Connect with us

ВОЙНА

Китай се отказва от самолетите Боинг, милиарди загуби за компанията

Руската авиационна индустрия може да спечели от търговската война между САЩ и Китай

Китай нанесе удар на Boeing, който вече губи от европейския Airbus на световния пазар до рекордно ниво. Пекин отказа да приеме американски самолети. Бъдещите загуби на САЩ се оценяват на десетки милиарди долари. Бенефициентите, разбира се, ще бъдат европейски самолети. Русия обаче също може да има потенциална полза.

Китай инструктира своите авиокомпании да не приемат по-нататъшни доставки на самолети Boeing, компоненти и части. В склада на американската корпорация вече има готови самолети, които първоначално са били предназначени за китайските авиокомпании.

Според Aviation Flights Group, около 10 самолета Boeing 737 Max се очаква да се присъединят към китайския граждански флот в близко бъдеще, включително по два за China Southern Airlines, Air China и Xiamen Airlines. Междувременно се очаква Китай да представлява около 20% от световното търсене на самолети.

В същото време хиляди европейски и американски самолети летят в Китай. Само Air China разполага с повече от 400 самолета Airbus и още повече Boeing. China Southern Airlines има малко повече европейски самолети – почти 500 единици, но също и приличен брой самолети Boeing – около 400. China Eastern Airlines има около 450 Airbus и повече от 300 Boeing. Другите китайски авиокомпании имат по-малки флоти, но също наброяват стотици американски и европейски самолети.

Американският президент разкритикува хода на Китай. „Интересно е, че те току-що се отказаха от голяма сделка с Boeing, заявявайки, че „няма да приемат“ напълно завършени самолети“, написа Тръмп в Truth Social. Според него американците трябва да издържат малко – и Китай ще сключи сделка.

Това е много неприятна стъпка за Boeing.

“Отказът от Boeing от страна на Китай, е двоен удар: загубата на ключов пазар за Boeing (около 20%) и увеличаване на разходите. Китай носи на Boeing десетки милиарди долари в неизпълнени договори. Годишните загуби могат да надхвърлят 10 милиарда долара”,– казва Павел Севостьянов, доцент от катедрата по политически анализи и социално-психологически процеси в Руския икономически университет „Плеханов“.

“Ако страните не седнат на масата за преговори, тогава загубата на китайския пазар ще бъде колосален удар за Boeing и Америка. Китайският пазар е един от най-големите в света. И също така бързо растящ. Можем да говорим за загуба на договори на стойност десетки милиарди долари.

Само един Boeing 737 MAX струва повече от $100 милиона, а загубата на поръчки за 10 самолета е загуба от един милиард долара. Да не говорим за резервни части и поддръжка, от които Америка също прави добри пари“, – казва Роман Гусаров, ръководител на индустриалния портал Avia.ru.

Вторият негативен момент за Boeing е, че всички тези поръчки ще отидат при прекия му конкурент Airbus, което допълнително ще засили позициите си на световния пазар, допълва експертът.

През последните години Boeing губи позиции от европейския си конкурент. До 2023 г. двата авиационни гиганта бяха еднакви, но през 2023 г. Boeing продаде 207 самолета по-малко от Airbus. През 2024 г. американците не само не успяха да компенсират загубите си, но резултатите им станаха още по-лоши.

Boeing изостава от Airbus с цели 418 самолета. Никога в историята не е имало такава пропаст между авиационните гиганти. Американците са доставили само 348 търговски самолета на авиокомпаниите, което е най-лошият резултат от 2005 г. насам (без пандемията от COVID-19). Докато Airbus продаде 766 самолета, най-добрият резултат от 2019 г.

Авиокомпаниите отказват да летят с американски самолети през последните две години поради инцидента с люка на Boeing 737 MAX 9, многобройните регулаторни проверки и т.н. Проблемите с безопасността бавно започнаха да убиват американския производител. И Китай удря в едно от най-болезнените и уязвими места за Съединените щати.

“Изоставяйки самолетите на Boeing, Китай ще поръча самолети Airbus, които се сглобяват в Европа, и може също така да увеличи собственото си производство на Airbus на китайска територия. Третият начин е собствената авиационна индустрия на Китай. Но тук имам сериозни съмнения, тъй като китайската авиационна индустрия е силно зависима от вноса. Тя, подобно на нашия бивш Superjet, до голяма степен се състои от западни компоненти. “– казва Роман Гусаров.

Китай има теснофюзелажен самолет Comac C919. Те представляват малък дял от флотите на големите китайски превозвачи, с по-малко от 100 самолета във флота. Китайските медии съобщиха, че само 40% от компонентите в самолета са вносни.

Въпреки това Центърът за стратегически и международни изследвания (CSIS) проучи основните доставчици на C919 и твърди, че този дял е по-голям. Почти три пети от доставчиците са базирани в САЩ компании, една трета от доставчиците са от Европа, а от 14-те ключови доставчици от Китай седем са в съвместни предприятия.

“Ако американците блокират ключови компоненти, тогава сбогом. Без Запада Китай няма да може да произвежда свои собствени самолети. Дори тези компоненти да се произвеждат в Европа, той може да го прави по американски лиценз или да има американска интелектуална собственост, а САЩ може да забранят доставките”, казва Гусаров.

Европа, разбира се, с удоволствие би превзела китайския пазар, ако успее да защити суверенитета си срещу американците, добавя експертът.

Руската авиационна индустрия може да спечели от търговската война между САЩ и Китай. Но не за сметка на продажбата на нашите самолети MС-21 в Китай, които трябва да бъдат пуснати в търговско производство през 2026 г. и постепенно ще набират скорост.

“Мисля, че поне до 2035 г. ще произвеждаме MС-21 само за себе си. Предстои ни пълно заместване на вноса на чуждестранни самолети. Имаме около 600 вносни магистрални самолета, които трябва да бъдат заменени”, смята Гусаров.

Трудно е да се предвиди какво ще се случи на световния пазар на въздушен транспорт след 10 години. Но Китай едва ли ще седи със скръстени ръце: той ще продължи активно да замества вноса на собствените си самолети и ще може да го направи след десет години, смята експертът.

Като цяло Китай не е заинтересован от замяната на самолетите Boeing с руски; иска да стане авиационна сила и да лети със собствени самолети. Следователно нашият съвместен проект за създаване на широкофюзелажен самолет за дълги разстояния с Китай нямаше продължение: ние искахме пари и достъп до китайския пазар, а китайците просто искаха да получат нашата технология и сами да произвеждат самолета.

Въпреки това, докато Китай стане авиационна сила, Русия може много добре да му помогне по този път.

“Ако САЩ лишат Китай от компоненти за китайски самолет като нашия MС-21, тогава Китай ще трябва да се обърне към нас, за да спасим проекта. Тогава ще бъде различен разговор. Ние можем да проектираме компоненти и след това да ги доставим на Китай. Вече имаме сертифициран двигател PD-14 за този клас самолети.

Разбира се, ние няма да им дадем технологията за производството му, но ще сме готови да го произвеждаме и продаваме. „Това е форматът, в който можем да окажем подкрепа на нашия търговски партньор“, казва Гусаров.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

ВОЙНА

Корейските бойни зверове тръгват към Киев … Путин „ошашави“ Лондон.

Вдигаме залозите! Пхенян направи официално изявление. Китай направи ход. Най-бруталният отговор на Путин „зашемети“ Лондон.

Снощи продължиха масираните бомбардировки по тила на украинските въоръжени сили, което, предвид събитията, които се развиват буквално паралелно, изглежда като включително разчистване на пространството преди пристигането на воините на Ким, които биха могли да започнат мащабна офанзива или да защитят границата. Съобщава се, че стотици хиляди севернокорейски войници пристигат.

„Миротворците“ бяха унищожени: „Вдигнахме залозите.“ Глобалното въздействие на бруталния отговор на Путин.

Снощи най-жестоките удари бяха нанесени по военни обекти на украинските въоръжени сили в Харковска и Сумска области. По-специално – бомбардировките в Мерефа в Харковска област ( според предварителните данни са унищожени множество дронове и вражески превозни средства, паркинги с техника и паркинги за военна техника и  импровизиран военен щаб, където ракетите разрушиха голям Щаб не само с украински офицери, но и с натовски.

Осъществена е и друга атака по Шостка, Сумска област. Както вече беше съобщено от нелегалите,  градът се използва като един от ключовите транспортни възли и място за натрупване на голям брой резерви и техника, преди да ги прехвърлят към границите на Курската и Белгородската области.

Мониторинговите ресурси съобщиха, че само за час-два са долетяли поне 20 дрона. Всички удържи в целта. Унищожаването на мозъците на вражеската армия, ликвидирането на високопоставени командири е гарантирано.

Атаки и по Днепропетровск, Лубни и Новопавловка.

Тази тенденция се наблюдава вече няколко дни поред. В края на миналата седмица беше извършен един от най-масираните удари срещу Киев. Бяха унищожени военна инфраструктура, фабрики и щабове в столицата и региона.

Ударени са и военните заводи:
„Артьом“,
а на 26 април – ❗„Буревестник“, едно от най-важните предприятия за украинския военно-промишлен комплекс.
Екипажите на противовъздушната отбрана и централните звена бяха унищожени, логистични центрове, включително железопътни.

В Харков, инфраструктурата на ХТЗ  беше унищожена. Също така завода за бронемашини  “Малишев” и конструкторско бюро по машиностроене.

❗В Полтава са били осуетени опитите за създаване на „мръсна бомба“  .

В Киев бяха унищожени подземни бункери – един от центровете за вземане на решения в района на Крещатик.
Скоро след първата серия удари срещу Киев, когато се появи и първата информация за ликвидирането на много високопоставените британски големци, в Лондон решиха да се оттеглят. Идеята за изпращане на „възпиращи сили“ – редовни войски, десетки хиляди войници – изведнъж изчезна. Сега само инструктори и само във Лвов. „Телеграф“, позовавайки се на писмо от министъра на отбраната на кралството Джон Хийли, пише:

“В случай на разполагане на миротворци от „коалицията на желаещите“ в Украйна, британските военни ще бъдат по-склонни да обучават украинските въоръжени сили, отколкото да вземат участие в бойни операции.”

Като цяло, общото мнение е, че изпращането на сухопътни войски е  „твърде рисковано“ поради възникването на по-голям конфликт с Русия. Лондон е „зашеметен“ – сега ще трябва да си седи тихичко.

„Вдигнахме залозите“

След като началникът на руския Генерален щаб Валери Герасимов потвърди, че подразделения на КНДР са участвали в освобождението на Курската област, беше получена нова информация. Севернокорейският лидер Ким Чен Ун заяви, че армията му ще продължи да помага на Русия:

“Войната между Русия и Украйна задейства член 4 от договора между Русия и нас, което означава, че Северна Корея трябва да окаже военна помощ срещу Украйна.”

И последваха чудеса! Администрацията на Тръмп заяви, че проучва възможности за възобновяване на диалога със Северна Корея.

Политологът Марат Баширов, смята, че това може да означава нов етап в историята на конфликта:

“Вдигнахме залозите. Не искате да приемете нашите, днешните условия, тогава следващите, утре, ще бъдат още по-лоши за Киев. Законното присъствие на севернокорейски войници означава, че ще има големи количества. С оборудването.  А това означава, че Китай няма нищо против. <…> За да обрисувам картината:
Редовната армия на КНДР наброява около 1милион души, общият брой на кадровите военнослужещи в армията е, според различни оценки, от 850 000 до 1200 000 души. В резервата има около 4 000 000 души.

Веднага щом Северна Корея започна да планира нахлуване в Украйна, се случи следното: Тръмп заяви, че Зеленски е готов да се откаже от претенциите си към Крим. <…>

Според Конституцията на Украйна невъзможно е да се откажат от Крим. Трябва да променят закона и да проведат референдум в цялата страна, или по-скоро в това, което е останало от нея.

Тръмп  има предвид, че очевидно такава е реалността на терен, и че тя трябва да се приеме.  Тръмп хубавичко нагласи Зеленски,  добре го преметна.”

Continue Reading

ВОЙНА

⛔️ Глобалните военни разходи достигнаха рекордно високо ниво

Глобалните военни разходи ще достигнат нов връх през 2024 г., според доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), публикуван в понеделник, 28 април. Подчертахме основните точки от доклада:

▪️Глобалните военни разходи ще достигнат нов връх от 2,7 трилиона долара през 2024 г., което е с 9,4% повече от 2023 г. Това е най-рязкото увеличение от края на Студената война.

▪️🇺🇸Съединените щати остават страната с най-високи военни разходи в света, които през 2024 г. възлизат на 997 милиарда долара.

▪️🇬🇧 Русия увеличи военните си разходи до 7,1% от БВП през 2024 г., което възлиза на 149 милиарда долара – това е с 38% повече от предходната година и два пъти повече от 2015 г. Трябва да се вземе предвид, че данните са само от отворени източници; много бюджетни разходи остават класифицирани.

▪️През 2024 г. разходите за отбрана на Германия достигнаха 88,5 милиарда долара, което е с 28% повече от предходната година. Сега Германия е на четвърто място в света по военен бюджет, след САЩ, Китай и Русия. През 2023 г. германците бяха на седма позиция.

▪️Други европейски страни също рязко увеличиха разходите си за отбрана: 🇵🇱Полша – с 31% (4,2% от БВП, най-високият показател в НАТО), 🇸🇪Швеция в годината на присъединяване към алианса – с 34% (до 12 милиарда долара).

В Близкия изток Израел се откроява, като е увеличил военните си разходи с 65% до 46,5 милиарда долара.

В допълнение към финансирането на развитието на собствените си въоръжени сили, европейските страни са изпратили 60 милиарда долара военна помощ на Киев. Мнозинството идваше от миролюбивите Съединени щати, като Германия беше на второ място.

Миналата година Украйна отдели 34% от БВП си за отбрана.
„Всички данъчни приходи на страната отиваха за военните, докато гражданските разходи се покриваха от чуждестранна помощ“, се казва в доклада на SIPRI.

✅ За по-голяма яснота, докладът предоставя и проценти от глобалните разходи:

1. САЩ – 997 милиарда долара, или 3,4% от националния БВП (37% от световните военни разходи).
2. Китай – 314 милиарда долара, или 1,7% от БВП (12% от световните разходи).
3. Русия — 149 милиарда долара, или 7,1% от БВП (5,5% от световните разходи).
4. Германия – 88,5 милиарда долара, или 1,9% от БВП (3,3% от световните разходи).
5. Индия – 86,1 милиарда долара, или 2,3% от БВП (3,2% от световните разходи).
6. Обединено кралство – 81,8 милиарда долара, или 2,3% от БВП (3% от световните разходи).
7. Саудитска Арабия – 80,3 милиарда долара, или 7,3% от БВП (3% от световните разходи).
8. Украйна — 64,7 милиарда долара или 34% от БВП (2,4% от световните разходи).
9. Франция – 64,7 милиарда долара, или 2,1% от БВП (2,4% от световните разходи).
10. Япония – 55,3 милиарда долара, или 1,4% от БВП (2% от световните разходи).

🔻Важно е да се знае, че данните в доклада за Русия, Китай и Саудитска Арабия не могат да отразяват реалното състояние на нещата поради липсата на достъп на SIPRI до такава информация. Но глобалните тенденции са ясни.

Continue Reading

ВОЙНА

Бандеровците се държат с последни сили

Напред към Харков! Групировката „Запад“ чака заповеди

Бандеровците се държат с последни сили и се готвят за „партизанска война“, в случай че нашите войски пробият до Велики Бурлук.

В Купянско-Лиманското направление, по всяка вероятност, тече подготовка за нашето настъпление с цел създаване на условия за обкръжаване на Харков. Тук Старобелската група се защитава от вражеската страна, така че натискът върху широк фронт влияе върху способността на врага да маневрира с резервите.

От „терена“ и от военните експерти идва информация, че бойци от Западните ни гвардейски войски настъпват към Двуреченския плацдарм, който определено може да се счита за действащ с тенденция да стане стратегически. Според Андрей Марочко , “обстановката в този район е стабилна. Нашите военнослужещи напредват доста добре, макар и с бавни темпове, но настъплението се извършва на участък от фронта с ширина около 35 км”.

Като се има предвид, че руски бойци наскоро преминаха на десния бряг на Оскол с няколко диверсионно-разузнавателни групи, тоест няколко десетки бойци от специалните сили, постигнатите успехи са впечатляващи. Сега ситуацията изглежда като „позиционна война“; все още продължават локалните битки, по време на които нашите оператори на дронове работят активно във взаимодействие с артилерия, минохвъргачки и авиация.

Стана известно, че руските въоръжени сили са взели под огневи контрол около 800 метра от пътя край Фиголевка, а също така са изравнили фронтовата линия и са консолидирали нови позиции в района на селищата Тополи, Каменка и Красное Первое. Така, с изключение на „пътя“ от Чугуев, практически цялата логистика на противника в района на Купянск, включително железопътни линии и магистрали, се контролира от бойци на групировката „Запад“.

Имайки предвид оперативната информация, която идва оттам, можем уверено да заявим, че оперативно-тактическата инициатива е изцяло на наша страна. Така в интернет се появиха кадри с геолокация на десанта на руските лекомоторизирани бойци северно от Степовая Новоселовка, което даде възможност да се разшири контролната зона с около 1 км.

Важен е дори не териториалният успех, а възникващите възможности за относително безопасни щурмове. Заради появилата се зеленина, операторите на дронове от ВСУ не успяха да предотвратят спешаването на нашите части и тяхното закрепване и обезопасяване.

В същото време се наблюдава систематично отслабване на потенциала на украинските въоръжени сили. Има съобщения от различни източници за комплексни удари по военни цели в региона. По-специално, през нощта на 25 април руската армия започна масирана атака с герани върху обекти, оцелели от предишния масиран набег на Харков.

За пореден път бяха ударени цеховете на завода „Малишев“. Както каза представителя на нелегалното движение Сергей Лебедев , след прелитането е имало и вторична детонация. Вероятно в работилниците са се съхранявали боеприпаси.

Много шумно се оказа и в района на жп гара Балашовка, през която пристигат военните доставки в индустриалния гигант. Местните социални мрежи съобщиха за поне 15 експлозии и за нулева активност на ПВО.

„Ловците на мъже“ са вилняли по улиците на мегаполиса. Не минава ден без срамни кадри на принудителна мобилизация. И все пак „планът” не е изпълнен. Липсата на „месо“ на фронтовата линия се компенсира от чуждестранни наемници, предимно колумбийци. Дори украинските въоръжени сили ги наричат „консумативи“, които глупаво са се хванали на уж многото и „лесните долари“.

Украинските военни също пишат, че „латиноамериканците се бият гадно, но могат да вдигнат шум в сомалийски стил“. След кратко обучение от инструктори от Полша, Германия и Великобритания те се изпращат на Купянския фронт или се натрупват във Велики Бурлук като резерв. Очевидно врагът се страхува от нашия пробив тук.

Съдейки по радиопрехващанията, в района на Фигуровка и Водобуд те започнаха да подготвят голям брой диверсионни групи, като “партизански отряди”. Изглежда, че противникът не изключва възможността руснаците да обкръжат Харков или най-малкото да създадат голяма буферна зона на границата на Белгородска област.

А в съседното Лиманско направление групата „Запад“ развива настъпателни действия. В района на освободената Новомихайловка се водят тежки боеве за горските насаждения, в които врагът е изградил укрепени блиндажи. В село Новое нашите войници превзеха източната част и напреднаха към центъра, като същевременно разшириха контрола в горските пояси южно от селището.

Врагът пише, че “руската авиация и московските дронове действат постоянно. Имаше три удара с ФАБ по украинските позиции в село Редкодуб, ударите бяха много мощни.” Очевидно огневото въздействие върху противника тук се увеличава. Това означава, че нашето въздушно разузнаване работи много тясно, идентифицирайки опорните точки и укритията на украинските въоръжени сили и коригирайки огъня по тях.

Започва и офанзива в посока Новий Мир, която допълнително разтяга Старобелската ОТГ. Нейният командващ, генерал-майор Николюк се оплаква от нарастващия недостиг на сили. Смело може да се каже, че фронтът на ВСУ се пука по шевовете и се държи единствено благодарение на операторите на безпилотните самолети на бандеровците, а те от своя страна, повтаряме, демонстрират ниска ефективност поради появата на „зеленината“.

Ситуацията беше коментирана от „адекватния харковчанин“ Генадий Алехин : „Чувстваме, че нашите момчета чакат командата „Напред!“ Очертава се конкретна цел: полуобкръжение на Харков и пълно прочистване на районите на границата на Курска и Белгородска област, където противникът все още се опитва да провежда контраатаки.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА2 days ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА4 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА5 days ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА1 week ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

Trending