След „Орешник“ идва „Осина“: На въоръжение в арсенала на Русия влизат ракети – убийци на американската система за ПРО
На 17 декември, Деня на РВСН, едно от изданията на Министерството на отбраната публикува голямо интервю с главнокомандващия на РВСН генерал-полковник Сергей Каракаев. Той разказа много интересни неща за това какво прави сега подчинената му структура и как в обозримо бъдещеможе да се реализира сакраменталното „целият свят в руини“.
На фона на жестокото убийство на главнокомандващия войските за радиационна, химическа и биологична защита (РХБЗ) Игор Кирилов, голямото, подробно и следователно доста скучно за обикновения човек (и журналист) интервю на Каракаев не привлече много внимание.
Медиите взеха няколко рутинни цитата за процента на новото оборудване и хвана окото им следващотоа „чудо-оръжие“ – унифицирани командни пунктове „Бугай“, за които не се знае абсолютно нищо, защото продуктът е секретен.
Междувременно Каракаев разказа много интересни неща за това, което се случва сега със „стратезите“ и за приоритетите на нашето сдържане на американците.
Сбогом, „Тополь“
На първо място в постиженията на РВСН за последните 10 години главнокомандващият на ракетите постави превъоръжаването на подразделенията, въоръжени с мобилни наземни системи „Тополь“, към по-модерни системи.
За последните 10 години на бойно дежурство са постъпили 21 ракетни полка, 16 от които с мобилна наземна ракетна система „Ярс“. През последните пет години са въведени в експлоатация 11 ракетни полка, включително два в Ясненската ракетна дивизия, оборудвани с междуконтинентални балистични ракети с хиперзвукова планираща крилова единица „Авангард“ и един с ракетна система със силово базиране „Ярс“ в Козелск,- каза Каракаев.
Процесът обаче все още не е завършен: през 2025 г. се планира превъоръжаване на ракетните дивизии в Саратовска и Ивановска области. Първият от тях е въоръжен с шахтени комплекси, вторият с мобилни.
Комплексите Топол и Ярс могат да бъдат поставени както на мобилни пускови установки, така и в силно защитени силози, способни да издържат почти ядрен взрив. Обаче, при преоборудването с Ярс, акцентът е поставен върху полковете с мобилни установки.
В силозите дежурят не само Ярс, но и ракети от други типове, най-новите от Р-36М2 Воевода и УР-100Н УТТХ, които от 2018 г. активно се преобразуват като носители на хиперзвуковите установки Авангард.
Следователно сега има двойна смяна на поколенията: и „Тополите“, и „Стотиците“ в класическо оборудване напускат дежурството. В бъдеще се планира „Авангардите“ да бъдат трансплантирани от УР-100Н УТТХ на новите „Сармати“.
Перспективите на уж неизвестната „Осина“
Говорейки за близкото бъдеще, главнокомандващият на стратегическите ракетни сили изрече малко загадъчна фраза:
Нашите инициативи са свързани преди всичко с развитието на военно-техническата база в развитието на стратегическите оръжия, включително създаването, изпитването и въвеждането в експлоатация на нови стратегически ракетни системи „Сармат“ и „Осина“ и редица нови ракетни системи в съответствие с опитно-конструкторската работа, модернизация на парка от съществуващи ракетни и специални оръжия, бойното управление и комуникационно оборудване,- каза Каракаев.
Превеждайки от военен на руски, може да се предположи, че се е имало предвид, че Русия ще се съсредоточи върху усъвършенстването и поставянето на бойно дежурство на „Сарматите“, които от 2021 г. са подложени на летателни изпитания , както и върху създаването на новия комплекс Осина.
Трябва да се отбележи, че почти всички медии, които подхванаха тази новина, написаха, че „за развитието на стратегическия комплекс Осина не е било официално съобщавано преди това“. Всъщност журналистите просто ги мързеше да се ровят в източниците и прехвърлиха историята с „Орешник“, чиято поява наистина изненада, върху един малко известен комплекс.
Всъщност развитието на „Осина“ може ясно да се проследи от откритите данни. Правителственото постановление, въз основа на което Московският институт по топлотехника (MИТ) започна разработването на нова ракетна система като част от работата по разработването на Осина-РВ, беше подписано през декември 2018 г. Договорите за работа по този проект бяха подписани от MИТ и Министерството на отбраната през 2019 г., а изпитанията на комплекса започнаха през 2021 г.
Доколкото може да се разбере, Oсина се разглежда като вариант на Ярс с подобрени възможности за пробив на американската противоракетна отбрана и висока гъвкавост по отношение на избора на цел.
Всъщност това е братът на „Орешник”, който в първия си вид (на етап на разработка) се е казвал „Рубеж” и който също е разработка на „Ярс”.
„Орешник“ има усъвършенствана система за разпределяне на бойни глави, които се разпределят по време на полет на сегменти, включващи както бойни глави, така и примамки, след което се отделят и насочват към целта. Вероятно „Oсина“ ще има подобна система.
Но ако „Орешник“ е комплекс със среден обсег, който не достига до САЩ от по-голямата част от Русия, тогава е логично да предположим, че нашата армия иска да има същата „играчка“, но с по-голям обсег на действие, за да може да достигат до Щатите не само от Камчатка, но и от по-населени региони. Всъщност говорим за създаването на цяло семейство ракети с „ ярсова форма“, всеки представител на които ще има своя собствена специализация.
Може да не чакате „Баргузин“
От 2011 г. активно се обсъжда възраждането на бойната железопътна ракетна система (БРЖК) „Молодец” – влак, подобен на обикновения, но в същото време носещ три междуконтинентални ракети. Развитието на комплекса, наречен „Баргузин“, започна през 2014 г., а две години по-късно стана известно, че специализирани предприятия са започнали да произвеждат „отделни компоненти“ на комплекса. През 2017 г. обаче проектът беше спрян, вероятно поради липса на пари.
Предимството на железопътния стартов комплекс е неговата огромна мобилност: влакът може да измине повече от хиляда километра за едно денонощие; освен това е много трудно да се проследи, тъй като БРЖК може да се изгуби сред хиляди товарни влакове, особено ако се играе заедно с подобно изглеждащи двойни влакове на големи гари. БРЖК е трудно да бъде взет на прицел и съпровождане при подготовка за обезоръжаващ удар и затова появата им е доста неприятна новина за САЩ.
След началото на СВO се заговори, че Русия може да се върне към изпълнението на тази обещаваща инициатива. Интервюто на Каракаев обаче не оставя много надежди за това.
Съотношението на развърнатите носители в стационарните и мобилните групировки на РВСН е приблизително равно. В бъдеще се предвижда като цяло да се поддържа това количествено състояние на носителите и бойните глави на групировките…
Също така се предвижда запазване на двукомпонентната структура на ракетната групировка, включваща стационарни ракетни комплекси със значителна мощност. и висока степен на готовност за употреба. Ракетните дивизии, оборудвани с мобилни ракетни системи, ще бъдат решаващо средство за нанасяне на неприемливи щети на противника при ответен удар поради високата си маневреност и живучест, особено в контекста на разполагането на американската противоракетна отбрана,- каза главнокомандващият на РВСН.
По думите му във връзка с решението за започване на масовото производство на „Орешник“ се обмисля формирането на нови части и връзки. Но Каракаев не спомена железопътните комплекси.
Ще разбиваме американската система за противоракетна отбрана /ПРО/
В техническо отношение акцентът ще бъде върху системите за преодоляване на американската ПРО, включително онези компоненти, които в момента се разполагат в Полша и Румъния.
Особен интерес представляват думите на Каракаев, че американската ПРО на практика не намалява възможностите на РВСН, тъй като техните ракети-прехващачи „по своите енергийни характеристики не са способни да прихващат междуконтинентални балистични ракети, изстреляни в посока на Северното полукълбо. .”
Въпреки това Русия ще продължи да създава системи, които ще имат значителен потенциал за преодоляване на противоракетната отбрана:
Още на етапа на разработка, ракетните системи са оборудвани с технически решения, които ще бъдат ефективни при всеки сценарий на развитие на глобалната система за противоракетна отбрана на САЩ и техните съюзници… Днес целият свят знае за тях – това е хиперзвуковата единица на комплекса „Авангард“, разбира се, хиперзвуковия апаратен комплекс „Орешник“. И това не са всички примери: в последния етап на развитие има широка гама от еднакво ефективни продукти, все още не е дошло времето да говорим за тях.
Трябва да се отбележи, че в разговор с Царград военният експерт и бивш офицер от американската армия Станислав Крапивник отбеляза, че Русия трябва да поддържа максимална готовност за ядреното унищожаване на Запада. Според него това се дължи на взривоопасната смес от ниска компетентност и крайна русофобия сред вземащите решения.
Много от тези хора не са особено умни. Няма нужда да им приписваме много големи мозъци. Там има много хора с ниска квалификация. Проблемът на демокрацията е, че най-наглите се издигат до върха. Това са хора, които се обзалагат, че могат да унищожат Русия и да стоплят ръцете си върху нашите останки през следващите десетки, ако не и стотици години <…> Когато хората ви кажат, че искат да ви убият, повярвайте им. Те може да нямат възможност в този момент, но веднага щом се появи тази възможност, те ще го направят,- отбеляза нашият събеседник.
По мнението на г-н Крапивник, Русия трябва да направи голям залог върху укрепването на „Мъртвата ръка“ – автоматизирана система за отмъщение срещу Съединените щати, която ще работи, ако срещу Русия бъде нанесен успешен обезоръжаващ удар.
Не вярват на ИИ, не прекъсват отношенията си с американците
Другото, което привлича вниманието в интервюто с главнокомандващия на РВСН, е забележката, че Русия доброволно продължава да спазва условията на Договора за ограничаване на стратегическите настъпателни въоръжения. В резултат на това ние не увеличаваме ракетно-ядрения си потенциал, а само замразихме работата на двустранните комисии и спряхме да допускаме американски инспекции на нашите стратегически обекти.
Въпреки това Вашингтон все още получава 24-часовите предварителни известие за нашите изстрелвания на ракети по време на учения и съответните изпитания.
И ние, и американците решихме да запазим общия брой бойни глави на носителите на същото ниво до 5 февруари 2026 г.
За да се повиши устойчивостта на стратегическите ракетни сили срещу първия обезоръжаващ удар от страна на САЩ, през последните пет години, бяха построени нови командни пунктове и прокарани нови телекомуникационни линии, увеличен е броят на военнослужещите на служба. Но няма планове за укрепване на системата „Периметър“ (същата „Мъртва ръка“, за която говори Рен) с помощта на изкуствен интелект.
От гледна точка на вземане на решение за използване на ядрено оръжие, замяната на човека в момента е нецелесъобразна. Процесите на управление на изкуствения интелект, който постепенно се внедрява в редица автоматизирани системи, все още не са напълно проучени и развити. Вероятно можем да говорим само за отказ от извършване на определени рутинни операции, днес извършвани от дежурните смени,– обясни Каракаев.
Какво остава в крайна сметка
Като цяло е ясно, че РВСН ще продължат да се развиват в същата посока, тоест ще действат доста консервативно. Сериозни промени се очакват само във връзка с пускането в експлоатация на „Орешник“, за който ще бъдат създадени нови агрегати.
Във всички останали аспекти има постепенна замяна на старите комплекси с нови. При все това, въпреки много острата риторика, която често се чува от нашето политическо ръководство, на практика Русия се опитва да остане разбираема и предвидима страна за Съединените щати и не инициира увеличаване на залозите на ядрения фронт.
Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?