на веригата за доставка на лекарства от съображения за национална сигурност – ход, смятан за прелюдия към евентуални мита върху фармацевтичния внос. Тези регулаторни рокади нагнетяват допълнително отношенията със Евросъюза. Десетилетия наред високите цени на медикаментите в САЩ фактически субсидират фармацевтичните иновации, позволявайки на европейските здравни системи да осигуряват лекарства на значително по-ниски цени. Сега, когато Вашингтон оспорва този модел, на Европа може да се наложи да поеме по-голяма част от разходите за нови лекарства.
Разнопосочни структури на ценообразуване: Пазарите в САЩ и ЕС
В основата на тези напрежения са коренно различните подходи към ценообразуването от двете страни на океана. Основните разлики включват:
⦁ Цени на брандовите лекарства: В САЩ фармацевтичните компании традиционно могат да предлагат много по-високи цени на нови патентовани лекарства – към 2022 г. средно над четири пъти по-високи от тези в други богати страни. В Европа правителствата могат централизирано да договарят и регулират цените, изискват отстъпки и понякога отказват да плащат за терапии, които не се считат за достатъчно ефективни. Затова и цените на новите медикаменти в Европа са значително по-ниски от американските.
⦁ Използване на генерични лекарства: След изтичане на патента американският пазар масово преминава към евтини генерици – близо 90% от рецептите (срещу под половината в Европа). Силната конкуренция в САЩ сваля цените на генериците до символични нива. В Европа навлизането на генериците исторически е по-бавно и неравномерно. На места цените им се обвързват като процент от цената на оригинала – подход, който държи разходите умерени, но не толкова ниски, колкото при свободния пазар в САЩ.
⦁ Печалби и иновации: Фармацевтичните компании извличат лъвския пай от печалбите си на американския пазар, което финансира голяма част от глобалните инвестиции в нови лекарства. По оценки около три четвърти от приходите на най-продаваните медикаменти идват от САЩ, докато Европа – макар и голям пазар – осигурява по-малък дял при по-ниски маржове. Тази динамика подклажда обвиненията, че европейците „се возят гратис” на гърба на американските пациенти – упрек, който сега Вашингтон се стреми да адресира. Имплицитно новата политика на САЩ посочва, че ако американците плащат по-малко, другите ще трябва да плащат повече, за да се поддържа темпото на иновациите, или нагледно „Принципът на Парето”.
Преместване на натиска върху европейските здравни системи
Промяната в американската политика е външен шок за модела на финансиране на европейското здравеопазване. Ако фармацевтичните гиганти вече не могат да разчитат на високи приходи от САЩ, способността на Европа да извоюва ниски цени може да отслабне. Вашингтон дава сигнал, че е готов да прибегне до мита и други мерки, за да наложи „по-справедливо” споделяне на разходите за лекарства. Фармацевтичните и медицински продукти са сред водещите европейски експортни стоки за САЩ (близо 120 млрд. евро през 2024 г.), осигуряващи работни места в страни като Ирландия, Германия и Белгия. Така европейските лидери са изправени пред двоен натиск: от една страна риск от остър конфликт с Вашингтон, ако се смята, че Европа не плаща „достатъчно”, а от друга – вътрешен натиск да реформират ценообразуването и да стимулират иновациите, за да предотвратят изтичане на инвестиции. Европейската фармацевтична индустрия предупреждава, че съчетанието от американския натиск и собствените европейски политики за ниски цени може да изнесе производство и развойна дейност извън ЕС. Водещи компании зоват Еврокомисията към бързи и радикални действия – модернизиране на патентните стимули, ускоряване на разрешителните процедури и др. В противен случай континентът рискува дългосрочна ерозия на своята фармацевтична производствена база.
Факторът Китай и Индия в глобалната верига на доставките
В глобалната верига за доставки на лекарства ключова роля играят Китай и Индия. Заедно те осигуряват около 2/3 или съответно 45% и 20% от активните съставки и генерични медикаменти в света, така че всяка сериозна промяна в цените и търговията с фармацевтични продукти неминуемо ги засяга. Американските усилия за по-евтини лекарства по същество значат засилено снабдяване от тези нискоразходни доставчици – например повече индийски генерици на американския пазар. Геополитическата сметка обаче продължава да е сложна. Вашингтон се опасява от прекомерна зависимост от чуждестранни източници за жизненоважни медикаменти, най-вече от Китай. Администрацията вече загатва готовност за драстични мерки – високи мита върху китайски фармацевтични суровини – за да насърчи производството на родна земя или поне в „приятелски” държави. Такъв завой би намалил ролята на Китай (а отчасти и на Индия) във веригата на доставки на САЩ в дългосрочен план, но междувременно би вдигнал разходите в противоречие с целта за по-ниски цени.
Европейският съюз също търси стратегическа автономия. Неотдавнашният недостиг на базови лекарства като антибиотици разкрива рисковете от зависимостта от шепа азиатски производители, които работят с изключително ниски маржове. И САЩ, и ЕС сега се стремят да подсигурят своите лекарствени доставки, без да повишават драстично цените.
