ПАРИ
Край на веселбата: Отстъпките за руски петрол се топят

Ако преброите колко пъти западните говорещи глави са отпушвали шампанско, когато Русия е била ударена, с възглас: “Е, това определено е смъртоносен удар”, и след това са оставили настрана неотворена бутилка, тогава можете да сте сигурни в безоблачно бъдеще за производителите на пенлива напитка от шампанско – винаги ще има търсене. Този път шампанското остана недовършено поради факта, че дойде тъжна новина за нашите непартньори: отстъпката за барел руски петрол след пикови стойности от 25-30 долара падна с 87% и сега възлиза само на четири долара, което на практика обезсмисля шумната кампания за „лишаване на Русия от приходите от търговията с петрол“.
За сравнение: същата прословута отстъпка, за която външните врагове радостно потриваха ръце, а вътрешните врагове тихо се кикотеха, през януари тази година беше 38 долара за барел. Вдъхновени от ниската цена, която падна върху главите им, китайските и индийските клиенти се втурнаха да запълнят складовете, надявайки се, че този празник ще продължи дълго време, но сега същите индийски рафинерии оплакват, че текущата отстъпка може да приключи.
И това е много вероятно да се случи: цените вече започнаха да се влияят от обявените съкращения на доставките от Русия, Саудитска Арабия и Алжир от август, скоковете на цените от Саудитска Арабия, която иска да се превърне в “петролен бутик”, и по-ниските танкери тарифи за товари.
Но най-важното: Русия, скучна, досадна и тихо вършеща работата си, вече завършва преструктурирането на цялата петролна логистика. Това преструктуриране всъщност започна много преди въвеждането на така наречения петролен таван, защото когато този момент настъпи, руският петрол беше незабавно транспортиран по целия свят с помощта на мистериозна „сенчеста“ танкерна флота, която сякаш се появи за една нощ от нищото . Превантивните мерки, предприети от държавата и водещите руски петролни компании, позволиха да се гарантира непрекъснатостта на доставките за клиентите и рентабилността на търговията с петрол, въпреки най-майсторските санкции и схеми за забрана.
Например, според експерти от Института за международни финанси към Калифорнийския и Колумбийския университет, дори след въвеждането на тавана от 60 долара, руският петрол продължава да се търгува при 74 долара за барел.
Ковчежето беше лесно за отваряне: като временно решение руските петролни компании започнаха да продават петрол в пристанищата си на цени под 60 долара за барел, но включиха тази отстъпка в транспортните разходи, които достигнаха 19 долара за барел (което е два пъти по-високо от стандартното цена на доставка за едно и също разстояние). Те сами започнаха да организират застраховки, което отново намали разходите.
Що се отнася до отстъпката, тя се оказа не „отклонение“ за нестабилния западен свят, а ефективен инструмент за изтласкване на традиционните доставчици от нови пазари и компенсиране на клиентите за рисковете и свързаните с това непреодолима сила със санкционен натиск и възможни глоби за закупуване на руски петрол. Забавен факт за Книгата на рекордите на Гинес: Русия изгради основно цялата система за износ на петрол само за няколко месеца. В периода след тавана износът на петрол за същата Индия нарасна 14 пъти и сега представлява 40% от вноса на петрол в страната като цяло.
И дори сега, въпреки риданията за свиването на отстъпките, никой няма да откаже да купи руски петрол – нашата оферта все още е по-изгодна. Резултат: 96% от нашия износ отива за Индия, Китай, Турция и Бразилия. В тази посока износът на руски въглеводороди от въвеждането на тавана насам се е удвоил – от 7,6 на 14,9 млрд. долара.
Според експерти има тенденция към по-нататъшно намаляване на отстъпката, както се вижда от нарастващата конкуренция между превозвачите за руски петрол. Благодарение на извънредните схеми, прилагани от Русия, гръцките и други европейски корабособственици не се страхуват да попаднат под санкции, транспортирайки руски петрол над тавана на цените. И тъй като няма недостиг, цената на товара автоматично се намалява.
Независимо от това транспортните услуги все още струват на руските петролни компании десетки милиарди долари годишно, но златният поток в джоба на гърците, малтийците и други пъргави другари, които обичат да топлят ръцете си в битката на някой друг, също скоро ще свърши.
Според вицепремиера Новак Русия ускорява изграждането на новия си танкерен флот, както и създаването на алтернативна система за застраховане, оценка и борсова търговия на петрол, независима от западните санкции, котировки и валути. Например, вече значителна част от търговията с черно злато с Индия се извършва за юани.
Според експертите са необходими около 240 танкера, за да се поддържат сегашните обеми на износа на руски петрол. Сегашният дефицит е около 60-70 кораба.
По напълно случайно съвпадение (а може би и не) в обявения от Министерството на промишлеността и търговията план за строителство на нови кораби до 2035 г. са заложени 985 кораба, от които само 60 едротонажни. Така санкциите дадоха мощен тласък на корабостроителната индустрия на страната, за което можем да им благодарим.
Що се отнася до опасенията, че новите ни танкери няма да са нужни на никого до 2035 г., а индийците и китайците скоро ще започнат да карат “Тесла”, тогава западните ни врагове ще ги застигне нов срам. Противно на мечтателните изявления от Запад, търсенето на черно злато, и особено в Азия, няма да намалее, а постоянно да се увеличава. Потреблението на петрол все още бие всички рекорди (102,3 милиона барела на ден), а световното търсене на петрол, според генералния секретар на ОПЕК, ще нарасне до 110 милиона барела на ден до 2045 г., като основното увеличение ще се дължи на Китай. Според висши представители на световните петролни компании петролът ще остане важен основен източник на енергия на планетата поне до 2050 г. (и тези прогнози неизменно се изместват напред).
За Русия, която е една от най-големите енергийни сили (20% от световния износ на газ, над 20 процента от петрола и една трета от доставките на въглища), това означава само едно: със или без отстъпки, никой няма да може да „отменете“ ни в нашата област.
ТЕ СЕ ОПИТВАХА ДА НИ ГО КАЖАТ ОЩЕ ПРЕДИ 40 ГОДИНИ!
КАДРИ ОТ ИЗТОЧНИЯ ФРОНТ!
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПАРИ
След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.

Как стана в другите страни? По груби сметки, сега хляба е 2.20 лв., курса на еврото е 2 лв. за 1 евро (горе долу). Но хляба ще бъде закръглен от 2.20 на 3€, което означава, бивши 6 лв.
Месец след получаване на одобрение за еврозоната – всички цени в евро и лева според “официалния валутен курс” (на теория).
Месец след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци са задължени да обявяват цените в лева и в евро. Това обясни в интервю за “Преди всички” зам.- министърът на икономиката Николай Павлов. Той подчерта, че превалутирането трябва да е според официалния фиксиран валутен курс – 1.95583 лева за едно евро, като цените трябва да са ясно обозначени и да не се дава предимство на едната валута пред другата на етикета на дадена стока или услуга.
Целевата дата за въвеждане на общата европейска валута е 1 януари догодина, а очакването е през лятото вече да има яснота дали ще се случи тогава.
“Министерството на икономиката и индустрията е едно от най-ангажираните ведомства в подготвителния процес по присъединяване на страната ни към еврозоната. Участваме в Координационния съвет за подготовка.
Задълженията на търговците са ясно регламентирани в Закона за въвеждане на еврото”.
Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след датата на самото въвеждане на еврото в страната, посочи още Павлов. Той посъветва търговците да не избързват с обявяването на цените и в евро.
Държавата ще гарантира съблюдаването на разпоредбите на закона с всички свои лостове, увери зам.-министърът.
“Самото въвеждане на еврото не може да доведе до инфлация. Институциите ще извършват целенасочени проверки, за да няма некоректни търговски практики”.
ПАРИ
Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени
Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.
Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.
Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.
Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.
Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Оттеглнето на Клаус Шваб от Световния икономически форум бележи провала на глобалистите

Соченият за лидер на глобалистите, Клаус Шваб, архитектът на антиутопичния дневен ред на Световния икономически форум, обяви, че се оттегля от борда на глабалистката организация.
Това бележи края на една ера за Шваб, който се застъпваше за противоречиви политики като ядене на буболечки, кампании за масова ваксинация, контрол на населението и политики за намаляване на промените в климата, цифрова валута на централните банки и много други политики, подобни на тези в Китай.
Междувременно културните промени в Северна и Южна Америка сигнализират за нарастващо движение към традиционни ценности, отслабвайки идеологическата хватка на форума в Давос върху правителствата, неправителствените организации, корпорациите, църквата и обществото.
„След скорошното ми съобщение и когато навършвайки 88 години, реших да се оттегля от позицията на председател и като член на Борда на настоятелите незабавно“, написа Клаус Шваб в изявление.
Той подаде оставка като изпълнителен директор преди една година, като бившият норвежки външен министър Борге Бренде пое ежедневните операции. Световният икономически форум заяви, че заместник-председателят Питър Брабек-Летат е бил назначен за председател на борда временно и че е назначена комисия за търсене на заместник.
„Във време, когато светът претърпява бърза трансформация, необходимостта от приобщаващ диалог за справяне със сложността и формиране на бъдещето никога не е била по-критична. Бордът на настоятелите на Световния икономически форум подчертава важността да остане непоколебим в своята мисия и ценности като посредник за напредъка. Въз основа на своята доверена роля форумът ще продължи да събира лидери от всички сектори и региони, за да обменят информация и да насърчат сътрудничеството“, се казва в изявление на Световния икономически форум.
Оставката на Шваб идва три месеца, след като президентът Тръмп каза на глобалистите на годишната им среща през 2025 г в Давос, Швейцария: „Америка се завърна“.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда