ПАРИ
Сачева побърза да ореже достъпа до 24-те лв. компенсация
Егоизма на вампирясалото правителство към хората, оставени без препитание в кризата, се прояви отново. Социалният министър Деница Сачева актуализира заповедта си, с която определя точно кои икономически дейности и за кои дни имат право на 24 лв. дневно обезщетение за затворен бизнес заради ограничителните мерки. От тях са извадени работещите в обекти за пране и химическо чистене в моловете, за които от понеделник отпадна забраната да работят. За частните детски градини и дневни грижи за малки деца пък компенсации се отпускат до 3 януари, защото те следва да отворят от 4 януари. Същото се отнася и за музеите, които също би следвало да отворят от 4 януари. Нямат право на компенсации от 22 декември нататък и хората, които работят в ресторанти към хотели.
Заповедта на социалния министър и в първоначалния си вариант остави много хора в неплатен отпуск без подкрепа. Не е ясно защо правителството държи да определи кръг от дейности, които подлежат на компенсация на фона на сложната ситуация в страната – около всяка затворена фирма и особено моловете има спомагателни и обслужващи дейности, които в момента също са без работа, но нямат право на подкрепа по тази линия. Ниският размер на помощта пък принуди част от хората да идат на борсата, за да получат повече пари под формата на обезщетения за безработица.
Окончателните правила изглеждат така:
– От 29 октомври до 31 януари право на компенсации имат питейни заведения, туристически агенции и оператори, професионално образование след средно образование, но не висше, както и други образователни дейности;
– От 27 ноември до 21 декември право на компенсация имат работещите в дейност пране и химическо чистене, ако обектът се намира в търговски център и мол;
– От 27 ноември до 3 януари право на компенсация имат предучилищно образование – частен сектор, дневни грижи за малки деца – частен сектор, дейност на музеи;
– От 27 ноември до 31 януари право на компенсация имат търговските обекти в моловете (без изключенията, които според заповедта на здравния министър могат да работят); кина, ресторанти (без тези към хотелите, които няма да бъдат компенсирани от 22 декември нататък); организиране на конгреси; спомагателни дейности, свързани с изпълнителско изкуство; казина, игрални зали, фитнеси.
Днес социалният министър потвърди, че догодина компенсациите от 24 лв. на ден за затворен бизнес ще се трансформират в 75% от осигурителния доход на работниците и те ще получават повече средства. Наскоро тя обясни, че сега не е имало време да се поставят такива условия (за изчисляване на осигурителен доход). Министърът изтъкна, че плащанията вече са започнали и ще продължат и през празниците. Пострадалите от последните заповеди на министъра обаче би трябвало да получат помощ след Нова година, тъй като данните за служителите в неплатен отпуск се подават след изтичането на месеца, за който се отнасят. За декември месец са получени 4653 заявления от работодатели за компенсиране на 22 839 работници и служители, каза Сачева.
60/40 – отново след Нова година
По-рано днес Министерският съвет излъчи поредните послания колко много пари разпределя като антикризисни мерки. „Антикризисната мярка 60/40 удължаваме до септември 2021 г. На следващия Министерски съвет в сряда ще приемем за януари за пенсионерите 106 милиона лева – по 50 лева, така както продължаваме да даваме по време на пандемията.“ Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на работно съвещание с членове на правителството. „Мярката 60/40 я продължаваме до септември 2021 г., за да няма никакви спекулации с това докога са парите“, категоричен бе премиерът.
„За мярката 60/40 догодина имаме 600 млн. лв., които ще стигнат да я продължим почти до месец септември, така че трябва да бъдат спокойни работодателите и служителите, че има подкрепа от държавата“, допълни социалният министър Деница Сачева.
Мярката, по която бюджетът поема 60% от заплатата на служителите от пострадали в кризата сектори, бе първата и доскоро единствена подкрепа за бизнеса в кризата. По нея до момента са платени 627 млн. лв., като според социалния министър с нея са запазени 250 000 работни места. Сериозна част от ресурса обаче остана неусвоен – през пролетта заради нея бе актуализиран бюджетът на фонд “Безработица” на НОИ с 1 млрд. лв. За много от включените фирми осигурителният доход е сравнително нисък.
В момента действа третото издание на мярката, по което се изплащат помощи за последните три месеца на годината. Агенцията по заетостта обаче спря кандидатстването по мярката на 15 декември, което остави без помощ част от фирмите, попаднали под действието на ограничителните мерки от 27 ноември. Все още не са обявени условията, при които ще се кандидатства за помощта след Нова година.
ПРОБИВ
След като месеци наред залагаше твърде неизпълними условия за подкрепа на родители в принудителен отпуск за гледане на деца до 14 г., социалното министерство най-сетне сполучи да включи в действие тази мярка. Подадените заявления са 40 000 и са одобрени 23 520 семейства, съобщи днес министърът. Преди да бъде разширен кръгът на хората, които имат право на подкрепа, одобрените семейства бяха само 49.
ЗА БОЛНИЦИТЕ – ТРЕТИ ПЪТ
За трети път правителството тържествено се хвали и с едни и същи 50 млн. лв. за болниците. В момента започва разплащането на лечебните заведения, които поддържат капацитет от 50% и над 50% от използваемостта на техните легла за пациенти с инфекциозни заболявания и с COVID-19. „В следващите дни, до края на годината, 50 милиона лева ще бъдат разплатени на повече от 50 лечебни заведения в страната. Това са основно големите университетски болници, структуроопределящите областни болници, някои общински болници и частни болници, които поддържат капацитет 50% и над 50% използваемост на леглата за лечение на пациенти с COVID-19”, докладва министърът на здравеопазването.
…
Следете изданието ни и бъдете осведомени за всяка новина от България и света.
Поместваме постоянно, за да сте информирани за всичко и на време.
Харесайте страницата ни във фейсбук и бъдете винаги информирани.
ПАРИ
От днес влизат в сила новите по-високи цени на винетките

От пътната агенция съобщиха в края на март, че с влизането в сила на новите цени един месец по-късно от обнародването им и предстоящите пътувания през отминалите почивни дни за Великден се дава възможност на шофьорите, които все още не са купили винетка, да планират своевременно пътуването си и да я вземат на по-ниската цена. От началото на годината се наблюдава тенденция за купуването на винетки за по-кратък период и с едномесечния допълнителен срок шофьорите ще може да планират купуване на годишна винетка на по-ниска цена, посочиха тогава от Агенцията.
В края на миналия месец от АПИ отчетоха, че от началото на годината до 21 април са продадени 1 875 176 броя електронни винетки. Приходите от тях са 101 730 971 лв. Най-предпочитани са годишните – 1 020 489 броя, следвани от седмичните – 559 478 бр. Купени са и 155 070 уикенд винетки, 116 528 месечни и 23 611 тримесечни. През 2024 г. са продадени над 6,5 млн. е-винетки, а приходите са над 281 млн. лв., съобщиха от АПИ в началото на годината.
Парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление прие на първо четене в началото на април три законопроекта за изменение и допълнение на Закона за пътищата. В законопроекта, внесен от Министерския съвет на 24 март 2025 г., се предлага въвеждането на еднодневни винетки за леки автомобили до 3,5 тона, които ползват републиканската пътна мрежа. Проектът за промяна на Закона за пътищата въвежда и европейските изисквания за еконорми при определяне на цената на толтаксите за камиони, предаде БТА.
Проект на Постановление на Министерския съвет за изменение на Тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа, приета с Постановление № 370 на Министерския съвет от 2019 г., беше публикуван в Портала за обществени консултации през втората половина на март. Тогава бе посочено, че очакваните резултати от прилагането на проекта на акт са приходите от винетни и тол такси да достигнат нива от 1 077 930 199 лв. на годишна база. Това нарастване се постига чрез поетапно увеличение на Тарифата от 1 април 2025 г. с 10 на сто на винетна такса, тол такса, компенсаторна такса и максимална такса и с последващо увеличение от 10 на сто на тол такса и максимална такса – от 1 септември 2025 г., се предвиждаше в проекта, където бе посочено, че увеличението на приходите ще бъде целево използвано за финансиране на дейности, свързани с поддържане и развитие на републиканската пътна мрежа, без да се налага допълнително натоварване на държавния бюджет.
Поскъпването на тол таксите, предвидено в проекта на Бюджет 2025, няма да допринесе за увеличение на цените на храните, каза в края на февруари министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Увеличението на цените на винетките и на тол таксите е заради лошото състояние на пътищата и малкото средства, които тази година са заложени в проектозакона за държавния бюджет за поддръжка и ремонт на пътища, допълни тогава той.
Иванов каза още, че разчетите на Агенция „Пътна инфраструктура“ са за близо 3 милиарда лева, а за тази година сумата ще бъде 1,280 млрд. лева. Изчисления сочат, че предложеното увеличение на тол таксата с 20 процента няма да се усети драстично от превозвачите, каза тогава министърът.
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.

Как стана в другите страни? По груби сметки, сега хляба е 2.20 лв., курса на еврото е 2 лв. за 1 евро (горе долу). Но хляба ще бъде закръглен от 2.20 на 3€, което означава, бивши 6 лв.
Месец след получаване на одобрение за еврозоната – всички цени в евро и лева според “официалния валутен курс” (на теория).
Месец след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци са задължени да обявяват цените в лева и в евро. Това обясни в интервю за “Преди всички” зам.- министърът на икономиката Николай Павлов. Той подчерта, че превалутирането трябва да е според официалния фиксиран валутен курс – 1.95583 лева за едно евро, като цените трябва да са ясно обозначени и да не се дава предимство на едната валута пред другата на етикета на дадена стока или услуга.
Целевата дата за въвеждане на общата европейска валута е 1 януари догодина, а очакването е през лятото вече да има яснота дали ще се случи тогава.
“Министерството на икономиката и индустрията е едно от най-ангажираните ведомства в подготвителния процес по присъединяване на страната ни към еврозоната. Участваме в Координационния съвет за подготовка.
Задълженията на търговците са ясно регламентирани в Закона за въвеждане на еврото”.
Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след датата на самото въвеждане на еврото в страната, посочи още Павлов. Той посъветва търговците да не избързват с обявяването на цените и в евро.
Държавата ще гарантира съблюдаването на разпоредбите на закона с всички свои лостове, увери зам.-министърът.
“Самото въвеждане на еврото не може да доведе до инфлация. Институциите ще извършват целенасочени проверки, за да няма некоректни търговски практики”.
ПАРИ
Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени
Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.
Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.
Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.
Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.
Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда