Connect with us

ТЕМА

Адска жега – Земята отново гори

Повече от 1700 смъртни случая, свързани с горещината, са докладвани този месец само в Испания и Португалия.

Пистите в летищата се топят и забавят самолетите, коловозите се изкривяват и забавят влаковете

Топлинните вълни стават все по-горещи, по-дълги и по-чести и това наистина е много лоша новина

Пистите в летищата се топят и забавят самолетите, коловозите се изкривяват и забавят влаковете

През септември 2020 г. метеорологичната служба на Обединеното кралство публикува хипотетична прогноза за времето за средата на юли през 2050 г., коятo беше 40?С в Лондон. (Това е 104 градуса по Фаренхайт). 38?С в Хъл (100?F). 39?С в Бирмингам (102?F). Това бяха нелепи числа, и ние никога досега не бяхме виждали американските прогнози за времето, и много по-малко ги усещахме в действителност до миналата седмица. Met Office публикува прогноза за миналия вторник, която, както няколко наблюдатели отбелязаха, изглеждаше страшно подобна на прогнозите им за 2050 г. През последните дни, както беше предвидено, Великобритания разбива предишния си топлинен рекорд, регистрирайки 40,3?C или 104,5?F, в малко село близо до източния бряг. От спекулативната фантастика до реалността за по-малко от две години.

Когато попитах Саймън Ли, учен по атмосферните явления от Колумбийския университет, точно колко необичайна е тази горещина, той ми обясни, че на въпросът е невъзможно да се отговори еднозначно. В сравнение с миналото? Явно е необичайно. В контекста на настоящия ни климат? За да установим основната линия, срещу която измерваме, каза Ли, в идеалния случай бихме разчитали на години на малко последователни налични данни.

Но климатът просто се променя твърде бързо. Как да установите какво е необичайното, когато дори не можете да определите какво е обичайно. „Това е като да се опиташ да отидеш във всеки ресторант в Ню Йорк, но не можеш“, казва Ли. „Никога няма да сте в състояние да стигнете до всички ресторанти и да кажете:„ Ял съм във всеки един ресторант“, защото винаги се отварят нови“.
По-рано тази година Met Office на САЩ трябваше да актуализира дефиницията си какво е гореща вълна, тъй като изменението на климата направи старото определение остаряло: горещите вълни вече биха били толкова често явление, че вече са загубили значението си.

Извънредно положение във Великобритания заради екстремни горещини.

Не е само Великобритания сега навсякъде е горещо. В момента повече от 100 млн. американци са в капана на жегата или са предупреждавани, че тя предстои. В Индия рекордна гореща вълна едва наскоро отстъпи място на мусона. Части от Централна Азия все още виждат температури до 115оF (46 градуса по Целзий). А щетите, нанесени чрез припокриващи се бедствия се натрупаха едно след друго.

С течение на времето при изменението на климата тези едновременни крайности ще бъдат все по-чести, казва Кай Корнхубер, климатолог в Колумбия.

От края на 1970-те години едновременните големи горещи вълни са нараснали шест пъти и са по-чести в Северното полукълбо – Корнхубер и няколко колеги, откриха това по-рано тази година. „Това, което виждаме сега, е ситуация, при която климатът цялостно е по-горещ, което ни приближава все повече до появата на екстремни горещини“, казва Алекс Руан, учен-климатолог в НАСА.

Съществува и възможността, казва Корнхубер, че отвъд простото затопляне на планетата като цяло, изменението на климата да може да промени начина, по който метеорологичните системи се движат по целия свят, така че да направят едновременните горещи вълни много по-вероятни. При една хипотеза бързото затопляне на полюсите компресира температурните различния между полюсите и екватора. Това от своя страна забавя екваториалния реактивен поток (който по принцип можете да си представите като гигантската вятърна магистрала, по която пътуват много време), което води до това, че горещите вълни ще се задържат по-дълго, отколкото трябва. Тази хипотеза обаче засега е само хипотеза. Учените не са единодушни дали този механизъм допринася за нарастващото разпространение на екстремната топлина.

Каквито и да е, фактите са следните: топлинните вълни стават все по-горещи и по-дълги и по-чести и това наистина е много лоша новина. За всеки, който се стреми да бъде жив в продължение на още няколко десетилетия, „простите закони на физиката означават, че това вероятно ще бъде едно от по-хладните лета на нашия живот“, казва Даниел Хортън, учен-климатолог от Северозападния университет.

Като съавтор на Междуправителствения панел за доклада за изменението на климата (IPCC) за 2021 г. Алекс Руан помогна да се моделира точно как може да се случи това бъдеще. В сценария, при който ограничаваме затоплянето до 1,5?С, бихме могли да очакваме да видим гореща вълна, която се е случвала веднъж на 50 години в края на 1800-те години, но сега тя се случва около девет пъти по-често. Този сценарий е почти вече оптимистична фантазия. Лесно е да се забрави, когато си представяме хипотетично бъдеще, че когато крайностите на настоящето станат норми на бъдещето, това също води до появата на нови крайности. Според доклада на IPCC, тези нови крайности могат да се бъдат с 10?F (12,2 С) по-горещи, отколкото са в момента.
До известна степен можем да се адаптираме към нашия затоплящ се свят, но „способността ни да се адаптираме не е безкрайна“, казва Руан. И ние вече се приближаваме към неговите граници. Повече от 1700 смъртни случая, свързани с горещината, са докладвани този месец само в Испания и Португалия. Пистите в летищата се топят и забавят самолетите. Коловозите се изкривяват и забавят влаковете. Хирургическите операции се отменят заради претоплените операционни.

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ФАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ТЕМА

Чака ни масов мор в Европа заради бруталните жеги

Десет града на Стария континент да се готвят отсега за непосилните горещини

Ужасяващо проучване прогнозира точно колко хора ще умрат от изменението на климата до 2099 г.

Общо 5,8 милиона европейци ще бъдат убити от прекомерна топлина между 2015 г. и 2099 г., прогнозират учени от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина, цитирани от “Мирър”.

Експертите обаче предупреждават, че тяхното проучване не включва ефектите от катастрофални метеорологични събития, причинени от изменението на климата, като горски пожари и тропически бури – така че действителната обща сума ще бъде още по-висока.

Въпреки че екипът признава, че покачващите се температури ще спрат хората да умират от студ, като цяло нарастването на смъртните случаи от топлина ще се повиши.

Ето кои са десетте града в Европа, в които се очаква най-висок брой смъртни случаи, свързани с температурите до 2099 г.:

Барселона (Испания) – 246 082

Рим (Италия) – 147 738

Неапол (Италия) – 147 248

Мадрид (Испания) – 129 716

Милано (Италия) – 110 131

Атина (Гърция) – 87 523

Валенсия (Испания) – 67 519

Марсилия (Франция) – 51 306

Букурещ (Румъния) – 47 468

Генуа (Италия) – 36 338

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

ТЕМА

Жега в София! Не стойте на открито, идва и прах от Сахара

Завишени нива на фини прахови частици са отчетени на 4 от 5-те градски станции за контрол на въздуха

Заради жегата и нахлулата прах от Сахара Столична община призова при възможност жителите на града да стоят по-малко на открито.

“Във връзка с навлизащи в България горещи въздушни маси, наситени с високи количества прах от Сахара, Столична община предупреждава, че има завишение на фините прахови частици -ФПЧ10. Това се отчита в четири от измервателните станции в столицата. Над нормалната средноденонощна норма на ФПЧ10 от 50 µg/m3 са отчетени в Надежда, Хиподрума, Павлово, Младост. По прогнози на Националния институт по метеорология и хидрология утре в

София температурите се очаква да стигнат до 33 градуса”, се казва в съобщението на общината.

“Имайки предвид тези данни за повишаване на нивата на фини прахови частици във въздуха, Столична община призовава гражданите да ограничат дейностите на открито. Това би ги предпазило и от жегата в най-горещите часове на денонощието”, съветват от “Московска” 33.

Турбо жега

Жълт код за опасна жега в цялата страна, но идват дъжд и гръмотевици

Жълт код за опасна жега е обявен в цялата страна.

След обяд над планините и планинските райони ще се развива купеста облачност, но само на изолирани места там ще има краткотрайни валежи. Ще духа слаб югозападен вятър. Концентрацията на сахарски прах от север ще намалява.

Максималните температури ще са между 34° и 39°, малко по-ниски по Черноморието, в

София – около 33°. Атмосферното налягане е по-ниско от средното за месеца и ще остане без съществена промяна.

По Черноморието ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Максималните температури ще са между 27° и 32°. Температурата на морската вода е 22°-24°. Вълнението на морето ще бъде 1-2 бала.

В планините ще бъде предимно слънчево, след обяд ще се развива купеста облачност и на изолирани места ще превали. Ще духа слаб, по високите и открити части – умерен югозападен вятър. Максималната температура на 1200 метра ще е около 27°, на 2000 метра – около 19°.

В сряда вятърът временно ще се ориентира от запад-северозапад. След обяд ще се развие купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, повече в Северна България и планините, към вечерта и в югоизточните райони, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. Има повишена вероятност на места явленията да са интензивни, а валежите – значителни, ще има и условия за градушки. В северозападната част от страната дневните температури ще са с 4-5 градуса по-ниски, а в южните и източните райони ще се задържат без промяна.

В четвъртък също на много места из страната ще превали и прегърми, а на отделни места, главно в източната половина, са възможни интензивни валежи. Температурите ще се понижат с още 2-3 градуса.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Continue Reading

ТЕМА

Без въглеродни емисии би настъпил ледников период, защо ни лъжат?

България е страната в ЕС, която е намалила най-много парниковите емисии през второто тримесечие на 2023 г. Това стана ясно от доклад на Евростат, изнесен в края на миналата година. Данните показват, че България отчита 23.7% спад на изхвърления въглероден двуокис.

Да постигнем нетни нулеви въглеродни емисии до 2050 г. – реалистична ли е тази цел?

България генерира около 50 млн. тона въглеродни емисии или около 0,1-2% от глобалния дял. Количеството не е толкова значително в сравнение с останалите европейски страни, коментира в новото издание на Бизнес Видео Подкаст енергийният анализатор и преподавател в УНСС Петко Трухчев.

„Повечето от нас смятат, че въглеродните емисии са нещо лошо, но това не е вярно. Ако ги няма, би настъпил ледников период. Те поддържат енергийния баланс на земята“, обяснява експертът.

Проблемът, с който се сблъсква светът през последния век, е че има едно допустимо ново, в което въглеродните емисии могат да насищат атмосферата, съответно не бива да го превишаваме. С бума на индустриалната революция обаче и засилване на производството се задълбочава и проблемът, тъй като консумацията на енергия е водеща за производството и потреблението.

При производството на енергия се отделят повече въглеродни емисии, които се задържат в атмосферата и тя не може да поеме всички, така се нарушава климатичното равновесие, което води и до глобалното затопляне.

„През 90-те години този проблем е признат и на политическо ниво, като се изразява в поетия ангажимент – да ограничим покачването на средната годишна глобална температура до градус и половина, за да не се превърне земята образно казано във „фурна“, пояснява анализаторът.

Когато говорим за въглеродна неутралност, имаме предвид да ограничим емисиите и така да уравновесим климата на земята. В качеството си на член на ЕС България също е ангажирана с целите на глобалните и европейските климатични политики, въпреки забавянето по прилагането им у нас, което е налице. Като междинна цел до 2030 г. ЕС се стреми към намаляването на парниковите емисии с 55%.

Когато говорим и за България, включваме трансформацията в енергийния сектор с нарастващия дял на възобновяемите енергийни източници, които също ни спестяват голямо количество въглеродни емисии.

„Недостатък на възобновяемите източници е, че те не могат да гарантират непрекъснато производство на електроенергия и това крие рискове за сигурността и устойчивостта на електроенергийната система“, казва Трухчев.

Стои въпросът как да изградим нашия енергиен микс. Въглищата, например, са местно производство и в това отношение сме обезпечени като ресурс – от една страна те могат да гарантират стабилност, но също така са лидер в генерирането на въглеродни емисии.

Енергийният анализатор и преподавател в УНСС Петко Трухчев

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА2 days ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА4 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА5 days ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА1 week ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

Trending