БЪЛГАРИЯ
Бившият кмет на Видин: Напускам ГЕРБ. Ще е чест да съм част от партията на лакея Цветанов
В продължение на десет години бях член на ПП ГЕРБ. За това време имах възможността да се срещна и работя със силни и достойни хора. Благодаря на всички тях за общата ни работа и дейност. На 21 април, заедно с моя колега Калин Каменов, подадох заявление за прекратяване на членството ми в ГЕРБ. Това написа бившият кмет на Видин Огнян Ценков в профила си в социалната мрежа фейсбук.
„Не смятам това за сензация, нито за действие, което е в дневния ред на видинската общественост. Намираме се в труден момент, в който областта ни е едно от огнищата на корона вирус в страната, а състоянието и бъдещето на единствената ни областна болница е изключително тревожно“, пише още той.
По думите му през целия си живот е отстоявал принципите си и е оставал верен на себе си.
„Това ми е носило и позитиви, и негативи. Но никога не съм се страхувал да защитавам позиции и да се боря за възгледите си. Напускам партия ГЕРБ, защото не приемам политиката и действията на местните представители и ръководители на партията както за развитието на община Видин, така и за развитието на партията на местно ниво. В Общинския съвет във Видин аз и колегите ми Калин Каменов и Венци Пасков ще продължим да подкрепяме добрите и градивни решения за Общината и ще се противопоставяме на всичко, което е в ущърб на видинските граждани. Благодаря ви!“
В интервю бившият кмет на Видин разказва какво се случва в управляващата партия:
– Защо напускате ГЕРБ?
– Аз си подадох заявлението за напускане на ГЕРБ още преди два месеца. Не мога да кажа колко точно още членове напускат структурата на партията, но за мен по-важни са причините за това, защото мисля, че този процес тепърва започва. Една от основните причини е несъгласие с политиките на областното ръководство както в партиен аспект, така и във връзка с развитието на община Видин. Случи се едно недопустимо предателство, което аз изобщо не очаквах, че може да се случи спрямо мен като кандидат за кмет на Видин, след като имахме един успешен мандат. Защитихме авторитета на политическа партия ГЕРБ и хората във Видин повярваха, че именно с ГЕРБ ще се развият нещата. Гласуваха активно и на европейските избори, и на предсрочните национални избори. За местните избори за ГЕРБ работиха хора, които не са партийни членове, защото повярваха, че това е правилната кауза. И в крайна сметка на кметския вот се получи предателството, което доведе до загубването на спечелени избори.
– Искате да кажете, че хора от местното ръководство на ГЕРБ са работили срещу вашата кандидатура за втори мандат за кмет?
– При нас идваха граждани и ни подаваха сигнали, че областният координатор Владимир Тошев работи срещу моята кандидатура, привиква хора и ги убеждава да не гласуват за мен, а за д-р Цветан Ценков. Впоследствие имаше сигнали и за други членове на общинското ръководство на ГЕРБ във Видин. Аз разговарях с тях, но те отричаха. В крайна сметка обаче, когато след изборите се проведе изборът за председател на общинския съвет, където аз бях кандидат от групата на ГЕРБ, получих само седем гласа от общо 12 общински съветници.
Не сме съгласни с политиката на партията за развитието на общината и защото в медиите се тиражира намерение в общинския съвет да бъдат обединени общинските съветници от ГЕРБ и от коалиция СДС. На последните местни избори ние бяхме противници. Хората, които гласуваха за различните листи в изборите и за различните мажоритарни кандидати за кметове, ни подкрепиха заради нашата платформа. Така че няма как в общинския съвет да се обединят съветниците от двете формации. Това най-малкото е подмяна на вота на избирателя.
– Как ще продължите да работите в общинския съвет?
– От общо 12-те общински съветници от ГЕРБ, които са най-голямата група във видинския общински съвет, трима не сме съгласни с това обединение между групите на ГЕРБ и коалиция СДС и напускаме. Освен мен това са още колегите Калин Каменов и Венци Пасков. Двамата с Калин Каменов сме членове на ГЕРБ и напускаме партията, а Венци Пасков не е член на ГЕРБ, а от гражданската квота. Ще сформираме група в общинския съвет, защото съгласно правилника имаме право на това, както и да излъчим зам.-председател на общинския съвет.
– Казвате, че сте недоволни от политиката на местното ръководство на ГЕРБ. А какво е отношението ви към политиката на централното ръководство на партията?
– Политиката на местното ръководство се определя от централното и в този смисъл имаме и към тях възражения. Първо по време на предизборната кампания ние информирахме ръководството на партията и очаквахме да бъдат спрени действията срещу нас. Това ни беше обещано от ръководството, но то не се случи. Очаквахме да има някаква справедливост, защото имахме и други срещи на централно ниво. Но това не се случи.
Най-лошото е, че много хора пострадаха. Сегашният кмет на Видин, въпреки че беше опонент на ГЕРБ на изборите, впоследствие беше припознат като кмет на ГЕРБ при представянето на кметовете на партията, което ръководството направи след местните избори в София.
Той влезе в реваншизъм спрямо общински служители и кметски наместници, които бяха работили за каузата ГЕРБ. Тези хора бяха тормозени и си загубиха работата. Като по думите на общинските служители при тяхното освобождаване им е било казвано, че това е по настояване на Владимир Тошев, който бил изготвил списък. Беше сменена областната управителка Албена Георгиева с човек, който няма нищо общо с ГЕРБ. Ние считаме, че това е нарушение на устава, защото там са разписани процедурите за издигане на кандидати за изборни длъжности.
– Срещали ли сте се с централното ръководство на ГЕРБ, преди да решите да напуснете партията?
– На 6 декември имахме среща с изпълнителната комисия на ГЕРБ. С мен бяха още 11 души, които потвърдиха това, което казах дотук. На нея присъства и областният координатор Владимир Тошев. Тогава ни беше съобщено, че той ще бъде отстранен, но впоследствие това не се случи.
– Според г-н Тошев вие напускате партията, за да участвате в нов политически проект. Това така ли е?
– Предполагам, че сега се правят подобни изявления не само от него, а и от други хора, за да се опитат по всякакъв начин да ни изкарат виновни за нещо преднамерено с цел да спасят себе си и за пореден път да оцелеят. Четох в медиите какви ли не твърдения по мой адрес – че съм щял да правя партия с Цветан Цветанов и дори с Михаил Миков. Аз уважавам и двамата. С г-н Миков имам добри отношения, въпреки че е от БСП, като видинчанин и като загрижени за Видин, защото съвсем отговорно мога да кажа, че г-н Миков като бивш народен представител от този край е направил нещо за града. Например като председател на парламента той включи Видин в градовете ниво 2 и благодарение на това ние реализираме проекти за 38 млн. лв. по оперативна програма „Региони в растеж“.
《Цветан Цветанов и Огнян Ценков са в отлични отношения》
С г-н Цветанов сме имали добри отношения в качеството му на организатор на ГЕРБ. Той винаги е проявявал внимание и уважение към нашия регион.
Цялостната подкрепа морална и финансова през моя мандат като кмет на Видин беше с неговото съдействие. Имал съм няколко разговора с г-н Цветанов и бях поканен на събитие на неговия Евроатлантически център за сигурност в началото на март в София. Очаквам г-н Цветанов да дойде във Видин във връзка с планирано събитие в тази насока.
Познавайки г-н Цветанов и наблюдавайки ситуацията в момента в страната, ако той евентуално реши да създаде някакъв нов политически проект и аз бъда поканен, за мен ще бъде чест да участвам в такъв проект.
– След като си подадохте молбата за напускане и след като и други членове на ГЕРБ-Видин направиха същото, някой от ръководството на ГЕРБ свърза ли се в вас и поиска ли да разговаря с вас?
– Не. От медиите искаха интервюта, но от ръководството – не.
БЪЛГАРИЯ
Радев: Внасям в НС искане за референдум за или против еврото

Внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса: “Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?”. Това съобщи президентът Румен Радев в извънредно обръщение тази вечер.
“Като президент съм убеден, че въвеждането на европейската валута трябва да стане с убедителен национален консенсус. Референдумът ще бъде проба за демократичност на НС и ще покаже кой следва принципите на демокрацията и кой отказва на българите да определят своето бъдеще”, уточни той.
“Противоречиви са оценките на всички нива в политическата пирамида – в политическата класа, в експертните среди, и сред гражданите. Инфлацията, кризата на доверие в политическата класа, липсата на ясна организация и убедителни действия от управляващите за гарантиране на покупателната способност на гражданите, и конкурентоспособността на българската икономика внасят напрежение в процесите около въвеждането на еврото.
Това, което най-много липсва, обаче, е зачитането на базовите принципи на демокрацията при вземане на едно толкова важно решение. Институции с критично ниска легитимност вземат стратегически решения за нашето бъдеще без да се вслушват в мнението на гражданите.
Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус, с вътрешното убеждение на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля.
Всеки български гражданин има правото да се произнесе за своите пари, за своето благосъстояние и бъдеще. Затова внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса: “Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?”
Референдумът ще бъде проба за демократичност на Народното събрание, и ще покаже кой следва принципите на демокрацията, и кой отказва правото на българите да определят своето бъдеще.
Референдумът ще бъде оздравителен за българската демокрация – той ще даде думата на хората, и ще даде възможност да се изложат всички аргументи “за” и “против”. Ще даде възможност и на политическата класа да възстанови диалога си с избирателите и да се бори за тяхното доверие – доверие, което загуби през последните години.
Всенародното допитване ще върне към урните хиляди българи, и българската демокрация има критична нужда от този прилив на легитимност.
Референдумът – независимо от резултата, ще допринесе за изработването на национален консенсус по темата с еврото, и ще предотврати всички негативни последствия, които носят взети без подкрепата на мнозинството.
Референдумът няма да е прецедент – и в други страни е имало подобни допитвания за въвеждане на еврото.
И ще завърша с това: всеки опит на политическите сили да представят предлаганият от мен референдум като “за” или “против” европейското бъдеще на България ще бъде груба манипулация. България е пълноправен член на ЕС, който има правото да определи кога да въведе европейската валута. А това право принадлежи на българския народ”, завърши Радев.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
БЪЛГАРИЯ
Тъпите ни политици са приели 201 794’на чужда армия, налагащи ни със сила тяхната култура

- След 50 години борба да се обуздаят, опитомят и дресират арабите, резултата е нулев. Тези “мигранти” не приемат, не се учат, не се асимилират, водят епични битки с местната култура.
- България е предоставила временна закрила на общо 201 794 бежанци, показват данните към края на миналата година, публикувани в годишния доклад на
- Държавната агенция за бежанците. В стартиралия в началото на 2024 г. процес на пререгистрация за временна закрила такъв статут е даден на 44 400 чужденци.
През 2024 г. са получени общо 15 993 бр. запитвания за обратно приемане, поемане на отговорност и запитвания за информация от европейски държави по реда на Дъблинския регламент – с 27% по-малко в сравнение със същия период за 2023 г.
За посочения период трите държави, изпратили най-много искания за обратно приемане на бежанци и поемане на отговорност към България, са Германия (общо 5 918 бр.), Австрия (903 бр.) като за пръв път втората държава, изпратила най-много запитвания към България е Словения – 1 262 искания за обратно приемане основно за граждани на Мароко, чиито молби са отхвърлени като явно неоснователни, но са напуснали териториалните поделения преди влизането в сила на постановените решения, пише в годишния доклад на Държавната агенция за бежанците.
През 2024 г. се наблюдава 46% спад в броя на подадените молби за международна закрила. Най-голям процент от молбите за закрила през отчетния период са подадени от граждани на Сирия, Афганистан и Мароко. През 2024 г. са издадени общо 16 831 решения по молби за международна закрила. Решенията за отказ от предоставяне на закрила (3 140) са най-големият брой решения за отказ от 2017 г. насам.
Издадени са 57 решения за отнемане на предоставена международна закрила.
Според Европейската система за информация и разрешаване на пътуванията (ETIAS) през първите седем месеца за 2024 г. се наблюдава променяща се миграционна обстановка в ЕС. Европейската агенция за гранична и брегова охрана Frontex, е отчела значително намаляване на незаконните преминавания на границите на ЕС.
През посочения период броят на засечените пресичания е намалял с 36% в сравнение със същия период на 2023 г. Този спад е особено изразен в две ключови области: Маршрутът на Западните Балкани отбелязва спад от 75%, а Централносредиземноморският маршрут претърпява спад от 64%, въпреки че остава най-активният път към ЕС.
В същото време други маршрути са претърпели увеличения на пресичанията на границите на ЕС: Така например Западноафриканският маршрут, водещ до Канарските острови е отбелязал увеличение от 154% с над 21 600 пристигания. Маршрутът от Източното Средиземноморие е вторият най-активно използван с пристигания с 57% до почти 29 700.
Източните сухопътни граници също са отбелязали значително увеличение от 195% до около 9 500 пристигания на бежанци. Маршрутът на Ламанша през първите седем месеца на 2024 г. показал 22% увеличение, достигайки 33 183 регистрирани пристигания. Тези цифри подчертават променливия характер на миграционните модели, съответно според ETIAS, хората, които искат да влязат в ЕС, се адаптират към променящите се обстоятелства и граничния контрол. Въпреки отчитането на намаление на незаконните преминавания през първото полугодие за 2024 г., според данни на Евростат броят на хората под временна закрила достига нови високи нива.
Приблизително 4,3 милиона граждани на държави извън ЕС, напуснали Украйна, са получили статут на временна закрила.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
БЪЛГАРИЯ
Пенсионната възраст няма да се вдига в близкото десетилетие

6 институции започват работа по пътна карта за подобряване на пенсионната система
Министерство на труда и социалната политика е принципно против евентуално увеличаване на възрастта за пенсиониране. Според МТСП евентуално вдигане на пенсионната възраст ще бъде грешка и не следва да се допуска. Следва обаче да се търсят начини за подобряване и надграждане на пенсионната система, включително чрез подобряване на събираемост и намаляване на сивата икономика.
Това обяви на заседание на ресорната комисия в НС социалният министър Борислав Гуцанов. Комисията прие днес решение по предложение на депутати от управляващото мнозинство, с което задължи 6 институции да изготвят пътна карта за подобряване на пенсионната система. Решението идва на фона на обявени намерения в рамките на бюджетната процедура за увеличаване на осигурителни вноски – с 1% от 2027-а и с 2 % – от 2028-а година, и огромни дисбаланси във финансирането на пенсионната система, съществуващи от години. Намерението за изготвяне на пътна карта допълнително разбуни духовете и повиши напрежението по темата.
“Още не е достигнато нивото на заложената пенсионна възраст от предходната реформа. Този въпрос не следва да се преразглежда преди да сме изпълнили стъпките на това увеличение“, коментира социалният министър Борислав Гуцанов.
Сходна позиция изрази и председателят на социална комисия в НС Деница Сачева от ГЕРБ-СДС. „В законодателството е залегнало от 2015 г. увеличение на пенсионната възраст на жените и мъжете с фиксирана стъпка до достигане на 65-годишна възраст. Има действащи текстове и консенсус за това увеличение, което ще тече до 2037-а година и преди изтичането на този срок дебат не трябва да водим”, коментира Сачева.
Ще се търсят обаче начини да повишаване на приходите в системата. Според МТСП делът на сивата система е прекалено голям – 22-23% по най-консервативни оценки и трябва да има изсветляване на тези бизнеси. От КФН пък изтъкнаха отправените препоръки от ОИСР по линия на управлението парите за втора пенсия и възможността за много по-гъвкавото им инвестиране чрез мултифондове. Работата по тези законодателни изменения следва да вървят паралелно с идеите за други промени в системата, коментираха от Комисията за финансов надзор.
Богомил Манов от Фискалния съвет призова да не се търсят решения само в пенсионната система, без да се гледа общата картина и да се отчитат други големи структурни дефицити в публичните финанси на България. „Не може да изолираме пенсионната система от общата среда и структурните проблеми с публичните финанси. Те ще стоят все по-остро и ще трябва да взимаме трудни решения и по линия на данъците“, коментира Манов. Според него евентуално вдигане на осигурителните вноски само ще притисне леко бизнеса и ще изземе доход от гражданите, без да даде сериозни решения.
Какви точно модели могат да се приложат и как най-добре може да се постигне баланс без увеличение на възрастта за пенсия ще мислят 6 институции – министерствата на труда и на финансите, НОИ и НАП, КФН и Фискалният съвет.
В този срок те следва да са готови с пътна карта, която вероятно ще бъде използвана и като основа за бъдещи решения за промени във вноските. Решението за изготвяне на пътната карта бе прието от представителите на всички партии в комисията без “Меч” и “Възраждане”. Картата ще надгради над вече готови задълбочени анализи за изкривяванията в системата.
„Не очакваме поредна разделителна линия, а експертен дебат. Всички имаме непрекъснати очаквания за добри резултати – икономически ефективни и обществено полезни, но те не могат да се появят от бързи популистки решения в НС. При такива бързи решения бе допуснато съществено изкривяване на системата и сериозни разходи, които обаче не удовлетворяват никого. Необходим ни е един добре разработен цялостен документ“, коментира Сачева.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
ЗАКОН5 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда