Connect with us

ПАРИ

Китай подготвя ответен удар

Пекин подготвя ответен удар срещу Вашингтон на фона на ескалацията на търговската война и историята с „Хуавей”. Експертите смятат, че Пекин ще извади от ръкава скрит коз – неговото господство на световния пазар на рядкоземните метали. Под атака ще бъде цялата високотехнологична индустрия в Съединените щати, включително бизнесът на Илън Мъск и ябълковия свят на „Епъл”. Победата в тази война ще бъде за този, който не участва в нея, а именно Русия.

Посещението на председателя на КНР Си Цзинпин в завода за производство на редкоземни метали, докато Вашингтон удари китайски „Хуавей”, предполага, че тези метали могат да бъдат използвани като оръжие в търговската война със САЩ, съобщава „Блумберг”. Това посещение „изпраща на САЩ предупредителен сигнал, че Китай може да използва редкоземните метали като мярка за отмъщение, когато търговската война се разгаря”, смята анализаторът на „Пасифик Секюритис” Ян Кунхе. Според него Китай може да ограничи износа на редкоземни елементи в САЩ.

Австрийското издание на „Контра Магазин” също вярва, че в близко бъдеще Китай може да използва „ядрената опция” в търговската война със САЩ – за да спре износа на „редкоземни елементи” в Щатите.

И накрая, Джин Кенрог, професор в Китайския национален университет, в статията си в „Глобал Таймс” нарече ембаргото на редкоземните метали от Китай един от трите коза на Пекин в търговската война със САЩ.

Не случайно САЩ направиха изключения за редкоземните метали, когато въвеждаха митата върху китайските стоки. И американците не включват тези метали в новия списък на вносните китайски стоки , на които също обещават да наложат мита.

Китай произвежда годишно около 105 хиляди тона редкоземни метали, което е около 81% от световното производство. Забраната или ограниченията върху доставките на редкоземни метали от Китай ще засегнат технологичния сектор на САЩ.

„Китай доминира на пазара на редкоземни метали и ще доминира поне още няколко десетилетия. Пекин представлява 90% от доставките на редкоземни метали и именно китайците формират цените за тях. Китайската комунистическа партия (ККП) е крайният бенефициент в компаниите, участващи в добива на редкоземни метали. Тя контролира и манипулира този пазар”, заяви Александър Топорков, директор на компанията ТДМ96, която продава китайски редкоземни метали в Русия.

Редките земни метали се съдържат във всеки телефон, във всяка кола, във всеки самолет. Топорков дава примери за използването на редкоземни метали. Така високоговорителите и микрофоните на телефоните работят на неодимови магнити,, а покритието на самолетите, включително руските, се основава на циркониево-итриеви прахове. Турбините, хеликоптерните перки също са покрити с това съединение, за да се повиши износоустойчивостта и да се ограничи стареенето. В допълнение, разработването на високоякостните бутални системи на двигатели (руски и американски) с добавяне на различни сплави на редкоземни метали към алуминий – скандий, ербий, итрий – е в ход.

„Всички продукти на Илън Мъск, както автомобиите, така и космическите му апарати, съдържат огромно количество редкоземни съединения. Американската корпорация „Моликорп”, която извлича редкоземни метали, не може да задоволи всички нужди дори на компаниите на Мъск, да не говорим за всички останали, работещи в областта на високите технологии. А именно, те са основните консуматори на редкоземни метали”, посочва Топорков.

Липсата на стабилни доставки на редкоземни метали ще наруши цялата верига на доставки на американските технологични компании, особено американската отбранителна индустрия ще пострада, според австрийското издание „Контра Магазин”.

Редките земни метали са необходими за производството на висококачествени американски чипове, които наистина са най-добрите в света, отбелязва китайският професор. Развитието и производството им са много скъпи, така че американците ги продават на много висока цена. И основният купувач е Китай. През 2018 г. световните продажби на чипове достигнаха 469 млрд. долара, а повечето от чиповете – за 300 млрд. долара са внесени от Пекин.

