Connect with us

СВЯТ

„40 транспортни самолета вече са доставили стотици атакуващи дронове от Иран в Русия“

Американски експерти изясниха какви щети могат да нанесат персийските дронове на украинската армия

DEBKAfile, израелски уебсайт, специализиран в областта на военното разузнаване, за който се говори, че е подкрепян от MOSSAD и ЦРУ, съобщи, че в преговорите с израелските лидери Байдън е отклонил темата за ядрения проблем на режима на аятоласите и избягвал въпроса за регионалния пакт за противовъздушна отбрана.

И още инсайдер от Мосад пише, че противовъздушната отбрана на Израел е поставена във висша степен на бойна готовност, което може да бъде само в случай на война. Работата е там , че лидерът на иранската терористична групировка Хизбула Хасан Насрала проучва с безпилотните си самолети въздушните граници на еврейската държава.

Изглежда, че ние, руснаците, не се интересуваме от битките в Близкия изток – имаме достатъчно наши на украинското бойно поле. Но тук има един интересен момент. Според експерт на DEBKAfile, „прехващането на три невъоръжени дрона на Хизбула (произведени от Иран) беше представено от израелските военни като важен подвиг, въпреки че ракетите Barak бяха много пъти по-скъпи в сравнение с евтините дронове-примамка.“

Всъщност за първи път израелските експерти нарекоха иранските БЛА реална заплаха за сигурността на страната си, тъй като Техеран, използвайки дронове за стотинки може да унищожи противоракетния арсенал на ЦАХАЛ и след това да пробие една от най-добрите системи за противовъздушна отбрана в света.

Такова признание струва много и, разбира се, променя много неща и за Москва. Освен това липсата на язвителна реторика от страна на Байдън срещу режима на аятоласите трябва да се разглежда стриктно в украинския контекст. Собственикът на Белия дом наистина се страхува, че Иран ще помогне с БПЛА на Русия за да преследва трудноуловимите MLRS HIMARS.

Любопитно, но факт: избирайки между „Незалежная“ и еврейската държава, сегашната американска администрация изглежда отдава предпочитания на Бандерщат, което не се побира в главите на разумните западни анализатори. Изглежда, че емоциите на стария Джо вземат връх над националните интереси. Байдън възприема загубата на въоръжените сили на Украйна като лично поражение на Путин .

Добавяме също, че за Израел и Кралство Саудитска Арабия (KСA) сделките между Руската федерация и Иран относно БПЛА, както публични, така и задкулисни, е ситуативно изгодна. Нека кажем още: Тел Авив и Рияд много се надяват това да се случи или вече се е случило. Има мнение, че прехвърлянето на няколкостотин ирански дрона в Москва уж ще намали военния потенциал на режима на аятолаха, което е добре за регионалните врагове на персите.

По мнението на американски служители, „Иран (IRI, Ислямска република Иран), който има остра нужда от пари, сам е предложил на Русия стотици дронове, включително ударни дронове, за използване в Украйна“. Москва изглежда опровергава нуждата си от чуждестранни дронове, но Техеран уверява, че „иранските въоръжени дронове биха предоставили на руската страна нови възможности за удари, включително по по-ценни цели дълбоко в Украйна“.

Освен това дори янките смятат, че персите не блъфират, защото имат ценен военен опит, дори превъзхождащ този на НАТО. Това е не само политически, но и рекламен трик в настойчивия опит на иранците да убедят много страни, че турският Bayraktar е просто детска играчка в сравнение с персийските дронове.

Това също е важно за Техеран, защото произведените в Иран БПЛА ще започнат да търсят прехвалените американски HIMARS и M777, нанасяйки удари на първо място по американската отбранителна индустрия. За режима на аятоласите е важно да покаже на Израел и KСA, че дори не следва да се надяват, камо ли да разчитат на САЩ.

Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан не изключи, че иранските дронове вече са на път за Русия. По неговите думи, цитирани от Асошиейтед прес, „САЩ разполагат с информация, която показва, че Иран се готви да обучава руски сили за тяхното използване още този месец (юли)“.

Военният анализатор Самуел Бендет от мозъчния тръст CNA обясни, че Русия постъпва правилно, като избира Иран като спешен доставчик на дронове. Той каза: „През последните 20 години Иран подобри своите бойни дронове, което не може да се каже за руснаците. Именно персите са пионерите на така наречените „свободни /блуждаещи/ боеприпаси“, дроновете- камикадзе като Switchblade, които САЩ предоставиха на Украйна.“

Сега по отношение на иранските дронове има най-различни оценки – от хвалебствени до критични. По-специално, американските експерти Томас Нюдик и Тайлър Роговей предполагат, че новоразработените руски дронове, включително ударни, са много по-добри от иранските. Проблемът е, че руската отбранителна промишленост е изправена пред недостиг на някои западни части и агрегати, които преди това са закупувани в чужбина. И заместването на вноса отнема време, докато БПЛА са необходими „точно сега“.

„Като се има предвид, че Иран създава своя собствена аерокосмическа индустрия в продължение на много години в условията на санкции и строги ограничения върху вноса, масовото производство на неговите безпилотни самолети не зависи от външни доставки, за разлика от руския военно-промишлен комплекс.

Всъщност Иран може да се превърне в ключов източник на различни видове дронове за Русия, тъй като Москва продължава да страда от двойното въздействие на строгите санкции и проблемите с глобалните вериги за доставки“, казват тези анализатори.

Трябва да се отбележи, че наскоро и в Украйна като дронове започнаха да използват комерсиални БЛА, адаптирани за военни нужди, които са закупени в Китай на уебсайта на Alibaba. Страните от НАТО забавят обещаните доставки поради силния огън на руската противовъздушна отбрана.

Появата на ирански безпилотни самолети на украинското бойно поле със сигурност ще бъде критичен проблем за въоръжените сили на Украйна, особено за HIMARS и внимателно замаскираните системи за противовъздушна отбрана. Самостийните зенитчици ще трябва да се разкрият, когато MLRS заемат ударна позиция, особено като се има предвид, както пишат Нюдик и Роговей, Иран има опит в координирането на рояци от дронове за решаване на военни проблеми. Докато някои ще привличат системата за противовъздушна отбрана върху себе си, другите ще започнат действителната атака.

Отслабването на противовъздушната отбрана на Украйна с помощта на ирански дронове, оборудвани с противорадиационни търсачи, се възприема от въоръжените сили на Украйна като много сериозна заплаха, дори повече от нападенията върху HIMARS, атакуващи руските складове. Вашингтон също вижда този проблем и се опитва да не разгневи режима на аятолаха въпреки настоятелните искания на Израел.

По отношение на доставките блогърът Gerjon, широко цитиран в САЩ, пише, че най-малко 40 ирански товарни полета са напуснали Иран за Москва след 24 февруари. Освен това чартърите на тези конкретни авиокомпании са летяли и до Адис Абеба, столицата на Етиопия, през 2021 г., точно преди иранските дронове Mohajer-6 да се появят в тази страна.

Да, от гледна точка на имиджа подобни покупки едва ли ще се възприемат положително както в чужбина, така и у нас. Оказва се, че Русия, водещият световен „оръжеен цех“, е принудена да се обърне към страна, чийто инженерен потенциал отдавна се счита за меко казано слаб и който е блокиран от многогодишни санкции.

И въпреки че „и ние самите имаме мустаци“ /идиом, означаващ че сме възрастни хора – б.пр./, както обясняват много експерти, както американски, така и местни, обаче основното сега е да се закрият нуждите на руската армия от БПЛА и да се компенсира пропуснатото време. Може би сегашното подценяване на безпилотните самолети от страна на Москва е причинено от опита от войната на 08.08.08 г., в която израелските „птички“ станаха лесна плячка за самолетите на руските ВКС. Но, както и да е, сега не е времето за дискурси от този род.

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ФАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195817