Грузинският премиер: САЩ финансираха две неуспешни цветни революции в Тбилиси
Тбилиси трябва да „преразгледа“ отношенията си с Вашингтон, като се има предвид, че финансираните от САЩ неправителствени организации стоят зад поне два опита за сваляне на правителството, заяви грузинският премиер Иракли Кобахидзе.
САЩ заплашиха със санкции висши грузински служители, след като Грузия прие Закон за прозрачност на чуждестранното влияние, известен като закон за „чуждестранните агенти“, който беше заклеймен от Запада като заплаха за демокрацията, въпреки че такъв закон имат и САЩ.
Законът изисква неправителствените организации, медиите и лицата, получаващи повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като субекти, „прокарващи интересите на чужда сила“ и да разкриват своите дарители. Ако не го направят, ще бъдат глобени.
„Не знам защо имаше два опита за революция през 2020-2021 г., а след това през 2022 г. Не знам защо имаше тези опити, но е факт, че предишният посланик (на САЩ) развали много неща, много неща бяха съсипани през тези години и това трябва да бъде коригирано“, каза Кобахидзе.
„Това включва финансирани от САЩ неправителствени организации, които застанаха на революционната сцена, призовавайки за оставка на правителството и формиране на правителство с тяхно участие. Затова грузинско-американските отношения трябва да бъдат преосмислени“, добави премиерът.
Грузия ще направи всичко възможно, за да подобри отношенията със САЩ, тъй като това е в интерес и на двете страни, отбеляза Кобахидзе.
Правителството в Тбилиси е подложено на силен натиск от САЩ и ЕС да се откаже от предложения Закон за прозрачност на чуждестранното влияние. Вашингтон и Брюксел заплашиха със санкции и спиране на интеграцията на Грузия в ЕС и НАТО.
Законът предизвика протести, по време на които активисти влязоха в сблъсъци с полицията и се опитаха да щурмуват сградата на парламента.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че Вашингтон ще въведе визови ограничения за „лица, които са отговорни или съучастници в подкопаването на демокрацията в Грузия, както и членовете на техните семейства“.
Грузинският премиер дори съобщи, че е бил заплашен от еврокомисаря по съседството и разширяването Оливер Вархели, че може да го сполети същата съдба като словашкия премиер Роберт Фицо, който оцеля по чудо, след като беше ранен с четири куршума. По-късно Вархели заяви, че предупреждението му за опасностите от „поляризацията в обществото“ е било разбрано погрешно.
Грузинските неправителствени организации, финансирани предимно от Запада, осъдиха предложения закон като „руски“ и се опитаха да повторят успеха си от 2023 г., принуждавайки отново правителството да отстъпи. Този път обаче парламентът прие закона и отхвърли ветото на прозападния президент на Грузия Саломе Зурабичвили. Правителството отрече, че законът ще бъде използван за репресии срещу опозицията и настоя, че законодателството е съвместимо с нормите на ЕС.
Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?