ТЕХНОЛОГИИ
Пекин върви към пълен технологичен суверенитет

Китайски учени измислиха как да заобиколят санкциите на САЩ. Пекин върви към пълен технологичен суверенитет. Кога ще стигнем до това?
Китай излезе с нов план за заобикаляне на санкциите на САЩ за чипове, за да спечели голяма технологична надпревара с Вашингтон. Президентът Си Дзинпин отдавна постави задачата да увеличи фундаменталните изследвания, тъй като те често не са в крак с практическите технологии.
За това, както предлагат китайски учени, е необходимо да се създаде национален институт за изследване на полупроводниците, да се помогне на младите таланти и да се засили интеграцията с бизнеса.
Всички от Европейския съюз до Русия искат да спечелят надпреварата за микрочипове
Пекин трябва да изгради портфолио от патенти, които управляват производството на чипове от следващо поколение, от нови материали до нови технологии. Това трябва да даде шанс на Китай да се противопостави на санкциите на САЩ срещу полупроводниковия му сектор. Научна статия за плановете на Китай за развитие на производството на чипове беше публикувана от учените Луо Джунвей и Ли Шушен в Бюлетина на Китайската академия на науките.
Академията съветва висшите лидери на Китай и статията отразява призива на президента Си Дзинпин за победа в развитието на ключови технологии. Още през 2020 г. Си, говорейки на научен форум, каза: „Много от технологичните предизвикателства, пред които е изправена страната ни, се коренят във факта, че фундаменталните изследвания не са в крак с технологиите.“
Още през 2014 г. Китай създаде първия фонд, който финансира разработването на интегрални схеми. Сега дневният капацитет за производство на чипове в Китай е надхвърлил 1 милиард, а степента на самодостатъчност е нараснала до 30%. Това обаче все още не е достатъчно за постигане на технологичен суверенитет.
Междувременно повечето страни вече са разбрали, че производството на чипове е най-важният сектор на икономиката. Европейският съюз наскоро одобри план за развитие на индустрията за чипове на стойност 45 милиарда евро, надявайки се да увеличи своя дял в световния пазар на чипове от сегашните 9% на 20% през 2030 г. И, разбира се, намаляване на зависимостта от американски чипове.
Япония, която някога държеше половината от световния пазар на чипове, сега има само 10% дял. За да си върне загубените позиции, Япония наскоро създаде компания за чипове Rapidus с осем корпорации като Toyota, Kioxia и Sony.
Китайската наука “прегря” в глобалната технологична надпревара
Развитието на производството на чипове в Китай е изправено пред трудности. Сред тях например учените от Китайската академия на науките изтъкват сериозен недостиг на млади таланти в областта на полупроводниците. В Китай сега има само шепа хора, които правят теоретични изследвания върху полупроводниците.
Налице е сериозна липса на инвестиции в основните изследвания на полупроводниците. Китайските инвестиции в R&D са по-малко от 5% от инвестициите в САЩ.
Третият ограничаващ фактор е липсата на съвместни иновации. Като пример учените цитират САЩ, където много университетски преподаватели се занимават с фундаментални изследователски проекти, поръчани от TSMC, Samsung и Intel.
Учени от Китайската академия на науките дават примери за други страни, които могат да бъдат внедрени в Китай. Тайван е създал полупроводников изследователски център, а САЩ и Южна Корея тъкмо създават национални изследователски институти за полупроводникови технологии.
Самата статия може да се счита за програмна. Един от авторите е професор Ли Шушен, вицепрезидент и член на партийния комитет на Китайската академия на науките. Той също така е президент и партиен секретар на Университета на Китайската академия на науките. Професор Шушен е един от най-добрите китайски експерти по чипове. Дълги години ръководи Изследователския институт по полупроводници на Китайската академия на науките.
Luo Junwei е ученик на професор Шушен и в момента работи в Държавната ключова лаборатория за полупроводникови свръхрешетки. Junwei създаде и ръководи изследователска група, която проектира нови материали за енергия и оптоелектроника (съхранение и предаване на информация).
Най-разрушителните индустрии са 5G, зелената енергия и безжичните автомобили
САЩ се опитват изкуствено да забавят технологичното развитие на Китай. Още през 2020 г. санкции срещу Китай бяха наложени от администрацията на Доналд Тръмп. Под санкциите тогава попаднаха основните разработчици на микрочипове в Китай – Semiconductor Manufacturing International Corp и Huawei Technologies.
Националната стратегия обаче все още не е дала технологично предимство на водещите китайски производители на чипове. Факт е, че Вашингтон ограничи износа на технологии за Китай: Съединените щати сключиха споразумения с Холандия и Япония за ограничаване на доставките на оборудване за производство на чипове и процесори с изкуствен интелект.
Администрацията на Джо Байдън се готви да ограничи допълнително технологичното превъзходство на Китай. Министърът на промишлеността и информатизацията Jin Zhuanglong наскоро изложи своята стратегия за излизане от санкциите на САЩ, като подчерта необходимостта от модернизиране на китайската индустрия и премахване на слабите звена във веригите за доставки.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ТЕХНОЛОГИИ
Всички с Вайбър на телефоните получават нова функция

Новата функция на приложението дебютира с изживяване за запознанства.
В днешния свят на онлайн запознанства, това е минно поле от измамни и нереални профили. Приложенията за запознанства често задържат потребителите в безкраен цикъл на разглеждане, без реални резултати, за да максимизират печалбите си.
Приложението Rakuten Viber пусна Dating функция, която помага на българите да се срещат с истински хора и да създават истински връзки. С тази стъпка Viber се утвърждава като първото приложение за комуникация, което предоставя услуга за запознанства. Това дава на българите безопасен и сигурен начин да намерят своята половинка или просто да срещнат нови приятели, а след това да продължат да изграждат трайни взаимоотношения в същото приложение.
Когато става въпрос за онлайн запознанства, много хора са притеснени от взаимодействие с ботове, фалшиви профили или измами – и имат право. В проучване на Pew Research Center, само 48% от възрастните в САЩ казват, че онлайн запознанствата са много или донякъде безопасен начин за среща с хора. Всъщност 52% от тези, които са използвали сайтове и приложения за запознанства, казват, че са се натъквали на някого, за когото смятат, че се е опитвал да ги измами. Според старши комисар Владимир Димитров, директор на дирекция “Киберпрестъпност” в ГДБОП, сериозен проблем са романтичните измами. Той отбеляза, че всеки месец има случаи на българки, станали жертва на измама, вярвайки, че са се влюбили онлайн. Тези жертви често изпращат десетки хиляди левове, като вземат заеми от банки, роднини или бързи кредити.
• Истински потребители: Само регистрирани потребители на Viber могат да създават профили. Всеки потребител на Viber Dating е идентифициран с реален мобилен номер.
• Скрити телефонни номера: Телефонният номер остава напълно скрит, докато се използва Viber Dating.
• Модерация: Чрез автоматизирани системи и екип от модератори – за положително изживяване на всички.
• Отделни чатове: Профилът за запознанства е отделен от основния Viber акаунт, запазвайки всяка активност във Viber Dating конфиденциална.
Вицепрезидент по маркетинг в Rakuten Viber, споделя, че Viber Dating е създаден след редица фокус групи, които показват нуждата от истински връзки и качествени съвпадения с партньори и приятели в защитена среда, която същевременно гарантира контрол върху самоличността и поверителността на потребителите.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ТЕХНОЛОГИИ
Фейсбук и Инстаграм официално премахват фактчекърите в САЩ, но не и в Европа

„Мета“, която притежава Фейсбук и Инстаграм, официално ще се откаже от програмата за проверка на фактите на компанията в Съединените щати следващия понеделник, съобщи нейния главен директор по глобалните въпроси Джоел Каплан.
„До понеделник следобед нашата програма за проверка на факти в САЩ ще приключи официално. Това означава, че няма нови проверки на факти и никакви проверки на факти“, каза Каплан в публикация в социалната мрежа X.
„На мястото на проверките на фактите първите бележки на общността ще започнат да се появяват постепенно във Facebook, Threads и Instagram, без приложени санкции“, добави Каплан.
„Мета“ обяви тази промяна в политиката си след победата на изборите на Доналд Тръмп, за да премахне своята програма за проверка на факти от трети страни и да я замени с програма за бележки на общността, написана от потребители, подобна на модела, използван от социалната мрежа на Илон Мъск X.
Изпълнителният директор на „Мета“ Марк Зукърбърг каза във видео, обявяващо промените в модерирането, че „проверяващите фактите са твърде политически пристрастни“ и са „унищожили повече доверие, отколкото са създали“ такова.
„Неотдавнашните избори също се чувстват като културна повратна точка към повторното приоритизиране на речта“, каза Зукърбърг.
Програмата за т.нар. „проверка на фактите“ на „Мета“ за Европа обаче остава. Българските фактчекъри, които маркират като фалшива новина и дезинформация критичните гласове към официалната политика на Брюксел и Украйна, наскоро се похвалиха, че са преподписали договора си с „Мета“, който им дава право да решават коя информация и истина и коя противоречи на официалната пропаганда.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ТЕХНОЛОГИИ
Тръмп наказа еврейчето от ФБ да си плати за тарикатлъка

Цукърбърг ще плати на Тръмп компенсация за блокирането на акаунтите му в социалните медии в резултат на сделката
Компанията на Марк Цукърбърг се е съгласила да изплати извънсъдебно обезщетение на президента на САЩ Доналд Тръмп за случая на блокиране на акаунтите на политика в социалните мрежи след щурма на Капитолия през януари 2021 г., съобщава RBC , позовавайки се на The Wall Street Journal.
Тръмп и Meta* Corporation сключиха споразумение на 29 януари 2025 г. по делото за блокиране на страниците на републиканеца в социалните мрежи Facebook** и Instagram** след щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г.
Сделката е резултат от преки преговори между изпълнителния директор на Meta* Цукърбърг и Тръмп, каза адвокатът на президента Джон Коул. Запитан какво е довело до уреждането на делото години по-късно, той каза, че е работил по сделката през цялото време, добавяйки: „Разбира се, изборите помогнаха“.
По-рано Министерството на правосъдието на САЩ започна вътрешно разследване на повдигнатите обвинения срещу стотици участници в щурма на Капитолия. Според условията на сделката Meta* ще плати на Тръмп 25 милиона долара компенсация.
Според WSJ споразумението Meta* да дари 22 милиона долара на фонда на президентската библиотека, като останалите 3 милиона долара отиват за съдебни разходи. Страните се съгласиха корпорацията да не признава публично вината си.
Демократите в Конгреса разкритикуваха споразумението. „Това изглежда като подкуп и сигнал за всяка фирма, че корупцията е станало правило на играта. След като Meta* плати за играта, какво очаква Марк Цукърбърг да си върне инвестицията? “, каза сенатор Елизабет Уорън.
Facebook** блокира акаунта на Тръмп малко след като неговите поддръжници нахлуха в сградата на Капитолия през януари 2021 г. и го отмени през 2023 г.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда