БЪЛГАРИЯ
НСИ: НАД 1,5 МЛН. БЪЛГАРИ ЖИВЕЯТ ПОД ПРАГА НА БЕДНОСТТА
През 2018 г. линията за бедност в страната е 351.11 лв. средномесечен доход на човек от домакинство. Под този праг попадат 1 550 800 души – около 22% от населението на страната.
Размерът на линията на бедност се запазва, а относителният дял на бедното население намалява с 1.4 процентни пункта в сравнение с предходната година. Това показват данните на НСИ, които обобщават индикатори за бедност и социално включване през 2018 г.
Индикаторите за бедност и социално включване са част от общите показатели на Европейската общност за проследяване на напредъка на страните в борбата с бедността и социалната изолация.
При изключване на пенсиите и останалите социални трансфери в доходите на домакинствата равнището на бедност нараства до 45.2%, или с 23.2 процентни пункта. Според данните за 2018 г., ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 22.0 до 29.5%, или със 7.5 процентни пункта.
Според НСИ, пазарът на труда и икономическата активност е основният фактор, който увеличава риска за попадане в групата на бедните за преобладаващата част от населението. Относителният дял на бедните е най-висок сред безработните лица (56.1% за 2018 г.). Рискът от бедност при безработните мъже е с 11.8 процентни пункта по-висок в сравнение с безработните жени.
През 2018 г. бедните работещи на възраст 18 – 64 години е – 10.1% – това е нивото от 2017 г. Рискът за изпадане в бедност за работещите на непълен работен ден е повече от 4 пъти по-висок от този при работещите на пълно работно време. Рискът от бедност сред работещите жени е с 2.9 процентни пункта по-нисък от този при мъжете.
Най-висок е относителният дял на работещите бедни с начално и без образование – 66.2%. Делът на работещите бедни с висше образование е 6.2%.
Най-висок е относителният дял на бедните сред едночленните домакинства с лице на възраст над 65 години, самотните родители с деца, както и домакинствата с три и повече деца. Най-голямо намаление на риска от бедност през 2018 г. в сравнение с 2017 г. се наблюдава при домакинствата с двама родители и три и повече деца – с 13.8 процентни пункта.
Относителният дял на бедните е най-нисък в домакинства с двама възрастни и едно дете (12.0%) и в домакинства с двама възрастни под 65 години (13.3%).
При едночленните домакинства рискът от бедност при жените е с 16.3 процентни пункта по-висок отколкото при мъжете. Ако в домакинството живее едно лице над 65 години, рискът от бедност е с 24.0 процентни пункта по-висок от домакинство, в което живее едно лице под 65 години.
Според статистиката през 2018 г. 40.7% от децата живеят с материални лишения, а общо 26.6% от децата на възраст 0 – 17 години в България са изложени на риск от бедност. Това е с 2,6 процентни пункта по-малко спрямо 2017 година. Социалните трансфери към домакинствата намаляват риска от бедност сред децата с 14,9 процентни пункта.
Според анализаторите на НСИ образователната степен и професията на родителите са важен фактор за бъдещото развитие на децата. През 2018 г. всяко седмо от десет деца (70.7%), чиито родители са с начално или без образование, живее в бедност.
От НСИ оценяват материалните лишения на домакинствата чрез девет въпроса, свързани с потреблението на конкретни стоки и услуги. Най-често хората забавят плащането на разходите, свързани с жилището (27.5%). 22.6% от лицата не могат да си позволят консумация на месо, пиле или риба всеки втори ден, а 19.6% от лицата не могат да посрещнат със собствени средства неочаквани финансови разходи. Ограничения при отоплението на жилището си имат 26.2% от лицата. През 2018 г. 20.9% от населението живее в материални лишения.
БЪЛГАРИЯ
Спираме да плащаме хотелите и квартирите на украинските бежанци

Българската държава спира да харчи безусловно пари за разселените лица от Украйна и дава реална възможност на украинските бежанци да се интегрират пълноценно на пазара на труда. Това написа във Фейсбук вицепремиерът и социален министър Атанас Зафиров.
„Изключително удовлетворен съм, че по мое предложение, Министерски съвет на свое заседание тази седмица прие нова Програма за хуманитарна подкрепа и интеграция на разселените лица от Украйна с предоставена временна закрила в Република България“, добави Зафиров.
„След сериозна и почти денонощна тримесечна работа на експертите от председателствания от мен Национален оперативен щаб, намерихме решение на отлаган и повече от 2 години междуинституционално прехвърлян отказ за поемане на отговорност относно нейното трансформиране с оглед икономическото състояние и бюджетни проблеми в България“, са мотивите за решението на правителството.
„Програмата стъпва върху необходимите условия за тази интеграция – достъп до заетост, образование и социална подкрепа, така че разселените лица да имат възможност да живеят и най-вече да се трудят самостоятелно. Тоест – тя е основно насочена към това те бъдат стимулирани да се включат в пазара на труда“, написа министърът.
Това обаче няма да важи за определени групи бежанци от Украйна, заяви Зафиров и добави: „Човешкото и хуманно отношение изисква и възможни буфери. Например, предвижда се еднократна хуманитарна подкрепа за настаняване за срок до 60 дни в рамките на действие на временната закрила“.
„Що се отнася до рисковите групи – деца до 12 годишна възраст, придружавани от един родител, бременни жени, хора с трайни увреждания, с психични проблеми, лица над 65 годишна възраст, то настаняването е за целия срок на временната закрила. След направена обаче преценка за принадлежност от териториалните подразделения на Агенцията за социално подпомагане“, добави министърът.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
БЪЛГАРИЯ
Спираме да харчим безусловно пари за бежанците от Украйна. Да се интегрират на пазара на труда

“Българската държава спира да харчи безусловно пари за разселените лица от Украйна и им дава реална възможност да се интегрират пълноценно на пазара на труда”, обяви вицепремиерът Атанас Зафиров в социалната мрежа.
А от приета миналата седмица по негово предложение нова Програма за хуманитарна подкрепа и интеграция на разселените лица от Украйна с предоставена временна закрила в Република България става ясно, че след края на юни хората с временна закрила у нас, дадена след 24 февруари 2022 година, могат да останат там, където са настанени, но само при условие, че заплащат за своя сметка и по установените цени в обекта.
Той заяви още, че е “изключително удовлетворен”, че по негово предложение Министерски съвет на свое заседание миналата седмица е приел нова Програма за хуманитарна подкрепа и интеграция на разселените лица от Украйна с предоставена временна закрила в Република България.
“След сериозна и почти денонощна тримесечна работа на експертите от председателствания от мен Национален оперативен щаб, намерихме решение на отлаган и повече от 2 години междуинституционално прехвърлян отказ за поемане на отговорност относно нейното трансформиране с оглед икономическото състояние и бюджетни проблеми в България”, заяви Зафиров.
По думите му програмата стъпва върху необходимите условия за тази интеграция – достъп до заетост, образование и социална подкрепа, така че разселените лица да имат възможност да живеят и най-вече да се трудят самостоятелно. “Тоест – тя е основно насочена към това те бъдат стимулирани да се включат в пазара на труда”, обобщава представителят на БСП в коалиционния кабинет.
“Разбира се, човешкото и хуманно отношение изисква и възможни буфери. Например, предвижда се еднократна хуманитарна подкрепа за настаняване за срок до 60 дни в рамките на действие на временната закрила. Що се отнася до рисковите групи – деца до 12-годишна възраст, придружавани от един родител, бременни жени, хора с трайни увреждания, с психични проблеми, лица над 65 годишна възраст, то настаняването е за целия срок на временната закрила. След направена обаче преценка за принадлежност от териториалните подразделения на Агенцията за социално подпомагане”, обяви още Атанас Зафиров.
Той припомня, че е имало сериозна дискусия относно ефикасността на предлаганите мерки. Постъпили са много препоръки от широк кръг неправителствени организации и заинтересовани страни. Голяма част от тях са включени в окончателния текст, в който са отчетени и изискванията на отделните ведомства, добави министърът.
Украинските бежанци попълват формуляр за включване в т.нар. рискова група
На сайта на Агенцията за социално подпомагане е публикуван формулярът, който украинските граждани с временна закрила у нас трябва да подадат до края на този месец, ако желаят да бъдат включени в така наречената “рискова група”, за която настаняването в държавни бази и хотели за сметка на държавата ще продължи да е за срока на закрилата.
Правителството прие на последното си заседание новата програма за хуманитарно подпомагане на украинските граждани с временна закрила в България. Така настаняването в хотели и бази е еднократно за период от 60 дни след влизането в сила на документа.
След края на юни хората с временна закрила у нас, дадена след 24 февруари 2022 година, могат да останат там, където са настанени, но само при условие, че заплащат за своя сметка и по установените цени в обекта.
За хората от рисковите групи настаняването ще продължи за сметка на държавата, но за целта е необходимо те да подадат заявление до Дирекцията за социално подпомагане по местонахождение на обекта до края на този месец. В 14-дневен срок ще се направи преценка дали заявлението е основателно.
За рискови са определени украинските деца от 0 до 12 години, придружени от един родител, децата от 12 до 16 години, които не учат не по причина на родителя, бременните жени, хората с трайни увреждания и психични заболявания, които имат удостоверяващ документ от компетентен български орган, хората, които се грижат за тежкоболен, хората над 65 години и тези, които са пенсионери съгласно законодателството на Украйна.
Нови са и сумите, които държавата плаща на базите за настаняване, допълва БНР. За тези с 9% ДДС – на ден са 17 лева и 91 стотинки и 19 лева 72 стотинки за базите със ставка на ДДС от 20 процента.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
БЪЛГАРИЯ
Ще унищожат лева! Без да ни питат.

Да пресушим блатото!
Ще унищожат лева! Без да ни питат. Без да ги е еня за последствията за нас и нашите родители. Те ще изперат парите, натрупани с мошеничество, бандитизъм и измяна. И ще продължат да живеят, мамят и мачкат. Ние ще патим.
Първо превзеха държавата – замениха я със синия парцал със звездички. Сега отменят националната парична единица и ни продават с парцалите на банките.
Защо? За да пътуваме спокойно из пропадналия Евросъюз? И разплащанията на фирмите да минават по-лесно? Националните предатели са толкова тъпи, че дори не могат да прикрият с убедителна лъжа престъплението, което извършват. Откъде да знаят безумниците, че не всичко е пари?!
Ние нямаме държава – с нея се разпорежда мафията. Остана ни единствено българщината. Тя не е в рекламите, лъскавите софийски витрини или отвратителните телевизионни игри. Свила се е дълбоко в душиците ни… Напъдена и безнадеждна…Колко още му остава на нашия народ да населява тази чудесна земя? Две поколения? Максимум петдесет години? Но на българоубийците не им се чака. Те бързат – да унищожат коренчето ни и да приберат своята кървава награда. Телекомите и веригите вече дублират цените със скапаното евро. Опитват да създадат впечатление за предопределеност. Дано се задавят!
Българският лев е последният символ на държавността. Той е нещо много по-голямо от банкнота, с която плащаме некачествения хляб, данъците и екскурзиите… Това е нашата гордост. Може банките, копрорациите и бандитите да владеят Републиката, но ние все още не сме техни роби. Ще им се дадем ли да ни нахлузят примката?
Не може превратаджии, потурнаци и бандити, взели властта в резултата на фалшифицирани избори да определят нашата съдба! Всъщност, останаха ли легитимни български институции?! Ако ги имаше, много злини нямаше да ни връхлетят. Мафиотското блато погълна всичко.
Не може да се противопставяш на престъпниците със законите, които те са написали. И съм убеден, че когато нацията е в опасност, всички средства за нейната защита са позволени. Да кряскаш, да слагаш на стъклото хартийки с надпис «Протест» или да цапаш фасадите с боя няма никакъв смисъл… Това е вегетарианство… Това е тяхното изчанчено разбиране на демокрацията – тълпата да се повълнува, а те да продължат да дерибействат… Не. Друг е начинът!
Сега въпросът е: българин ли си, или гнида?
Да пресушим блатото! Да покажем на предателите кой кой е! Да спасим лева! И себе си.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда