ПАРИ
От понеделник законът забранява да сипваме гориво от туба в автомобила
От понеделник влиза в сила промяна в Закона за движение по пътищата, която ще ни забранява да сипваме гориво от туба в автомобила си, ако се случи да закъсаме на пътя. За това алармираха от Българското обединение на шофьорите (БОШ). Повече вижте в интервюто с председателя на Управителния съвет на обединението Христо Радков.
Г-н Радков, каква промяна влиза в сила от понеделник и наистина ли от другата седмица ще станем нарушители, ако си заредим гориво от туба в автомобила?
В понеделник влиза в сила чл. 106а от Закона за движение по пътищата и спрямо него всякакво гориво няма да може да бъде зареждано от друго място, освен от бензиностанция, която разполага с трайно прикрепен към недвижим имот съд. Това означава, че цистерна, туба и всичко друго, в което може да се пренася гориво, вече няма да може да се зареждат от него пътните превозни средства или самоходните машини – така е записано в закона.
А какво се случва, ако закъсаме на пътя, защото сме останали без гориво?
Вече ще имаме два варианта – или да извикаме „Пътна помощ“ и тя да ни закара на най-близката бензиностанция, където да заредим, или сами бутаме автомобила до най-близката бензиностанция и зареждаме там. Сипването на гориво от туба в автомобила вече става невъзможно. И големият проблем не е толкова за автомобилите – далеч по-фрапиращо е какво ще се случи с всички строителни машини. Нали си представяте една асфалтополагаща машина, която в този момент изгражда примерно АМ „Струма“, да бъде карана на платформа до най-близката бензиностанция, за да бъде заредена, защото на самоход тя няма да може да стигне до там. Същото ще се случи и с комбайна, който зарежда между 3 и 4 тона и който ще трябва да спре да жъне в този момент, да отиде до бензиностанцията, да си сипе гориво и да си продължи работата.
А защо се прави подобна промяна?
Не мога да кажа. В Българското обединение на шофьорите получихме много сигнали от шофьори, които са възмутени от тези поредни изменения. Ние не намираме и никакво основание тези промени да се правят. След като е направено, значи някъде някой е имал някаква идея, но каква е тя – за нас остава загадка.
Вие, като организация на шофьорите, ще сезирате ли институциите по този казус?
Надяваме се самият законодател да отмени този член или поне да го отложи. Но за момента няма да предприемаме нищо, защото вече не можем да смогнем да реагираме на неправилно формулираните текстове или, откровено казано, недомислията на хората, които работят в държавните институции.
Само в последните два месеца се борим с всякакви неща – кое от кое по-безсмислени. Едното беше въвеждането на „бонус – малус“ системата, която се оказа, че никой не знае защо се въвежда и не е ясно какви са параметрите ѝ и те на какво се базират.
След това дойде големият провал с въвеждането на електронните винетки, които до ден днешен не работят правилно, от което държавата търпи загуби понеже не може да прибере тези пари, с които да бъдат построени пътищата, по които да се движим бързо и безпроблемно.
От миналата седмица имаме и големия скандал с намаляването на всички скорости в града на 30 км/ч., а междуградски на 80 км/ч., отнемане на книжката при катастрофа на завой и ред други, меко казано, фрапиращи предложения.
Имаме и сигнал от нашите партньори от Асоциацията на автобусните превози, че след август, когато се въвежда тол системата, те реално ще започнат да работят на загуба, защото никой не е помислил за тях, както и че сега всеки автобус трябва да разполага с нов софтуер като продава билети вътре в автобуса – нещо, което ще оскъпи и услугата, и ще затрудни изобщо предлагането на тази услуга.
А сега и това, за което говорим, със зареждането на горивата – ние, ако трябва да реагираме на всяко такова нещо, ще трябва постоянно да следим кой какви неща е измислил и къде е сбъркал в държавните институции и постоянно да ги коригираме.
А тази промяна в Закона за движение по пътищата относно горивото е гласувана още през август 2018 г., през октомври – ноември я обсъждахме и все се надявахме някой да се задейства по въпроса и депутатите да си видят грешката и да си я коригират сами, но не стана така. Вече сме обезкуражени и не вярваме, че някой се вслушва в потребителите и в бизнеса, които в крайна сметка плащат данъци на тези държавни служители, които ни усложняват живота колкото се може повече.
И, ако ми позволите, все пак ще призова държавните институции да обърнат внимание на още един казус, който може да се превърне в голям проблем. Датата за въвеждане на тол системата за транспорта над 3,5 тона в България е 16 август. Тази дата е възможно най-неподходящата, защото това е петъкът преди най-натоварения уикенд за пътуване от Западна Европа към Турция. На 20 август е единственият Байрям, по време на който учениците в Западна Европа няма да са на училище и всичките гастърбайтери ще се прибират точно през този уикенд за Курбан Байрям.
Всяко пътно превозно средство над 3,5 тона, след като премине през нашата граница, ще спре на първата бензиностанция и престоят му там ще отнеме между половин и един час – представете си какви задръствания ще се образуват при положение, че това ще е най-натовареният уикенд за нашите пътища.
И това е в случай, че системата стартира без грешки, а като видяхме какво се случи със системата с електронните винетки и колко грешки имаше… Ако през август отново шофьорите не могат да си закупят устройствата, след като влязат на наша територия, или се случи още нещо, което не е както трябва, ще има невиждан хаос и задръствания по граничните ни пунктове.
ПАРИ
От днес влизат в сила новите по-високи цени на винетките

От пътната агенция съобщиха в края на март, че с влизането в сила на новите цени един месец по-късно от обнародването им и предстоящите пътувания през отминалите почивни дни за Великден се дава възможност на шофьорите, които все още не са купили винетка, да планират своевременно пътуването си и да я вземат на по-ниската цена. От началото на годината се наблюдава тенденция за купуването на винетки за по-кратък период и с едномесечния допълнителен срок шофьорите ще може да планират купуване на годишна винетка на по-ниска цена, посочиха тогава от Агенцията.
В края на миналия месец от АПИ отчетоха, че от началото на годината до 21 април са продадени 1 875 176 броя електронни винетки. Приходите от тях са 101 730 971 лв. Най-предпочитани са годишните – 1 020 489 броя, следвани от седмичните – 559 478 бр. Купени са и 155 070 уикенд винетки, 116 528 месечни и 23 611 тримесечни. През 2024 г. са продадени над 6,5 млн. е-винетки, а приходите са над 281 млн. лв., съобщиха от АПИ в началото на годината.
Парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление прие на първо четене в началото на април три законопроекта за изменение и допълнение на Закона за пътищата. В законопроекта, внесен от Министерския съвет на 24 март 2025 г., се предлага въвеждането на еднодневни винетки за леки автомобили до 3,5 тона, които ползват републиканската пътна мрежа. Проектът за промяна на Закона за пътищата въвежда и европейските изисквания за еконорми при определяне на цената на толтаксите за камиони, предаде БТА.
Проект на Постановление на Министерския съвет за изменение на Тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа, приета с Постановление № 370 на Министерския съвет от 2019 г., беше публикуван в Портала за обществени консултации през втората половина на март. Тогава бе посочено, че очакваните резултати от прилагането на проекта на акт са приходите от винетни и тол такси да достигнат нива от 1 077 930 199 лв. на годишна база. Това нарастване се постига чрез поетапно увеличение на Тарифата от 1 април 2025 г. с 10 на сто на винетна такса, тол такса, компенсаторна такса и максимална такса и с последващо увеличение от 10 на сто на тол такса и максимална такса – от 1 септември 2025 г., се предвиждаше в проекта, където бе посочено, че увеличението на приходите ще бъде целево използвано за финансиране на дейности, свързани с поддържане и развитие на републиканската пътна мрежа, без да се налага допълнително натоварване на държавния бюджет.
Поскъпването на тол таксите, предвидено в проекта на Бюджет 2025, няма да допринесе за увеличение на цените на храните, каза в края на февруари министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Увеличението на цените на винетките и на тол таксите е заради лошото състояние на пътищата и малкото средства, които тази година са заложени в проектозакона за държавния бюджет за поддръжка и ремонт на пътища, допълни тогава той.
Иванов каза още, че разчетите на Агенция „Пътна инфраструктура“ са за близо 3 милиарда лева, а за тази година сумата ще бъде 1,280 млрд. лева. Изчисления сочат, че предложеното увеличение на тол таксата с 20 процента няма да се усети драстично от превозвачите, каза тогава министърът.
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.

Как стана в другите страни? По груби сметки, сега хляба е 2.20 лв., курса на еврото е 2 лв. за 1 евро (горе долу). Но хляба ще бъде закръглен от 2.20 на 3€, което означава, бивши 6 лв.
Месец след получаване на одобрение за еврозоната – всички цени в евро и лева според “официалния валутен курс” (на теория).
Месец след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци са задължени да обявяват цените в лева и в евро. Това обясни в интервю за “Преди всички” зам.- министърът на икономиката Николай Павлов. Той подчерта, че превалутирането трябва да е според официалния фиксиран валутен курс – 1.95583 лева за едно евро, като цените трябва да са ясно обозначени и да не се дава предимство на едната валута пред другата на етикета на дадена стока или услуга.
Целевата дата за въвеждане на общата европейска валута е 1 януари догодина, а очакването е през лятото вече да има яснота дали ще се случи тогава.
“Министерството на икономиката и индустрията е едно от най-ангажираните ведомства в подготвителния процес по присъединяване на страната ни към еврозоната. Участваме в Координационния съвет за подготовка.
Задълженията на търговците са ясно регламентирани в Закона за въвеждане на еврото”.
Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след датата на самото въвеждане на еврото в страната, посочи още Павлов. Той посъветва търговците да не избързват с обявяването на цените и в евро.
Държавата ще гарантира съблюдаването на разпоредбите на закона с всички свои лостове, увери зам.-министърът.
“Самото въвеждане на еврото не може да доведе до инфлация. Институциите ще извършват целенасочени проверки, за да няма некоректни търговски практики”.
ПАРИ
Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени
Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.
Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.
Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.
Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.
Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда