Connect with us

НОВИНИ

Тъмната страна на социалните мрежи

По време на речта си във Вашингтон миналия месец ръководителя на Федералната комисия по комуникациите (FCC) накара публиката да се замисли по един все по-сериозен въпрос: „От полза ли са социалните мрежи за американското общество?“.

“Като се има предвид все по-важната роля, която социалните мрежи имат във всекидневния ни живот, това е въпрос, който всички трябва да си зададем“, коментира председателят на FCC Аджит Пай.

Не много отдавна всички дебати като този биха се фокусирали върху страховете от пристрастяване и изолация, свързани с услуги като Facebook. Но през последната година светът се сблъска с тъмната страна на социалната мрежа: способността ѝ да разкъсва обществото, пише в свой анализ CNN.

През 2017 г. в медиите непрестанно се появяват заглавия за фалшивите новини и руските пропагандни кампании, които се простират из Facebook, Twitter и YouTube, заплашвайки да доведат до разделение в гласоподавателите.

Технологичната индустрия, която някога беше скъпа на Вашингтон по време на управлението на Обама, сега се сблъсква с критики от всички страни заради невъзможността си за следят огромните си платформи.

Миналия месец директори на Facebook, Twitter и Google се явиха пред Конгреса във връзка с ролята си в президентските избори в САЩ през 2016 г. По това време сенатор Джон Кенеди, републиканец от Луизиана, заяви, че е „много горд“ от трите „американски компании“, но допълни: „вашата сила понякога ме плаши“.

Сенатор Даян Фейнстейн, демократ от Калифорния, повтори думите на Кенеди на едно от изслушванията на Конгреса.

„Създали сте тези платформи и сега те не са използвани правилно“, коментира тя. „А вие сте тези, които трябва да направят нещо по въпроса, или ние ще го направим“.

Франклин Фоер, автор на „World Withoud Mind: The Existential Threat of Big Tech”, описва 2017 г. като „повратна точка“ за поставянето на въпроса за нарастваща „концентрация на власт“ в технологичната индустрия.

“Докато тези играчи растяха през десетилетията, те имаха огромен културен престиж и като цяло бяха харесвани“, коментира Фоев пред CNNMoney. Сега той твърди, че „има усещането, че тези компании са в позиция на отбрана“.

От години тези технологични компании се представят като инструменти, които могат да направят света едно по-добро място. Facebook се определя като начин „за сближаване на света“. Twitter наскоро се нарече „глобален градски център“. А мисията на YouTube е „да даде на всекиго глас и да го покаже на света“.

Но тази година тези идеалистични амбиции се разбиха в жестоката реалност както в САЩ, така и в чужбина.

Facebook е описван като позволяващ етническото прочистване в Мианмар. WhatsApp на Facebook е определяна като причина за побои в Индия след фалшива новина, която стана популярна в чат приложението. Google е обект на критики заради видеа с детска експлоатация, публикувани в YouTube. Twitter е обвинявана, че не премахнала спорен туит на президента Доналд Тръмп, в който заплашва с война Северна Корея.

Заглавията обаче се простират отвъд социалните мрежи. Apple е критикувана за подпомагане на цензурата в Китай. Amazon също е подложена на критики заради евентуалното си възползване от монополната си позиция при навлизането в нови индустрии.

Все повече хора са наясно с потенциала на технологичната индустрия да бъде както добра, така и лоша. И това се случва в момент, в който Силициевата долина е изправена пред по-голяма криза на доверието от гледна точка на това как се отнася към служителите си, клиентите и закона.

Uber, най-високо оценяваният стартъп в света, е обвиняван в несъобразяване с регулаторите, както и в шпионаж, даване на подкупи и други. Google е подложена на проверка за това колко плаща на жените в екипа си. Технологични директори и рискови инвеститори са изправени пред обвинения в сексуален тормоз. Потребителите на Yahoo научиха, че всеки един акаунт в услугите на фирмата (общо 3 млрд.) е бил хакнат.

Досега тези притеснения не са засегнали сериозно цените на акциите в технологичната индустрия, нито са променили значително общественото мнение. Изследване на YouGov, компания за пазарни проучвания, сочи, че няма „значителна промяна“ в силата на марките на компании като Facebook и Google тази година.

Но властите стават по-критични към тези компании, а до известна степен хора вътрешни на фирмите също стават по-критични към себе си работата си.

Чамат Палихапития, бивш директор на Facebook, наскоро се появи в заглавията с острите си критики към социалната мрежа.

„Създадохме инструменти, които разбиват начина, по който работи обществото“, коментира той.

В Силициевата долина решението на технологичните проблеми често се изразява в повече технологии, като по-добри алгоритми и нов изкуствен интелект. Но тази година технологичните фирми започнаха да включват повече реални хора (и реални пари) за решаването на кризата на доверието.

Миналия месец Facebook обяви, че ще удвои броя на хората, които работят по сигурността до 20 хил. души. Google също така планира да наеме 10 хил. души, които да „почистят“ YouTube.

Тези проактивни мерки могат да намалят шансовете за допълнително затягане на регулациите, твърди анализаторът Джеймс Какмак. Но тъмната страна на социалните мрежи вероятно няма да изчезне.

НОВИНИ

МВФ: В момента се извършва „рестарт“ на световната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност относно търговската политика на САЩ.

След като се върна в Белия дом през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широки търговски ограничения, чиято кулминация нарече „Деня на освобождението“, на 2 април.

Митата са повишени до нива, невиждани от Голямата депресия, съобщи МВФ във вторник, като публикува последния си доклад „Световна икономическа перспектива“. Анализът прогнозира, че глобалното производство ще се забави до 2,8% тази година, спрямо 3,3% през 2024 г. През януари МВФ прогнозираше, че растежът ще се задържи стабилен през 2025 г.

„Глобалната икономическа система, при която повечето страни са работили през последните 80 години, в момента се рестартира, въвеждайки света в нова ера“, каза каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.

Той обясни, че съществуващите правила биват оспорвани, докато нови все още не са се оформили. Внезапните повишения на митата и по-широката несигурност на политиката могат значително да забавят глобалния растеж, каза Гуринчас.

МВФ понижи прогнозата си за икономическото производство на САЩ до 1,8% през 2025 г. спрямо 2,8% миналата година и прогнозира по-нататъшно намаление през 2026 г.
МВФ

Прогноза за икономическия растеж по региони: Източник: МВФ, Световна икономическа перспектива, април 2025 г.

Очаква се най-големите търговски партньори на САЩ Мексико, Канада и Китай да понесат икономически удар. Растежът на Китай се очаква да се забави до 4% тази година поради опитите да се противодейства на ефектите от митата на Вашингтон. МВФ също така очаква повечето икономики в ЕС да се сблъскат с по-бавен растеж.

Тръмп наложи общо мито от 10% върху почти целия внос, заедно с мита от поне 145% върху китайските стоки, влизащи в САЩ. Той също така въведе „реципрочни“ мита за основните търговски партньори, позовавайки се на предполагаеми нелоялни търговски практики. По-късно отложи налагането на митата до юли, тъй като администрацията се стреми към двустранни търговски сделки, но предупреди, че митата могат да се повишат отново, ако други страни отвърнат на удара. Търговското напрежение и политическата несигурност разтърсиха световните пазари.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

Без Кирил Петков и Асен Василев: това е съставът на новия служебен кабинет

Президентът Румен Радев обяви състава на новото служебно правителство. В него има три нови имена. Ето кои са министрите в новия служебен кабинет.

Президентът Румен Радев обяви имената на министрите в новия служебен кабинет. Така правомощията на досегашното служебно правителство са прекратени. В новия служебен кабинет има трима нови министри – на финансите, на икономиката и на транспорта.

Ето кои са министрите в новия кабинет

Стефан Янев – служебен министър-председател;

Гълъб Донев – служебен заместник министър-председател и служебен министър на труда и социалната политика;

Бойко Рашков – служебен заместник министър-председател и служебен министър на вътрешните работи;

Атанас Пеканов – служебен заместник министър-председател по управление на европейските средства;

Валери Белчев – служебен министър на финансите;

Георги Панайотов – служебен министър на отбраната;

Стойчо Кацаров – служебен министър на здравеопазването;

Виолета Комитова – служебен министър на регионалното развитие и благоустройството;

Николай Денков – служебен министър на образованието и науката;

Светлан Стоев – служебен министър на външните работи;

Янаки Стоилов – служебен министър на правосъдието;

Велислав Минеков – служебен министър на културата;

Асен Личев – служебен министър на околната среда и водите;

Христо Бозуков – служебен министър на земеделието, храните и горите;

Христо Алексиев – служебен министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията;

Даниела Везиева – служебен министър на икономиката;

Андрей Живков – служебен министър на енергетиката;

Стела Балтова – служебен министър на туризма;

Андрей Кузманов – служебен министър на младежта и спорта.

Тримата нови министри

Както се очакваше, повечето служебни министри, назначени от президента Радев през май, запазиха позициите си. Освен министърът на транспорта, от кабинета излязоха и двамата най-популярни министри – Кирил Петков и Асен Василев. От седмици се говори, че се очаква двамата да оглавят нов политически проект.

На мястото на Кирил Петков министър на икономиката става Даниела Везиева, която беше негов съветник. Везиева беше зам.-министър на икономиката във второто правителство на Борисов от квотата на Реформаторския блок.

Новият министър на финансите Валери Белчев е финансист с дългогодишен опит в сектора. Възпитаник е на Харвард и е работил за редица водещи търговски банки.

Новият министър на транспорта Христо Алексиевзаемаше същия пост и в първото служебно правителство, назначено от президента Радев през 2017 година. До момента Алексиев беше председател на Управителния съвет на Националната компания “Железопътна инфраструктура”.

След като второ поредно Народно събрание не успя да излъчи кабинет, за първи път служебно правителство поема функциите си от друг служебен кабинет. През ноември в България ще се проведат поредни предсрочни избори.

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

Слави Трифонов със светкавична реакция: Хората не искат да дават милиони на партиите

Лидерът на Има такъв народ Слави Трифонов реагира светкавично след отхвърлянето на предложението на партията му за намаляване на партийната субсидия. Отново във фейсбук той сподели своите мисли за случващото се в 45-ия парламент.

“Преди малко в Парламента ние не успяхме да направим така, че държавната субсидия за партиите да стане 1 лев на получен глас. Така, както пожелаха 2 милиона и половина българи на законен референдум. И защо не успяхме? Защото изцяло “за” гласуваха само депутатите на “Има такъв народ”. А “против” гласуваха депутати от всички останали парламентарни групи. Значи, когато става дума за пари – няма статукво ГЕРБ, БСП, ДПС, няма “Демократична България”, няма “Изправи се! Мутри, вън!”, коментира Трифонов.

“Има нещо, което не мога да разбера. Толкова е ясно – хората не искат да дават милиони левове на партиите. Но голяма част от партиите казват – не. Вие не искате да ги давате, но ние ще си ги взимаме. Даже ще си направим закон, за да ви взимаме милионите, които не искате да ни давате, законно.Този парламент не успя да събере мнозинство, за да изпълни волята на народа. Може би следващият ще може”, отбеляза още той.

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА2 days ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА4 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА5 days ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА7 days ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

Trending