Connect with us

БЪЛГАРИЯ

Купените от глутницата на герб плъхове бягат!

Роненето в БСП не е приключило

Напусналите партията и парламентарната група обвиняват Корнелия Нинова, че се грижи само за фаворитите си

След категоричната победа на Корнелия Нинова на първите преки избори за председател на БСП през септември се очакваше, че при социалистите ще настъпи спокойствие и единение, и те ще започнат да се подготвят за предстоящите парламентарни избори. Нищо такова обаче не се случва. Вътрешната опозиция беше сразена, но започнаха необясними на пръв поглед напускания на депутати от парламентарната група, а и на членове по места.

Само две седмици след преизбирането на Нинова шестима народни представители, между които двама нейни конкуренти за поста – Красимир Янков и Валери Жаблянов, обявиха, че напускат „БСП за България” и стават независими народни представители. Петима от тях, включително Янков, напуснаха и партията. Те обвиниха Нинова, че води формацията еднолично и надясно, намеквайки за спекулациите, че сегашната лидерка някога е била член или поне симпатизант на СДС – нещо, което тя многократно опроверга.

Към шестимата, които се самонарекоха „прогресивни социалисти”, се присъедини още един депутат – Чавдар Велинов от Плевен. Мотивите, които той изтъкна, бяха същите. След него от лявата група се „отрони” и параолимпиецът Михаил Христов, който не е член на партията, а е от гражданската квота в „БСП за България”.

Като прибавим и напусналите по-рано двама депутати от коалиционните партньори – земеделецът Спас Панчев и комунистът Александър Паунов, една от големите гордости на Нинова е на път да се спаружи. Тя смята за свой успех, че е успяла да удвои народните представители на последните парламентарни избори – от 39 на 80. Сега обаче те вече са 70, а под сурдинка се мълви, че процесът с напусканията не е приключил.

На пръв поглед няма логика в поведението на отцепниците.

Първоначално тръгнаха приказки, че се готвят да направят нов „истински ляв“ политически проект. Но реални действия в тази посока при „прогресивните социалисти“ не се виждат. До редовните парламентарни избори има около пет месеца, а технологията за създаване на партия също може да е от този времеви порядък, особено при проблеми с регистрацията в съда. При предсрочен вот ще е още по-сложно. С други думи – време няма.

Преди месец Красимир Янков отрече възможността да се присъедини към Гражданската платформа на Мая Манолова „Изправи се.БГ“ и създалата се около нея коалиция от партии и граждански организации. Обяснението му бе, че и Манолова е завила надясно. Само че в последно време пълзят слухове, че се водят такива преговори.

Последният засега напуснал лявата парламентарна група Михаил Христов вдигна по-високо завесата. „Решенията в групата на БСП се вземат еднолично или в много малък кръг от хора, които са приближени на лидера Корнелия Нинова. Те я хвалят, а не я критикуват,

един лидер има нужда повече от критика“, каза той. По думите му „Воденето на политика на инат и винаги като контрапункт на предложенията на управляващите, това за мен не е логично. Не може да се води винаги такава политика“. Христов уточни, че е имало предложения на ГЕРБ, които би подкрепил, но не го е правил заради възприетата политика на социалистите и определи като нелогично изваждането на Драгомир Стойнев от управлението на групата. „Не може хора, с които допреди време сте били заедно, когато изразят различно мнение, да бъдат изваждани“, изтъкна той.

Очевидно има изключително силно напрежение в парламентарната група на „БСП за България“ и то е от самото начало на 44-ото Народно събрание, което някои от депутатите не крият. Според тях Нинова управлявала само с интриги и на принципа „разделяй и владей“.

Давал се шанс единствено на около десетина човека да се изявяват, докато на останалите ролята им била на фигуранти. Имало и списък на партийци, които да бъдат пращани да дават интервюта за медиите, който също бил къс. Дискусиите в партията били елиминирани. Някои от сегашните депутати от БСП, които не били сред фаворитите на Нинова и не виждали шанс да попаднат на избираеми позиции в листите за следващия парламент, се допитвали до отцепниците и давали знак, че също може да се присъединят към тях.

Наблюдатели на политическите процеси смятат, че в БСП и парламентарната й група се развиват сериозни дегенеративни процеси. И с просто око си личало, че Нинова действа субективно и чрез внушения, поради което мнозина се чувствали обидени и пренебрегнати.

Преди две години едно от активните лица на БСП – Жельо Бойчев, внезапно реши да напусне ръководството на парламентарната група. Странното тогава беше, че мотивите му не бяха изложени от него, а от председателя Корнелия Нинова. „Няма драма. Жельо Бойчев остава член на БСП, член на градската организация и с желание активно да работи и да ни помага“, отбеляза лидерката на социалистите. Решението на Бойчев било продиктувано от намерението му да се занимава с частен бизнес, а постъпката му да напусне поста била коректна.

Самият Бойчев каза лаконично, че няма конфликт с парламентарната група, нито с ръководството на партията, решението му е продиктувано изцяло от лични мотиви, но не поясни до колко време се очаква да напусне парламента. Всъщност Жельо Бойчев все още си е депутат, само че от тогава млъкна, не се изказва, не дава интервюта. Дали е съвпадение или не, но този му акт дойде само ден след като стана ясно, че народният представител Спас Панчев от ЗС „Александър Стамболийски“ напуска „БСП за България“ и става независим.

През първия мандат на Нинова постепенно от публичното пространство изчезнаха и други знакови лица на партията, като например Деница Златева, която беше зам.-председател на БСП и служебен министър в правителството на проф. Огнян Герджиков.

Докато воюваше с вътрешната си опозиция преди провеждането на прекия вот, Нинова обвиняваше своите опоненти във връзки с ГЕРБ и Бойко Борисов. Точно по тази линия се тръгна и при отцепилите се от парламентарната група депутати. След напускането на шестимата на 29 септември, обкръжението на председателката обяви, че няма съмнения, че тези хора са „външно стимулирани“. Това бе намек, че някой плаща за разцеплението в БСП, която според социологическите проучвания е „на кантар“ по изборен рейтинг с ГЕРБ.

Един от приближените на Нинова, говорителят на парламентарната група Александър Симов, се изказа, че напускането на членове на БСП и на парламентарната й група по никакъв начин не рефлектирало върху партията. „Напусналите са 16, а в партията са влезли 2 хиляди. Няма как партията да е зле след като на вътрешнопартийните избори активността беше близо 70 процента. След това, резултатите от конгреса за нов Национален съвет ясно показаха посоката на модернизация на партията – нови млади лица получиха доверие от делегатите. Има хора, които не могат да приемат тази модернизация на БСП и които се чувстват лично засегнати от факта, че не бяха избрани в ръководството. Същите тези хора, които напускат днес, можеха да напуснат преди три месеца. Защо не го направиха – защото си мислеха, че БСП споделя техните идеи, но се оказа, че не е така. И сега си тръгват обидени. По-скоро е обида към членовете на БСП някой да си мисли, че има доживотен абонамент за ръководството на партията“, представи Симов своята гледна точка на процесите.

Само че как те ще се отразят на изборния резултат на БСП ще видим след няколко месеца. Тогава ще стане ясно и доколко са верни слуховете, че доста хора в социалистическата партия, включително и председателката Нинова, работят за голяма коалиция, която да включва и ГЕРБ.

БЪЛГАРИЯ

Радев: Внасям в НС искане за референдум за или против еврото

Внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса: “Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?”. Това съобщи президентът Румен Радев в извънредно обръщение тази вечер.

“Като президент съм убеден, че въвеждането на европейската валута трябва да стане с убедителен национален консенсус. Референдумът ще бъде проба за демократичност на НС и ще покаже кой следва принципите на демокрацията и кой отказва на българите да определят своето бъдеще”, уточни той.

