Годишната инфлация в САЩ се ускори през юни до най-високото си ниво от четири десетилетия. Ръстът на потребителските цени в най-голямата икономика в света достигна 9.1% и затвърди аргумента, че Федералният резерв трябва да повиши с допълнителни 75 базисни пункта лихвените проценти по-късно този месец. За сравнение, икономисти, анкетирани от CNBC, прогнозираха инфлация от 8.8%. Само за месец пък потребителските цени са се увеличили с 1.3%.
Енергията е поскъпнала със 7.5% на месечна база и с 41.6% на годишна. Индексът на храните се е увеличил с 1%, докато разходите за подслон – с 0.6% за месец и с 5.6% за година. Това беше шестият пореден месец, в който храната поскъпва с поне 1%.
Горивата пък са скочили с близо 60% за година.
Увеличенията белязаха още един труден месец за потребителите, които страдат от скока на цените на всичко – от самолетни билети през употребявани автомобили до бекон и яйца.
Фючърсите на фондовия пазар се сринаха след данните, докато доходността на държавните облигации расте. Индексът S&P 500 рязко се понижи с 1.6%, сигнализирайки за лоши новини на Уолстрийт.
Служителите на Федералния резерв се съгласиха да осъществят поредица увеличения на лихвените проценти. едно вече е факт – с невижданите от близо три десетилетия 0.75 процентни пункта, а този месец предстои още едно – вероятно със същата стъпка. Очаква се централната банка да продължи да повишава лихвите, докато инфлацията се доближи до дългосрочната цел от 2%.
Представителите на Белия дом обвиняват за покачването на цените инвазията на Русия в Украйна, въпреки че инфлацията вече се движеше агресивно нагоре преди инвазията през февруари.
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ФАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