Connect with us

СВЯТ

Източна Европа е шокирана от предоговарянето с Газпром

През 2020 г. страните от Източна Европа принудиха Газпром да пренапише договорите, така че формулата на цената да вземе предвид европейските котировки.

Тази година източноевропейските клиенти на „Газпром“ бяха шокирани. Според формулата, която постигнаха, цената на горивото се увеличи 2-4 пъти. Но миналата година те се радваха на ниски цени, казват експерти.

Цената на руския газ за много страни от Източна Европа рязко се повиши. “Булгаргаз” съобщи, че през септември българските потребители купуват гориво на 435 долара за хиляда кубически метра, а през ноември цената ще се повиши приблизително до 530 долара. Това е 2,5 пъти по -високо от платеното през януари, когато газоразпределителната компания взе по 213 долара. Почти целият български газ идва от Русия.

В Молдова планират да повишат вътрешните тарифи с 35%, но цената на вноса на руски газ през септември вече беше по -висока от тази в България – 550 долара. Докато през януари беше 127 долара.

Други държави от Източна Европа получиха подобен ценови удар, който през 2020 г. гарантира, че Газпром ще промени формулата за ценообразуване, така че да започне да взема предвид европейските котировки, а не само цената на петрола.
Така през март 2020 г. българските власти обявиха допълнение към сегашния договор с Газпром. Премиерът Бойко Борисов заяви, че цената е намаляла с 40% и промените са в сила от август 2019 г. Тогава цената на горивото падна до $ 152, а през следващите месеци – още по -ниско.

„Благодарение на намесата на Европейската комисия днес можем да се радваме на този отличен резултат“, каза тогава българският енергиен министър Теменужка Петкова.

Също през март ръководството на полската PGNIG обяви, че е спечелило арбитраж в Стокхолм с Газпром относно цените на газа. Според решението на съда ценовата формула за закупуване на руски газ е променена към по-пазарна.
В края на годината Молдовагаз и Газпром удължиха договора за доставка на руски газ до 1 октомври 2021 г., но при нови условия. Ръководителят на молдовската компания Вадим Чебан заяви, че от април до септември Молдова ще използва спот компонента при изчисляване на цената на газа.

Тогава, през 2020 г., за потребителите на руски газ беше изгодно да обвържат цените с европейските котировки. Поради излишък на газ и топла зима, обменната цена на горивото през февруари 2020 г. спадна под 100 долара за хиляда кубически метра, а през май се продаваше за по -малко от 50 долара.
В резултат на това например полската държавна компания PGNiG обяви, че за три тримесечия на 2020 г. е получила рекордна EBITDA (печалба преди лихви по заеми, данък върху дохода и амортизация върху основните нематериални активи). Тя почти се утрои до 10,7 милиарда злоти (2,78 милиарда долара).

„Ключовият фактор във финансовите резултати на PGNiG беше по -скоро промяната в ценовата формула за договора с Ямал, а не плащането на обезщетение за надплащане през предходните години”, каза президентът на PGNiG Павел Машевски.

” Спечелвайки арбитраж, компанията успя значително да подобри своята търговска позиция, създавайки по -ясна връзка между цената на закупения газ на изток от Полша и цените на горивата на европейските пазари “, заяви полякът.
Тази година ситуацията се промени драстично. Дългите и студени зими в Европа доведоха до ниско съхранение на газ и късен старт на инжектирането. Успоредно с това започнаха да намаляват доставките на втечнен природен газ, които бяха поети от страните от Азия и Южна Америка. До септември спадът надхвърли 17 милиарда кубически метра.
Газпром от своя страна се оказа в ситуация, в която беше необходимо да се изпомпват рекордните 60 милиарда кубически метра в руските складови бази и не се изхвърлят допълнителни обеми газ на европейския пазар.

Настоящите договори се изпълняват и ние ще предоставим допълнителни приложения след стартирането на „Северен поток 2“, съобщиха от компанията.

Към това се добавя и повишаването на цените на въглищата и квотите за емисиите на CO2, които са задължени да купуват въглища. В резултат на това изпомпването на газ в европейските складови бази спадна до рекордно ниво и пазарът започна да се опасява, че през следващия отоплителен сезон Европа може да изпита недостиг на газ – през септември цените на борсите скочиха над 900 долара за хиляда кубически метра .
„Първоначално обвързването на договорите на„ Газпром “с кошницата с петролни продукти се дължеше на липсата на европейски течни хъбове, където щеше да се определя ценообразуването на природния газ. През последното десетилетие британската NBP и холандската TTF се превърнаха в такива центрове, във връзка с които делът на обвързаните с петрол договори постоянно намалява “, казва Сергей Кауфман, анализатор във ФГ Финам.
Той смята, че свързването със спотовете е логично, тъй като в този случай цената на газа зависи от ситуацията на пазара на газ.