“Противоречиви са оценките на всички нива в политическата пирамида – в политическата класа, в експертните среди, и сред гражданите. Инфлацията, кризата на доверие в политическата класа, липсата на ясна организация и убедителни действия от управляващите за гарантиране на покупателната способност на гражданите, и конкурентоспособността на българската икономика внасят напрежение в процесите около въвеждането на еврото.

Това, което най-много липсва, обаче, е зачитането на базовите принципи на демокрацията при вземане на едно толкова важно решение. Институции с критично ниска легитимност вземат стратегически решения за нашето бъдеще без да се вслушват в мнението на гражданите.

Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус, с вътрешното убеждение на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля.

Всеки български гражданин има правото да се произнесе за своите пари, за своето благосъстояние и бъдеще. Затова внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса: “Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?”

Референдумът ще бъде проба за демократичност на Народното събрание, и ще покаже кой следва принципите на демокрацията, и кой отказва правото на българите да определят своето бъдеще.

Референдумът ще бъде оздравителен за българската демокрация – той ще даде думата на хората, и ще даде възможност да се изложат всички аргументи “за” и “против”. Ще даде възможност и на политическата класа да възстанови диалога си с избирателите и да се бори за тяхното доверие – доверие, което загуби през последните години.

Всенародното допитване ще върне към урните хиляди българи, и българската демокрация има критична нужда от този прилив на легитимност.

Референдумът – независимо от резултата, ще допринесе за изработването на национален консенсус по темата с еврото, и ще предотврати всички негативни последствия, които носят взети без подкрепата на мнозинството.

Референдумът няма да е прецедент – и в други страни е имало подобни допитвания за въвеждане на еврото.

И ще завърша с това: всеки опит на политическите сили да представят предлаганият от мен референдум като “за” или “против” европейското бъдеще на България ще бъде груба манипулация. България е пълноправен член на ЕС, който има правото да определи кога да въведе европейската валута. А това право принадлежи на българския народ”, завърши Радев.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

Тъпите ни политици са приели 201 794’на чужда армия, налагащи ни със сила тяхната култура

  • След 50 години борба да се обуздаят, опитомят и дресират арабите, резултата е нулев. Тези “мигранти” не приемат, не се учат, не се асимилират, водят епични битки с местната култура.
  • България е предоставила временна закрила на общо 201 794 бежанци, показват данните към края на миналата година, публикувани в годишния доклад на
  • Държавната агенция за бежанците. В стартиралия в началото на 2024 г. процес на пререгистрация за временна закрила такъв статут е даден на 44 400 чужденци.

През 2024 г. са получени общо 15 993 бр. запитвания за обратно приемане, поемане на отговорност и запитвания за информация от европейски държави по реда на Дъблинския регламент – с 27% по-малко в сравнение със същия период за 2023 г.

За посочения период трите държави, изпратили най-много искания за обратно приемане на бежанци и поемане на отговорност към България, са Германия (общо 5 918 бр.), Австрия (903 бр.) като за пръв път втората държава, изпратила най-много запитвания към България е Словения – 1 262 искания за обратно приемане основно за граждани на Мароко, чиито молби са отхвърлени като явно неоснователни, но са напуснали териториалните поделения преди влизането в сила на постановените решения, пише в годишния доклад на Държавната агенция за бежанците.

През 2024 г. се наблюдава 46% спад в броя на подадените молби за международна закрила. Най-голям процент от молбите за закрила през отчетния период са подадени от граждани на Сирия, Афганистан и Мароко. През 2024 г. са издадени общо 16 831 решения по молби за международна закрила. Решенията за отказ от предоставяне на закрила (3 140) са най-големият брой решения за отказ от 2017 г. насам.

Издадени са 57 решения за отнемане на предоставена международна закрила.

Според Европейската система за информация и разрешаване на пътуванията (ETIAS) през първите седем месеца за 2024 г. се наблюдава променяща се миграционна обстановка в ЕС. Европейската агенция за гранична и брегова охрана Frontex, е отчела значително намаляване на незаконните преминавания на границите на ЕС.

През посочения период броят на засечените пресичания е намалял с 36% в сравнение със същия период на 2023 г. Този спад е особено изразен в две ключови области: Маршрутът на Западните Балкани отбелязва спад от 75%, а Централносредиземноморският маршрут претърпява спад от 64%, въпреки че остава най-активният път към ЕС.

В същото време други маршрути са претърпели увеличения на пресичанията на границите на ЕС: Така например Западноафриканският маршрут, водещ до Канарските острови е отбелязал увеличение от 154% с над 21 600 пристигания. Маршрутът от Източното Средиземноморие е вторият най-активно използван с пристигания с 57% до почти 29 700.

Източните сухопътни граници също са отбелязали значително увеличение от 195% до около 9 500 пристигания на бежанци. Маршрутът на Ламанша през първите седем месеца на 2024 г. показал 22% увеличение, достигайки 33 183 регистрирани пристигания. Тези цифри подчертават променливия характер на миграционните модели, съответно според ETIAS, хората, които искат да влязат в ЕС, се адаптират към променящите се обстоятелства и граничния контрол. Въпреки отчитането на намаление на незаконните преминавания през първото полугодие за 2024 г., според данни на Евростат броят на хората под временна закрила достига нови високи нива.

Приблизително 4,3 милиона граждани на държави извън ЕС, напуснали Украйна, са получили статут на временна закрила.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

Пенсионната възраст няма да се вдига в близкото десетилетие

6 институции започват работа по пътна карта за подобряване на пенсионната система

Министерство на труда и социалната политика е принципно против евентуално увеличаване на възрастта за пенсиониране. Според МТСП евентуално вдигане на пенсионната възраст ще бъде грешка и не следва да се допуска. Следва обаче да се търсят начини за подобряване и надграждане на пенсионната система, включително чрез подобряване на събираемост и намаляване на сивата икономика.

Това обяви на заседание на ресорната комисия в НС социалният министър Борислав Гуцанов. Комисията прие днес решение по предложение на депутати от управляващото мнозинство, с което задължи 6 институции да изготвят пътна карта за подобряване на пенсионната система. Решението идва на фона на обявени намерения в рамките на бюджетната процедура за увеличаване на осигурителни вноски – с 1% от 2027-а и с 2 % – от 2028-а година, и огромни дисбаланси във финансирането на пенсионната система, съществуващи от години. Намерението за изготвяне на пътна карта допълнително разбуни духовете и повиши напрежението по темата.

“Още не е достигнато нивото на заложената пенсионна възраст от предходната реформа. Този въпрос не следва да се преразглежда преди да сме изпълнили стъпките на това увеличение“, коментира социалният министър Борислав Гуцанов.

Сходна позиция изрази и председателят на социална комисия в НС Деница Сачева от ГЕРБ-СДС. „В законодателството е залегнало от 2015 г. увеличение на пенсионната възраст на жените и мъжете с фиксирана стъпка до достигане на 65-годишна възраст. Има действащи текстове и консенсус за това увеличение, което ще тече до 2037-а година и преди изтичането на този срок дебат не трябва да водим”, коментира Сачева.

Ще се търсят обаче начини да повишаване на приходите в системата. Според МТСП делът на сивата система е прекалено голям – 22-23% по най-консервативни оценки и трябва да има изсветляване на тези бизнеси. От КФН пък изтъкнаха отправените препоръки от ОИСР по линия на управлението парите за втора пенсия и възможността за много по-гъвкавото им инвестиране чрез мултифондове. Работата по тези законодателни изменения следва да вървят паралелно с идеите за други промени в системата, коментираха от Комисията за финансов надзор.

Богомил Манов от Фискалния съвет призова да не се търсят решения само в пенсионната система, без да се гледа общата картина и да се отчитат други големи структурни дефицити в публичните финанси на България. „Не може да изолираме пенсионната система от общата среда и структурните проблеми с публичните финанси. Те ще стоят все по-остро и ще трябва да взимаме трудни решения и по линия на данъците“, коментира Манов. Според него евентуално вдигане на осигурителните вноски само ще притисне леко бизнеса и ще изземе доход от гражданите, без да даде сериозни решения.

Какви точно модели могат да се приложат и как най-добре може да се постигне баланс без увеличение на възрастта за пенсия ще мислят 6 институции – министерствата на труда и на финансите, НОИ и НАП, КФН и Фискалният съвет.

В този срок те следва да са готови с пътна карта, която вероятно ще бъде използвана и като основа за бъдещи решения за промени във вноските. Решението за изготвяне на пътната карта бе прието от представителите на всички партии в комисията без “Меч” и “Възраждане”. Картата ще надгради над вече готови задълбочени анализи за изкривяванията в системата.

„Не очакваме поредна разделителна линия, а експертен дебат. Всички имаме непрекъснати очаквания за добри резултати – икономически ефективни и обществено полезни, но те не могат да се появят от бързи популистки решения в НС. При такива бързи решения бе допуснато съществено изкривяване на системата и сериозни разходи, които обаче не удовлетворяват никого. Необходим ни е един добре разработен цялостен документ“, коментира Сачева.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ10 hours ago

Радев: Внасям в НС искане за референдум за или против еврото

Внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса: “Съгласни ли сте България да приеме единната европейска...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

Тъпите ни политици са приели 201 794’на чужда армия, налагащи ни със сила тяхната култура

След 50 години борба да се обуздаят, опитомят и дресират арабите, резултата е нулев. Тези “мигранти” не приемат, не се...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

Пенсионната възраст няма да се вдига в близкото десетилетие

6 институции започват работа по пътна карта за подобряване на пенсионната система Министерство на труда и социалната политика е принципно...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

МВР ще отнеме ли лиценза на „Трафик СОТ“ заради охранителите- биячи?

Демерджиев пита: МВР ще отнеме ли лиценза на „Трафик СОТ“ заради охранителите- биячи? Имало ли е опит да бъде прикрит...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Спираме да плащаме хотелите и квартирите на украинските бежанци

Българската държава спира да харчи безусловно пари за разселените лица от Украйна и дава реална възможност на украинските бежанци да...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА4 days ago

Бундестагът избра от втория път Мерц за канцлер на Германия

Фридрих Мерц беше избран за канцлер на Германия. От втори опит Бундестага взе пак избра лидера на Християндемократически съюз (ХДС)...

ПОЛИТИКА5 days ago

Румъния ликува!

Румъния ликува! Северните ни съседи и ключова държава за еврофашистите се отскубва от лапите на Урсула и европейската дълбока държава,...

ПОЛИТИКА5 days ago

Калин Джорджеску 2.0 спечели първия тур на изборите в Румъния!

Човекът на Калин Джорджеску и Тръмп спечели първия тур на изборите в Румъния! Кандидатът на националистическата партия „Алианс за обединение...

ПОЛИТИКА5 days ago

Бивш кадър на купената от Шиши агенция Галъп: Пеевски прави селски ГЕРБ

Пеевски яде ГЕРБ, а Борисов се страхува от него. Това твърди социолог, който оглави за кратко Галъп, след като Пеевски...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

СВЯТ

СВЯТ9 hours ago

На запад гледаха парада в Москва с нервни тикове

На Запад гледаха парада и разбраха истината. Това е Победа „Русия показа своята сила и доказа, че не е изолирана.“...

СВЯТ4 days ago

Урсула, ти мозък имаш ли … ?

Злобната Урсула пак се кани да спира напълно руската енергия до 2027 г. Вещицата от Брюксел представи подробна пътна карта...

СВЯТ5 days ago

Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен.

Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен. Ще работим с Ердоган, за да го постигнем. | Президентът...

СВЯТ5 days ago

Путин: Западът говори едно, а прави съвсем друго

Западът действа много коварно: говори едно, а прави съвсем друго; това е ясно от самото начало на 2000-те години. Това...

СВЯТ6 days ago

Къде се готви да избяга Зеленски от Украйна и кого ще вземе със себе си

Къде се готви да избяга Зеленски от Украйна и кого ще вземе със себе си: Разкрит е списъкът за бягство...

Trending