СВЯТ
“Да ги натикаме в ъгъла”: в “световното правителство” ще влезнат велики цивилизации
Заявявайки днес, че „светът е повече от петима“, ние се изправяме срещу несправедливостта на глобалната система. Вярваме, че съдбата на човечеството не може и не трябва да бъде оставена на милостта на шепа страни, спечелили Втората световна война“, – с тези думи турският президент Реджеп Ердоган призова за реформа на Съвета за сигурност на ООН и дори каза, че той има някаква пътна карта за „натикване в ъгъла“ на постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН.
Ердоган отдавна се бори с „несправедливостта“ на глобалната политическа система, установена след края на Втората световна война. Въпросът тук не е в конкретната реторика, а в същността на проблема. Думите за „шепа държави“ са наистина неуместни и Кремъл с основание отговори, че победителите на фашизма не трябва да се наричат така, а обещанието „да натикаме в ъгъла“ ядрените сили е напълно нелепо.
Но необходимостта от реформа на Съвета за сигурност на ООН наистина е назряла: светът сега изобщо не е като този през 1945 г. Основният проблем обаче е, че в момента световният ред е в процес на дълбока трансформация – и едва ли е необходимо (и всъщност невъзможно) да се коригира бързо променящата се картина.
Необходимо е да се договорим за формула за бъдещето – нещо, което ще работи много десетилетия. Тоест работата по състава на Съвета за сигурност на ООН всъщност не е просто следствие от глобалните промени – тя става част от работата за изграждане на нов световен ред, за намиране на нов баланс на силите и интересите на света, на световните държави и цивилизации.
Не е изненадващо, че Сергей Лавров по същество подкрепя Ердоган, като прави важна резерва – и не само относно факта, че “петимата” носят специална отговорност за състоянието на нещата в света “:
„Има необходимост от адаптиране на ООН и Съвета за сигурност към новите реалности. Вече няма 50 държави в света, както беше при създаването на организацията, а и не 70, както беше, когато Съветът за сигурност на ООН се разшири. от 12 на 15 членове. Днес са много повече – 193 членки на световната организация и страните абсолютно правилно настояват представителството им в основния орган на ООН да бъде увеличено.
Ако сега погледнем състава на Съвета за сигурност, Западът има поне шест от 15 членове. Когато Япония е избрана в Съвета за сигурност от Азия, това е седмият вот в касичката на западната политика, която преминава през Съвета за сигурност на ООН. Западът вече няма нужда да добавя места в този орган, но развиващите се страни от Азия, Африка и Латинска Америка определено трябва да добавят.”
Всъщност сега от петнадесет членки на Съвета за сигурност Западът е представен от шест (три постоянни членове плюс трима от Европа). И като се има предвид, че Япония най-често се избира за непостоянен член на Съвета за сигурност, се оказва, че атлантистите (при цялото си тихоокеанско местоположение Япония несъмнено е в тяхната сфера на влияние) контролират почти половината от местата в “световното правителство“. Това отговаря ли на глобалния баланс на силите и на идеите на повечето държави за справедливо представителство? Не – и всяка година разликата ще става все по-голяма.
Въпреки че се говори за разширяване на членството в Съвета за сигурност от над двадесет години, това изглежда неизбежно през 2020-те – въпросът е назрял и презрял. Но в същото време е необходимо незабавно да се уговори едно основно нещо – не говорим за разширяване на броя на постоянните членове на Съвета за сигурност с право на вето. Защото съставът на „Голямата петорка“ е сформиран по една причина – това са великите сили, които създадоха ООН.
Ясно е, че Франция попадна сред тях сравнително случайно. Ясно е, че за три четвърти век са се появили други велики сили, но нито една от петте няма да се откаже доброволно от правото на вето. Както и да не желаем да предоставим същото право на други държави (и тук е необходимо съгласието и на петте) – и да ги наложим, според същия Устав на ООН, няма как.
Разбира се, в бъдеще в Съвета за сигурност ще се появят други правомощия (или съюзи) с право на вето. Но този въпрос може да бъде разрешен само след като се формира нов световен ред и се създаде нова архитектура на международната сигурност. И по пътя към това тъкмо е нужна тази справедлива реформа на Съвета за сигурност – разширяване на състава му, но без промяна на списъка на страните с право на вето.
Разширяването има два компонента: включване на нови постоянни членове на Съвета за сигурност и разширяване на цялостния му състав. С втората точка е по-лесно – да се увеличат от 15 на 24 или 25, като в същото време се преразгледат регионалните квоти.
Тоест това, за което говори Лавров: добавете Юг и Изток – днес Азия, Африка и Латинска Америка имат осем места в Съвета за сигурност, но като се има предвид, че едно от тях (от Азия) много често заема „западната“ Япония, се оказва, че има седем места за третия свят срещу седем места на Запада (15-тата е Евразийска Русия).
И въпросът е не само в това, че центърът на тежестта на геополитиката се измества към Азия, – по отношение на населението дори само Африка отдавна е надминала целия западен „златен милиард“. Въпросът е н непредставеността в ООН на най-важни цивилизации.
Няма го милиарда и половина на ислямския свят, както и пак толкова многобройната Индия – тоест отделни мюсюлмански страни, както и Индия, могат да бъдат избрани за непостоянни членове, а може и да не са сред тях. Тоест простото разширяване на регионалните квоти и общия брой членове на Съвета за сигурност не могат да решат проблема – необходими са нови постоянни членове. И тук започва най -големият проблем.
Кой трябва да представлява Африка и кой да представлява Латинска Америка? Кой да бъде от мюсюлманите? Как ще бъдат представени арабите? В продължение на почти две десетилетия съществува “групатана четиримата”, състояща се от Индия, Германия, Бразилия и Япония, страни, които кандидатстват за постоянни места в Съвета за сигурност и се ангажират да се подкрепят взаимно в тази борба.
Но срещу всеки от тях се изгражда коалиция: Мексико и Аржентина не искат да виждат Бразилия като представител на Латинска Америка (те самите претендират за това място), Индия не я харесват пакистанците (зад които стои ислямският свят), Япония е неприемлива за Китай и Русия. Освен това тя, подобно на Германия, като цяло беше виновникът за Втората световна война – тоест ООН беше създадена от онези, които победиха тези страни.
Да, минаха 75 години, да, сега Япония и Германия са сред основните вносители в бюджета на ООН, но защо точно на тях трябва да им бъде дадено място за постоянен член? Германия като цяло вижда бъдещето си като член на Европейския съюз – може би тогава би било по-добре на ЕС да се предостави постоянно място в Съвета за сигурност? И то за сметка на Франция – тя също е част от “обединена Европа”.
Като цяло, щом се стигне до конкретен списък с кандидати за нови постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, всичко спира. Индия сега има най-добри шансове – но само заради нея никой няма да започне толкова сложна операция. А да се спори дали Нигерия или Южна Африка трябва да представляват Африка, кой ще е от арабите – Саудитска Арабия или Египет, защо са забравили Индонезия и къде е Турция, – тези спорове може да продължат до края на века.
В същото време има много по-правилен вариант за повишаване на представителността на Съвета за сигурност – той трябва да бъде допълнен с регионални интеграционни сдружения. Тоест от онези организации, които набират все по-голяма тежест в света.
Африкански съюз, Лига на арабските държави, Общността на Латинска Америка и Карибите, АСЕАН (Асоциация на държавите от Югоизточна Азия) – поне тези организации трябва да бъдат представени на постоянна основа в Съвета за сигурност на ООН. С цялата сложност и непълнота на тези съюзи, бъдещето им принадлежи. Те несъмнено ще станат по-силни и във всеки случай вече могат да представляват интересите на няколко световни цивилизации наведнъж.
Към тях трябва да се добави и Индия (която сама по себе си е държава-цивилизация) и дори Европейският съюз (тоест всъщност Германия), защото в този случай няма да има пристрастия към Запада.
Важно е такава реформа да може да се извърши достатъчно бързо. В такъв Съвет за сигурност Югът ще бъде много по-добре представен – и въпреки че ветото ще остане основно за държавите на Севера, новият състав ще бъде много по-близо до реалността, отколкото е сега.
И следователно по-нататъшните сложни търсения за нов баланс на силите и интересите, работата по картата на бъдещия световен ред може да се извърши в наистина представителна композиция. И справедливо – което е много важно за легитимността на всякакви бъдещи проекти.
СВЯТ
Урсула, ти мозък имаш ли … ?

Вещицата от Брюксел представи подробна пътна карта за пълно прекратяване на енергийната зависимост на Европейския съюз от Русия до 2027 г. Планът е описан като най-всеобхватното усилие на блока досега за прекратяване на вноса на руски газ, нефт и ядрено гориво – зависимост, която според критиците отдавна е компрометирала суверенитета на ЕС и е финансирала военната машина на Кремъл в Украйна.
„Енергията, която идва на нашия континент, не бива да плаща за агресивна война срещу Украйна“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и добави: „Ние дължим това на нашите граждани, на нашите компании и на нашите смели украински приятели“.
- Зависимостта на ЕС от руската енергия е намаляла значително от 2021 г. насам, когато руският газ представляваше 45% от вноса. Сега тази цифра възлиза на 19%, се посочва в изявление на ЕК.
- Руските въглища вече са забранени, а вносът на петрол е спаднал от 27% в началото на 2022 г. до едва 3%.
И все пак, както признава Комисията, през 2024 г. е имало скромно възстановяване на вноса на руски газ, което е предизвикало спешни призиви за координирано постепенно спиране на вноса.
Всички нови договори за руски газ – както втечнен (LNG), така и тръбопроводен – ще бъдат забранени, а покупките на спот пазара ще бъдат прекратени до края на 2025 г.
ЕС има за цел да спре целия останал внос на газ от Русия до 2027 г. Националните правителства, включително приятелски настроените към Кремъл – Унгария и Словакия, ще трябва да представят индивидуални планове за постепенно прекратяване на вноса до края на годината.
Пътната карта е насочена и към често пренебрегвания износ на ядрена енергия от Русия. Държавите членки, които все още разчитат на проектираните в Русия реактори, ще бъдат подтикнати да осигурят алтернативни източници на ядрено гориво. Брюксел също така ще предприеме действия за блокиране на нови договори, включващи руски обогатен уран.
„Повече няма да се внася евро във военното ковчеже на Русия. Вашият газ ще бъде забранен. Вашият флот в сянка ще бъде спрян“, каза комисарят по въпросите на енергетиката Дан Йоргенсен.
Унгария се противопоставя на плана на Европейската комисия за принудително изтегляне на газ от Русия до 2027 г., заяви унгарският външен министър Сиярто. Той подчерта, че решението на Европейската комисия сериозно нарушава суверенитета на страните от ЕС и застрашава енергийната сигурност на Унгария.
Европейската комисия е предложила затягане на санкциите срещу Руската федерация с нов пакет от мерки – 17-ти от началото на руското нашествие в Украйна, предава БНР.
По информация на агенция Ройтерс Комисията предвижда увеличаване на списъка на санкционираните лица и добавяне към черния списък на още 100 кораба, свързани с износа на руски петрол.
Предложението ще бъде обсъдено още утре от посланиците на страните-членки в Брюксел. То идва две седмици след като водещите европейски държави отхвърлиха предложението на американския президент Доналд Тръмп за пълна отмяна на санкциите срещу Руската федерация.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен.

Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен. Ще работим с Ердоган, за да го постигнем. |
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че въпреки продължаващите преговори за мирно споразумение между Русия и Украйна, може да не е възможно да се постигне такова.
Въпреки че твърдеше, че ще сложи край на войната в рамките на няколко дни от втория си мандат, Тръмп заяви, че постигането на трайно прекратяване на огъня с посредничеството на САЩ след три години на сражения между Украйна и нападателката Русия може да е невъзможно.
- „Може би това е невъзможно“, заяви Тръмп пред Кристин Уелкър от NBC в предаването „Meet the Press“.
- На въпрос дали е близо до мирно споразумение в руско-украинската война, Тръмп отговори лаконично: “Надявам се.“
“Вярвам, че сме по-близки с едната страна и може би не толкова близо с другата. Бих искал да не казвам до коя сме по-близо. Но сключихме сделка за американския народ, която беше добра, за нула време“, заяви американският глава. Той подчерта отново, че при него тази “ужасна, ужасна“ война нямаше да започне.
Тръмп добави, че ако опитите му за постигане на мир продължават да срещат съпротива, той ще се откаже от преговорите.
“Ще има момент, в който ще кажа: “Добре, продължавайте. Продължавайте да бъдете глупави“, заяви Тръмп, добавяйки, че понякога е близо до отстъпление, но “тогава се случват позитивни неща“.
Въпреки това, президентът на САЩ не излючва възможността си от излизане от преговорите, ако продължава да се сблъсква с откази от двете страни.
“Ще дойде момент, когато ще го кажа… може би не е възможно да се постигне споразумение“, обяви американският президент.
Според него между Путин и Зеленски има “огромна омраза“, както и между войниците от двете страни, но въпреки това Тръмп вярва, че “имаме много добър шанс“ това да се преодолее и да се постигне мирно споразумение.
Според информация на Укринформ, американски представители са изготвили за президента на САЩ Доналд Тръмп редица варианти за засилване на икономическия натиск върху Русия, тъй като Путин не бърза да предприема стъпки за прекратяване на войната в Украйна.
Малко по-късно стана ясно, че Тръмп е разговарял с Ердоган по телефона
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е провел днес телефонен разговор с американския президент Доланд Тръмп, съобщи Анадолската агенция. Ердоган е заявил, че Турция ще продължи да работи за засилване на сътрудничеството между двете страни в множество направления и най-вече в отбранителния сектор, отбелязва Анадолската агенция.
Турският президент е подчертал, че хуманитарната криза в ивицата Газа е достигнала плашещи нива, като е изразил готовността на Турция за изпращане на хуманитарна помощ за засегнатите. От своя страна Тръмп е заявил, че с Ердоган са провели “много ползотворен и стойностен разговор“ относно войната в Украйна, Сирия и Газа, съобщават Анадолската агенция и Ройтерс, цитирани от БТА.
Президентът на САЩ добави, че турският лидер ще дойде във Вашингтон и че Ердоган го е поканил да посети Турция, съобщава Ройтерс.
“Очаквам с нетърпение да работя с президента Ердоган за слагане на край на нелепата, но смъртоносна война между Русия и Украйна – сега!”, написа Тръмп в социална медия Truth social.
Ето и пълния му текст:
Току-що проведох много добър и ползотворен телефонен разговор с президента на Турция Реджеп Ердоган по множество теми, включително войната между Русия и Украйна, ситуацията в Сирия, Газа и други въпроси. Президентът ме покани да посетя Турция в бъдеще, а също така заяви, че ще посети Вашингтон, окръг Колумбия. По време на четирите ми години като президент отношенията ми с президента Ердоган бяха отлични.
Работихме в тясно сътрудничество по редица въпроси, включително и по случая с пастор Андрю Брънсън, който беше задържан, но бе върнат в Съединените щати — незабавно след моята молба. Във всеки случай очаквам с нетърпение да работя с президента Ердоган за прекратяването на тази абсурдна, но смъртоносна война между Русия и Украйна — СЕГА!
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Путин: Западът говори едно, а прави съвсем друго

Западът действа много коварно: говори едно, а прави съвсем друго; това е ясно от самото начало на 2000-те години. Това заяви руският президент Владимир Путин в документалния филм “Русия. Кремъл. Путин. 25 години”, фрагмент от който е публикуван в Телеграм-канала на ВГТРК.
„От началото на 2000-те е ясно, че нашият геополитически противник действа много коварно, говори едно, а прави съвсем друго. В началото не разбрах веднага всичко, започнах да казвам на колегите “вижте, това казвате, а това правите“, каза Путин. Той даде за пример, че по време на Втората чеченска война западните политически сили са подкрепяли фундаменталистите в Кавказ, като същевременно са ги наричали терористи. „Вие самите ги наричате терористи, насърчавате дейността им тук и нещо повече, подкрепяте ги. И ето ви доказателствата. Те ми кимнаха с глави и казваха: „Да, да, да, сега ще сложим ред“. И нищо. „А всичко е точно обратното“, припомни руският президент.
Владимир Путин коментира на немски опитите на западни политици по някакъв начин да унижат и обидят бившия германски канцлер Герхард Шрьодер, като същевременно аплодират нацистите. В отговор на въпрос за това, че бившият германски канцлер е бил държан по-далеч на официални събития, за да не бъде в един кадър с германския канцлер Олаф Шолц, Путин припомни, че канадският парламент е аплодирал 98-годишния украински нацист Ярослав Хунка (Гунка).
„И за да бъда чут в Германия, ще се опитам да кажа това дори на немски: колкото по-далеч от Шрьодер, толкова по-близо до Антъни Рот (председателя на канадския парламент), който симпатизира на нацистите“, каза Путин на немски. “В Германия има много порядъчни хора. И съм сигурен, че мнозина ще чуят това”, подчерта той. Руският лидер нарече овациите за украинския нацист Ярослав Хунка в канадския парламент “безобразна шега”. “Неотдавна видяхме безобразна шега в канадския парламент, където аплодираха нацист“, припомни Путин.
Азиатско-тихоокеанският регион (АТР) ще става все по-мощен икономически и политически през следващите 25 години, докато значението на така наречените развити страни ще продължи да намалява. Тази прогноза за следващия четвърт век направи Владимир Путин. Според него още в началото на 2000-те години “се появиха първите признаци, че центърът на икономическия растеж ще се измести в Азиатско-тихоокеанския регион”. “На 100% никога не бива да се погнозира, особено по такива въпроси. Но тази тенденция се запазва”, отговори Путин на въпроса какво ще се случи със световните отношения след 25 години. Той отбеляза, че делът на БРИКС в световната икономика по отношение на паритета на покупателната способност вече е по-голям от този на някога голямата Г-7.
„И тази тенденция се запазва, дори нараства. Делът (на Г-7) в глобалната икономика ще продължи да намалява, а следователно и в глобалните дела. Те са много тясно свързани: икономиката и политиката, сферата на сигурността. 25 години са много кратък период. Затова съм сигурен, че през следващите 25 години ще бъде точно както казах“, добави Путин.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда