СВЯТ

„Благодаря, че ми дадохте възможност да разговарям с Вас“ – Байдън към Си Дзинпин

Хегемонията на САЩ се разпада пред очите ни: Си Дзинпин надигра Байдън на срещата в Индонезия

Китаистът Буранок обяснява как Си Дзинпин надигра Байдън на срещата в Индонезия

Основното външнополитическо събитие на седмицата беше срещата между президента на Китай и президента на САЩ . Си Дзинпин и Джо Байдън се срещнаха в това качество за първи път, а разговорът им в кулоарите на индонезийската среща на Г-20 продължи 3 часа и 12 минути.

Отношенията между двете най-големи икономики в света са по-лоши от всякога: както заради „митническата война“, така и поради споровете за принадлежността на Тайван. Ще се променят ли ветровете в Тихия океан след „рандевуто“ на двамата лидери? За това разказа за KP.RU експертът-синолог, докторът на историческите науки Сергей Буранок .

„Според мен това е историческа среща и китайският президент изглежда като победител на нея“, каза Буранок в интервю за Комсомолская правда. – Току-що премина знаковият 20-ти конгрес на Комунистическата партия на Китай, на който въпреки всички минали традиции Си Дзинпин беше избран за лидер на партията (а следователно и на страната) за трети път. Въпреки че това беше възпрепятствано както от външни – включително американски – сили, така и от вътрешната опозиция.

Затова, по мнението на експерта, голяма част от реториката на Байдън на срещата на върха може да се оцени като признание: „Опитахме се да ви попречим, китайци, но не можахме – и ще опитаме различен подход“. Тоест връщане към старата реторика за „правата на човека“, „недопустимостта на едностранни действия“ и всичко онова, което Белият дом нарича „свят, основан на правила“ (в смисъла на американските правила).

— Изглежда, че сега сме свидетели на смяна на ролите на международната арена , — обобщава Буранок. И на глобална промяна. В продължение на почти два века Западът „обучаваше и инструктираше“ китайците – и като цяло, другите незападни страни. Сега обаче самият Китай зае позицията на „учител“ и чрез устата на Си учи САЩ: „Един държавник трябва да знае накъде да поведе страната си.

Той също трябва да мисли и да знае как да се разбира с други страни и останалия свят. Това е очевиден упрек както към американската политика, така и лично към Байдън. Разбира се, пълна смяна на ролите няма да има още утре и даже не догодина, но моралният победител на срещата на върха е явен.

Най-четени

Exit mobile version