Connect with us

СВЯТ

Търговска война ЕС – Британска Империя!

Търговска война ЕС – Британска Империя!

ЕС използва газа и електроенергията като оръжие

Европейският съюз се готви да наложи икономически санкции срещу Великобритания. Брюксел заплашва Лондон с прекъсване на доставките на газ и електричество, а Франция обещава на съседите си през Ламанша да прекъсне двугигаватовия кабел. Защо страните от Западна Европа се озоваха на ръба на енергийна война?

Номиналните съюзници на Великобритания – Франция, Германия, Холандия, Италия и Испания – призоваха Брюксел да подготви план за действие в случай на търговска война с Великобритания. Става дума за ответни мерки в ситуация, ако Лондон преустанови търговските споразумения със Северна Ирландия, залегнали в документите за Брекзит.

По-специално, ЕС настоява за поддържане на фактическата митническа граница между Северна Ирландия и Великобритания в Ирландско море, за да се избегне неконтролиран внос на британски продукти от Ълстър за Ирландия, която е страна от ЕС.
Ако Лондон наруши тези условия, ЕС обмисля следните възможности за ответни мерки: ограничаване на достъпа на Великобритания до енергийните доставки на блока, налагане на мита за британския износ или в краен случай прекратяване на търговско споразумение между двете страни. В същото време около 10% от електроенергията и 12% от природния газ, консумирани във Великобритания, идват от ЕС. Страната е готова да преговаря с ЕС за разрешаване на спора за статута на Северна Ирландия, предвиден от протокола като част от сделката за Брекзит, но е готов да се откаже от част от документа, ако Брюксел не се съгласи с основна ревизия .
Друг проблем е спорът за квотите за риболов. Преди три дни Франция, от името на 11 водещите риболовни държави в Западна Европа, заяви, че отговорът на Лондон „на искания за разрешителни за риболов е неадекватен“ – британската страна е ограничила риболова във водите на Джърси.
По-специално френските рибари са получили едва 200 лиценза – всъщност половината от това, което Париж изисква. Освен това, според “Файненшъл Таймс”, като част от спор за правата на риболов, Франция заплашва да изключи своя двугигаватов електрически кабел, водещ към Великобритания.

На 1 януари, преходният период между Великобритания и ЕС приключи, страната напусна единния пазар и митническия съюз на ЕС. На 30 декември миналата година британският премиер Борис Джонсън подписа споразумение за търговия и сътрудничество с Европейския съюз след Брекзит. През март тази година Европейската комисия започна производство за нарушения от Великобритания на споразуменията, постигнати при Брекзит.

„Справяйки се с бензиновата криза, Великобритания е доста зависима от Европейския съюз по отношение на доставките на електроенергия и газ“, каза Игор Юшков, експерт от Финансовия университет при правителството на Руската федерация и Националния фонд за енергийна сигурност. Според него „има доста големи потоци енергия от континента към Британските острови“.
„Ако спрат, Великобритания ще се сблъска със сериозни трудности. По -специално, тя ще трябва да произвежда повече електроенергия за себе си, а това изисква повече газ и въглища. На фона на енергийната криза в Европа всичко това е доста скъпо. Така че по отношение на енергетиката отделянето ЕС е ударило най-вече самата Великобритания “, обясни експертът.

Юшков припомни, че по -рано Великобритания е произвеждала доста газ и петрол в шелфа на Северно море и е изнасяла енергийни ресурси за континента. „Но сега тя вече не е страна износител. Тя все още произвежда малки обеми, но това дори не покрива вътрешните нужди на страната “, каза той. „Проблемът е, че поради постоянната реторика на Европейския съюз за предстоящия енергиен преход, тоест отхвърлянето на традиционните енергийни източници, енергийните компании във Великобритания загубиха стимула да инвестират в разработването на нови находища и поддържането на съществуващите в правилното ниво. “
Освен това ЕС сега няма допълнителна енергия, която да споделя с Великобритания, убеден е събеседникът. „Ако имат възможност под някакъв предлог да не изнасят газ и електроенергия там, тогава ЕС би предпочел да се възползва от това в условията на собствен дефицит в навечерието на отоплителния сезон. И след началото на зимата ще започне борба за енергийни ресурси ”, прогнозира експертът.

Според Юшков, в условията на предстояща търговска война с ЕС, Великобритания може да отвори отново въглищните централи, за които се твърди, че уж са затворени. „В действителност тези централи бяха просто прехвърлени в така наречените пелети (горивни пелети, получени от торф и дървесни отпадъци). Всъщност те използват рециклирани дървени стърготини, от които получават пелети, които изгарят. Номерът е, че пелетите се считат за зелена енергия, докато въглищата или дървата за огрев не са. Но при настоящите условия ТЕЦ-овете с въглища са по-ефективни от тези, преобразувани в пелети, тъй като осигуряват повече енергия “, каза експертът.

„В случай на заплаха за прекъсване на достъпа до енергийни ресурси от ЕС, Великобритания ще използва всички възможни възможности, включително електроцентрали на мазут“, предлага източникът. „Сега страната ще се ръководи от желанието по някакъв начин да оцелее тази зима и тогава ще търси начини да се подготви за такава политика на Европейския съюз.“ „Но в случай на сериозен недостиг на енергия, британците ще трябва да изключат индустрията от топлоснабдяването, за да я запазят поне в домовете на гражданите и социалната инфраструктура“, добави той.

В същото време експертът посочи доста либералния характер на британския пазар на електроенергия. „Потребителят винаги вижда на брояча колко му струват газът и топлината. При тези условия много британци не могат да си позволят да отопляват домовете си напълно и или напълно да прекъснат отоплението, или да го направят минимално. Затова много от тях страдат от последиците от липсата на отопление – от пневмония и други заболявания ”, обясни той.

Така, според Юшков, настоящата енергийна криза се наслагва върху съществуващите проблеми в двустранните отношения между Великобритания и ЕС. „Освен това ЕС има допълнителен лост за Великобритания по отношение на енергията“, каза той. “Малко вероятно е те да блокират напълно достъпа до енергийни ресурси за британците, тъй като това е доста трудно да се направи поради свободата на търговията. Но те със сигурност ще изискват от Великобритания някои отстъпки, вероятно по въпроса за Северна Ирландия. “

„Но най -важното е, че европейските заплахи са очевидно използване на енергийните доставки като политическо оръжие“, заяви експертът. „Точно за това критикуват Русия по отношение на Украйна”, припомни той.
На свой ред германският политолог Александър Рар смята, че „икономическият конфликт между Лондон и Брюксел ще се засили“. „ЕС поиска границата в Ирландия да остане отворена поради опасения, че „Саламената война“ ще се превърне в гражданска война“, обясни той. „Ако търговска война избухне на границата между Ирландия и Северна Ирландия, това може да доведе до истинска война и терор”, припомни той.

Събеседникът припомни, че според постигнатите по -рано споразумения границата на остров Ирландия трябва да остане „прозрачна“, за да се запази споразумението от Белфаст от 1998 г., благодарение на което става възможно да се прекрати въоръжената конфронтация между лоялистите протестанти и католическите националисти в Ълстър.

„ЕС ще натисне Лондон с всички сили, но има проблеми в самия ЕС. Например Брюксел се опитва да окаже натиск върху Варшава, но прекалено големият натиск ще доведе до излизане на Полша от ЕС. Като цяло кавгите между Лондон и Брюксел ще доведат до там, че Великобритания ще отиде още по-близо до САЩ и ще затвори границата с Европа “, подчерта политологът.

Експертът нарече заплахите за Франция да „прекъсне“ британския кабел вследствие на създаването на съюза АУКУС и унижението на Париж. „Французите погълнаха това горчиво хапче, защото зоната им на влияние в Азия им беше отнета. Със създаването на АУКУС Вашингтон и Лондон поставиха французите на тяхно място в един ред с другите страни от Европейския съюз. И това вероятно е по-сериозен конфликт от този, който се разгръща около Ирландия “, обобщи Рар.



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195809