Ако Тръмп блокира продажбата на чипове от висок клас към Китай, тогава американските производители на чипове ще фалират, причинявайки огромни щети на „Уол Стрийт”. Това в Китай ще доведе единствено до леко забавяне на модернизацията на индустрията, но Пекин ще започне по-активно да замества вноса с чипове.

„Съединените щати разполагат със собствени резерви от редки земни метали, но ще им трябват години, за да възстановят своята индустрия и да посрещнат нуждите си от чипове. Дори когато САЩ завършат възстановяването на индустрията, Китай ще завърши научноизследователската и развойна дейност в областта на висококачествените чипове до този момент и ще започне да изнася своите собствени продукти”, смята професорът в Китайския национален университет.

„Редкоземните метали са едно от многото, но много ефективни инструменти на Китай за постигане на целите си”, споделя Топорков. Нещо повече, изобщо не е необходимо Пекин да налага пълно ембарго върху тези метали, достатъчно е да повишат цените им.

“Китай може да „удари” с увеличение на цените на редкоземните метали. И това дори не е вероятност, това е факт – пазарните цени вече се изкачиха нагоре след новините за „Хуавей”. Малко вероятно е Китай да откаже да достави редки земни метали на Америка, но ще въведе по-високи износни мита за САЩ и Япония”, смята Топорков.

Според него цените на редкоземните магнити в Китай вече са скочили с 10% само за един ден. Според прогнозите на китайските партньори, и според тази динамика цената на компонентите само за магнити през следващите няколко месеца ще нарасне с 50-100%, казва Топорков.

Преди седем години Китай вече се сблъска с такъв сценарий в дните на администрацията на Обама, когато бяха въведени едностранно квоти за износ на редкоземни метали, което доведе до рязко покачване на цените. И тогава Пекин се скри зад екологията, увреждана от добива на редкоземни метали. Тогава Китай получи само вербална съпротива, но не и реална. Сега Китай може да извърши една и съща история с доста предсказуем резултат – „и никой не може да направи нищо по въпроса”, каза Топорков.

И в същото време Япония ще пострада заедно със Съединените щати. „За японците цените ще бъдат повишени, за да спрат опитите да се реекспортират редкоземни метали през Япония до Съединените щати. Японският пазар също е изключително зависим от тях. Само в един автомобил „Хонда Приус” се съдържат до 7 кг редкоземни метали. Освен това Япония е стар китайски враг и за Китай е въпрос на чест да им вкара един”, обяснява експертът.

„Китайските граждани отдавна чакат решителни действия от страна на Си Цзинпин срещу Америка. И ситуацията в този дух е много напрегната в обществото. Оръжията под формата на редкоземни метали в търговската война могат да стрелят. А за някои това ще е много болезнено – за САЩ и Япония, а за други е много полезно – за Русия, обобщава руският експерт. „Но как ще се държи господин Си сега? Ще успее ли той сериозно да отговори на Тръмп, или отново ще предприеме единствено половинчати мерки?”.

Русия наистина може да спечели от тази търговска война между Китай и САЩ. „Както знаете, войната се печели от този, който не участва в нея. И в този случай, всички ще са благосклонни към нас – двете най-големи икономики „се борят” помежду си, а ние срещу тях и с изкуствено отслабения курс на рублата трябва да изградим високотехнологично производство и да привлечем инвеститорите към себе си, защото трудът в долари не е много евтин”, допълва източникът.

По някакъв начин Роскосмос трябва да се обърне: да започне да печата своите „уникални” компоненти за ракети и да ги изнася изгодно в САЩ. Пътят се отваря за нови части, инструменти, конструкции, а не за суровини. Време е да започнем да търгуваме с високотехнологични стоки и компоненти, а не със суровини. А нашите близки отношения с Китай трябва да допринесат за това”, заключва Топорков.

Вторият коз в ръцете на Китай срещу Вашингтон е държавният дълг на САЩ, заяви професор в Китайския народен университет. Китай притежава повече от 1 трилион долара в американски държавни облигации. Пекин направи най-голям принос за стабилизиране на американската икономика, купувайки американски дългове по време на финансовата криза от 2008 г. Какво очаква американската икономика, ако Пекин започне да се отървава от значителен дял от американския дълг, както прави Русия, дори е трудно да си представим.

И накрая, последната карта в ръкава на Пекин е пазарът за американските компании в Китай. Американски производители идват и се заселват в Китай отдавна, веднага след големите китайски реформи и откриване. Тук те правят огромни печалби – значително по-високи от китайските компании на американския пазар.

В официалната статистика на САЩ за търговския оборот с Китай има голям дял от хитруване. От една страна, САЩ наистина изнасят в Китай едва 120 млрд. долара. А вносът на стоки от Китай е за 540 млрд. долара. Американската статистика обаче не взема предвид един прост факт: много стоки, произведени в Китай, принадлежат на американски компании. Например споменатите „АйФони” , сглобени в Китай, ще бъдат продадени в Съединените щати. Те ще се считат за китайски износ, но трикът е, че китайските компании печелят много по-малко в производството им, отколкото самите американци в разработването и маркетинга на готовите смартфони.

ПАРИ

От днес влизат в сила новите по-високи цени на винетките

Цените на винетките за превозните средства до 3,5 тона се повишават от днес. Годишната винетка вече е 97 лв., тримесечната – 54 лв., месечната – 30 лв., седмичната – 15 лв., а уикенд – 10 лв., съобщиха от Агенция „Пъта инфраструктура“. Електронните винетки до 30 април 2025 г. струваха съответно: 87 лв., 48 лв., 27 лв., 13 лв. и 9 лв.

От пътната агенция съобщиха в края на март, че с влизането в сила на новите цени един месец по-късно от обнародването им и предстоящите пътувания през отминалите почивни дни за Великден се дава възможност на шофьорите, които все още не са купили винетка, да планират своевременно пътуването си и да я вземат на по-ниската цена. От началото на годината се наблюдава тенденция за купуването на винетки за по-кратък период и с едномесечния допълнителен срок шофьорите ще може да планират купуване на годишна винетка на по-ниска цена, посочиха тогава от Агенцията.

В края на миналия месец от АПИ отчетоха, че от началото на годината до 21 април са продадени 1 875 176 броя електронни винетки. Приходите от тях са 101 730 971 лв. Най-предпочитани са годишните – 1 020 489 броя, следвани от седмичните – 559 478 бр. Купени са и 155 070 уикенд винетки, 116 528 месечни и 23 611 тримесечни. През 2024 г. са продадени над 6,5 млн. е-винетки, а приходите са над 281 млн. лв., съобщиха от АПИ в началото на годината.

Парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление прие на първо четене в началото на април три законопроекта за изменение и допълнение на Закона за пътищата. В законопроекта, внесен от Министерския съвет на 24 март 2025 г., се предлага въвеждането на еднодневни винетки за леки автомобили до 3,5 тона, които ползват републиканската пътна мрежа. Проектът за промяна на Закона за пътищата въвежда и европейските изисквания за еконорми при определяне на цената на толтаксите за камиони, предаде БТА.

Проект на Постановление на Министерския съвет за изменение на Тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа, приета с Постановление № 370 на Министерския съвет от 2019 г., беше публикуван в Портала за обществени консултации през втората половина на март. Тогава бе посочено, че очакваните резултати от прилагането на проекта на акт са приходите от винетни и тол такси да достигнат нива от 1 077 930 199 лв. на годишна база. Това нарастване се постига чрез поетапно увеличение на Тарифата от 1 април 2025 г. с 10 на сто на винетна такса, тол такса, компенсаторна такса и максимална такса и с последващо увеличение от 10 на сто на тол такса и максимална такса – от 1 септември 2025 г., се предвиждаше в проекта, където бе посочено, че увеличението на приходите ще бъде целево използвано за финансиране на дейности, свързани с поддържане и развитие на републиканската пътна мрежа, без да се налага допълнително натоварване на държавния бюджет.

Поскъпването на тол таксите, предвидено в проекта на Бюджет 2025, няма да допринесе за увеличение на цените на храните, каза в края на февруари министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Увеличението на цените на винетките и на тол таксите е заради лошото състояние на пътищата и малкото средства, които тази година са заложени в проектозакона за държавния бюджет за поддръжка и ремонт на пътища, допълни тогава той.

Иванов каза още, че разчетите на Агенция „Пътна инфраструктура“ са за близо 3 милиарда лева, а за тази година сумата ще бъде 1,280 млрд. лева. Изчисления сочат, че предложеното увеличение на тол таксата с 20 процента няма да се усети драстично от превозвачите, каза тогава министърът.

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

ПАРИ

След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.

Как стана в другите страни? По груби сметки, сега хляба е 2.20 лв., курса на еврото е 2 лв. за 1 евро (горе долу). Но хляба ще бъде закръглен от 2.20 на 3€, което означава, бивши 6 лв.

Месец след получаване на одобрение за еврозоната – всички цени в евро и лева според “официалния валутен курс” (на теория).

Месец след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци  са задължени да обявяват цените в лева и в евро. Това обясни в интервю за “Преди всички” зам.- министърът на икономиката Николай Павлов. Той подчерта, че превалутирането трябва да е според официалния фиксиран валутен курс  – 1.95583 лева за едно евро, като цените трябва да са ясно обозначени и да не се дава предимство на едната валута пред другата на етикета на дадена стока или услуга.

Целевата дата за въвеждане на общата европейска валута е 1 януари догодина, а очакването е през лятото вече да има яснота дали ще се случи тогава.

“Министерството на икономиката и индустрията е едно от най-ангажираните ведомства в подготвителния процес по присъединяване на страната ни към еврозоната. Участваме в Координационния съвет за подготовка.

Задълженията на търговците са ясно регламентирани в Закона за въвеждане на еврото”.

Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след датата на самото въвеждане на еврото в страната, посочи още Павлов. Той посъветва търговците да не избързват с обявяването на цените и в евро.

Държавата ще гарантира съблюдаването на разпоредбите на закона с всички свои лостове, увери зам.-министърът.

“Самото въвеждане на еврото не може да доведе до инфлация. Институциите ще извършват целенасочени проверки, за да няма некоректни търговски практики”.

Continue Reading

ПАРИ

Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени

Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.

Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.

Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.

Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.

Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ3 hours ago

🔴 В България има огромен брой украински туристи, маскирани като бежанци

🔴 В България има огромен брой украински туристи, маскирани като бежанци, които са на издръжка на българската държава. ❌ Няма...

БЪЛГАРИЯ17 hours ago

Гинка Върбакова превзе още 490 декара общинска земя за солари

Вижте как скандалната бизнес дама размаза кмета на “Промяната” с юридически хватки и превзет Общински съвет Кметът Петър Куленски (ПП-ДБ)...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Борисов, се унизи безобразно за няколко секунди подмазване на сина на Тръмп в лобито на хотела

Пътуването на Тръмп младши в София не се покри със слава – нито за него, нито за домакините му, нито...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Цената на тока по новите правила: Какво означават промените за потребителите.

1 януари 2026 г. отпада като крайна дата за старта на свободния пазар на ток за домакинствата. Цената му за...

БЪЛГАРИЯ5 days ago

„Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър

Авиоинструктор: „Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър След дългоочакваното...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА5 days ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА1 week ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА1 week ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА1 week ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

СВЯТ17 hours ago

„Тръмп счупи киевския режим“

„Той счупи киевския режим“: Медведев оцени стоте дни на Тръмп на поста Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий...

СВЯТ17 hours ago

Представиха сметката на нацистите в Киев да си плащат.

„Нищо добро“: Първите губещи след подписването на споразумението за недропол са посочени. Време е народът да чуе това. Американският президент...

СВЯТ1 day ago

Тръмп “проучва” възможността за съдебни действия срещу “Ню Йорк Таймс”

“Те са престъпници, които се извиняват на своите абонати и читатели, когато спечеля изборите с голяма разлика, много по-голяма, отколкото...

СВЯТ3 days ago

Уолц: САЩ вече няма да могат да финансират сигурността на Европа

Заради огромния национален дълг Съединените щати вече няма да могат да финансират сигурността в Европа. Това заяви съветникът по националната...

СВЯТ3 days ago

Ще има ли война Индия – Пакистан?

Троен ядрен възел заплашва с Трета световна. Армиите на Пакистан и Индия са в повишена бойна готовност, откакто Ню Делхи...

Trending