Политическият и монетарният кретенизъм разрушават Европа
Как политическият и монетарният кретенизъм създават проблеми, където те биха могли да бъдат избегнати.
Търговският баланс на страните от ЕС се превърна в рекордно отрицателен за цялата история на съществуването на държавите от ЕС – 28,5 милиарда евро за месец, което не е било никога досега. Месечната статистика е от 1999 г., но тримесечните търговски баланси от 1975 г. потвърждават невероятен търговски дефицит.
През януари 2021 г. беше регистриран рекорден излишък на фона на ниските цени на суровините. Деградацията започна през март 2021 г., рязко се ускори от август 2021 г. През септември 2021 г. търговският баланс на страните от ЕС стана отрицателен за първи път от февруари 2012 г.
Нещата станаха много зле през декември 2021 г., когато дефицитът възлизаше на 20 милиарда евро на месец (дефицит от 37,0 милиарда за четвъртото тримесечие на 2021 г.). Но най-лошото тепърва предстои, за първото тримесечие на 2022 г. 65,4 милиарда евро бяха в дефицит.
Причината е рекордното ускорение на вноса, като над 4/5 в структурата на ръста на вноса е концентриран в суровини, предимно газ и след това петрол и метали. Европа преди това формираше 80% от нетните покупки на американски ценни книжа, като ресурсът е търговски излишък.
Търговският баланс на водещите страни от ЕС със света. Влошаване на всички фронтове, като най-лошото разположение е във Франция и Полша, където търговският баланс стана рекордно отрицателен.
Германия намали излишъка си почти 5 пъти, Италия навлиза в устойчив дефицит от януари 2022 г. за първи път от 10 години. Изразено влошаване в Испания, свиване на излишъка в Холандия до 15-годишно дъно.
Страните от ЕС са нетни вносители на суровини (нефт, газ, въглища, промишлени, цветни и благородни метали, торове, селскостопански суровини). Рекордното ускорение на цените на суровините очаквано доведе до срива на търговския излишък в рекорден дефицит.
Динамиката на нарастване на цените на суровините е синхронизирана със свиването на търговския баланс на страните от ЕС. Адът се случи през първата четвърт, но през втората четвърт нещата ще се влошат.
Първо, средните цени на суровините през Q2 2022 са по-високи от Q1 2022, и второ, ситуацията се влошава от падането на еврото и националните валути на ЕС, което прави покупките още по-скъпи за страните от ЕС – с около 15%. Остана много малко и скоро всичко ще пробие.