“„В момента европейските потребители наистина страдат от високи спот цени. Преди година обаче спот цените паднаха значително под 100 долара за хиляда кубически метра и тогава тази стратегия, напротив, изглеждаше като печеливша”, каза още той.

В бъдеще вероятно ще видим много примери, когато колчето за петрол ще бъде по -изгодно от спот и едно обратно “, казва анализатор от ФГ Финам.
Според него договорите, обвързани с петрола, са нерентабилни, защото упражняват двоен натиск върху вносителите, когато цените на черното злато се повишат – върху цените на петрола и газа наведнъж.
В портфолиото на “Газпром” през 2021 г. само 13% от договорите все още са обвързани само със стойността на петролната кошница. Една от малкото, които получават газ при такива условия, е Турция.

Според ICIS през четвъртото тримесечие турските компании ще купуват руски газ за около 270 долара. Такива ниски цени в сравнение с европейските котировки отчасти обясняват защо Турция е увеличила рязко покупките от Газпром – със 153% до 19 септември, до 20,3 милиарда кубични метри.

Тъй като страните от Източна Европа имат хибридни договори с Газпром – запазването на котировките на петрола е запазено – цените също са високи, но по -ниски, отколкото на европейските борси.
„За сравнение, прогнозната цена на европейските пазари на газ (към 10.09.2021 г.) за доставки през ноември е приблизително 56 евро за МВт-ч (687 долара за хиляда кубически метра)“, съобщава „Булгаргаз“ в информацията относно товоа, че прогнозната цена на горивото на вътрешния пазар ще бъде $ 530 през предпоследния месец от годината.

Обвързването на цената на газа с цената на петрола не води до такива резки колебания в цените, заяви през септември руският президент Владимир Путин.

„Имаме и пазарни цени, тази цена е обвързана с цената на петрола. Никой не го регулира, пазарът го регулира”, каза президентът.

” Но колебанията са много по -меки и тук в съоръженията на ПХГ (Европа) те не изпомпват необходимия обем до 27 милиарда, там имат дупка, няма достатъчно и някои други проблеми, скок в бизнес активността – и това е всичко, цената на газа започна да изпреварва цената на петрола и петролните продукти. Виждате ли как скочи “, каза Владимир Путин.

Както EADaily съобщи, през 2021 г. доставките на газ изостават от световното потребление. В същото време инвеститорите и правителствата призовават компаниите да намалят инвестициите във изкопаеми горива.
Някои експерти смятат, че това може да показва, че ерата на евтиния газ е приключила. Климатичният радикализъм и съвпадението на фактите донесоха нестабилност на пазара, казват други.
„Сега сме във фаза, когато въвеждането в експлоатация на нови мощности е почти приключило, а инвестициите отслабнаха, особено след срива на цените миналата година на фона на карантините. Следователно пазарът на продаващите се очаква през следващите 2-3 години “, отбеляза заместник-директорът на ФНЕБ Алексей Гривач.

Според него проблемът е, че променливостта расте и сега в рамките на една календарна година цените могат да паднат 3-4 пъти, а след това да се повишат 10 пъти:
“Инвеститорите се приспособяват към тези нови условия, но отнема време.”
Тази година има рядко съвпадение на много фактори, допринасящи за повишаването на цените на газа, каза Василий Танурков, директор на групата за корпоративни рейтинги в ACRA.
„Може да се очаква, че с течение на времето влиянието на повечето от тези фактори ще отслабне и настоящият връх на цените е временен”, отбеляза директорът на корпоративната рейтингова група в ACRA.

“В същото време фактори, свързани с регулирането на емисиите и плановете за преход на енергия (особено по отношение на бързото прекратяване на използването на въглища) ще продължат да оказват влияние в дългосрочен план на газовия пазар”, каза още той.

” Очакваме до 2023 г. цените на европейския пазар да спаднат спрямо настоящите върхове и да достигнат ново равновесно ниво, вариращо от 200 до 250 долара за хиляда кубически метра”, казва още директорът.

СВЯТ

Урсула, ти мозък имаш ли … ?

Злобната Урсула пак се кани да спира напълно руската енергия до 2027 г.

Вещицата от Брюксел представи подробна пътна карта за пълно прекратяване на енергийната зависимост на Европейския съюз от Русия до 2027 г. Планът е описан като най-всеобхватното усилие на блока досега за прекратяване на вноса на руски газ, нефт и ядрено гориво – зависимост, която според критиците отдавна е компрометирала суверенитета на ЕС и е финансирала военната машина на Кремъл в Украйна.

„Енергията, която идва на нашия континент, не бива да плаща за агресивна война срещу Украйна“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и добави: „Ние дължим това на нашите граждани, на нашите компании и на нашите смели украински приятели“.

  • Зависимостта на ЕС от руската енергия е намаляла значително от 2021 г. насам, когато руският газ представляваше 45% от вноса. Сега тази цифра възлиза на 19%, се посочва в изявление на ЕК.
  • Руските въглища вече са забранени, а вносът на петрол е спаднал от 27% в началото на 2022 г. до едва 3%.

И все пак, както признава Комисията, през 2024 г. е имало скромно възстановяване на вноса на руски газ, което е предизвикало спешни призиви за координирано постепенно спиране на вноса.

Всички нови договори за руски газ – както втечнен (LNG), така и тръбопроводен – ще бъдат забранени, а покупките на спот пазара ще бъдат прекратени до края на 2025 г.

ЕС има за цел да спре целия останал внос на газ от Русия до 2027 г. Националните правителства, включително приятелски настроените към Кремъл – Унгария и Словакия, ще трябва да представят индивидуални планове за постепенно прекратяване на вноса до края на годината.

Пътната карта е насочена и към често пренебрегвания износ на ядрена енергия от Русия. Държавите членки, които все още разчитат на проектираните в Русия реактори, ще бъдат подтикнати да осигурят алтернативни източници на ядрено гориво. Брюксел също така ще предприеме действия за блокиране на нови договори, включващи руски обогатен уран.

„Повече няма да се внася евро във военното ковчеже на Русия. Вашият газ ще бъде забранен. Вашият флот в сянка ще бъде спрян“, каза комисарят по въпросите на енергетиката Дан Йоргенсен.

Унгария се противопоставя на плана на Европейската комисия за принудително изтегляне на газ от Русия до 2027 г., заяви унгарският външен министър Сиярто. Той подчерта, че решението на Европейската комисия сериозно нарушава суверенитета на страните от ЕС и застрашава енергийната сигурност на Унгария.

Европейската комисия е предложила затягане на санкциите срещу Руската федерация с нов пакет от мерки – 17-ти от началото на руското нашествие в Украйна, предава БНР.

По информация на агенция Ройтерс Комисията предвижда увеличаване на списъка на санкционираните лица и добавяне към черния списък на още 100 кораба, свързани с износа на руски петрол.

Предложението ще бъде обсъдено още утре от посланиците на страните-членки в Брюксел. То идва две седмици след като водещите европейски държави отхвърлиха предложението на американския президент Доналд Тръмп за пълна отмяна на санкциите срещу Руската федерация.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен.

Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен. Ще работим с Ердоган, за да го постигнем. |

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че въпреки продължаващите преговори за мирно споразумение между Русия и Украйна, може да не е възможно да се постигне такова.

Въпреки че твърдеше, че ще сложи край на войната в рамките на няколко дни от втория си мандат, Тръмп заяви, че постигането на трайно прекратяване на огъня с посредничеството на САЩ след три години на сражения между Украйна и нападателката Русия може да е невъзможно.

  • „Може би това е невъзможно“, заяви Тръмп пред Кристин Уелкър от NBC в предаването „Meet the Press“.
  • На въпрос дали е близо до мирно споразумение в руско-украинската война, Тръмп отговори лаконично: “Надявам се.“

“Вярвам, че сме по-близки с едната страна и може би не толкова близо с другата. Бих искал да не казвам до коя сме по-близо. Но сключихме сделка за американския народ, която беше добра, за нула време“, заяви американският глава. Той подчерта отново, че при него тази “ужасна, ужасна“ война нямаше да започне.

Тръмп добави, че ако опитите му за постигане на мир продължават да срещат съпротива, той ще се откаже от преговорите.

“Ще има момент, в който ще кажа: “Добре, продължавайте. Продължавайте да бъдете глупави“, заяви Тръмп, добавяйки, че понякога е близо до отстъпление, но “тогава се случват позитивни неща“.