В отговор китайските и индийските фирми може да потърсят по-печеливши пазари или да преминат към производство на продукти с по-висока добавена стойност. Така или иначе, всяко пренареждане на правилата между Вашингтон и Брюксел ще отекне и в Делхи, и в Пекин: глобалната взаимозависимост е толкова голяма, че подобно напрежение може едновременно да създаде нови възможности за азиатските доставчици и да провокира протекционистки реакции.
Последици за европейските бюджети и политическата автономия
Европейските здравни системи се оказват в центъра на икономически и геополитически водовъртеж. Необходимостта да плащат повече за лекарства идва в момент, когато правителствата на ЕС едновременно засилват разходите за отбрана и инвестират милиарди в зеления преход – комбинация, която свива свободните им бюджетни ресурси. Здравеопазването, традиционно един от най-големите публични разходи, е под натиск да прави повече с ограничени средства.
В този контекст рязко увеличение на плащанията за лекарства би било особено болезнено. Европейските ръководители вече търсят креативни решения. Наскоро група здравни министри дори предложи част от фондовете за отбрана да се насочат към запасяване с основни лекарства – аргументът бе, че ключовите медикаменти са и въпрос на стратегическа сигурност. Тази необичайна идея, смесваща отбрана и здраве, подчертава сериозността на бюджетния натиск. Ако Европа трябва да плаща повече на фармацевтичните компании, тези пари почти сигурно ще дойдат за сметка на други сфери – било то превенция, модернизация на болници или социални програми.
Освен това европейската регулаторна рамка може да се окаже под натиск отвъд океана. Вашингтон открито негодува, че европейските практики „изнудват” индустрията, и може да настоява за повече прозрачност или дори разхлабване на ценовия контрол. Но европейското общество и политици държат на широкия достъп до достъпни лекарства и едва ли лесно ще изоставят този модел. Ако не друго, ЕС по-вероятно ще удвои усилията за достъпност – например чрез по-бързо внедряване на биоподобни лекарства или създаване на общоевропейски орган за колективно договаряне, който да увеличи покупателната сила на съюза. Подобни мерки биха спомогнали да се удържат разходите ниски.
ЕС трябва да опази устойчивостта на здравните си системи и конкурентоспособността на своята фармаиндустрия, като същевременно избегне търговска война с най-близкия си съюзник. Трансатлантическото сътрудничество традиционно е силно в научните изследвания и регулациите, но сега въпросът за разпределението на огромните разходи за нови терапии заплашва да се превърне в ябълка на раздора. Европейски дипломати вече предупреждават Вашингтон, че внезапното прехвърляне на разходи би навредило на европейските пациенти, и призовават към координиран подход.
Ново равновесие?
Докато САЩ прокарват реформите си, напрежението около цените на лекарствата вероятно ще се засилва. Но това не е просто спор за ценообразуване – залогът е преустройството на модела, по който се финансират животоспасяващите терапии в глобален мащаб.
В краткосрочен план американските потребители може да усетят известно облекчение, докато Европа ще трябва да вземе трудни решения как да отговори на това предизвикателство. Вашингтон показва готовност да използва всички средства – включително мита и други търговски мерки, за да гарантира, че американците занапред няма да поемат непропорционално голям дял от световната сметка за лекарства. В Брюксел и европейските столици внимателно следят тези действия, съзнавайки, че здравните им бюджети и фармацевтичният им суверенитет са поставени на карта.
През следващите години се очертават сложни преговори – както между правителствата, така и с фармацевтичната индустрия – за намиране на нов баланс. Компромисите ще са неизбежни. Ако Европа приеме по-високи цени, това ще натовари публичните финанси и ще изисква съкращения другаде. Ако се противопостави, компаниите и Вашингтон може да отвърнат с наказателни мита или ограничаване на достъпа. Ролята на трети страни като Китай и Индия внася допълнителна стратегическа сложност, преплитайки търговската политика със сигурността на доставките. Всичко това се разиграва между съюзници, които въпреки спора споделят общ интерес – гарантиран достъп до терапии и сигурни доставки на достъпни лекарства за населението си.
Засега Европа е в отбранителна позиция и се стреми да запази своя модел на здравеопазване сред настъпващите промени. САЩ демонстрират сила, за да поправят онова, което смятат за несправедлива система. Никоя от страните не желае пълномащабна търговска война за лекарства, имайки предвид залога както за пациентите, така и за индустрията. Развръзката на този спор ще определи не само бъдещето на трансатлантическите отношения, но и на глобалния фармацевтичен пейзаж – кой плаща, кой печели и как ще се произвеждат и разпространяват лекарствата в свят на затегнати колани.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ЗДРАВЕ
Предупреждение: Не стъпвайте в Банско!

Случаите на тежки стомашно-чревни разстройства в Банско не намаляват.
През личните лекари са минали десетки хора с едни и същи симптоми. Основната версия на хората в града е, че масовото заразяване е от водата. Днес екипи от РЗИ-Благоевград и служители на ВиК-Благоевград ще вземат проби от водата, съобщи БНР.
За масово разпространение на сезонен вирус в Банско алармираха местни медици още в понеделник. Лекарствата за лечение за гастроентерит в местните аптеки свършиха.
Стотици жители и гости на Банско са потърсили помощ в Спешния център през празничните дни около Великден. Всички са със симптоми на сезонен вирус, характерен с повръщане, разстройство, повишена температура и силна отпадналост.
„Такива чревни инфекции са възможни навсякъде, но ме учудва фактът, че пет дни никой не е направил това, което трябва“, коментира пред БНР епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев.
Той подчерта, че при много случаи на заразени първото нещо, което трябва да се направи, е да се изясни причинителят. И добави:
„Това трябваше да бъде решено преди пет дни, за да има някакъв механизъм, за да се намалят случаите.“
При някои от по-тежките случаи спешните екипи са направили и вливания на медикаменти. Лекарствата, които изписват лекарите, се изкупиха от местните аптеки само за два дни. До момента няма постъпили в болнично заведение, но вирусът се разпространява агресивно. Великденските празници и събиранията на много хора на едно място също са причина за масовото пренасяне на заразата.
Лекарите от РЗИ обаче са категорични, че епидемична обстановка засега няма.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ЗДРАВЕ
Плъхове плъзнаха по лъскавите заведения на „Витошка“.

Гризачите са истинска напаст в столицата, а експерти твърдят, че са около 4 млн.
Всички заведения на централната столична улица „Витоша“, са превзети от гигантски плъхове. За това алармират възмутени столичани. Гризачите са се самонастанили удобно в кухненските помещения на заведенията и смело изскачат от долапите, дори когато край тях се разхождат хора.
Анонимен източник подал сигнал, придружен със снимки на плъхове, които любопитно надничат през стъклата на заведение за гироси в центъра на София. Интересното в случая е, че подобни „вредители” не са нещо ново за ресторантите в София, претендиращи за високо ниво. Въпреки проверките от ХЕИ, глобените и наказаните собственици се боят на пръстите на едната ръка. На повечето места хигиената е нула. Огромните тави, в които се пекат баниците и пиците, са потънали в мазнина, която е прегоряла до черно отстрани на съдовете.
Мазните петна са и по стените на кухнята, в която се блъскат по няколко готвачи и помощник-готвачи. Брашното се закупува с големи чували, които често биват продупчвани от прегладнелите
мишки. Запознати издават, че цели миши семейства живеят в брашно, там създавали потомства дори и умирали.
„Плъховете са стара напаст за София, с която няма да се справим, ако мързелуваме и не вземем необходимите мерки.
Собствениците на ресторанти, дюнерджийници и баничарници твърдят, че пръскат против гризачи, но полза няма, защото препаратите били неефективни. Може би трябва да се поддържа по-добра хигиена, мазетата да се проверяват редовно. Намирали сме малки мишлета мъртви, в кофи с лютеница. Знаете, че масово се използва лютеница с нишесте в големи разфасовки. Именно нишестето провокира гризачите да я нападат. Плъховете прегризват всяка пластмаса, след тях идват мишоците. Нападат и кабелите на различните електрически уреди в заведенията. Да не говорим, че носят куп болести и могат да ухапят и човек. Никак не е приятно да гледаш как плъх претърчава от една маса към друга маса в търсене на прехрана”, разказва Силвия М., която 4 години работи в едно от най-оборотните заведения на централната столична улица.
С днешна дата много български градове имат проблеми с плъхове и съсели. Говори се, че на всеки софиянец се падат по два плъха, които се размножават изключително бързо. Ако опуснем, че столицата е обитавана от 2 млн. души, това означава, че плъховете в нея, са 4 млн. , твърди „Уикенд“.
Оказва се, че гризачите се размножават мълниеносно. Плъхът ражда на 2-3 месеца между 6 и 9 бебета. Битката между тях става безкрайна и неефективна особено когато гражданите не полагат усилия да пръскат мазетата си. Гадинките упорито се крият в избените помещения, но са изключително опасни за хората. Когато не им достига храна, тръгват и по жилищата. Толкова са агресивни, че могат да прегризат човек, защото по размери и тежест достигат до малка котка.
Придвижват се и по високите етажи, защото безпроблемно минават през канализацията. Не е проблем да направят дрехите ви на дрипи, а храната ви неизползваема. Може да се тъпчат с всичко – от храна до сапун. Често правят гнезда покрай щранговете, които могат да бъдат от хартия, но и от трева, която са намерили в кварталната градинка.
У нас през последните години слабо се пръска срещу какъвто и да било вид вредители, което доведе до бум в тяхното размножаване. Дъждовете допълнително ги провокират да излизат на улиците, за да търсят прехрана в контейнерите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда