Connect with us

НОВИНИ

Произход и икономическо значение на Коледа

Коледа е най-комерсиализираният празник от годината?! Докато се заклеймява с подобни твърдения хората рядко се замислят от къде идва Коледата и какво всъщност празнуват.

С тази статия внасяме малко яснота относно историческия произход на празника и неговото съвременно значение, особено в икономическо отношение.

Как се ражда Коледа? Далечната история

Интересено четиво по тези въпроси е The True Origin of Christmas (https://rcg.org/books/ttooc.html) Според него Коледата няма християнски корени, но самият празник в последствие придобива християнски елементи и характеристики. Нищо не изниква за една нощ, всичко си има своите „корени“ в по-ранен исторически период. През 5 век Западната християнска църква обявява празнуването на този ден да е свързано с ритуалите на Митраизма по повод на „раждането“ на слънцето след края на римския празник – Saturnalia. Последният се свързва с отбелязването на зимното слънцестоене, почита богът на сеитбата – Сатурн. Това всъщност се смята и за исторически първото честване около тази дата. По-късно, след християнизирането на Римската империя от почит към слънцето се минава към почит към раджането на Светия син.

В наши дни празникът ежегодно се превръща в повод за генерирането на забележителни продажби. Например в САЩ през 2000 г. продажбите само през месеците ноември и декември се равняват на приблизително 400 милиарда долара, а през тази година се прогнозира, че ще нахвърлят 680 милиарда.[1] И след като съвсем бегло засегнахме основата християнската причина за празнуването следва да отдадем малко повече внимание и на белобрадия коледен старец.

Дядо Коледа е „богът“ в света на феновете на празника. Исторически вярването и почитането на тази фигура всъщност е един вид Франкенщайн между различните му варианти – смесица от Saint Nicholas, Saint Nick, Kris Kringe, Father Christmas, Santa Claus. Много деца, разбира се, са твърдо убедени в неговото съществуване и изтъкват редица аргументи за това. Някои упорито твърдят, че той трябва да съществува, защото са го виждали и са снимали с него в някой търговски център, защото родители им са казали така, а те никога не лъжат, защото има връзка с раждането на Христос, защото последният върши чудеса, а пък белобрадият старец сам по себе си е чудо, защото учи хората да вярват и поддържат коледния дух.

В подкрепа на твърдението за комерсиалността на празника трябва да се отбележи, че можете да се попадне на аргумента, че образът на Дядо Коледа е създаден от Кока Кола. Всъщност използването на неговия образ е било едно изключително хрумване в началото на 1930 година, през която Кока Кола използва фигурата на стареца, за да увеличи продажбите си. Смята се, че неговата фигура на е изкристализирала чрез религиозните традиции, но легендата за Дядо Коледа със сигурност тръгва от фигурата на Свети Никола, от чиито образ тръгва идеята за тайното подаряване на подаръци. За последния се носи също и вярването, че е продал цялото си наследено богатство и пътувал, помагайки на бедни и болни. Вероятно от тук може да се извадят и основите на самият дух на коледния празник и връзката му с благотворителността.

Икономически най-значимият празник в цялата година

Докато по това време на годината се говори трескаво за подаръци, благотворителност, коледни елхи, украса, празнични трапези и т.н. се забелязва, че въпреки причините за Коледата и символиката, която се вкарва в нея, основното нещо, което характеризира празника е харченето на пари. Вероятно това е и причината да се гледа с лошо око на него от някои като пир на метериалистите и на комерсиалното капиталистическо общество. Да допуснем, че това е така. Ако си представим обаче, че всички хора са родени на един и същи ден от годината, това прави ли купуването на подаръци, празнуването и общо взето всички разходи по дейностите към честването комерсиализирано, неморално, дори егоистично? В ситуация на такава аналогия ще продължава ли да се говори по същия начин за комерсиализирането на този така свещен празник?

В крайна сметка, от икономическа гледна точка предлагането на стоки би следвало да се води от търсенето. Нямаше да има Коледа, ако нямаше хора, които да повярват в нея или да я намерят за достатъчно приятна за празнуване или оснавание за израз на почит, в името на нещо или някого. Ако идеята на празника се харесва толкова много на потребителите, то съвсем логично е и производителите да я използват като средство за максимизиране на печалбите си. Това води и до появата на пазара на специфичните коледни стоки, декорацията на магазините и пускането на коледни песни все по-рано година след година. Докато има търсене за повече такива стоки около Коледа, пазарът ще предоставя всичко нужно за отбелязването на празничния сезон.

Кратка икономика на Коледата

Какво се случва с икономиката по време на коледния сезон след като се твърди, че спецификата на сезона е такава в следствие на този лош, лош капитализъм? По това време от годината обикновено голяма част от личните средства отиват за подаръци и за „духа на Коледата“. Тези средства да предположим са или взети от спестявания, или са тлъсти коледни бонуси за добре свършена работа, или просто се харчат бъдещи средства – купува се на кредит. Нека при анализа се водим от категоризацията на четирите начина за харчене на пари на Нобеловия лауреат Милтън Фридман.

За да купим подаръци ние взимаме от нашите пари, за да ги похарим за получателя на подаръка. В този случай ще ни е грижа колко от нашите средства отиват за празнични подаръци, но няма да търсим стойността на парите в стоките, които купуваме, изразена в качеството. Те все пак няма да са наши. Изборът няма да носи полза на нас, а на друг. Решението какво ще купите за подарък от икономическа гледна точка ще зависи от наличните ви ресурси. Потребителският избор също не е в пълния си блясък, защото игнорираме полезността за сметка на простата нужда да имаме какво да подарим. Не разполагаме нито с пълна информация за продукта, нито имаме представа как човекът, за когото е подаръка, би подредил вариантите, които позволява нашият портфейл. Икономически мотивът зад размяната по принцип е да се подобри състоянието на един човек, но тук играе роля и надеждата, че ще получиш в замяна нещо, което оценяваш високо – дали материално, дали от емоционална/сантиментална гледна точка. Последното е проблем за избора на подаряващите и неговата ефективност.

Почти няма матерал в интернет пространството по темата, които да не цитира анализа на Joel Waldfogel за цената и загубите от Коледата. Той също се води от споменатото дотук. Според него загубите, които Коледата причинява се изразяват чрез оценката на получилия подарък за цената му и реалната му стойност. В повечето случай оценката е по-ниска от реалната (парична) стойност на полученото. Общото заключение, което той прави е, че в следствие на разликите между двете оценки общо 10% стойност бива загубена при подаряването на подаръци, което в САЩ се равнява на между 4 и 13 милиарда щатски долара. Препоръката? Най-доброто решение при липса на информираност за предпочитанията на човека, за когото купувате, е да дадете пари в брой. По този начин бихте си спестили ценно време през което можете да сте със семейството си преди празниците вместо да си блъскате главата за нещо, което е малко вероятно да отгатнете.

И така… следващият път, когато се чудите как да изразите своята благодарност на Коледа – просто плащайте в брой!

НОВИНИ

МВФ: В момента се извършва „рестарт“ на световната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност относно търговската политика на САЩ.

След като се върна в Белия дом през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широки търговски ограничения, чиято кулминация нарече „Деня на освобождението“, на 2 април.

Митата са повишени до нива, невиждани от Голямата депресия, съобщи МВФ във вторник, като публикува последния си доклад „Световна икономическа перспектива“. Анализът прогнозира, че глобалното производство ще се забави до 2,8% тази година, спрямо 3,3% през 2024 г. През януари МВФ прогнозираше, че растежът ще се задържи стабилен през 2025 г.

„Глобалната икономическа система, при която повечето страни са работили през последните 80 години, в момента се рестартира, въвеждайки света в нова ера“, каза каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.

Той обясни, че съществуващите правила биват оспорвани, докато нови все още не са се оформили. Внезапните повишения на митата и по-широката несигурност на политиката могат значително да забавят глобалния растеж, каза Гуринчас.

МВФ понижи прогнозата си за икономическото производство на САЩ до 1,8% през 2025 г. спрямо 2,8% миналата година и прогнозира по-нататъшно намаление през 2026 г.
МВФ

Прогноза за икономическия растеж по региони: Източник: МВФ, Световна икономическа перспектива, април 2025 г.

Очаква се най-големите търговски партньори на САЩ Мексико, Канада и Китай да понесат икономически удар. Растежът на Китай се очаква да се забави до 4% тази година поради опитите да се противодейства на ефектите от митата на Вашингтон. МВФ също така очаква повечето икономики в ЕС да се сблъскат с по-бавен растеж.

Тръмп наложи общо мито от 10% върху почти целия внос, заедно с мита от поне 145% върху китайските стоки, влизащи в САЩ. Той също така въведе „реципрочни“ мита за основните търговски партньори, позовавайки се на предполагаеми нелоялни търговски практики. По-късно отложи налагането на митата до юли, тъй като администрацията се стреми към двустранни търговски сделки, но предупреди, че митата могат да се повишат отново, ако други страни отвърнат на удара. Търговското напрежение и политическата несигурност разтърсиха световните пазари.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

Без Кирил Петков и Асен Василев: това е съставът на новия служебен кабинет

Президентът Румен Радев обяви състава на новото служебно правителство. В него има три нови имена. Ето кои са министрите в новия служебен кабинет.

Президентът Румен Радев обяви имената на министрите в новия служебен кабинет. Така правомощията на досегашното служебно правителство са прекратени. В новия служебен кабинет има трима нови министри – на финансите, на икономиката и на транспорта.

Ето кои са министрите в новия кабинет

Стефан Янев – служебен министър-председател;

Гълъб Донев – служебен заместник министър-председател и служебен министър на труда и социалната политика;

Бойко Рашков – служебен заместник министър-председател и служебен министър на вътрешните работи;

Атанас Пеканов – служебен заместник министър-председател по управление на европейските средства;

Валери Белчев – служебен министър на финансите;

Георги Панайотов – служебен министър на отбраната;

Стойчо Кацаров – служебен министър на здравеопазването;

Виолета Комитова – служебен министър на регионалното развитие и благоустройството;

Николай Денков – служебен министър на образованието и науката;

Светлан Стоев – служебен министър на външните работи;

Янаки Стоилов – служебен министър на правосъдието;

Велислав Минеков – служебен министър на културата;

Асен Личев – служебен министър на околната среда и водите;

Христо Бозуков – служебен министър на земеделието, храните и горите;

Христо Алексиев – служебен министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията;

Даниела Везиева – служебен министър на икономиката;

Андрей Живков – служебен министър на енергетиката;

Стела Балтова – служебен министър на туризма;

Андрей Кузманов – служебен министър на младежта и спорта.

Тримата нови министри

Както се очакваше, повечето служебни министри, назначени от президента Радев през май, запазиха позициите си. Освен министърът на транспорта, от кабинета излязоха и двамата най-популярни министри – Кирил Петков и Асен Василев. От седмици се говори, че се очаква двамата да оглавят нов политически проект.

На мястото на Кирил Петков министър на икономиката става Даниела Везиева, която беше негов съветник. Везиева беше зам.-министър на икономиката във второто правителство на Борисов от квотата на Реформаторския блок.

Новият министър на финансите Валери Белчев е финансист с дългогодишен опит в сектора. Възпитаник е на Харвард и е работил за редица водещи търговски банки.

Новият министър на транспорта Христо Алексиевзаемаше същия пост и в първото служебно правителство, назначено от президента Радев през 2017 година. До момента Алексиев беше председател на Управителния съвет на Националната компания “Железопътна инфраструктура”.

След като второ поредно Народно събрание не успя да излъчи кабинет, за първи път служебно правителство поема функциите си от друг служебен кабинет. През ноември в България ще се проведат поредни предсрочни избори.

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

Слави Трифонов със светкавична реакция: Хората не искат да дават милиони на партиите

Лидерът на Има такъв народ Слави Трифонов реагира светкавично след отхвърлянето на предложението на партията му за намаляване на партийната субсидия. Отново във фейсбук той сподели своите мисли за случващото се в 45-ия парламент.

“Преди малко в Парламента ние не успяхме да направим така, че държавната субсидия за партиите да стане 1 лев на получен глас. Така, както пожелаха 2 милиона и половина българи на законен референдум. И защо не успяхме? Защото изцяло “за” гласуваха само депутатите на “Има такъв народ”. А “против” гласуваха депутати от всички останали парламентарни групи. Значи, когато става дума за пари – няма статукво ГЕРБ, БСП, ДПС, няма “Демократична България”, няма “Изправи се! Мутри, вън!”, коментира Трифонов.

“Има нещо, което не мога да разбера. Толкова е ясно – хората не искат да дават милиони левове на партиите. Но голяма част от партиите казват – не. Вие не искате да ги давате, но ние ще си ги взимаме. Даже ще си направим закон, за да ви взимаме милионите, които не искате да ни давате, законно.Този парламент не успя да събере мнозинство, за да изпълни волята на народа. Може би следващият ще може”, отбеляза още той.

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА2 days ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА4 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА6 days ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА1 week ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

Trending