БЪЛГАРИЯ
Актуализация на бюджета няма да има, но помощта за хората и бизнеса може да продължи
Актуализация на държавния бюджет за т.г. от 45-ия парламент няма да има, тъй като Министерският съвет в оставка няма да внесе такава в парламента въпреки искането на президента Румен Радев.
По Конституция само правителството може да предлага промени в този закон на Народното събрание. След като това няма да стане, очакваното служебно правителство ще трябва да работи поне два месеца в рамките на така приетия бюджет за 2021 г., тъй като няма да има парламент, който да го актуализира. Със свои постановления обаче то може да оперира, да пренасочва средства и да удължава започнатите след кризата заради коронавируса мерки, сред които са и надбавките за пенсионери от 50 лева, схемата 60/40 за бизнеса и дневната помощ за работници от затворени бизнеси “Запази ме”. Кабинетът в оставка твърди, че мерките са финансово обезпечени, т.е. пари би трябвало да има.
Кой (не) иска актуализация на бюджета
При връчването на втория мандат тази сутрин президентът Румен Радев обяви, че “правителството в оставка продължава да не внася предложение за актуализация на бюджета и лишава българските пенсионери, гражданите и бизнеса от подкрепа в случай, че се разпусне Народното събрание и се назначи служебно правителство”.
Малко по-късно от заседанието на Министерския съвет премиерът в оставка Бойко Борисов се включи онлайн, за да обяви, че “продължават да говорят лъжи, че не сме осигурили средства”. Досега не е имало актуализация на бюджета от въвеждането на мерките, а всичко е правено чрез размествания на разходи без да расте дефицитът (гласуваният е 4.9 млрд. лв. – бел. авт.), като мерки като добавките за пенсионери и схемата 60/40 важат до 31 май.
Всичко, което е важно да знаете за:
“Всички разходи, които са приети със закона за държавния бюджет, са финансово осигурени. Освен това извънредните допълнителни разходи, свързани с COVID-19, в т.ч. за бизнеса и за семействата, са осигурени не само за месец май, но и за месец юни. Тези средства, които ги гласувахме днес – 83 млн. лева, са за месец май и за месец юни (после се видя, че парите са за лекарите – бел. авт.). През следващата седмица с министър Сачева ще внесем поредния проект на постановление – ще одобрим 240 млн. лв. за социално-икономически мерки за семействата и за бизнеса”, обяви финансовият министър в оставка Кирил Ананиев, без да уточни кои мерки ще продължат.
От думите на Ананиев се разбра, че мерките ще могат да продължат и при голяма част от управлението на очаквания служебен кабинет на Румен Радев, който ще работи от средата на май до формирането на ново управление след изборите в средата на юли. Служебното правителство вероятно ще трябва да реши как да оперира през юли до формирането на нов парламент в края на месеца, т.е. да продължи ли мерки в сегашната бюджетна рамка.
В парламента и от БСП, и от “Изправи се! Мутри вън” се обявиха за актуализация на бюджета, както и за вкарване в дневния ред на законопроекти, свързани със социалните и икономическите мерки.
“Актуализация на бюджета не може да бъде направена, без да е предложена от Министерския съвет, но към момента сякаш не изглежда, че служебното правителство може да се озове в невъзможност да изпълнява закона за бюджета в този му вид”, коментира пред “Дневник” председателят на бюджетната комисия в парламента Георги Ганев от “Демократична България”.
Пред “Дневник” бившият служебен премиер проф. Огнян Герджиков каза, че служебният кабинет може чрез постановления да управлява финансите и теоретично може да удължава мерки, ако разчетите, т.е. рамката на бюджета, позволяват. Това може да става за сметка на други разходи.
Какво (не) може парламентът
Парламентът не може да направи актуализация на бюджета, без такава да е предложена от правителство, но може да разгледа други законопроекти, свързани с някои от мерките.
Към момента има няколко внесени законопроекта, сред които предложения на председателя на групата на “Изправи се! Мутри вън” Мая Манолова за удължаване на надбавките от 50 лева за пенсионери до края на годината, за което ще са необходими 848 млн. лева, четири средни заплати помощ за фирми с намалени приходи с над 30% намалени приходи и осем – за стартиращи бизнеси и др. Има и предложения на БСП за безплатни детски градини, а и двете групи по отделно са внесли промени в Кодекса за социално осигуряване за преизчисляване на всички пенсии.
Според председателя на бюджетната комисия Георги Ганев от “Демократична България” те не могат да бъдат разгледани без становища на финансовото министерство дали подобни промени могат да бъдат обезпечени от бюджета, а такива се очакват на 5 май.
Така евентуално след това предложенията могат да търсят подкрепа в пленарната зала. Не е известно дали ще съберат такава при положение, че парламентът се очаква да работи до 11 или 18 май. Има мнения, че лансирането им е предизборен пиар на двете формации.
БЪЛГАРИЯ
България настоява МС да анулира проекта за Съвместна декларация с Гърция относно водите на р. Арда!!!

Възраждане настоява МС да анулира проекта за Съвместна декларация с Гърция относно водите на р. Арда
Категорично се противопоставяме на одобрения от Министерския съвет проект за Съвместна декларация между България и Гърция относно използването на водите на река Арда. Това решение е недопустимо, антинационално и граничещо с държавна измяна!
Документът предоставя на Гърция достъп до река Арда, определена като “стратегически национален ресурс”, за период от пет години. Основно възражение е липсата на “ясно дефинирани условия за контрол и защита на българските интереси.
Използването на каскадната система “Арда” за нуждите на Гърция може да доведе до изчерпване на водните ресурси, необходими за българското земеделие, енергетика и водоснабдяване.
Настояваме за незабавно анулиране на решението на Министерски съвет и спиране на всякакви действия по изпълнението на Съвместната декларация с Гърция.
Ние ще сезираме Прокуратурата и ДАНС за случая, като ще настояваме за разследване на “мотивите и последиците от това решение, както и отговорността на членовете на правителството за действия, които застрашават националните интереси”.
Призоваваме всички български институции, обществени организации и граждани да се обединят в защита на нашите природни богатства и национално достойнство.
Ангел Славчев
БЪЛГАРИЯ
🔴 В България има огромен брой украински туристи, маскирани като бежанци

❌ Няма пари за лечението на деца и тежко болни, но има пари за издръжка на украински туристи.
🇧🇬 Българите масово не одобряват тази политика на институциите в страната.
👉 Украинците в България тежат на бюджета и трябва час по-скоро да бъдат върнати по родните им места.
🔥 НО! Според министъра на МВнР, украинските туристи пребивават законно на територията на България и българската страна няма правно основание за връщането им на тяхна територия, следователно тяхната издръжка ще продължи.
🧐 Ако министърът си свали розовите очила и излезе на улицата, ще види реалността – тези хора тежат на гърба на българския данъкоплатец.
✅ Истината е, че се отрязват средства от здравеопазването на българските деца – няма пари за лечение на деца, но за украински туристи – имаме пари.
❌ Украинските туристи не плащат никакви данъци, свързани с техните автомобили – Гражданска отговорност, винетки и Синя зона, това е напълно нечестно и дискриминационно спрямо българските граждани. ‼️ Очакваме незабавното им депортиране след края на войната!
Емил Янков, народен представител от Възраждане
БЪЛГАРИЯ
Гинка Върбакова превзе още 490 декара общинска земя за солари

Вижте как скандалната бизнес дама размаза кмета на “Промяната” с юридически хватки и превзет Общински съвет
Кметът Петър Куленски (ПП-ДБ) предложи и Общинският съвет на Пазарджик гласува промяна на ПУП (подробен устройствен план) на поземлени имоти в землищата на селата Априлци и Сбор. В решението са включени парцели, собственост на общината и други на фирма на Гинка Върбакова. Група общински съветници от партията на бившия кмет Тодор Попов внесе друго предложение – за учредяване на право на строеж върху общинска земя – без конкурс, директно за соларни паркове. Така общо 880 декара земеделска земя, от които 490,3 декара общинска, ще станат фотоволтаици.
Това е поредната схема за овладяване на общински земи, чрез заобикаляне на обществения интерес. Де факто с действията си, кметът Петър Куленски и Общинският съвет продължават да обслужват икономически кръг, за който Куленски твърдеше в предизборната си кампания, че функционира като организирана престъпна група.
