На 9 ноември профсъюзите излязоха на стачка в Гърция, Белгия и Франция, където работническата класа настоява за по-високи заплати на фона на увеличение на цените от исторически мащаби. Гръцкият профсъюз PAME „се радва на големите стачки сред работниците в Европа“. Това пише датският вестник Arbejderen.
В Гърция имаше 24-часова обща стачка. Войнстващият работнически фронт PAME е основната движеща сила в стачката.
Лозунгите бяха „Искаме увеличение на заплатите и мерки срещу инфлацията“ и „Мнозина отказват да замразят, за да могат малцината да си осигурят печалби“.
През септември 2022 г. инфлацията в Гърция бе достигнала 12 процента спрямо същия месец на миналата година. Това е най-високият процент на инфлация, регистриран от две десетилетия, според базата данни WorldData .
Сметките за наем и ток съсипват хиляди семейства, алармира ПАМЕ. Затова синдикатът гледа положително на това, че работниците в Белгия и Франция също планират да стачкуват в същия ден.
„PAME приветства големите стачни борби сред работниците в Европа. Подкрепяме белгийските и френските работници, които стачкуват на 9 и 10 ноември с искане за увеличение на заплатите и мерки срещу инфлацията“, пише ПАМЕ.
Парализират страната
ПАМЕ критикува, че „многонационалните компании печелят милиарди, докато работниците трябва да се справят с трохи, бедност, глад и мизерия“.
„Ние не приемаме работниците да бъдат жертвани за съревнованията и войните на империалистите. Ние платихме за техните печалби, ние платихме за техните кризи. Няма повече“, посочват от синдиката.
Двата централни гръцки профсъюза съответно в публичния и частния сектор – ADEDY и GSEE – също призоваха за обща стачка. Синдикатите са доминирани от социалдемократи, но PAME, която е тясно свързана с комунистическата партия на страната KKE, участва в изпълнителните съвети и на двата съюза.
Стачката в сряда парализира Гърция, тъй като профсъюзите на транспортните работници се присъединиха към стачката.
В стачката участваха дори журналисти, адвокати и офис служители, пише гръцката онлайн медия Keep Talking Greece .
Синдикатът на транспортните работници в обществения сектор обявява стачката:
„Обедняването на гръцкия народ става под претекст на енергийната криза и войната в Украйна, във време, когато бизнес гигантите правят безпрецедентни суперпечалби“.
„Енергията, наемът, горивото и стоките от първа необходимост унищожиха всяка следа от бъдещо планиране, изпразниха хазната и намалиха покупателната способност на гръцкия гражданин“, завършва призивът.
.
Стачка в Белгия
Десетки хиляди работници в Белгия стачкуваха и демонстрираха на 9 ноември, когато трите централни профсъюза на Белгия бяха обявили обща стачка.
Те изискват „повече покупателна способност по време на кризата с разходите за живот“. Те критикуват правителството, че не е въвело „адекватни мерки“, за да се справи с инфлацията, пише белгийското списание Brussels Times .
Последните данни показват, че инфлацията в Белгия е цели 12,3% спрямо септември миналата година.
Цените на енергията са се повишили два пъти повече в Белгия, отколкото в съседните страни, съобщава правителственият икономически съвет, FPS, в доклад, наречен Обсерватория на цените на икономиката .
Това е тенденция, която започна още през 2021 г., когато в съседните на Белгия страни цените на енергията се повишиха средно с 10,9 процента, докато цените на енергията в Белгия се повишиха с цели 22,4 процента в сравнение с 2020 г.
.
Французи по улиците
Във Франция също има общонационална стачка, която започна в сряда, 9 ноември и приключва на 11 ноември. Особено работниците в транспортния сектор ще напуснат работните си места.
Стачката е организирана от най-големия централен синдикат CGT (Confédération Générale du Travail), както и от по-малките профсъюзи Solidaires, Unsa, FO и La Base.
Те протестират срещу липсата на кадри и искат по-високи заплати. Самите заплати не са се увеличавали от 2013 г., пишат организаторите.
Те смятат, че правителството е „пасивно“ към исканията, които синдикатите поставят от няколко месеца. Може да се тълкува само като „презрение“, се казва в съобщението.
.
Стачки и в други страни
И в други страни вече има стачки и планирани спирания на работа.
На 5 ноември, според Reuters , британските медицински сестри излязоха на стачка и поискаха повече лири в заплатите си. А летищните работници предприемат действия по-късно този месец на летище Хийтроу със същите искания – докато пощенските служители на Royal Mail обявиха стачни действия на 18 ноември и няколко кратки стачки в навечерието на Коледа.
150 000 държавни служители обявиха стачка в Обединеното кралство чрез Съюза на обществените и търговски услуги.
Тези синдикати очевидно са вдъхновени от победата на стачката на 2 ноември, в която 900 шофьори на автобуси в Източен Лондон получиха 10% увеличение на заплатите. На 1 ноември 1000 шофьори на камиони, които превозват бира, получиха 12,5 процента увеличение на заплатите, след като заплашиха да стачкуват в навечерието на Световното първенство по футбол, когато много британци обикалят кръчмите.
.
В Шотландия учителите обявиха стачка, пише BBC .
В Австрия също металурзите са осигурили годишно увеличение на заплатите от над седем процента средно на 4 ноември. Това е над инфлацията от 6,3 на сто. Служители в здравните и социални служби в страната демонстрират и са обявили стачка с искане за 15% увеличение на заплатите, пише Tiroler Tageszeitung.
Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!