Connect with us

ПАРИ

САЩ изнасят икономическите си кризи в останалата част на света

Нуриел Рубини, известният американски икономист, който предсказа финансовата криза от 2008 г., наричан Doctor Doom, заяви на 18 септември, че ще се отърве от американските акции до края на годината, защото очаква те да поевтинеят.

Рубини реагира на рекордния спад в същия ден на дългосрочните американски държавни ценни книжа (с падеж през 2050 г.) до 50 цента за долар.

Трежърис са държавни дългови ценни книжа, емитирани от Министерството на финансите на САЩ. Те се използват за финансиране на държавния дълг. През 2020 г. купонът на 30-годишната облигация с лихвен процент от 1,25% се продаваше за 0,98 долара. Парите отидоха в правителството. Притежателите на облигации губят пари, като стойността на облигацията е спаднала от 0,98 долара на 0,49 долара. Ликвидността е изключително ниска.

Средно котировките на дългосрочните съкровищни облигации са спаднали с повече от 40% на вторичния пазар спрямо пика, така че всички, които са ги използвали като обезпечение или гаранция за заеми, сега ще бъдат много изнервени, пише Bloomberg: „Sub-50 Cent Price on Treasury Bond Underscores Investor Pain“ (Цената на съкровищните облигации под 50 цента подчертава болката на инвеститорите).

За никого не е тайна, че реалната доходност на държавните облигации на САЩ с матуритет от три месеца до пет години и инфлация от 1,9% е отрицателна през последните 10 години. До неотдавна само 10- и 30-годишните облигации имаха положителна доходност поради номиналната доходност от съответно 2,4% и 3,2%.

Основните текущи рискове при инвестиране в държавни ценни книжа са изплащането на силно обезценен дълг и възможността за фалит в средносрочен план.

Първият риск вече е актуализиран и Блумбърг допуска немислимото: „САЩ, разбира се, не са застрашени от дефолт в скоро време„. Дали пък това е намек за възможен фалит в средносрочен план?

Всъщност Министерството на финансите на САЩ отговори положително на този въпрос: с експлозивно увеличаване на емисията на краткосрочни държавни ценни книжа, осъзнавайки, че ако на пазара бъдат пуснати повече дългосрочни държавни ценни книжа, котировките им ще станат просто позорни.

Краткосрочната (с падеж през следващите 12 месеца) част от пирамидата на ГКО на САЩ нарасна от 7113 млрд. долара през май до 8162 млрд. долара през септември, което представлява увеличение с 3723 млрд. долара между август 2019 г. и септември 2023 г., като само през последните три месеца увеличението надхвърли един трилион (1048 млрд. долара).

Паниката на инвеститорите в американски държавни облигации беше предшествана от мощен срив на бюджетните приходи на САЩ на фона на също толкова мощен ръст на разходите и рекорден размер на краткосрочната част на пирамидата на ГКО.

В продължение на седем поредни месеца бюджетните приходи на САЩ са много по-ниски от тези през същия месец на 2022 г. Само веднъж в най-новата история на САЩ спадът на бюджетните приходи е надхвърлял 20 % в продължение на два последователни месеца. Това беше през периода февруари-март 2009 г., т.е. в пика на световната финансова криза.

През последните 12 месеца до април 2023 г. бюджетните приходи на САЩ възлизат на 4,6 трлн. долара (минус 6% на годишна база), а разходите – на 6,54 трлн. долара (+7,4% на годишна база), формирайки дефицит от 1,94 трлн. долара (година по-рано – 1,2 трлн. долара).

От началото на фискалната година (октомври 2022 г. – април 2023 г.) приходите са намалели с 10%, а разходите са нараснали със 7,9%, което е довело до рязко увеличение на дефицита до 924 млрд. долара спрямо 360 млрд. долара за същия период година по-рано.

Пазарът на държавен дълг на САЩ беше силно засегнат още през първите дни на август 2023 г. Fitch Ratings понижи кредитния рейтинг на САЩ от ААА на АА+. Понижаването на рейтинга на САЩ от Fitch на 1 август принуди някои фондове, фокусирани върху най-надеждните ценни книжа, да намалят позициите си в държавни ценни книжа, за да приведат структурата на фондовете в съответствие с инвестиционните декларации, което в крайна сметка доведе до спад на котировките.

Предишното понижение на рейтинга се случи точно преди 12 години, когато Standard & Poor’s понижи рейтинга на САЩ с една степен.

Анализаторите на Fitch не виждат никакви перспективи за намаляване на равнището на държавния дълг и бюджетния дефицит в САЩ. В същото време негативните ефекти от повишаването на лихвените проценти от страна на Фед само набират скорост, а системната неспособност на законодателната и изпълнителната власт да вземат организирани и навременни решения е достигнала опасно ниво. Дори при „меко приземяване“ на американската икономика вероятността за подобряване на бюджетното положение през следващите години е изключително малка.

Загубата на най-високия рейтинг на САЩ от Fitch доведе до срив на световните фондови и стокови пазари. И може би това е само началото. Още на 2 юни Fitch публично предупреди, че повишаването на тавана на дълга на САЩ няма да помогне на рейтинга.

Прессекретарят на Белия дом, министърът на финансите и корпоративните величия очаквано се объркаха и започнаха да говорят, че понижаването на рейтинга е необосновано и ненавременно.

„Това не е кой знае какво, защото не рейтинговите агенции, а пазарът определя цената на заемите“, заяви например главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън пред Лесли Пикър от CNBC. – Те посочват някои от проблемите, за които всички вече знаехме. Нелепо е, че други държави имат по-висок рейтинг от САЩ.“

Междувременно държавният дълг на САЩ е вграден в основата на пирамидата на световните финанси. И когато Moody’s, S&P и Fitch понижат рейтинга им, това може да доведе до верижна реакция, т.е. до световен срив.

„Немислимо е големите глобални инвеститори да решат напълно да елиминират американските държавни ценни книжа от инвестициите си“, цитира Bloomberg анализатора на RBC Capital Markets Алвин Тан. – Кои деноминирани в долари облигации ще държат те? На някои може да се наложи да намалят инвестициите си, особено във фондове, които не са регистрирани в САЩ. Но не бих се изненадал, ако много от тях решат, че трябва да променят мандатите си, за да продължат да държат американски държавни ценни книжа.“

Междувременно след демарша на Fitch повечето световни фондови и стокови пазари не повярваха на демагогията на американските официални лица и бързо тръгнаха надолу. Петролът, златото, среброто и дори криптовалутите се сринаха.

Какво ще се случи сега, след зловещата прогноза на Доктор Дуум?

„Нещата в останалата част на света са още по-зле“, съобщи той. „В САЩ може да се стигне до неравномерно приземяване. Но в еврозоната и Обединеното кралство говорим за инфлация, стагфлация и рецесия.“

САЩ изнасят икономическите си кризи в останалата част на света, но го постигат все по-трудно. Държавният дълг на САЩ вече не е актив номер едно в света. Коригираната спрямо инфлацията доходност на държавните ценни книжа стана отрицателна. Америка губи един от най-мощните лостове за подкрепа на икономиката си и това е заплаха за цялата ѝ система.

ПАРИ

След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.

Как стана в другите страни? По груби сметки, сега хляба е 2.20 лв., курса на еврото е 2 лв. за 1 евро (горе долу). Но хляба ще бъде закръглен от 2.20 на 3€, което означава, бивши 6 лв.

Месец след получаване на одобрение за еврозоната – всички цени в евро и лева според “официалния валутен курс” (на теория).

Месец след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци  са задължени да обявяват цените в лева и в евро. Това обясни в интервю за “Преди всички” зам.- министърът на икономиката Николай Павлов. Той подчерта, че превалутирането трябва да е според официалния фиксиран валутен курс  – 1.95583 лева за едно евро, като цените трябва да са ясно обозначени и да не се дава предимство на едната валута пред другата на етикета на дадена стока или услуга.

Целевата дата за въвеждане на общата европейска валута е 1 януари догодина, а очакването е през лятото вече да има яснота дали ще се случи тогава.

“Министерството на икономиката и индустрията е едно от най-ангажираните ведомства в подготвителния процес по присъединяване на страната ни към еврозоната. Участваме в Координационния съвет за подготовка.

Задълженията на търговците са ясно регламентирани в Закона за въвеждане на еврото”.

Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след датата на самото въвеждане на еврото в страната, посочи още Павлов. Той посъветва търговците да не избързват с обявяването на цените и в евро.

Държавата ще гарантира съблюдаването на разпоредбите на закона с всички свои лостове, увери зам.-министърът.

“Самото въвеждане на еврото не може да доведе до инфлация. Институциите ще извършват целенасочени проверки, за да няма некоректни търговски практики”.

Continue Reading

ПАРИ

Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени

Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.

Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.

Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.

Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.

Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

ПАРИ

Оттеглнето на Клаус Шваб от Световния икономически форум бележи провала на глобалистите

Соченият за лидер на глобалистите, Клаус Шваб, архитектът на антиутопичния дневен ред на Световния икономически форум, обяви, че се оттегля от борда на глабалистката организация.

Това бележи края на една ера за Шваб, който се застъпваше за противоречиви политики като ядене на буболечки, кампании за масова ваксинация, контрол на населението и политики за намаляване на промените в климата, цифрова валута на централните банки и много други политики, подобни на тези в Китай.

Междувременно културните промени в Северна и Южна Америка сигнализират за нарастващо движение към традиционни ценности, отслабвайки идеологическата хватка на форума в Давос върху правителствата, неправителствените организации, корпорациите, църквата и обществото.

„След скорошното ми съобщение и когато навършвайки 88 години, реших да се оттегля от позицията на председател и като член на Борда на настоятелите незабавно“, написа Клаус Шваб в изявление.

Той подаде оставка като изпълнителен директор преди една година, като бившият норвежки външен министър Борге Бренде пое ежедневните операции. Световният икономически форум заяви, че заместник-председателят Питър Брабек-Летат е бил назначен за председател на борда временно и че е назначена комисия за търсене на заместник.

„Във време, когато светът претърпява бърза трансформация, необходимостта от приобщаващ диалог за справяне със сложността и формиране на бъдещето никога не е била по-критична. Бордът на настоятелите на Световния икономически форум подчертава важността да остане непоколебим в своята мисия и ценности като посредник за напредъка. Въз основа на своята доверена роля форумът ще продължи да събира лидери от всички сектори и региони, за да обменят информация и да насърчат сътрудничеството“, се казва в изявление на Световния икономически форум.

Оставката на Шваб идва три месеца, след като президентът Тръмп каза на глобалистите на годишната им среща през 2025 г в Давос, Швейцария: „Америка се завърна“.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА2 days ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА4 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА5 days ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА7 days ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

Trending