БЪЛГАРИЯ
Йотова: След като не сме се справили с корупцията, може да се спират европейски средства
Бих искала да бъда част от това мнозинство в България, което да даде гаранции на хората, че има стабилно правителство, което мисли за тях. Да даде гаранции на хората, че не са изоставени, че има кой да помисли за тях, че колкото да е тежка международната конюнктура от гледна точка на цени, на социални права, има стабилни хора, добре подготвени, и те мислят за тях и предлагат удачните мерки. Да ги убеди, че трудните стъпки ще ги правим заедно, защото без подкрепата на хората нито едно решение не може да бъде взето. Смятам, че следващите месеци България може да постигне много. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в интервю за БНР. Тя подчерта, че не иска да бъде от онези, които ще товарят младите хора на България с нерешените през годините от самите тях проблеми. „Така разбирам аз отговорността“, подчерта Йотова.
Вицепрезидентът заяви, че с президента Румен Радев не са отстъпили от обещанията, дадени през 2016 г. „Тогава, както и днес се стремим към държава с правила и справедливост за всеки, за просперитет. За това българинът да има работа, която му носи удовлетворение и самочувствие, и най-важното – човек, който се уважава в собствените си очи, а не живее с мисълта на човек извън системата“, каза Илияна Йотова. По думите й
ОЦЕНКАТА ЗА ПОЧТЕНОСТ Я ДАВАТ ХОРАТА НА ИЗБОРИ.
В Инициативния комитет, който ще издигне кандидатпрезидентската двойка Радев-Йотова, има „достойни българи, известни и неизвестни, които ни подкрепят с името и биографията си“. „Не делим българските граждани. Събираме подкрепа от всички“, подчерта Йотова, която очаква в предизборната кампания борба на идеи, а не личностни нападки.
Вицепрезидентът посочи върховенството на закона като едно от най-големите изпитания пред България.
„ОБВЪРЗВАНЕТО НА ВЪРХОВЕНСТВОТО НА ЗАКОНА С ОТПУСКАНЕТО НА ЕВРОПЕЙСКИ СРЕДСТВА МОЖЕ И ДА НИ НАВРЕДИ.
След като не сме се справили с корупцията, може да се спират европейски средства. Това ни завеща едно 10-годишно управление. В най-бързи темпове трябва да направим така, че Европейската комисия да види, че България върви по правилния път“, изтъкна Илияна Йотова.
Тя изтъкна, че българите зад граница са част от събудената България. „Те са хора, които не просто наблюдават, а са дейни участници в събитията тук и се опитват да дадат от своя опит навън. Тези хора дори съветват децата си да се върнат тук и да помагат за развитието на страната ни“, посочи тя.
Основна част от дейността на вицепрезидента е посветена на политиката за българите в чужбина. Създаването на Български културен институт по примера на Гьоте институт или Сервантес е цел, която вицепрезидентът все още не е постигнала, но се надява да срещне разбиране в следващо редовно правителство и парламент. Изготвеният проект за института има съмишленици от различни среди. „България трябва да работи за културното си влияние по света, от което лека-полека отстъпва“, подчерта Илияна Йотова.
Вицепрезидентът коментира и призива на председателя на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен да има общоевропейска политика по миграция. „Още 2017 г. изработихме такъв пакет от политики. До този момент Европейската комисия нищо не е свършила, няма нито един решен въпрос. Трябва промяна на Дъблинското споразумение, което ощетява страните по външните граници на Съюза, каквато е България“, заяви Йотова и добави, че страната ни трябва да е сериозен участник във формирането на тези политики.
БЪЛГАРИЯ
Тъпите ни политици са приели 201 794’на чужда армия, налагащи ни със сила тяхната култура

- След 50 години борба да се обуздаят, опитомят и дресират арабите, резултата е нулев. Тези “мигранти” не приемат, не се учат, не се асимилират, водят епични битки с местната култура.
- България е предоставила временна закрила на общо 201 794 бежанци, показват данните към края на миналата година, публикувани в годишния доклад на
- Държавната агенция за бежанците. В стартиралия в началото на 2024 г. процес на пререгистрация за временна закрила такъв статут е даден на 44 400 чужденци.
През 2024 г. са получени общо 15 993 бр. запитвания за обратно приемане, поемане на отговорност и запитвания за информация от европейски държави по реда на Дъблинския регламент – с 27% по-малко в сравнение със същия период за 2023 г.
За посочения период трите държави, изпратили най-много искания за обратно приемане на бежанци и поемане на отговорност към България, са Германия (общо 5 918 бр.), Австрия (903 бр.) като за пръв път втората държава, изпратила най-много запитвания към България е Словения – 1 262 искания за обратно приемане основно за граждани на Мароко, чиито молби са отхвърлени като явно неоснователни, но са напуснали териториалните поделения преди влизането в сила на постановените решения, пише в годишния доклад на Държавната агенция за бежанците.
През 2024 г. се наблюдава 46% спад в броя на подадените молби за международна закрила. Най-голям процент от молбите за закрила през отчетния период са подадени от граждани на Сирия, Афганистан и Мароко. През 2024 г. са издадени общо 16 831 решения по молби за международна закрила. Решенията за отказ от предоставяне на закрила (3 140) са най-големият брой решения за отказ от 2017 г. насам.
Издадени са 57 решения за отнемане на предоставена международна закрила.
Според Европейската система за информация и разрешаване на пътуванията (ETIAS) през първите седем месеца за 2024 г. се наблюдава променяща се миграционна обстановка в ЕС. Европейската агенция за гранична и брегова охрана Frontex, е отчела значително намаляване на незаконните преминавания на границите на ЕС.
През посочения период броят на засечените пресичания е намалял с 36% в сравнение със същия период на 2023 г. Този спад е особено изразен в две ключови области: Маршрутът на Западните Балкани отбелязва спад от 75%, а Централносредиземноморският маршрут претърпява спад от 64%, въпреки че остава най-активният път към ЕС.
В същото време други маршрути са претърпели увеличения на пресичанията на границите на ЕС: Така например Западноафриканският маршрут, водещ до Канарските острови е отбелязал увеличение от 154% с над 21 600 пристигания. Маршрутът от Източното Средиземноморие е вторият най-активно използван с пристигания с 57% до почти 29 700.
Източните сухопътни граници също са отбелязали значително увеличение от 195% до около 9 500 пристигания на бежанци. Маршрутът на Ламанша през първите седем месеца на 2024 г. показал 22% увеличение, достигайки 33 183 регистрирани пристигания. Тези цифри подчертават променливия характер на миграционните модели, съответно според ETIAS, хората, които искат да влязат в ЕС, се адаптират към променящите се обстоятелства и граничния контрол. Въпреки отчитането на намаление на незаконните преминавания през първото полугодие за 2024 г., според данни на Евростат броят на хората под временна закрила достига нови високи нива.
Приблизително 4,3 милиона граждани на държави извън ЕС, напуснали Украйна, са получили статут на временна закрила.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
БЪЛГАРИЯ
Пенсионната възраст няма да се вдига в близкото десетилетие

6 институции започват работа по пътна карта за подобряване на пенсионната система
Министерство на труда и социалната политика е принципно против евентуално увеличаване на възрастта за пенсиониране. Според МТСП евентуално вдигане на пенсионната възраст ще бъде грешка и не следва да се допуска. Следва обаче да се търсят начини за подобряване и надграждане на пенсионната система, включително чрез подобряване на събираемост и намаляване на сивата икономика.
Това обяви на заседание на ресорната комисия в НС социалният министър Борислав Гуцанов. Комисията прие днес решение по предложение на депутати от управляващото мнозинство, с което задължи 6 институции да изготвят пътна карта за подобряване на пенсионната система. Решението идва на фона на обявени намерения в рамките на бюджетната процедура за увеличаване на осигурителни вноски – с 1% от 2027-а и с 2 % – от 2028-а година, и огромни дисбаланси във финансирането на пенсионната система, съществуващи от години. Намерението за изготвяне на пътна карта допълнително разбуни духовете и повиши напрежението по темата.
“Още не е достигнато нивото на заложената пенсионна възраст от предходната реформа. Този въпрос не следва да се преразглежда преди да сме изпълнили стъпките на това увеличение“, коментира социалният министър Борислав Гуцанов.
Сходна позиция изрази и председателят на социална комисия в НС Деница Сачева от ГЕРБ-СДС. „В законодателството е залегнало от 2015 г. увеличение на пенсионната възраст на жените и мъжете с фиксирана стъпка до достигане на 65-годишна възраст. Има действащи текстове и консенсус за това увеличение, което ще тече до 2037-а година и преди изтичането на този срок дебат не трябва да водим”, коментира Сачева.
Ще се търсят обаче начини да повишаване на приходите в системата. Според МТСП делът на сивата система е прекалено голям – 22-23% по най-консервативни оценки и трябва да има изсветляване на тези бизнеси. От КФН пък изтъкнаха отправените препоръки от ОИСР по линия на управлението парите за втора пенсия и възможността за много по-гъвкавото им инвестиране чрез мултифондове. Работата по тези законодателни изменения следва да вървят паралелно с идеите за други промени в системата, коментираха от Комисията за финансов надзор.
Богомил Манов от Фискалния съвет призова да не се търсят решения само в пенсионната система, без да се гледа общата картина и да се отчитат други големи структурни дефицити в публичните финанси на България. „Не може да изолираме пенсионната система от общата среда и структурните проблеми с публичните финанси. Те ще стоят все по-остро и ще трябва да взимаме трудни решения и по линия на данъците“, коментира Манов. Според него евентуално вдигане на осигурителните вноски само ще притисне леко бизнеса и ще изземе доход от гражданите, без да даде сериозни решения.
Какви точно модели могат да се приложат и как най-добре може да се постигне баланс без увеличение на възрастта за пенсия ще мислят 6 институции – министерствата на труда и на финансите, НОИ и НАП, КФН и Фискалният съвет.
В този срок те следва да са готови с пътна карта, която вероятно ще бъде използвана и като основа за бъдещи решения за промени във вноските. Решението за изготвяне на пътната карта бе прието от представителите на всички партии в комисията без “Меч” и “Възраждане”. Картата ще надгради над вече готови задълбочени анализи за изкривяванията в системата.
„Не очакваме поредна разделителна линия, а експертен дебат. Всички имаме непрекъснати очаквания за добри резултати – икономически ефективни и обществено полезни, но те не могат да се появят от бързи популистки решения в НС. При такива бързи решения бе допуснато съществено изкривяване на системата и сериозни разходи, които обаче не удовлетворяват никого. Необходим ни е един добре разработен цялостен документ“, коментира Сачева.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
БЪЛГАРИЯ
МВР ще отнеме ли лиценза на „Трафик СОТ“ заради охранителите- биячи?

Демерджиев пита: МВР ще отнеме ли лиценза на „Трафик СОТ“ заради охранителите- биячи?
Имало ли е опит да бъде прикрит случая, преди да бъде отразен в медиите и от кого?, пита бившият министър
Бившият министър на вътрешните работи Иван Демерджиев зададе няколко въпроса към настоящия МВР-шеф Даниел Митов относно скандала с охранителите-биячи от пловдивската фирма „Трафик СОТ“.
Компанията е собсвеност на бизнесмена Иван Петлешков, когото сдружението БОЕЦ уличи в конрабанда на цигари и връзки с бригадите на наркобоса Христофорос Аманатидис-Таки.
Ето какво написа Демерджиев на страницата си във „Фейсбук“:
„По случая с охранителите – биячи в Пловдив, стоят още въпроси без отговор!
Образувала ли е ГД Национална полиция производство по отнемане на лиценза на Трафик сот ООД?
Ще съобразят ли в тази връзка извършващите проверката времето, за което са пристигнали охранителите на мястото на побоя и тениските, които са носили, при преценката дали са били на работа по това време, както и дали по времето на побоя са били все още служители на охранителното дружество?
Възложил ли е министърът на вътрешните работи на Дирекция Инспекторат и Дирекция вътрешна сигурност в МВР проверка на действията по случая в 6-то РУ Пловдив?
И ако е възложил, те ще установят ли, кога е било заведено ЗМ, има ли снети по същото обяснения от охранител, който е оставен на свобода към онзи момент?
Защо не са разпитани останалите охранители? Имало ли е опит да бъде прикрит случая, преди да бъде отразен в медиите и от кого?“
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
ЗАКОН5 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда