СВЯТ

Норвегия няма да помогне на Европа в борбата с руския газ

Норвежкия газов сектор сега работи на предела на възможностите си. От него не трябва да се очаква сериозно увеличение на износа.

Норвегия е готова да помогне на Европа да се откаже от руските енергийни източници и на първо място от газа и да го замени със собствен, норвежки газ. През юни Брюксел и Осло подписаха ново норвежко споразумение за доставка на газ, съгласно което Норвегия, вторият по големина доставчик на газ в Европа, ще доставя допълнителни 100 тераватчаса енергия, еквивалентни на приблизително 9-10 милиарда m³ газ годишно.

„Никога няма да възразя да бъда зависим от близък приятел като Норвегия“, помпозно каза европейският комисар по изменението на климата Франс Тимерман след среща с норвежкия министър на енергетиката Терие Осланд.

Брюксел разчита на големи постоянни доставки на норвежки газ, който трябва да стане един от основните заместители на руския газ, но Европейската комисия трябва да разбере, че възможностите на северното кралство сериозно да увеличи износа на синьо гориво са много ограничени.

Миналата година Норвегия е изнесла 113 милиарда m³ газ за континента чрез тръбопроводи, което представлява почти една четвърт (23%) от вноса на газ в ЕС. За сравнение: доставките на руски газ за Европа през 2021 г. възлизат на 155 милиарда м³.

Между другото, Великобритания също е основен потребител на норвежки газ, който, припомняме, в момента не е член на ЕС. През миналата година Лондон получи от Норвегия 32 милиарда m³ или 42% от целия внос на газ. Между другото, собственото производство на газ в Обединеното кралство е само около 29 милиарда m³.

Осло прогнозира, че през 2022 г. износът ще нарасне до 115 m³ тръбопроводен газ, а заедно с втечнения природен газ (LNG) до 122 m³ или с 8%. Според прогнозите на реномираната консултантска компания Rystad Energy, между другото, норвежка, производството на газ в кралството тази година ще достигне 126,5 милиарда m³. В същото време вицепрезидентът на компанията Емил Варе Сандой ясно предупреди за трудностите пред по-нататъшния растеж на производството.

„Сега сме на максимума от това, което може да се произведе и изнесе, цитира думите му сайтът „Energy Voice.“ Най-сериозни са проблемите с износа. Мисля, че има резерви за увеличаване на добива, но що се отнася до преработката и пропускателната способност на газопроводите, вече сме на максимума.”

Той също така отбелязва, че е невъзможно значително да се увеличат мощностите за преработка и износ на газ за няколко години, тъй като изграждането на нови газопроводи и рафинерии за втечняване отнема много години.

„Поне през следващите пет години“, заключава Сандой, „няма да можем да произвеждаме повече газ, отколкото сега.“

Правителството на кралството вече се опитва да увеличи производството. През март Министерството на енергетиката издаде на основната енергийна компания на Норвегия Equinor разрешителни за производство на допълнителни 2,4 милиарда кубични метра газ, за да помогне на Европа със синьо гориво това лято.

Разрешителните позволиха на газовите компании да увеличат производството в находищата Troll, Oseberg и Heidrun. Има данни за Oseberg: производството това находище ще се доближи до 7 милиарда m³, а износът ще нарасне с 1 милиард m³.

Що се отнася до строящия се газопровод Baltic Pipe, който трябва да пренася 10 милиарда м³ годишно до Дания и 3 милиарда м³ до Полша, той трябва да започне да функционира през четвъртото тримесечие на тази година.

Сандой смята, че теоретично Норвегия може да увеличи производството до 130 милиарда m³, но това ще изисква напрягането на всички сили и почти непрекъсната работа. По негово мнение, това е нереалистично, защото форсмажорните обстоятелства могат да повлияят на производството.

Сред тях вероятно се отчитат и стачките на газовите работници, които наскоро например заплашиха да спрат почти 60% от износа на газ. Стачките бяха прекратени в последния момент след намесата на министъра на труда Марта Мьос Персен.

В дългосрочен план, през втората половина на настоящото десетилетие, се очаква производството на газ в Норвегия да намалее.

„През 30-те години очакваме рязък спад в производството на газ поради изчерпването на находищата, обяснява Садой, „За да се поддържа производството на сегашното ниво или поне да се забави спадът му, е необходимо да се откриват и разработват нови находища..”

Самият той като цяло е песимист, тъй като в най-голямото газово находище в кралството – Трол, след десет години запасите от газ ще бъдат сериозно изчерпани. Да се намери горе-долу сравнимо по резерви находище, според него, е някъде от сферата на фантастиката.

Сандой има песимистична перспектива, въпреки наличието на няколко големи проекта, които могат да започнат да произвеждат газ в обозримо бъдеще.

Политиката също може да се намеси в процеса. Коалиционното правителство казва, че трябва да се извършват геоложки проучвания в нови райони на Баренцово море. Междувременно, когато беше съставено правителството миналата година, Социалистическата лява партия отказа да се присъедини поради отказа на правителството да забрани сондажите.

Имайки предвид средно около десет годишната разлика между откриването на находището и първите кубици газ от него, социалистите смятат, че ръстът на добива на газ ще бъде „стратегическа грешка“. Разногласията остават. Междувременно правителството се нуждае от гласовете на 13 депутати от Социалистическата лява партия, за да може да приеме бюджетите на кралството.

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ФАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

Най-четени

Exit mobile version