СВЯТ
Как сред източните германци възникнаха проруски настроения

Почти 60% от източните германци смятат, че Берлин не трябва да провокира Москва. Но дори и сред жителите на западната част на страната половината от респондентите са съгласни, че няма нужда да “се отнасяме жестоко към Русия”. Причините за това възприемане от германците на конфликта в Украйна се анализира от списание “Спектейтър”. Руските експерти не са съгласни с някои от заключенията му. Те посочват няколко причини за подобни настроения сред жителите на Източна Германия.
Повечето източни германци не възприемат Русия като враг и не са съгласни с гледната точка на Запада за случващото се в Украйна. Това пише историкът Катя Хойер в статия за британското списание “Спектейтър”. Тя припомня, че според скорошно проучване на общественото мнение в Германия само половината от западните германци са съгласни, че Берлин трябва да бъде “твърд спрямо Русия”. Сред източните германци това мнение се споделя от едва една трета от анкетираните. Мнозинството от източните германци – 58% – искат Берлин да не “провокира Русия” (сред западните германците това мнение се споделя от 40%).
Източните германци съставляват 16 милиона от 80-милионното население на Германия и именно техният регион ще бъде първият, който ще усети последиците от икономическите санкции срещу Русия (тръбопроводите „Дружба“, „Северен поток-1“ и „Северен поток-2“ минават към Източна Германия, осигурявайки хиляди работни места). Както отбелязва Александър Камкин, заместник-директор на Центъра за германистика към Института за Европа на Руската академия на науките, източните провинции тъкмо са достигнали паритет със западната част на страната.
„Предприятията на бивша Източна Германия – в Саксония, Бранденбург, Мекленбург – са по-обвързани с германско-руското сътрудничество. “Северен поток-2” осигури работни места на отделен индустриален клъстър. Заводите на “Сименс” в Саксония доставяха оборудване в Русия. Спомнете си скорошната демонстрация в Бранденбург, където се рафинира нефт от петролопровода „Дружба“. Затова ефектът от разделеното общество се усеща по-остро в Източна Германия“, спомня си Камкин.
Журналистът-международник Виталий Волков, който работи в Германия от 20 години, е съгласен, че икономиката е важен фактор, влияещ върху обществените настроения в страната. „Източната част е много по-бедна и по-уязвима от западна Германия. През зимата там е по-студено, отколкото във Вестфалия и Бавария. Хората вече започнаха да получават ужасни сметки за ток и газ. Това силно влияе на настроенията“, казва Волков.
Освен това мнозина в Източна Германия са недоволни от начина, по който протече обединението на страната. „Тези хора разбират, че са били излъгани в социалната част, като капитал и индустрия, работни места. Тоест сливането като такова не се случи. Тази измама се приписва предимно на Съединените щати, така че в източната част на Германия има силен антиамериканизъм, оправдан финансово“, добави журналистът.
Според автора на статията в “Спектейтър” проруските настроения сред източните германци нямат нищо общо с носталгията по дните на Берлинската стена. Изминаха три десетилетия от обединението през 1990 г. и проучванията многократно показват, че мнозинството от бившите граждани на Германската демократична република усещат промяна към по-добро. Хойер е убеден, че отговорът трябва да се търси в по-далечното минало, когато Германия, стремейки се да доминира над своите съседи, често дори е влизала в сговор с други. Историкът очевидно има предвид Договора за ненападение от 1939 г. между Германия и Съветския съюз, известен още като Пакта “Молотов-Рибентроп” и секретния допълнителен протокол към него за разграничаване на сферите на интереси между страните.
„Така източните германци не споделят чувството за екзистенциална заплаха. Докато годините на “Щази” дълбоки психологически белези върху тях, те не доведоха до трайна преоценка на ролята на Русия в Европа. Според тях Съветите са ги освободили от нацизма. Германия е несправедлива към Русия, а не обратното“, пише Хойер.
Камкин е сигурен, че сегашната антируска истерия, която се разпространява от управляващата политическа класа и медиите, не намира разбиране сред много жители на Германия, особено на Източна Германия, поради факта, че от 1949 до 1990 г. СССР и ГДР са естествени съюзници. „През всички тези години имаше интензивен и образователен културен обмен. Дори бившият канцлер на Германия Ангела Меркел на младини е ходила на стажове в СССР чрез Комсомола на ГДР”, спомня си експертът.
Освен това денацификацията на страната е извършена по различни начини. В Западна Германия бивши нацистки престъпници заемат държавни и други длъжности, докато в Източна тези процеси „са по-сложни и дълбоки“. „След обединението на Германия източните земи се сблъскват с феномена на подчовеците, защото огромен брой предприятия фалираха и затвориха. През 90-те години безработицата достига 25-30%. Хората тръгваха на запад. Дори мигрантите не се стремят да се установят в тези региони, предпочитайки по-проспериращата Западна Германия. Всичко това доведе до разслояване на обществото, известна социална завист на източните германците по отношение на западните “, напомня експертът.
Хойер също така посочва, че много източни германци обичат да консумират руската култура заедно със своята собствена. Те четат руска литература, учат руски и пътуват до Съветския съюз. „По време на Студената война руснаците останаха безлични врагове за Запада, а източните германци изградиха отношения с тях. Днес им е трудно да гледат на тях като на враг”, посочва историкът.
Според нея източните германци помнят, че именно СССР е освободил света от нацизма. Тя отбеляза неотдавнашните думи на депутата от левицата Сара Вагенкнехт, че изпращането на оръжия в Украйна е „политика на САЩ“, която е изиграла роля в провокирането на Русия да започне специалната операция в Украйна.
Подобни възгледи в Източна Германия са често срещани не само сред левите политици. Крайнодясната партия “Алтернатива за Германия”, която има повече подкрепа на изток, се противопоставя на антируските санкции и предоставянето на оръжие на Киев. И в Западна Германия също има антинатовски настроения. През февруари депутатът Севим Дагделен каза, че поведението на Украйна е „подобно на обявяване на война на Русия“ и е резултат от „военно подстрекаване“ на САЩ и НАТО. Ветеранът активист за правата на жените Алис Шварцер каза, че вярва, че руският президент Владимир Путин е получил “мотив да действа”.
Настоящият канцлер на Германия Олаф Шолц също се придържа към антинатовски възгледи в зората на политическата си кариера. През 1982 г., когато беше заместник-лидер на младите социалдемократи, политикът твърди, че надпреварата във въоръжаването се подхранва от „агресивно-империалистическата стратегия“ на НАТО. Сега той призовава за увеличаване на разходите за отбрана със 100 милиарда евро и закупуване на американски изтребители F-35.
Волков добавя, че в източната част на страната все още има доста хора с образование, изградено на различни принципи от това в Западна Германия, най-вече в различните методи на преподаване на история. „Източните германци виждат събитията по различен начин, отколкото в западната част на Германия“, казва журналистът.
И в тази част на страната е по-силно влиянието на левите и десните партии и много по-слабо е влиянието на “Зелените”е които днес „са абсолютни проводници на крайната идея по отношение на Русия“. „Левите сили са много по-проруски настроени. Те разбират, че настоящият конфликт е свързан преди всичко с действията на САЩ. Десните също са по-проруски настроени, тъй като либералната среда и абсолютното снизхождение към миграцията от последните години много ядосаха германците“, обясни събеседникът.
Освен това антивоенните настроения са силни в източната част на страната. Те излязоха на преден план през февруари 2020 г. по време на най-мащабното учение на НАТО за прехвърляне на американски войски през Атлантика от 25 години насам.
Камкин заявява, че феноменът на разделеното общество може да бъде проследен от настроенията към Русия от страна на обикновените германци. Политолозите вече дадоха ярка дефиниция на дуализма на източните и западните германци: първите запазват своята национална идентичност, докато вторите са немскоезични американци.
„Делението на източни и западни германци, така наречените “оси” и “веси”, не е напълно преодоляно и до момента. Американизацията е навлязла много по-дълбоко на запад, отколкото в източната част на страната, където все още се пази привкусът и духът на времето на Бисмарк, който завещава никога да не се воюва с Русия“, подчерта политологът.
ВАЖНО!!! Фейсбук ни ограничава заради позициите ни! Споделяйте в профилите си, в групите и в страниците и по този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще достигат до алтернативната гледна точка за събитията!?
Подходяща музика за любителите на йога.
СВЯТ
На запад гледаха парада в Москва с нервни тикове

- На Запад гледаха парада и разбраха истината. Това е Победа
- „Русия показа своята сила и доказа, че не е изолирана.“ Западът реагира на Парада на победата, на който присъстваха много гости от чужбина.
Големият парад в Москва, посветен на 80-годишнината от Победата във Великата отечествена война, привлече много внимание от чуждестранните медии. Десетки държавни глави от цял свят присъстваха на събитието. Сред тях са сръбският президент Александър Вучич, словашкият премиер Роберт Фицо и китайският президент Си Дзинпин. Бразилският президент Лула да Силва, египетският президент Абдел Фатах ел-Сиси и венецуелският лидер Николас Мадуро бяха забелязани на трибуните.
Както отбеляза „Вашингтон пост“, „към президента Владимир Путин се присъединиха поне две дузини световни лидери“.
„Това отбеляза неговата собствена победа като лидер, когото Западът се стреми да изолира“, пишат журналистите.
На свой ред, „Саут Чайна Морнинг Поуст“ съобщи, че Путин е говорил за „арогантността“ на западните елити. Последните забравят за решаващата роля на СССР в разгрома на нацистка Германия и в разпалването на конфликти по целия свят. Докато Русия „настъпва срещу подкрепяните от Запада сили в Украйна“.
„Китайският президент Си Дзинпин седеше до Путин на Червения площад по време на церемонията“, съобщи Bloomberg, добавяйки, че Китай е изразил надежда за „справедливо, трайно и обвързващо мирно споразумение“.
#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/8w1Kn2qC6A
— The Sofia Times (@thesofiatimes) May 9, 2025
„Последните три години празненствата бяха сдържани, но този път Русия се раздаде напълно. Путин и Си бяха придружени от десетки други световни лидери“, съобщава CNN.
❗️Точно преди 80 години, в нощта на 8 срещу 9 май, влезе в сила актът за безусловната капитулация на нацистка Германия
Честит Ден на Великата победа! Вечна памет на героите!#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/qqd5KHJqjB
— The Sofia Times (@thesofiatimes) May 9, 2025
KP предоставя селекция от цитати .
Докато в Москва се провеждаше Парадът на победата с участието на многобройни гости, в Лвов се провеждаше неформална среща на ръководителите на външните министерства на ЕС. Министрите на външните работи на ЕС и върховният представител на организацията по външните работи Кая Калас пристигнаха в Украйна.
Европейски Съюз беше разгромен на девети май 1944 годинаhttps://t.co/cE73QDxAqi pic.twitter.com/tUkUxtEWUF
— The Sofia Times (@thesofiatimes) May 10, 2025
Самата Калас написа за това на страницата си в социалните мрежи.
„Днес празнуваме Деня на Европа с Украйна и нейния народ. Защото в семейството се споделят както радостите, така и трудностите“, отбеляза тя, прикачвайки снимка със „скърбно лице“.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Урсула, ти мозък имаш ли … ?

Вещицата от Брюксел представи подробна пътна карта за пълно прекратяване на енергийната зависимост на Европейския съюз от Русия до 2027 г. Планът е описан като най-всеобхватното усилие на блока досега за прекратяване на вноса на руски газ, нефт и ядрено гориво – зависимост, която според критиците отдавна е компрометирала суверенитета на ЕС и е финансирала военната машина на Кремъл в Украйна.
„Енергията, която идва на нашия континент, не бива да плаща за агресивна война срещу Украйна“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и добави: „Ние дължим това на нашите граждани, на нашите компании и на нашите смели украински приятели“.
- Зависимостта на ЕС от руската енергия е намаляла значително от 2021 г. насам, когато руският газ представляваше 45% от вноса. Сега тази цифра възлиза на 19%, се посочва в изявление на ЕК.
- Руските въглища вече са забранени, а вносът на петрол е спаднал от 27% в началото на 2022 г. до едва 3%.
И все пак, както признава Комисията, през 2024 г. е имало скромно възстановяване на вноса на руски газ, което е предизвикало спешни призиви за координирано постепенно спиране на вноса.
Всички нови договори за руски газ – както втечнен (LNG), така и тръбопроводен – ще бъдат забранени, а покупките на спот пазара ще бъдат прекратени до края на 2025 г.
ЕС има за цел да спре целия останал внос на газ от Русия до 2027 г. Националните правителства, включително приятелски настроените към Кремъл – Унгария и Словакия, ще трябва да представят индивидуални планове за постепенно прекратяване на вноса до края на годината.
Пътната карта е насочена и към често пренебрегвания износ на ядрена енергия от Русия. Държавите членки, които все още разчитат на проектираните в Русия реактори, ще бъдат подтикнати да осигурят алтернативни източници на ядрено гориво. Брюксел също така ще предприеме действия за блокиране на нови договори, включващи руски обогатен уран.
„Повече няма да се внася евро във военното ковчеже на Русия. Вашият газ ще бъде забранен. Вашият флот в сянка ще бъде спрян“, каза комисарят по въпросите на енергетиката Дан Йоргенсен.
Унгария се противопоставя на плана на Европейската комисия за принудително изтегляне на газ от Русия до 2027 г., заяви унгарският външен министър Сиярто. Той подчерта, че решението на Европейската комисия сериозно нарушава суверенитета на страните от ЕС и застрашава енергийната сигурност на Унгария.
Европейската комисия е предложила затягане на санкциите срещу Руската федерация с нов пакет от мерки – 17-ти от началото на руското нашествие в Украйна, предава БНР.
По информация на агенция Ройтерс Комисията предвижда увеличаване на списъка на санкционираните лица и добавяне към черния списък на още 100 кораба, свързани с износа на руски петрол.
Предложението ще бъде обсъдено още утре от посланиците на страните-членки в Брюксел. То идва две седмици след като водещите европейски държави отхвърлиха предложението на американския президент Доналд Тръмп за пълна отмяна на санкциите срещу Руската федерация.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен.

Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен. Ще работим с Ердоган, за да го постигнем. |
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че въпреки продължаващите преговори за мирно споразумение между Русия и Украйна, може да не е възможно да се постигне такова.
Въпреки че твърдеше, че ще сложи край на войната в рамките на няколко дни от втория си мандат, Тръмп заяви, че постигането на трайно прекратяване на огъня с посредничеството на САЩ след три години на сражения между Украйна и нападателката Русия може да е невъзможно.
- „Може би това е невъзможно“, заяви Тръмп пред Кристин Уелкър от NBC в предаването „Meet the Press“.
- На въпрос дали е близо до мирно споразумение в руско-украинската война, Тръмп отговори лаконично: “Надявам се.“
“Вярвам, че сме по-близки с едната страна и може би не толкова близо с другата. Бих искал да не казвам до коя сме по-близо. Но сключихме сделка за американския народ, която беше добра, за нула време“, заяви американският глава. Той подчерта отново, че при него тази “ужасна, ужасна“ война нямаше да започне.
Тръмп добави, че ако опитите му за постигане на мир продължават да срещат съпротива, той ще се откаже от преговорите.
“Ще има момент, в който ще кажа: “Добре, продължавайте. Продължавайте да бъдете глупави“, заяви Тръмп, добавяйки, че понякога е близо до отстъпление, но “тогава се случват позитивни неща“.
Въпреки това, президентът на САЩ не излючва възможността си от излизане от преговорите, ако продължава да се сблъсква с откази от двете страни.
“Ще дойде момент, когато ще го кажа… може би не е възможно да се постигне споразумение“, обяви американският президент.
Според него между Путин и Зеленски има “огромна омраза“, както и между войниците от двете страни, но въпреки това Тръмп вярва, че “имаме много добър шанс“ това да се преодолее и да се постигне мирно споразумение.
Според информация на Укринформ, американски представители са изготвили за президента на САЩ Доналд Тръмп редица варианти за засилване на икономическия натиск върху Русия, тъй като Путин не бърза да предприема стъпки за прекратяване на войната в Украйна.
Малко по-късно стана ясно, че Тръмп е разговарял с Ердоган по телефона
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е провел днес телефонен разговор с американския президент Доланд Тръмп, съобщи Анадолската агенция. Ердоган е заявил, че Турция ще продължи да работи за засилване на сътрудничеството между двете страни в множество направления и най-вече в отбранителния сектор, отбелязва Анадолската агенция.
Турският президент е подчертал, че хуманитарната криза в ивицата Газа е достигнала плашещи нива, като е изразил готовността на Турция за изпращане на хуманитарна помощ за засегнатите. От своя страна Тръмп е заявил, че с Ердоган са провели “много ползотворен и стойностен разговор“ относно войната в Украйна, Сирия и Газа, съобщават Анадолската агенция и Ройтерс, цитирани от БТА.
Президентът на САЩ добави, че турският лидер ще дойде във Вашингтон и че Ердоган го е поканил да посети Турция, съобщава Ройтерс.
“Очаквам с нетърпение да работя с президента Ердоган за слагане на край на нелепата, но смъртоносна война между Русия и Украйна – сега!”, написа Тръмп в социална медия Truth social.
Ето и пълния му текст:
Току-що проведох много добър и ползотворен телефонен разговор с президента на Турция Реджеп Ердоган по множество теми, включително войната между Русия и Украйна, ситуацията в Сирия, Газа и други въпроси. Президентът ме покани да посетя Турция в бъдеще, а също така заяви, че ще посети Вашингтон, окръг Колумбия. По време на четирите ми години като президент отношенията ми с президента Ердоган бяха отлични.
Работихме в тясно сътрудничество по редица въпроси, включително и по случая с пастор Андрю Брънсън, който беше задържан, но бе върнат в Съединените щати — незабавно след моята молба. Във всеки случай очаквам с нетърпение да работя с президента Ердоган за прекратяването на тази абсурдна, но смъртоносна война между Русия и Украйна — СЕГА!
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
ЗАКОН5 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда