ВОЙНА
САЩ се готвят за война срещу Русия
Изследването е практическа препоръка – как САЩ да използват уязвимостта и слабостите на Русия, за да ограничат още повече политическите и икономическите ѝ възможности.
В същото време, това е един вид „резюме” на по-обширна монография с повече от 300 страници, наречена „Разширяването на Русия. Конкуренция от благоприятни позиции” (Extending Russia. Competing from Advantageous Ground) от същите автори.
Какво предлагат влиятелните политически анализатори?
Целият им спектър от действия е разделен на четири части – икономически, геополитически, идеологически, информационни и военни мерки. Може да се види, че експертите са подходили към разработването на такава стратегия рационално, измервайки евентуалните разходи за САЩ.
Икономическият блок представлява четири варианта, с които Русия вече се е сблъскала пряко през предходните години. Това е увеличаване на производството и износа на енергия от Съединените щати, което може да повлияе на световните цени и съответно да намали печалбите на Русия. Втората е засилването на санкциите, където участието на други страни в този процес е важно. Следва помощ за Европа при намирането на нови доставчици на газ, включително доставки на ВПГ. И накрая, подкрепа за миграцията от Русия в други страни, особено на квалифицирани работници и образовани младежи. Предполага се, че първите три варианта ще донесат максимална полза за Съединените щати, въпреки че натискът от санкциите може да носи определени рискове.
В раздела за геополитическите мерки американските експерти предлагат шест геополитически сценария, насочени към отслабване на Русия. Същевременно те обхващат не само Руската федерация, но и съседните страни. Всеки сценарий има определени рискове, разходи и прогнозируем очакван ефект.
Както пишат американците, предоставянето на помощ на Украйна чрез оръжейни доставки може да засегне най-голямата уязвимост на Русия. Но всяко увеличение на доставките на оръжие и инструктори от САЩ трябва да бъде внимателно калибрирано за Украйна, за да се увеличат разходите на Русия, без да се предизвиква много по-широк конфликт, в който Русия, поради близостта си, ще има значителни предимства.
Тази опция е на първо място. Експертите на RAND очакват от нея най-големите ползи за себе си, но също така и високи рискове при възможното им прилагане.
На второ място е увеличаването на подкрепата за сирийските екстремисти. Но това може да застраши другите политически приоритети на САЩ, като, например, борбата с радикалния ислямски тероризъм, и може да доведе до по-нататъшна дестабилизация на целия регион. Освен това този вариант може дори да бъде невъзможен, като се има предвид радикализацията, фрагментацията и упадъка на сирийската опозиция.
Тук виждаме разбиране от експертите на RAND за всички опасности, които този сценарий може да причини. Но е лесно да се чете между редовете, които всъщност предполагат използването на терористични групи в геополитическите интереси на Съединените щати. Самият инструмент не е нов, но неговото използване е доста скъпо, има значителни рискове и очакваният успех ще бъде средно добър за Съединените щати в най-добрия случай. Освен това, те може да отблъснат така традиционните си съюзници, както беше по време на нахлуването в Ирак , за да се свали Саддам Хюсеин.
На трето място е поставено насърчаването на либерализацията в Беларус. В същото време авторите признават, че най-вероятно тази авантюра няма да бъде увенчана с успех и може да предизвика силен отговор от страна на Русия, което ще доведе до общо влошаване на ситуацията със сигурността в Европа и провал за политиката на САЩ. Както и в първия случай, съществува висок риск, но ползите също могат да бъдат значителни. Излишно е да казвам, като цяло, в този случай това е цветна революция в Република Беларус. Ръководството на тази страна би си струвало да обърне внимание на такова предложение от RAND и да поиска коментар от американските дипломати в Минск.
Разширяването на връзките в Южен Кавказ, икономически конкуриращи се с Русия – е следващият, четвърти сценарий. Но изпълнението му е трудно поради географията и историята.
Петият сценарий – това е намаляване на влиянието на Русия в Централна Азия също може да не е лесно и евтино за САЩ.
А шестият сценарий е организирането на преврат в Приднестровието и експулсирането на руските войски, което ще бъде удар за престижа на Русия. От друга страна, това може да има обратен ефект, тъй като ще спести пари на Москва и, вероятно, ще доведе до допълнителни разходи за Съединените щати и техните съюзници.
Струва си да се отбележи, че всичките шест сценария са насочени към близката чужбина – това е един нов дизайн на старата стратегия на Анаконда, която се развива на границите на Русия.
Разделът за идеологически и информационни мерки е насочен към вътрешната политика на Руската федерация и всъщност е намеса в делата на страната ни. Има само четири сценария, но те говорят сами за себе си: подкопаване на доверието в избирателната система; създаване на представа, че политическият елит не служи на интересите на обществото; подбуждане към протести и ненасилствена съпротива; подкопаване на имиджа на Русия в чужбина.
Важно е, че предполагаемите военни мерки срещу Русия имат най-голям брой варианти и са разделени на три стратегически линии – въздух, море и суша.
Посочено е, че прехвърлянето на бомбардировачи в близост на ключови стратегически цели в Русия ще има голяма вероятност за успех и със сигурност ще привлече вниманието на Москва и ще предизвика загриженост. Разходите и рисковете, свързани с този вариант, са малки, тъй като бомбардировачите са базирани извън зоната на покритие на повечето балистични и наземни крилати ракети, които са в експлоатация с Русия.
Прехвърлянето на изтребители, така че те да са по-близо до целите си, отколкото бомбардировачите и друга възможност. Въпреки че, според експертите на RAND, такива действия могат да притеснят Москва повече от възможността с бомбардировачите, вероятността за успех е ниска и рисковете са високи. Тъй като всяко въздухоплавателно средство трябва да бъде принудено да извърши няколко излитания по време на нормален конфликт поради ниския си полезен товар, съществува риск от тяхното унищожаване на земята и извеждането от строй на летищата в ранните етапи.
Разполагането на допълнителни тактически ядрени оръжия в регионите на Европа и Азия може да увеличи тревогата на Русия, което ще доведе до значително увеличаване на инвестициите в оръжия за ПВО. В комбинация с опцията „бомбардировач“, тази възможност има голяма вероятност за успех, но разполагането на повече такива оръжия може да доведе до реакция на Москва по такъв начин, че да противоречи на интересите на Съединените щати и техните съюзници.
Прехвърлянето на американски и съюзнически системи за противоракетна отбрана с цел по-ефективно възпиране на руските балистични ракети също ще разтревожи Москва, но вероятно ще бъде най-неефективният вариант, тъй като Русия разполага с голям брой ракети, които могат да се използват за всякакви цели. А целите на САЩ и техните съюзници ще бъдат подложени на удари.
Предлага се също така да се разработят нови нископрофилни бомбардировачи на далечни разстояния или да се увеличи значително броят на онези видове, които вече предизвикват безпокойство в Москва. В същото време се споменава за голям брой автономни или дистанционно управлявани ударни самолети.
Както отбелязват експертите на RAND, основният риск при тези варианти е свързан с надпреварата във въоръжаването, което води до скъпи стратегии срещу САЩ. Например, инвестирането в системи за противоракетна отбрана и космически оръжия може да алармира Москва, но Русия може да се защити, като предприеме мерки, които вероятно ще бъдат много по-евтини от разходите на тези системи за САЩ.
По линия на морската конфронтация RAND предлага да се увеличи присъствието на американските и съюзническите военноморски сили в тези области, които счита за потенциално опасни заради Русия. Може да се предположи, че това се отнася за Балтийско море, Арктика, както и за Черноморско-средиземноморския басейн. Докладът също така говори за увеличаване на инвестициите в научни изследвания и разработване на нови видове оръжия, които могат да ударят руските подводници с ядрени оръжия. В същото време би било добра идея Съединените щати да увеличат флота си от подводници, принадлежащи към ядрената триада. И накрая, Черно море – чрез НАТО се предлага да се разработи стратегия за отказ от достъп, вероятно чрез разполагането на противокорабни ракети, за да се увеличат разходите за отбрана на Русия в Крим.
На сушата се предлага увеличаване на броя на европейския контингент на НАТО чрез директно поставяне в близост до руските граници. Освен това се изтъква значението на увеличаването на броя и мащаба на военните учения на НАТО в Европа, което ще бъде ясен сигнал за Русия. Допълнителна възможност е разработването на ракети със среден обсег без тяхното разполагане, което ще принуди Русия да подобри своята ракетна програма (което означава допълнителни разходи). И накрая, инвестиции в нови технологии (оръжия, основани на нови физически принципи, например, лазери), насочени към противодействие на руската система за противовъздушна отбрана.
Както виждаме, всичките четири модула в своето разнообразие се допълват. Някои нововъведения вече се провеждат в Пентагона през последните години като част от Третата стратегия за обновяване, а настоящият и новият бюджет показват, че по един или друг начин Съединените щати ще продължат да изграждат военната си мощ.
Заедно с другите документи от препоръчителен характер за вземащите решения на най-високо ниво в Съединените щати, тази работа на експертите на RAND показва мащабна кампания срещу Русия. Изненадващо е обаче, че всички тези препоръки, особено военният компонент, на практика показват подготовката за война с Русия. В спокоен тон се казва какво могат да направят САЩ по отношение на съществуващите споразумения за ограничаване на въоръженията, как да се работи с НАТО и как да се използва Украйна във войната с Русия, особено на сушата и на театъра на военните действия в Черно море. Няма съмнение, че самите препоръки са прехвърлени в центровете за вземане на решения в Съединените щати много по-рано от определената дата на публикуване на монографията – април 2019 г. Остава само да се следи изпълнението на тези сценарии и да се предприемат подходящи мерки за противодействие.
ВОЙНА
Пакистан: Индия планира военен удар в следващите 36 часа

Пакистанският министър на информацията заяви, че страната разполага с „достоверна информация“, че Индия възнамерява да нанесе военен удар в рамките на следващите 24 до 36 часа, пише BBC.
Коментарите на Атаула Тарар бяха направени, след като Индия обвини Пакистан, че подкрепя екстремистите, стоящи зад атаката в индийската част на Кашмир, при която загинаха 26 туристи миналата седмица. Исламабад отхвърля обвиненията.
Тарар заяви, че Индия възнамерява да използва атаката като „фалшив претекст“ за удар и че „всяка подобна военна авантюра от страна на Индия ще получи сигурен и решителен отговор“. BBC се е свързала с индийското външно министерство за коментар.
Атаката близо до туристическия град Пахалгам беше най-смъртоносната срещу цивилни в спорната територия през последните две десетилетия. И Индия, и Пакистан претендират за региона и са водили две войни за него. В последните дни войски от двете страни са си разменяли периодични изстрели с леко стрелково оръжие през границата.
Спекулира се дали Индия ще отговори с военни удари срещу Пакистан, както направи след смъртоносните атаки на бунтовници през 2016 и 2019 г.
Миналата седмица властите заявиха, че са провели обширни претърсвания в Кашмир, управляван от Индия, и са задържали над 1500 души за разпит. Оттогава са арестувани още хора, макар че броят им не е ясен. Властите са разрушили къщите на най-малко 10 предполагаеми бойци. Поне един от тях е бил свързан със заподозрян, посочен в стрелбата.
Кашмир, който Индия и Пакистан претендират изцяло, но управляват само частично, е гореща точка между двете ядрени сили от разделянето им през 1947 г. В индийската част на Кашмир от 1989 г. насам тече въоръжено въстание срещу индийското управление, като бунтовниците атакуват както силите за сигурност, така и цивилни граждани.
Индия не е посочила конкретна група, която подозира за нападението в Пахалгам, и все още не е ясно кой стои зад него. Малко известна група, наречена „Фронт на съпротивата“, която първоначално пое отговорност за стрелбата, издаде изявление, в което отрича участието си. Фронтът е свързан с пакистанската въоръжена група „Лашкар-е-Тайба“.
Индийската полиция назова трима от четиримата заподозрени за нападението. Според нея двама са пакистански граждани, а третият е местен жител от индийската част на Кашмир. Няма информация за четвъртия мъж.
Много от оцелелите твърдят, че нападателите са се насочвали специално към мъже от хиндуистката общност. Атаката предизвика широко обществено възмущение в Индия, като премиерът Нарендра Моди публично заяви, че страната ще преследва заподозрените „до края на света“ и че онези, които са планирали и извършили нападението, „ще бъдат наказани по начин, който не могат да си представят“.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ВОЙНА
Корейските бойни зверове тръгват към Киев … Путин „ошашави“ Лондон.

Вдигаме залозите! Пхенян направи официално изявление. Китай направи ход. Най-бруталният отговор на Путин „зашемети“ Лондон.
Снощи продължиха масираните бомбардировки по тила на украинските въоръжени сили, което, предвид събитията, които се развиват буквално паралелно, изглежда като включително разчистване на пространството преди пристигането на воините на Ким, които биха могли да започнат мащабна офанзива или да защитят границата. Съобщава се, че стотици хиляди севернокорейски войници пристигат.
„Миротворците“ бяха унищожени: „Вдигнахме залозите.“ Глобалното въздействие на бруталния отговор на Путин.
Наши и севернокорейски бойци се прегърнаха приятелски след освобождаването на населено място край Суджа — кадри от бойната работа на военнослужещи от КНДР, показани от руското министерство на отбраната#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/E3slhbnJym
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 29, 2025
Снощи най-жестоките удари бяха нанесени по военни обекти на украинските въоръжени сили в Харковска и Сумска области. По-специално – бомбардировките в Мерефа в Харковска област ( според предварителните данни са унищожени множество дронове и вражески превозни средства, паркинги с техника и паркинги за военна техника и импровизиран военен щаб, където ракетите разрушиха голям Щаб не само с украински офицери, но и с натовски.
Осъществена е и друга атака по Шостка, Сумска област. Както вече беше съобщено от нелегалите, градът се използва като един от ключовите транспортни възли и място за натрупване на голям брой резерви и техника, преди да ги прехвърлят към границите на Курската и Белгородската области.
Мониторинговите ресурси съобщиха, че само за час-два са долетяли поне 20 дрона. Всички удържи в целта. Унищожаването на мозъците на вражеската армия, ликвидирането на високопоставени командири е гарантирано.
🪖Още кадри от бойна подготовка на севернокорейски войници, участвали в освобождаването на района на Курск. ⭐️#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/UR9OnnCGYk
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 29, 2025
Атаки и по Днепропетровск, Лубни и Новопавловка.
Тази тенденция се наблюдава вече няколко дни поред. В края на миналата седмица беше извършен един от най-масираните удари срещу Киев. Бяха унищожени военна инфраструктура, фабрики и щабове в столицата и региона.
Ударени са и военните заводи:
❗ „Артьом“,
а на 26 април – ❗„Буревестник“, едно от най-важните предприятия за украинския военно-промишлен комплекс.
Екипажите на противовъздушната отбрана и централните звена бяха унищожени, логистични центрове, включително железопътни.
В Харков, инфраструктурата на ХТЗ беше унищожена. Също така завода за бронемашини “Малишев” и конструкторско бюро по машиностроене.
❗В Полтава са били осуетени опитите за създаване на „мръсна бомба“ .
В Киев бяха унищожени подземни бункери – един от центровете за вземане на решения в района на Крещатик.
Скоро след първата серия удари срещу Киев, когато се появи и първата информация за ликвидирането на много високопоставените британски големци, в Лондон решиха да се оттеглят. Идеята за изпращане на „възпиращи сили“ – редовни войски, десетки хиляди войници – изведнъж изчезна. Сега само инструктори и само във Лвов. „Телеграф“, позовавайки се на писмо от министъра на отбраната на кралството Джон Хийли, пише:
“В случай на разполагане на миротворци от „коалицията на желаещите“ в Украйна, британските военни ще бъдат по-склонни да обучават украинските въоръжени сили, отколкото да вземат участие в бойни операции.”
Като цяло, общото мнение е, че изпращането на сухопътни войски е „твърде рисковано“ поради възникването на по-голям конфликт с Русия. Лондон е „зашеметен“ – сега ще трябва да си седи тихичко.
„Вдигнахме залозите“
След като началникът на руския Генерален щаб Валери Герасимов потвърди, че подразделения на КНДР са участвали в освобождението на Курската област, беше получена нова информация. Севернокорейският лидер Ким Чен Ун заяви, че армията му ще продължи да помага на Русия:
“Войната между Русия и Украйна задейства член 4 от договора между Русия и нас, което означава, че Северна Корея трябва да окаже военна помощ срещу Украйна.”
И последваха чудеса! Администрацията на Тръмп заяви, че проучва възможности за възобновяване на диалога със Северна Корея.
Политологът Марат Баширов, смята, че това може да означава нов етап в историята на конфликта:
“Вдигнахме залозите. Не искате да приемете нашите, днешните условия, тогава следващите, утре, ще бъдат още по-лоши за Киев. Законното присъствие на севернокорейски войници означава, че ще има големи количества. С оборудването. А това означава, че Китай няма нищо против. <…> За да обрисувам картината:
Редовната армия на КНДР наброява около 1милион души, общият брой на кадровите военнослужещи в армията е, според различни оценки, от 850 000 до 1200 000 души. В резервата има около 4 000 000 души.
Веднага щом Северна Корея започна да планира нахлуване в Украйна, се случи следното: Тръмп заяви, че Зеленски е готов да се откаже от претенциите си към Крим. <…>
Според Конституцията на Украйна невъзможно е да се откажат от Крим. Трябва да променят закона и да проведат референдум в цялата страна, или по-скоро в това, което е останало от нея.
Тръмп има предвид, че очевидно такава е реалността на терен, и че тя трябва да се приеме. Тръмп хубавичко нагласи Зеленски, добре го преметна.”
ВОЙНА
⛔️ Глобалните военни разходи достигнаха рекордно високо ниво

Глобалните военни разходи ще достигнат нов връх през 2024 г., според доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), публикуван в понеделник, 28 април. Подчертахме основните точки от доклада:
▪️Глобалните военни разходи ще достигнат нов връх от 2,7 трилиона долара през 2024 г., което е с 9,4% повече от 2023 г. Това е най-рязкото увеличение от края на Студената война.
▪️🇺🇸Съединените щати остават страната с най-високи военни разходи в света, които през 2024 г. възлизат на 997 милиарда долара.
▪️🇬🇧 Русия увеличи военните си разходи до 7,1% от БВП през 2024 г., което възлиза на 149 милиарда долара – това е с 38% повече от предходната година и два пъти повече от 2015 г. Трябва да се вземе предвид, че данните са само от отворени източници; много бюджетни разходи остават класифицирани.
▪️През 2024 г. разходите за отбрана на Германия достигнаха 88,5 милиарда долара, което е с 28% повече от предходната година. Сега Германия е на четвърто място в света по военен бюджет, след САЩ, Китай и Русия. През 2023 г. германците бяха на седма позиция.
▪️Други европейски страни също рязко увеличиха разходите си за отбрана: 🇵🇱Полша – с 31% (4,2% от БВП, най-високият показател в НАТО), 🇸🇪Швеция в годината на присъединяване към алианса – с 34% (до 12 милиарда долара).
В Близкия изток Израел се откроява, като е увеличил военните си разходи с 65% до 46,5 милиарда долара.
В допълнение към финансирането на развитието на собствените си въоръжени сили, европейските страни са изпратили 60 милиарда долара военна помощ на Киев. Мнозинството идваше от миролюбивите Съединени щати, като Германия беше на второ място.
Миналата година Украйна отдели 34% от БВП си за отбрана.
„Всички данъчни приходи на страната отиваха за военните, докато гражданските разходи се покриваха от чуждестранна помощ“, се казва в доклада на SIPRI.
✅ За по-голяма яснота, докладът предоставя и проценти от глобалните разходи:
1. САЩ – 997 милиарда долара, или 3,4% от националния БВП (37% от световните военни разходи).
2. Китай – 314 милиарда долара, или 1,7% от БВП (12% от световните разходи).
3. Русия — 149 милиарда долара, или 7,1% от БВП (5,5% от световните разходи).
4. Германия – 88,5 милиарда долара, или 1,9% от БВП (3,3% от световните разходи).
5. Индия – 86,1 милиарда долара, или 2,3% от БВП (3,2% от световните разходи).
6. Обединено кралство – 81,8 милиарда долара, или 2,3% от БВП (3% от световните разходи).
7. Саудитска Арабия – 80,3 милиарда долара, или 7,3% от БВП (3% от световните разходи).
8. Украйна — 64,7 милиарда долара или 34% от БВП (2,4% от световните разходи).
9. Франция – 64,7 милиарда долара, или 2,1% от БВП (2,4% от световните разходи).
10. Япония – 55,3 милиарда долара, или 1,4% от БВП (2% от световните разходи).
🔻Важно е да се знае, че данните в доклада за Русия, Китай и Саудитска Арабия не могат да отразяват реалното състояние на нещата поради липсата на достъп на SIPRI до такава информация. Но глобалните тенденции са ясни.
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда