Connect with us

ИСТОРИЯ

За КНЯЗ ТЕРВЕЛ – СПАСИТЕЛЯТ НА ЕВРОПА….

1303 години от ЕДНА ОТ НАЙ-ВЕЛИКИТЕ ПОБЕДИ НА БЪЛГАРИЯ.!

– През 716 година арабският халифат решава, подобно на това, което се случва днес, да завладее целия свят и да наложи исляма като световна религия. 200 000 араби се отправят към Европа през Гибралтар и Босфора. По това време една европейска армия наброява до 6000 души. Водени от брата на халифа Сюлейман, пълководец Маслама, корабите обграждат Константинопол. Най-мощният град тогава. След година блокада вече се чака столицата на Римската империя да падне. И в един прекрасен ден обаче жителите на града виждат на хълмовете строени полковете на българската армия. Още един враг, казват си, ще помогнат на арабите да ни довършат.

В този момент обаче се случва нещо невероятно – български конници нападат и започват бой с арабите. Те викат: „Христос ще победи!”. Така Тервел пък от своя страна обсажда арабите в продължение на година. Те се оказват много издръжливи. Изяли са всичко, стигнали са до човекоядство. В крайна сметка в боя влиза и тежката българска конница. Убити са 33 000 араби. Много загиват по пътя към родината. Връщат се само 5000.

Логичен е въпросът: Защо Тервел е застанал на страната на враговете си? Тогава отношенията му с Византия никак не са добри. – Направил го е от християнски подбуди, въпреки че няма данни той да е приел християнската вяра. Има обаче печат, на който пише: „Богородице, помагай на кесара Тервел”. По него имало и кръстове. – Канът е направил това съвсем безкористно.

Той нищо не е взел. Така е. Той само е спасил Европа и заслугите му трябва да станат известни. Още повече, че в учебниците за него има само няколко реда.

Имаше идеи за ДЕН НА СПАСЕНИЕТО НА ЕВРОПА И ЗА ПАМЕТНИЦИ НА ТЕРВЕЛ И АСПАРУХ В СОФИЯ, за да не се забравят героите, защото го заслужават.

Трябва да научим младите да се гордеят с ПРОИЗХОДА И РОДИНАТА СИ!

ДА ЖИВЕЕ БЪЛГАРИЯ!



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195782