Куленски обясни преди дни за BIRD, че е бил принуден да изпълни решението на община Пазарджик от 2022 г. след решение на Върховния административен съд (ВАС) и след получено становище на министерство на земеделието, като по негови думи е “тупал топката” от 2023 година, когато встъпи в длъжност.
Кметът обаче не спази обещанието си и до редакционното приключване на статията не изпрати въпросното решение на ВАС.
От внесените за гласуване на сесията на Общинския съвет на 30.04.2025 г. предложения се вижда, че кметът Петър Куленски е предложил (точки 24 и 25) промяната на ПУП на общо 15 поземлени имота. Три от тях са общинска собственост, останалите на фирмата на Гинка Върбакова.
Още 880 декара земеделска земя за солари на Гинка
През 2022 г. Общинският съвет на Пазарджик дава предварително съгласие за смяна на предназначението на няколко големи земеделски имота – без провеждане на търг или конкурс. Решенията са взети при явно пренебрегване на факта, че става въпрос за пета категория земя – земеделски земи, които по закон трябва да бъдат защитавани.
Въпреки тежестта на тези решения, тогавашната общинска администрация започва процедурите по одобрение на ПУП, без да се изчака категорична смяна на земеделската категория на имотите. Към днешна дата, значителна част от процедурите са завършени, а според кмета, настоящото ръководство е с вързани ръце: задържането на процеса би довело до съдебни дела и искове за обезщетение срещу общината.
Общинският съвет в Пазарджик учреди отстъпено право на строеж без търг или конкурс върху поземлени имоти в селата Априлци и Сбор на фирмата “Риал Стейтс”, която чрез “Солар Грийн Енерджи”, е еднолична собственост на Гинка Върбакова. Решението бе гласувано с 2/3 мнозинство или с гласовете на 28 общински съветници. Става дума за близо 440 декара, за които има влязъл в сила ПУП – План за регулация и План за застрояване, за изграждане на енергийни обекти. Това означава възможност за изграждането на още около 50 мегавата мощности.
Картата по-долу показва (в синьо) основната част от парцелите (21 от 23, два са извън обхвата), от които 11 имота или 490,3 декара са общинска собственост. Таблицата с описание на имотите и изчисленията по данни от Кадастъра са на BIRD:
На практика с това решение икономическият кръг около Гинка Върбакова показа, че е много по-влиятелен от кмета Петър Куленски в местния парламент. Предложението за учредяването на отстъпеното право на строеж беше входирано от общинския съветник Златко Митрев, който е и бивш областен управител на Пазарджик. Митрев е член на групата на бившия кмет Тодор Попов в Общинския съвет.
Кметът Петър Куленски (ПП-ДБ) заяви за BIRD преди гласуването в Общинския съвет на Пазарджик, че няма законови инструменти, с които да спре процедурата.
“Аз съм дал отрицателно становище и нашите съветници ще гласуват против цялото това нещо. Обаче аз съм в ситуация, в която не мога да спирам. Не мога законосъобразно да спирам една процедура, за която вече има влязло в сила решение на общински съвет, произнасяне на съд и становище на МЗХ.“
Учредяването на отстъпено право на строеж на фирмите свързани с Гинка Върбакова е вероятно финалната точка на единоборството между кмета от ПП-ДБ и семейство Върбакови, за които се счита, че са изключително близки до предшественика му Тодор Попов, а вероятно и до Делян Пеевски.
Победа за ОПГ
Ситуацията е доста нелепа, защото в началото на мандата си Кулински обяви, че фирмите от кръга на Върбакова функционират като организирана престъпна група (ОПГ). Това заключение на кмета определено може да бъде обосновано със системните опити за кражба на земеделски земи чрез обстоятелствена проверка пред нотариус от страна на собствениците на фирмите. Стотици казуси на присвояване на частни терени бяха констатирани след 2022 г. и в последствие съда отмени множество констативни нотариални актове. Сега в ръцете на Върбакови се концентрират и общински земи. Петър Куленски обясни, че е бил принуден:
“Това са ПУП-овете за които е взето решение на Общинския съвет 2022 г. Тези имоти, на които Общинския съвет 2022 г. е дал съгласие за промяна на предназначението и учредяване на право на строеж.”