Въпреки това, президентът на САЩ не излючва възможността си от излизане от преговорите, ако продължава да се сблъсква с откази от двете страни.

“Ще дойде момент, когато ще го кажа… може би не е възможно да се постигне споразумение“, обяви американският президент.

Според него между Путин и Зеленски има “огромна омраза“, както и между войниците от двете страни, но въпреки това Тръмп вярва, че “имаме много добър шанс“ това да се преодолее и да се постигне мирно споразумение.

Според информация на Укринформ, американски представители са изготвили за президента на САЩ Доналд Тръмп редица варианти за засилване на икономическия натиск върху Русия, тъй като Путин не бърза да предприема стъпки за прекратяване на войната в Украйна.

Малко по-късно стана ясно, че Тръмп е разговарял с Ердоган по телефона

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е провел днес телефонен разговор с американския президент Доланд Тръмп, съобщи Анадолската агенция. Ердоган е заявил, че Турция ще продължи да работи за засилване на сътрудничеството между двете страни в множество направления и най-вече в отбранителния сектор, отбелязва Анадолската агенция.

Турският президент е подчертал, че хуманитарната криза в ивицата Газа е достигнала плашещи нива, като е изразил готовността на Турция за изпращане на хуманитарна помощ за засегнатите. От своя страна Тръмп е заявил, че с Ердоган са провели “много ползотворен и стойностен разговор“ относно войната в Украйна, Сирия и Газа, съобщават Анадолската агенция и Ройтерс, цитирани от БТА.

Президентът на САЩ добави, че турският лидер ще дойде във Вашингтон и че Ердоган го е поканил да посети Турция, съобщава Ройтерс.

“Очаквам с нетърпение да работя с президента Ердоган за слагане на край на нелепата, но смъртоносна война между Русия и Украйна – сега!”, написа Тръмп в социална медия Truth social.

Ето и пълния му текст:

Току-що проведох много добър и ползотворен телефонен разговор с президента на Турция Реджеп Ердоган по множество теми, включително войната между Русия и Украйна, ситуацията в Сирия, Газа и други въпроси. Президентът ме покани да посетя Турция в бъдеще, а също така заяви, че ще посети Вашингтон, окръг Колумбия. По време на четирите ми години като президент отношенията ми с президента Ердоган бяха отлични.

Работихме в тясно сътрудничество по редица въпроси, включително и по случая с пастор Андрю Брънсън, който беше задържан, но бе върнат в Съединените щати — незабавно след моята молба. Във всеки случай очаквам с нетърпение да работя с президента Ердоган за прекратяването на тази абсурдна, но смъртоносна война между Русия и Украйна — СЕГА!

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

Путин: Западът говори едно, а прави съвсем друго

Западът действа много коварно: говори едно, а прави съвсем друго; това е ясно от самото начало на 2000-те години. Това заяви руският президент Владимир Путин в документалния филм “Русия. Кремъл. Путин. 25 години”, фрагмент от който е публикуван в Телеграм-канала на ВГТРК.

„От началото на 2000-те е ясно, че нашият геополитически противник действа много коварно, говори едно, а прави съвсем друго. В началото не разбрах веднага всичко, започнах да казвам на колегите “вижте, това казвате, а това правите“, каза Путин. Той даде за пример, че по време на Втората чеченска война западните политически сили са подкрепяли фундаменталистите в Кавказ, като същевременно са ги наричали ​​терористи. „Вие самите ги наричате терористи, насърчавате дейността им тук и нещо повече, подкрепяте ги. И ето ви доказателствата. Те ми кимнаха с глави и казваха: „Да, да, да, сега ще сложим ред“. И нищо. „А всичко е точно обратното“, припомни руският президент.

Владимир Путин коментира на немски опитите на западни политици по някакъв начин да унижат и обидят бившия германски канцлер Герхард Шрьодер, като същевременно аплодират нацистите. В отговор на въпрос за това, че бившият германски канцлер е бил държан по-далеч на официални събития, за да не бъде в един кадър с германския канцлер Олаф Шолц, Путин припомни, че канадският парламент е аплодирал 98-годишния украински нацист Ярослав Хунка (Гунка).

„И за да бъда чут в Германия, ще се опитам да кажа това дори на немски: колкото по-далеч от Шрьодер, толкова по-близо до Антъни Рот (председателя на канадския парламент), който симпатизира на нацистите“, каза Путин на немски. “В Германия има много порядъчни хора. И съм сигурен, че мнозина ще чуят това”, подчерта той. Руският лидер нарече овациите за украинския нацист Ярослав Хунка в канадския парламент “безобразна шега”. “Неотдавна видяхме безобразна шега в канадския парламент, където аплодираха нацист“, припомни Путин.

Азиатско-тихоокеанският регион (АТР) ще става все по-мощен икономически и политически през следващите 25 години, докато значението на така наречените развити страни ще продължи да намалява. Тази прогноза за следващия четвърт век направи Владимир Путин. Според него още в началото на 2000-те години “се появиха първите признаци, че центърът на икономическия растеж ще се измести в Азиатско-тихоокеанския регион”. “На 100% никога не бива да се погнозира, особено по такива въпроси. Но тази тенденция се запазва”, отговори Путин на въпроса какво ще се случи със световните отношения след 25 години. Той отбеляза, че делът на БРИКС в световната икономика по отношение на паритета на покупателната способност вече е по-голям от този на някога голямата Г-7.

„И тази тенденция се запазва, дори нараства. Делът (на Г-7) в глобалната икономика ще продължи да намалява, а следователно и в глобалните дела. Те са много тясно свързани: икономиката и политиката, сферата на сигурността. 25 години са много кратък период. Затова съм сигурен, че през следващите 25 години ще бъде точно както казах“, добави Путин.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА


Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ1 day ago

Спираме да плащаме хотелите и квартирите на украинските бежанци

Българската държава спира да харчи безусловно пари за разселените лица от Украйна и дава реална възможност на украинските бежанци да...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Спираме да харчим безусловно пари за бежанците от Украйна. Да се интегрират на пазара на труда

“Българската държава спира да харчи безусловно пари за разселените лица от Украйна и им дава реална възможност да се интегрират...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Ще унищожат лева! Без да ни питат.

Да пресушим блатото! Ще унищожат лева! Без да ни питат. Без да ги е еня за последствията за нас и...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

Изкуфелия Борисов продаде водите на река Арда на гърците

Атина ще ни плаща по 5 млн. евро годишно. Парите отиват в бюджета на НЕК Продадена ли е водата на...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

България настоява МС да анулира проекта за Съвместна декларация с Гърция относно водите на р. Арда!!!

Възраждане настоява МС да анулира проекта за Съвместна декларация с Гърция относно водите на р. Арда Категорично се противопоставяме на...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА1 day ago

Бундестагът избра от втория път Мерц за канцлер на Германия

Фридрих Мерц беше избран за канцлер на Германия. От втори опит Бундестага взе пак избра лидера на Християндемократически съюз (ХДС)...

ПОЛИТИКА2 days ago

Румъния ликува!

Румъния ликува! Северните ни съседи и ключова държава за еврофашистите се отскубва от лапите на Урсула и европейската дълбока държава,...

ПОЛИТИКА2 days ago

Калин Джорджеску 2.0 спечели първия тур на изборите в Румъния!

Човекът на Калин Джорджеску и Тръмп спечели първия тур на изборите в Румъния! Кандидатът на националистическата партия „Алианс за обединение...

ПОЛИТИКА2 days ago

Бивш кадър на купената от Шиши агенция Галъп: Пеевски прави селски ГЕРБ

Пеевски яде ГЕРБ, а Борисов се страхува от него. Това твърди социолог, който оглави за кратко Галъп, след като Пеевски...

ПОЛИТИКА1 week ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

СВЯТ

СВЯТ18 hours ago

Урсула, ти мозък имаш ли … ?

Злобната Урсула пак се кани да спира напълно руската енергия до 2027 г. Вещицата от Брюксел представи подробна пътна карта...

СВЯТ2 days ago

Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен.

Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен. Ще работим с Ердоган, за да го постигнем. | Президентът...

СВЯТ2 days ago

Путин: Западът говори едно, а прави съвсем друго

Западът действа много коварно: говори едно, а прави съвсем друго; това е ясно от самото начало на 2000-те години. Това...

СВЯТ3 days ago

Къде се готви да избяга Зеленски от Украйна и кого ще вземе със себе си

Къде се готви да избяга Зеленски от Украйна и кого ще вземе със себе си: Разкрит е списъкът за бягство...

СВЯТ4 days ago

Тръмп ще прочисти ЦРУ и други разузнавателни агенции на САЩ

WP: Тръмп иска да съкрати ЦРУ и други разузнавателни агенции на САЩ. Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп иска да...

Trending