Connect with us

ПАРИ

620 долара за газ в ЕС: “Газпром” снижава транзита – приключиха доставките за Украйна

Всичко отива натам, че цените на газа в Европа ще продължат своя исторически ръст. Доставките на втечнен природен газ намаляват, цената на емисиите на въглероден диоксид, които генерираното от въглища производство е задължено да купува, нараства. “Газпром” също каза думата си отново. От 1 септември той намали доставките на газ през Украйна и Полша. Това може да се дължи както на намаляване на потребителските приложения, така и на факта, че доставките за Украйна, които европейските търговци са резервирали през зимата, са приключили. Това обаче все още се отразява негативно на пазара. По-малко от два месеца преди отоплителния сезон запасите от газ в Европа са почти с четвърт по-малко от преди година.

Според словашкия и германския оператори “Еврострийм” и “Гаскейд” от 1 септември “Газпром” намалява транзита на газ през Украйна и Полша. Така през изходната точка от украинската ГТС при Велке Капушани днес са преминали 66 милиона кубически метра. Докато вчера номинацията и реалните доставки са били близо 81 милиона кубически метра.

Тази ситуация беше предвидима, тъй като през август “Газпром” изостави стандартния допълнителен транзит от 15 милиона кубически метра на ден и купи капацитет само за 600 хиляди кубически метра на ден. В резултат на това компанията запазва само договорения капацитет от почти 110 милиона кубически метра.

Очакваше се падналите обеми, които “Газпром” поръчваше през Украйна от началото на годината, да бъдат прехвърлени към полския транзит – газопровода “Ямал-Европа”. През август компанията го намали още преди инцидента в завода край Нова Уренга от почти 82 милиона кубически метра на ден до 64 милиона кубически метра. Както обаче посочи германският оператор “Гаскейд”, от 1 септември повторната номинация е 59 милиона кубически метра на ден.

В „Газпром“ заявиха, че напълно спазват договорните задължения. Заместник -директорът на Националния фонд за енергийна сигурност Алексей Гривач предполага, че европейските партньори на „Газпром“ могат да намалят покупките поради твърде високите цени сега. Повечето от дългосрочните договори на компанията отчитат пазарния компонент, а “Газпром” прогнозира през август, че среднопретеглената експортна цена ще се увеличи с 30% през 2021 г. – до почти 270 долара за хиляда кубически метра.

Освен това основната причина за намаляването на доставките може да бъде това, че през август доставките на руски газ за Украйна приключиха. През ноември, декември 2020 г. и януари 2021 г. европейските търговци закупиха най-малко 530 милиона кубически метра на платформата за електронна търговия на “Газпром” с доставка на обеми през лятото до виртуални локации в Унгария и Словакия. В същото време виртуалният реверс в Украйна възлиза на 1,2 милиарда кубически метра през юни-август, според украинския оператор на ГТС. Ако търговските доставки на руски газ през страната на изходните точки в рамките на три месеца бяха отчетени при 11,6 милиарда кубически метра, то реалният физически поток не надвишава 10,4 милиарда кубически метра.

Руската компания посочва, че средната цена на газа през ноември-януари е била 150 долара за хиляда кубически метра.

Подобно намаляване на доставките за Европа не се отразява на физическия износ на газ за страните от ЕС, но сега пазарът е много чувствителен дори към най-малките действия на “Газпром”. Доставчиците на втечнен природен газ продължават да намаляват износа за Стария свят, а руската компания се превърна в единствения източник, който може сериозно да увеличи доставките на газ.

На 1 септември цените на газа на най-ликвидната борса в Европа, ТТФ, продължиха историческия си ръст и се оказаха на 620 долара за хиляда кубически метра. По-рано, с високите цени на газ в Европа, започнаха активно да използват въглища. Тази година обаче нещата не се развиха по същия начин, както преди. От една страна, цените на изкопаемите горива скочиха нагоре. От друга страна, цената на квотите за емисии на CO2, които са задължени да купуват ТЕЦ, работещи с въглища, се увеличи – до 60 евро за емисията на тон CO2.

Ситуацията се влошава от нестабилните доставки на газ от Норвегия, където има аварии на най -голямото находище “Трол”.

Поради студената зима и пролетта и икономическото възстановяване, страните от ЕС са увеличили потреблението и техните складове са се изпразнили рекордно. По-малко от два месеца преди началото на отоплителния сезон нивото на запълване е 67%.

Една от причините е, че доставчиците на втечнен природен газ са намалили износа на газ за Европа с повече от 17 милиарда кубически метра за 8 месеца, пренасочвайки потока към по-печелившите Азия и Южна Америка. Алжир, “Газпром и Азербайджан снабдяват европейския пазар с допълнителни обеми в сравнение с миналата година, но те са достатъчни само за компенсиране на намалението на доставките на втечнен природен газ.

От „Газпром“ съобщават, че сега изпълняват договорни задължения, а допълнителни поръчки ще бъдат изпълнени след пускането на „Северен поток-2“. Стартирането му трябваше да стане през първата половина на миналата година, но санкциите на САЩ забавиха завършването му с повече от година и половина.



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195777