БЪЛГАРИЯ
Конституционната измама на ГЕРБ тръгна внезапно и приключи така
Три месеца партията разиграва цялата страна с тази измишльотина и сега въпросът е колко ще й струва това на изборите
Преди три месеца премиерът Бойко Борисов обяви пред нацията, че е дошло време да “рестартираме държавата и демокрацията”. И очерта пътя – изработване на нова конституция, дебати между граждани, учени и политици, и избори за Велико Народно събрание (ВНС), което да удовлетвори “дълбокото желание за промяна”. За да подслади идеята, обеща онова, което бунтуващите се граждани искаха най-много – тръгне ли се към смяна на модела, ще подаде оставка.
Сега, в края на ноември, е пределно ясно, че
“рестартът” беше пълна лъжа
От ГЕРБ не се постараха да положат и най-малко усилие да прикрият, че става въпрос за уловка, която целеше да уталожи временно политическите страсти, докато наближат редовните избори. Ето, уж новата конституция се оказа почти 100 процента преписана от старата. Обществени обсъждания нямаше – управляващите не си дадоха зор дори една кръгла маса да направят. В парламента конституционният проект не мръдна и на йота. Накрая герберите изведнъж вкараха предложението за избори за ВНС в пленарната зала – ей така, от днес за утре, все едно се присетиха за някаква досадна дреболия, която трябва набързо да се разкара. И премиерската историйка за “голямата промяна” приключи също така внезапно, както и започна.
Разбира се, управляващите ще кажат – ама, как така? Ние направихме, каквото зависеше от нас, но БСП не иска рестарта, ДПС – също. Какво да направим? За поддръжниците на ГЕРБ подобно оправдание вероятно ще бъде достатъчно. За всички обаче, които са си направили труда да проследят кратката и печална история на конституционния експеримент от 2020 г.,
това е поредната гола лъжа
Откъде да започнем? Да речем от проекта на конституцията. При публикуването му той предизвика не любопитство, а раздразнение. Толкова приличаше на действащия основен закон, че беше невероятно трудно (и досадно) да се търси из него какво всъщност го отличава. Борисов постави на първо място съкращаването на депутатите от 240 на 120 души. Добре, това всички го искат, но защо на 120? Защо не на 180 или 100, или 60? Предложеното число беше хубаво, кръгло – и тотално неаргументирано. Ясно беше, че няма конституционалист, който би си рискувал репутацията като застане зад подобно предложение без много солидна мотивировка (освен може би депутатът от ГЕРБ Георги Марков). Въобще липсата на подробна, дълбока обосновка пронизваше целия проект. Това оставяше впечатлението, че зад него прозира мисълта: дайте да кажем нещо на народа, все едно какво, колкото да го залъжем, пък нали така и така нищо няма да се приеме.
Че управляващите
не гледат сериозно на конституционния проект
се видя, когато се създаде временната комисия, която трябваше да го разгледа, допълни и предложи на пленарната зала. Първо, никому не хрумна, че трябва да се направи предварително допитване до Конституционния съд (КС) – може ли въобще комисията да работи по внесения от правителството проект и да прави промени по него. Така се стигна до конфузния за управляващите момент, в който президентът Румен Радев внесе точно такова питане до КС. Държавният глава се беше усетил, че това е подходящ повод да натрие носа на своите противници. И най-вероятно ще излезе прав – нищо, че всичко вече приключи.
Второ, герберите напълно лишиха от политическа легитимност комисията, когато приеха в заседанията й да участват само 10 души – техни депутати, представители на партньорите им от „Обединени патриоти” и фалшивата опозиция в лицето на „Воля”, както и изгоненият от парламентарнтата група на „БСП за България” Спас Панчев. В момента, в който стана ясно, че БСП и ДПС няма да влязат в комисията, управляващите трябваше да се откажат от създаването й. Но нали всичко беше проформа – така че какво значение имаше за ГЕРБ дали членовете на комисията ще бъдат десет или един? Че никой няма да се занимава реално с конституционно строителство, стана очевидно и от подбрания състав – едва половината имаха някакво юридическо образование. Вероятно заради това управляващите решиха да създадат обществен съвет към комисията, в който да привлекат признати авторитети в областта. За този съвет се говори само веднъж (на единственото заседание) и нито дума не се издума повече. Изглежда юристите с качества и реноме не желаеха да имат нищо общо с плитката политическа игра на герберите.
И за капак на всичко самата комисия нищо не свърши.
А, пардон, прие правила, по които да работи. Това сега изглежда като шега, като се вземе предвид, че проведе само едно заседание, на което гласува въпросните правила. И тъй като не работи, накрая нямаше и доклад, който да представи в пленарната зала. Най-вероятно тази феноменална липса на активност се корени в питането на Румен Радев до КС. На управляващите просто не им се рискува да се изложат пред цяла България, като приемат официален документ – какъвто би бил докладът, а след това конституционалстите да им кажат: извинявайте, но цялата ви комисия поначало е противоконституционна.
И така – било поради ленивост или политически съображения, управляващите пропиляха близо два месеца парламентарно време, без да покажат никакъв резултат. За какво им трябваше да се напъват и в пленарната зала, където беше ясно, че предложението да се проведат избори за ВНС няма да има, след като БСП и ДПС оставаха твърдо против. Така, за час и нещо, невероятно дълбоката и сложна тема за конституционната реформа беше скоростно претупана – за задоволство на управляващите, които опазиха правителството и се приближиха до изборите с два месеца.
Остава въпросът – ще оставим ли ГЕРБ да се отърве без последствия от измамата, която сътвори? Три месеца разиграваха цяла България с конституционната измишльотина. Междувременно прескочиха най-критичния от политическа гледна точка момент в протестите срещу правителството. Наказание трябва да има. И то трябва да бъде наложено на изборите, пред урните, от българските гласоподаватели.
Мислите ли, че няма да е интересно и на вашите приятели? Споделете тази история!
БЪЛГАРИЯ
Радев: Внасям в НС искане за референдум за или против еврото

Внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса: “Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?”. Това съобщи президентът Румен Радев в извънредно обръщение тази вечер.
“Като президент съм убеден, че въвеждането на европейската валута трябва да стане с убедителен национален консенсус. Референдумът ще бъде проба за демократичност на НС и ще покаже кой следва принципите на демокрацията и кой отказва на българите да определят своето бъдеще”, уточни той.
“Противоречиви са оценките на всички нива в политическата пирамида – в политическата класа, в експертните среди, и сред гражданите. Инфлацията, кризата на доверие в политическата класа, липсата на ясна организация и убедителни действия от управляващите за гарантиране на покупателната способност на гражданите, и конкурентоспособността на българската икономика внасят напрежение в процесите около въвеждането на еврото.
Това, което най-много липсва, обаче, е зачитането на базовите принципи на демокрацията при вземане на едно толкова важно решение. Институции с критично ниска легитимност вземат стратегически решения за нашето бъдеще без да се вслушват в мнението на гражданите.
Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус, с вътрешното убеждение на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля.
Всеки български гражданин има правото да се произнесе за своите пари, за своето благосъстояние и бъдеще. Затова внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса: “Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?”
Референдумът ще бъде проба за демократичност на Народното събрание, и ще покаже кой следва принципите на демокрацията, и кой отказва правото на българите да определят своето бъдеще.
Референдумът ще бъде оздравителен за българската демокрация – той ще даде думата на хората, и ще даде възможност да се изложат всички аргументи “за” и “против”. Ще даде възможност и на политическата класа да възстанови диалога си с избирателите и да се бори за тяхното доверие – доверие, което загуби през последните години.
Всенародното допитване ще върне към урните хиляди българи, и българската демокрация има критична нужда от този прилив на легитимност.
Референдумът – независимо от резултата, ще допринесе за изработването на национален консенсус по темата с еврото, и ще предотврати всички негативни последствия, които носят взети без подкрепата на мнозинството.
Референдумът няма да е прецедент – и в други страни е имало подобни допитвания за въвеждане на еврото.
И ще завърша с това: всеки опит на политическите сили да представят предлаганият от мен референдум като “за” или “против” европейското бъдеще на България ще бъде груба манипулация. България е пълноправен член на ЕС, който има правото да определи кога да въведе европейската валута. А това право принадлежи на българския народ”, завърши Радев.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
БЪЛГАРИЯ
Тъпите ни политици са приели 201 794’на чужда армия, налагащи ни със сила тяхната култура

- След 50 години борба да се обуздаят, опитомят и дресират арабите, резултата е нулев. Тези “мигранти” не приемат, не се учат, не се асимилират, водят епични битки с местната култура.
- България е предоставила временна закрила на общо 201 794 бежанци, показват данните към края на миналата година, публикувани в годишния доклад на
- Държавната агенция за бежанците. В стартиралия в началото на 2024 г. процес на пререгистрация за временна закрила такъв статут е даден на 44 400 чужденци.
През 2024 г. са получени общо 15 993 бр. запитвания за обратно приемане, поемане на отговорност и запитвания за информация от европейски държави по реда на Дъблинския регламент – с 27% по-малко в сравнение със същия период за 2023 г.
За посочения период трите държави, изпратили най-много искания за обратно приемане на бежанци и поемане на отговорност към България, са Германия (общо 5 918 бр.), Австрия (903 бр.) като за пръв път втората държава, изпратила най-много запитвания към България е Словения – 1 262 искания за обратно приемане основно за граждани на Мароко, чиито молби са отхвърлени като явно неоснователни, но са напуснали териториалните поделения преди влизането в сила на постановените решения, пише в годишния доклад на Държавната агенция за бежанците.
През 2024 г. се наблюдава 46% спад в броя на подадените молби за международна закрила. Най-голям процент от молбите за закрила през отчетния период са подадени от граждани на Сирия, Афганистан и Мароко. През 2024 г. са издадени общо 16 831 решения по молби за международна закрила. Решенията за отказ от предоставяне на закрила (3 140) са най-големият брой решения за отказ от 2017 г. насам.
Издадени са 57 решения за отнемане на предоставена международна закрила.
Според Европейската система за информация и разрешаване на пътуванията (ETIAS) през първите седем месеца за 2024 г. се наблюдава променяща се миграционна обстановка в ЕС. Европейската агенция за гранична и брегова охрана Frontex, е отчела значително намаляване на незаконните преминавания на границите на ЕС.
През посочения период броят на засечените пресичания е намалял с 36% в сравнение със същия период на 2023 г. Този спад е особено изразен в две ключови области: Маршрутът на Западните Балкани отбелязва спад от 75%, а Централносредиземноморският маршрут претърпява спад от 64%, въпреки че остава най-активният път към ЕС.
В същото време други маршрути са претърпели увеличения на пресичанията на границите на ЕС: Така например Западноафриканският маршрут, водещ до Канарските острови е отбелязал увеличение от 154% с над 21 600 пристигания. Маршрутът от Източното Средиземноморие е вторият най-активно използван с пристигания с 57% до почти 29 700.
Източните сухопътни граници също са отбелязали значително увеличение от 195% до около 9 500 пристигания на бежанци. Маршрутът на Ламанша през първите седем месеца на 2024 г. показал 22% увеличение, достигайки 33 183 регистрирани пристигания. Тези цифри подчертават променливия характер на миграционните модели, съответно според ETIAS, хората, които искат да влязат в ЕС, се адаптират към променящите се обстоятелства и граничния контрол. Въпреки отчитането на намаление на незаконните преминавания през първото полугодие за 2024 г., според данни на Евростат броят на хората под временна закрила достига нови високи нива.
Приблизително 4,3 милиона граждани на държави извън ЕС, напуснали Украйна, са получили статут на временна закрила.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
БЪЛГАРИЯ
Пенсионната възраст няма да се вдига в близкото десетилетие

6 институции започват работа по пътна карта за подобряване на пенсионната система
Министерство на труда и социалната политика е принципно против евентуално увеличаване на възрастта за пенсиониране. Според МТСП евентуално вдигане на пенсионната възраст ще бъде грешка и не следва да се допуска. Следва обаче да се търсят начини за подобряване и надграждане на пенсионната система, включително чрез подобряване на събираемост и намаляване на сивата икономика.
Това обяви на заседание на ресорната комисия в НС социалният министър Борислав Гуцанов. Комисията прие днес решение по предложение на депутати от управляващото мнозинство, с което задължи 6 институции да изготвят пътна карта за подобряване на пенсионната система. Решението идва на фона на обявени намерения в рамките на бюджетната процедура за увеличаване на осигурителни вноски – с 1% от 2027-а и с 2 % – от 2028-а година, и огромни дисбаланси във финансирането на пенсионната система, съществуващи от години. Намерението за изготвяне на пътна карта допълнително разбуни духовете и повиши напрежението по темата.
“Още не е достигнато нивото на заложената пенсионна възраст от предходната реформа. Този въпрос не следва да се преразглежда преди да сме изпълнили стъпките на това увеличение“, коментира социалният министър Борислав Гуцанов.
Сходна позиция изрази и председателят на социална комисия в НС Деница Сачева от ГЕРБ-СДС. „В законодателството е залегнало от 2015 г. увеличение на пенсионната възраст на жените и мъжете с фиксирана стъпка до достигане на 65-годишна възраст. Има действащи текстове и консенсус за това увеличение, което ще тече до 2037-а година и преди изтичането на този срок дебат не трябва да водим”, коментира Сачева.
Ще се търсят обаче начини да повишаване на приходите в системата. Според МТСП делът на сивата система е прекалено голям – 22-23% по най-консервативни оценки и трябва да има изсветляване на тези бизнеси. От КФН пък изтъкнаха отправените препоръки от ОИСР по линия на управлението парите за втора пенсия и възможността за много по-гъвкавото им инвестиране чрез мултифондове. Работата по тези законодателни изменения следва да вървят паралелно с идеите за други промени в системата, коментираха от Комисията за финансов надзор.
Богомил Манов от Фискалния съвет призова да не се търсят решения само в пенсионната система, без да се гледа общата картина и да се отчитат други големи структурни дефицити в публичните финанси на България. „Не може да изолираме пенсионната система от общата среда и структурните проблеми с публичните финанси. Те ще стоят все по-остро и ще трябва да взимаме трудни решения и по линия на данъците“, коментира Манов. Според него евентуално вдигане на осигурителните вноски само ще притисне леко бизнеса и ще изземе доход от гражданите, без да даде сериозни решения.
Какви точно модели могат да се приложат и как най-добре може да се постигне баланс без увеличение на възрастта за пенсия ще мислят 6 институции – министерствата на труда и на финансите, НОИ и НАП, КФН и Фискалният съвет.
В този срок те следва да са готови с пътна карта, която вероятно ще бъде използвана и като основа за бъдещи решения за промени във вноските. Решението за изготвяне на пътната карта бе прието от представителите на всички партии в комисията без “Меч” и “Възраждане”. Картата ще надгради над вече готови задълбочени анализи за изкривяванията в системата.
„Не очакваме поредна разделителна линия, а експертен дебат. Всички имаме непрекъснати очаквания за добри резултати – икономически ефективни и обществено полезни, но те не могат да се появят от бързи популистки решения в НС. При такива бързи решения бе допуснато съществено изкривяване на системата и сериозни разходи, които обаче не удовлетворяват никого. Необходим ни е един добре разработен цялостен документ“, коментира Сачева.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
ЗАКОН5 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда