СВЯТ

По-лошо от Гражданска война: Америка откри нов фронт

В САЩ се разпалва грандиозна битка за това кой ще контролира Конгреса на САЩ след изборите през 2022 г. Толкова епична, че президентът Джо Байдън вече я оприличи на Гражданската война в своята страна. И двете страни представят това всичко като борба за демокрация и основни човешки права. Вярно е, че ако внимателно анализирате действията на основните партии, става очевидно, че всъщност настоящата емоционална кампания е просто опит на републиканците и демократите да си осигурят победа още преди изразяването волята на народа – чрез пренаписване на избирателните закони в своя полза си. И всички тези гръмки речи за „защита на демокрацията“ са само прикритие.

Всичко започна с миналогодишните мръсни президентски избори, които бяха придружени от маса нарушения. Доналд Тръмп, който се завръща в голямата игра, за пореден път обяви, че победата му е „открадната“ и това не може да не разпали страстите. След като процедурата за гласуване и преброяване беше буквално нарушена в няколко щата , се чуха гласове, че отсега нататък републиканците никога няма да могат да спечелят избори. А самият Тръмп, много преди президентските избори каза, че Републиканската партия ще бъде пометена, ако позволи допълнително да се облекчат правилата за гласуване.

Ето защо, веднага след победата на Байдън, щатите, в които изпълнителната и законодателната власт принадлежат на републиканците, започнаха да пренаписват правилата за гласуване в посока на затягане на контрола. В демократичните щати – точно обратното – все повече започнаха да премахват ограниченията върху възможността избирател да гласува (в Калифорния почти всичко е премахнато).

Анализаторите на Центъра “Бренън” изчисляват, че от 1 януари до края на юни 17 републикански щати са приели 28 нови закона, които „ограничават достъпа до гласуване“. Това, което най-много притеснява демократите, е, че някои от тези щати (Флорида, Джорджия, Айова и други) бяха считани за ключови на последните избори. В „сините“ щати след изборите през 2020 г. един след друг се приемат закони за премахване на ограниченията за избирателите. Само във Вирджиния са приети девет такива.

Апотеозът на тази битка е безпрецедентен случай: миналата седмица 56 депутати от Тексас, представляващи Демократическата партия, се качиха на два чартърни полета и отлетяха за Вашингтон. Целта не беше скрита: да се осуети опитът на републиканците да променят правилата за водене на избори в щата. И въпреки че демократите са в абсолютно малцинство в местния законодателен орган, при тяхно отсъствие няма кворум за провеждане на събрания (необходими са повече от две трети от конгресмените).

Тогава започнаха събития, повтарящи сценария на скандалния сериал „Къща от карти“. И така, в един от епизодите вицепрезидентът Франк Ъндърууд нарежда на парламентарните квестори принудително да задържат сенаторите от малцинството в залата, за да осигурят кворум за гласуване. Когато излезе този сезон, в американските социални мрежи избухна бурна дискусия дали това е възможно на практика. Припомниха епизода от 1988 г., когато квестор задържа републиканския сенатор Боб Пакуд, като го завежда на заседание на Камарата със същата цел. Тогава между другото демократите се забавляват здравата.

Сега, като се има предвид демаршът на конгресмените от Тексас, случилото се в сериала придобива още по-реални очертания. Вбесеният губернатор на Тексас Грег Абът поиска от полицията да задържи местните конгресмени и да ги принуди да работят. Вярно е, че заповедите на губернатора на щата нямат ефект във Вашингтон, където са се приютили „бежанците“.

Между другото, те се наричат именно така. Един от тях публикува в “Туитър” снимка на салатата с надпис: „Първото ми ядене като бежанец. Вкусно.“ А друг написа: „Оставихме семействата си, доходите си и любимия Тексас. Но нашата жертва не е нищо в сравнение с жертвите, които смелите американци са давали през историята, за да защитят свещеното право на глас.“ Този патос предизвика много саркастични забележки от обикновените американци, като тази: „Жертва? Прекарах общо 2,5 години далеч от семейството си, служейки във военни зони. Вие летите с чартърен полет, пиете бира и се щракате.“

Действието демократите от Тексас обаче беше причината за невероятно суровата реч на Байдън в подкрепа на федералните законопроекти, които демократите сега подготвят за неутрализиране на законите, приети в „червените“ щати. Президентът нарече поведението на опозицията „неамериканско“, като направи потресаващо изявление: „Изправени сме пред най-сериозния тест за нашата демокрация от Гражданската война насам. Това не е хипербола. От Гражданската война насам.“

Оказва се, че двете световни войни, убийствата на президенти, Великата депресия, Уотъргейт – всичко това избледнява преди опита на редица щати да възстановят поне някакъв ред в избирателната система. Не случайно популярният телевизионен водещ Тъкър Карлсън се подигра с изявлението на Байдън: „Кога за последен път американски президент изнесе реч като тази? Може би през 60-те години на ХIХ век, тоест през реалната Гражданска война. Трудно е да разберем как да го приемем това. Дори и да е изкуфял, е напълно безотговорно от страна американския лидер да изрече нещо подобно на глас. Дори опасно. “

Освен това, ако погледнете какво причинява такава бурна реакция от страна на тексаските демократи, тогава сравненията с Гражданската война и обвиненията на републиканците в „расизъм“, към които Байдън прибягва в речта си, изглеждат още по-нелепи. Оказва се, че „расизъм“ е изискването за допускане на наблюдатели до мястото за преброяване на гласовете или задължително видеонаблюдение в избирателните секции. Но не е ли това същото, което многобройни западни критици постоянно изискват от Русия и други постсъветски страни!

Републиканците също се опитват да забранят гласуването с машини- мярка, която беше временно въведена миналата година поради пандемията. И най-лошата новост: за да получите бюлетина за гласуване по пощата, ще трябва да представите последните четири цифри от документа си за социално осигуряване или шофьорската книжка на избирателната комисия, тоест да удостоверите, че съществувате. Изискването за представяне на документи, от гледна точка на демократите, отрязва значителна част от етническите малцинства (които като правило подкрепят Демократическата партия). Републиканците обаче твърдят, че това ще отреже нелегалните мигранти и „мъртвите души“, които уж са „гласували“ през 2020 г.

Тексас отговаря на претенциите на Вашингтон: щатът отдавна има правила, според които всеки избирател може да представи един от седемте вида официални документи със снимка, за да получи правото на глас. Но ако някой по някаква причина ги няма, той може напълно спокойно да получи сертификат за гласуване.

Но това не устройва демократите. Сега те се опитват спешно да прокарат през Конгреса два федерални закона, които неутрализират опитите на републиканските щати да възстановят реда при издаването на бюлетините. На което всъщност беше посветена речта на Байдън. Като се има предвид, че демократите могат да осигурят мнозинство от един глас в Сената, техните опоненти избират процедурата за филибъстър – републиканците отказват да включат въпроса в дневния ред и това изисква 60 от 100 гласа.

Всъщност това е доста сравнимо с действията на тексаските демократи – и в двата случая конгресмените ще нарушат кворума. Но колко различна е позицията на либералните медии! Те възхваляват „героичните“ действия на Тексаската демократична партия и настояват Байдън да предприеме мерки за премахване на самата концепция за „филибъстър“ в Сената на САЩ. Демократите се пенят, за да докажат, че за това трябва да гласуват само с мнозинство от един глас. Всичко това е покрито с гръмки изявления за „защита на демокрацията“ и милитаристка реторика в стила на Гражданската война: „Когато сте на война, трябва да знаете, че воювате. И в момента живеем във военно време, що се отнася до демокрацията.”. Какъв ти “филибъстър”, когато до разстрелите “според военновремевите закони” не остава дълго.

За да разберете цинизма на ситуацията, просто трябва да запомните, че републиканците и демократите се опитват да отменят процедурата на филибъстър само когато са в мнозинството. До 2015 г., когато демократите доминираха в Сената в продължение на осем години, те постигнаха това, но веднага след като останаха в малцинство, изведнъж се влюбиха в процедурата. Сега демократичните медии отново твърдят, че това уврежда устоите на демокрацията.

Това е целият смисъл на настоящата борба на изборните закони. Всички прекрасно разбират, че не става дума за основни свободи. Просто демократите се опитват да си осигурят победата на изборите през 2022 г., като премахнат контрола върху избирателните списъци и процедурата за преброяване на гласовете. И републиканците разбират, че за тях е жизнено важно да отрежат многобройни нелегални мигранти от изборния процес, да потиснат избирателната активност на „цветното“ население и да не позволят на пощенските служители (главно поддръжници на Демократическата партия) да решават резултата от гласувайте, както беше на изборите миналата година.

Това е целият смисъл на тази кавга. Но военната реторика на Байдън и Тръмп, взаимните обвинения и прийомите, извадени все едно от „Къща от карти“ – всичко това наистина създава атмосфера в страната, сравнима с Гражданската война. Без да се увеличава доверието в изборите, тази суматоха засилва и без това очевидното разделение на обществото в САЩ на два непримирими лагера.

Най-четени

Exit mobile version