Малка, но съществена подробност е, че земеделските земи са пета категория, а за фотоволтаици се ползват такива от седма и по-ниска. Обаче след поредица решения на ВАС и становища от страна на министерство на земеделието, за общинската администрация станало стана ясно, че общината няма право да се произнася относно категорията на земите и че всички въпроси, свързани с категоризацията ѝ не са от нейните компетенции. На практика общината е била принудена да завърши процедурата по ПУП, без значение, че земите не попадат в кръга на годните за разполагане на фотоволтаици.
“Категорията няма отношение към процедурата по ПУП, това е тяхното становище. Всички въпроси, свързани с категорията, включително нейната промяна са единствено и само от компетенциите на органите на Министерството на земеделието и храните и аз поставям тук общината и себе си в едно много деликатно положение, в което ние не изпълняваме решение на Общинския съвет, тоест стопираме една процедура, по която ние нямаме компетенции и ставаме уязвими от големи дела за неустойки и вреди.”
Подробните устройствени планове се отнасят към 440 декара в землищата на селата Априлци и Сбор, по отношение на част от които има решение на ОС Пазарджик от 2022 г., когато местния парламент е доминиран от тогавашния кмет Тодор Попов. Той се афишира като изключително близък до Бойко Борисов и Делян Пеевски, макар че не е бил официално член на ГЕРБ или ДПС. За 200 декара в землището на с. Сбор вече има влезли в сила ПУП-ове. Те са със сменено предназначение още от времето на Попов. Куленски коментира нелепата ситуация така:
“В крайна сметка трябва да претегля, ако незаконосъобразно задържам една процедура, защото ПУП-овете ги предлага само кмета. Чл. 121 А на ЗУТ това казва. Може всеки да започне да пише какво иска, едва ли не, че съм човек на Върбакови и така нататък, но аз съм с вързани ръце и трябва да претеглям интереса на общината. В крайна сметка решава общинския съвет. Аз ако спирам някаква процедура, която ми е възложена с решение на общински съвет, права уязвима общината и себе си откъм бъдещи претенции за вреди.”
Друг висящ въпрос е каква ще е съдбата на общинските пътища, за които се твърди, че фирмите на Върбакова ги владеят неправомерно.
“Там нямам в момента отговор който мога да дам, защото те станаха толкова много техните казуси. Писахме им, че те са започнали незаконосъобразно да изграждат фотоволтаичен парк, когато правихме едно заснемане с дрон, платихме сумати пари, след това те тръгнаха да ги премахват, пък РДНСК реагира нарочно по-късно. Отидоха, констатираха, че нямало незаконно строителство и така нататък. Ние започнахме проверките, ходих и възложих едно геодезическо заснемане с дрон и хората направиха геодезистите заснемане, въпреки че и тях ги бяха заплашвали тогава. Бяха установили, че върху част от имотите, за които не е завършено, които са предмет на тия решения на общинския съвет, обаче не е завършена процедурата. Не е учредено право на строеж е започнало фактически, вече те да си строят, защото тогава така е било – Тодор им казва стройте си, пък ще го правим след това нещата, документално. Ние направихме такова заснемане отидохме, констатирахме го това нещо и им изпратихме уведомление, че е констатирано, че е започнало незаконно строителство.”
За въпросните пътища се носи мълва, че над общинарите е бил упражняван натиск от страна на член на Министерския съвет да прехвърлят и тези терени на “Риал Стейтс”. Иначе налице е противоречива практика особено в светлината на последното решение на Конституционния съд, с което се даде преимущество на земеделската обработка на земи пред изграждането на фотоволтаици. Както е било отбелязвано от bird.bg и по-рано, въпросните имоти са предимно пета категория земеделска земя, която не е законно да се използва за разполагането на фотоволтаици. Нейната категория може да бъде променена от Комисията по земеделски земи в Министерството на земеделието и храните. От МЗХ изпращат становище до Петър Куленски и към общинския експертен съвет по устройство на територията, че земите минават първо през процедурата за изготвяне на ПУП, като на общината е напомнено, че тя няма отношение към процедурите по категоризацията, които са властови монопол на МЗХ.
“На експертните съвети също възникват спорове относно тия категории. Нещо преди да влезе в общинския съвет, минава през междуведомствена комисия, която включва главния архитект, хора от общината РИОСВ, РЗИ, Областна дирекция-Земеделие. Всичките ПУП-ове са разглеждали първо на този етап. И там са възникнали пак спорове и бяха взели решение да питат МЗХ дали категорията на земята има отношение към процедурите по ПУП. И от там са получили официален отговор, че не, нямат. Общината не може по никакъв начин да взима предвид категорията и да се произнася относно категорията. Също така, което дадоха, само че като устно разяснение, след това беше, че реално не може да се иска промяна на категория на земята без да има влязъл в сила ПУП. Това беше водещото, което ме накара всъщност тия ПУП-ове да ги предложа на общинския съвет, пък той да решава, защото кмета единствено може да внася подробни устройства и планове и да ги предлага на общинския съвет.Реално аз ако не дам възможност на общинския съвет да се произнесе относно ПУП-овете, всъщност не давам възможност да се изпълни решение от 22-а година по учредяване на право на строеж и прекатегоризиране на земите, тъй като няма как това да се случи без да има влязъл в сила ПУП.”
Когато Петър Куленски встъпва в длъжност като кмет, той е пропуснал безвъзвратно възможността да атакува едното от решенията на Окръжен съд Пазарджик, отнасящо се до въпросните имоти, а срокът по второто тъкмо изтича.
На практика Куленски няма юридически способи да преодолее по съдебен ред решенията от 2022 г. За сметка на това обаче, той разполага с политически способи. Неприятният факт в този казус е, че общински съветници, на които Куленски разчита, за да прокарва политиките си, подкрепиха учредяването на отстъпено право на строеж на без търг или конкурс върху поземлени имоти в селата Априлци и Сбор на “Риал Стейтс”. Тази ситуация е своеобразно фиаско на заявените антикорупционни политики от Петър Куленски и на идеите, които той развиваше по време на предизборната си кампания.
Де факто кмета Куленски и Общинския съвет на Пазарджик продължават с действията си да обслужват икономически кръг, за който Куленски твърдеше, че функционира като организирана престъпна група.
Не се изчаква произнасяне на Конституционния съд
През 2024/2025 във ВАС се разиграва допълнителен сценарий. На 30.04.2024 г. кметът на Пазарджик издава 4 отделни заповеди, с номера 881, 882, 883 и 884, с които спира административните производства за промяна на ПУП-ове по искания на “Риал Стейтс” на Гинка Върбакова. Фирмата обжалва всяка една заповед, като в Пазарджик делата се падат на различни състави. Три от четири състава потвърждават спирането, доколкото наистина следва да се изчака произнасянето на Конституционния съд (КС) касателно фотоволтаици на земеделски земи. Това произнасяне стана факт в правния мир преди седмица. Трите решения са потвърдени дори и от ВАС, когато “Риал Стейтс” се обръща към горната инстанция с частни касационни жалби. Действително следва да се изчака произнасянето на Конституционния съд.
Но ето че идва Видовден, образно казано. Последното дело се пада на съдия Георги Видев, който започва да изпълнява някои странни процесуални движения. Като за начало, съдията се прогласява за местно некомпетентен(!) да гледа делото – и го изпраща в Софийски административен съд (АССГ), доколкото “Риал Стейтс” е регистрирана в София. АССГ обаче прави по-прецизен правен анализ и повдига спор за подсъдност пред ВАС. Състав на ВАС с председател и докладчик Любомир Гайдов определя, че съдът в Пазарджик е местно компетентен и връща делото пак там, пак на съдия Видев. Не след дълго съдията решава делото по същество – в пълен разрез с решенията на тримата си колеги. Точно тази земя, видите ли, не била от точно тази категория(?) за която предстои да се произнесе КС. Следователно, няма да се спира административната преписка. Следва частна касационна жалба от кмета към ВАС, обаче… тук вече съдът, който изпълнява желания отрязва кмета поради липса на активна процесуална легитимация да обжалва. Т.е. право на жалба има само фирмата на Гинка Върбакова, но не и органът, представляващ засегнатия общински/държавен интерес. Удобно, нали?! И така в началото на 2025 г. тази част от сагата е приключена.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда