Временният главен прокурор е наредил ВКП да изземе материалите по “Барселонагейт” на 22 юни, като е дал срок това да се случи до 12:00 часа
Временният главен прокурор Борислав Сарафов е наредил Върховната касационна прокуратура (ВКП) да изземе разследването “Барселонагейт”, по което се разследват данни за връзка на Бойко Борисов със схема за пране на пари в Испания. Това се е случило две седмици преди лидерът на ГЕРБ да се откаже от имунитета си в сряда, поискан по същото дело от бившия главен прокурор Иван Гешев.
Това става ясно от заповед на Сарафов, публикувана във Фейсбук страницата на разследващия сайт BIRD в сряда. От документа се разбира, че Сарафов е наредил ВКП да изземе материалите по “Барселонагейт” на 22 юни, като е дал срок това да се случи до 12:00 часа на 4 юли. Точно ден по-късно настъпи обрат в позицията на Борисов и той реши да се откаже от имунитета си.
…
Сарафов разобличава спецмагистратите Франтишек и Пейчинов за ”Осемте джуджета”
Двамата е трябвало да бъдат дисциплинарно уволнени и разследвани
Доклад от 22 страници за „допуснати груби закононарушения“ от двама наблюдаващи прокурори от закритата вече Специализирана прокуратура по казуса „Осемте джуджета“ е получен днес във Висшия съдебен съвет. Това съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.
Докладът е изпратен до съдебния съвет от и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов. Документът е изготвен от прокурор от Върховната прокуратура още през месец юли 2020 г., но по него три години не е имало никакви действия от страна на бившето ръководство на държавното обвинение, начело с Иван Гешев.
Според проверката двама спецмагистрати – Димитър Франтишек Петров и Кирил Пейчинов, нито са дисциплинарно уволнени, нито са разследвани.
След избухването на скандала през 2020 г. Петров и Пейчинов бяха преместени от спецпрокуратурата в други структури на обвинението. Детайлно са разгледани твърдения на баща и син Златанови, че са били обект на изнудване от група с участието на магистрати и тогавашната съпруга на бившия следовател Петър Петров.
В разследване на „Антикорупционния фонд“ бяха представени доказателства за противозаконно прехвърляне на бизнеси, отнемане на голямо количество пари, злато и дори автомобили от собствениците на най-голямата фабрика за асансьори у нас.
В тази връзка проверката на Инспектората при ВКП установява, че „при връщането на значителните по количество и стойност веществени доказателства, са допуснати груби закононарушения, причините за които не могат да бъдат напълно изяснени, но следва да получат своето адекватно санкциониране“.
От прокуратурата потвърдиха наличието на такъв доклад и уточниха, че на Апелативна прокуратура-София е възложено да се извърши проверка на всички преписки, досъдебни производства, свързани с казуса „Осемте джуджета“, включително и правилността и законосъобразността на прокурорско постановление от 5 май 2021 г., с което е било отказано образуването на досъдебно производство по изнесените доказателства в разследването на „Антикорупционния фонд“.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!