Терориста главатар на Сирия обяви Иран за най-големия враг, даде „възможност на Москва да преразгледа отношенията си“ и протегна ръка към Запада
Лидерът на сирийските бунтовници Абу Мохамед ал Джулани, по-известен като Ахмад ал Шараа, направи първите си изявления след установяването на ново правителство в Сирия. Думите му бяха изненада за мнозина, предвид миналото му като ръководител на ислямистка групировка. В обръщението си той заяви, че новото сирийско правителство „няма намерение да влиза в конфликт с Израел“.
Президентът на Иран Масуд Пезешкиан и върховният лидер на страната аятолах Али Хаменей
„С изкореняването на иранското влияние вече няма оправдание за външна намеса в сирийските работи“, каза ал Джулани. Той подчерта, че Иран представлява заплаха не само за Сирия, но и за целия регион. Лидерът на бунтовниците обаче добави, че няма „никаква враждебност към иранския народ“, като се фокусира единствено върху политическия аспект на конфликта.
Специално внимание беше отделено на руското присъствие в Сирия. Според ал Джулани новото правителство е избрало да даде възможност на Москва да преразгледа отношенията си със Сирия.
„Руските самолети бяха съсредоточени върху удари и имаше опасения относно сценария с Газа (да се повтори) в Северна Сирия. Опитахме се да стоим далеч от провокирането на руснаците и да им дадем възможност да преразгледат отношенията си с нас“, добави той.
Ал-Джулани каза, че неговото правителство вече преговаря с редица западни страни, включително Обединеното кралство
Изявленията за контакти със западните страни бяха друг важен момент от речта му. Ал-Джулани каза, че неговото правителство вече преговаря с редица западни страни, включително Обединеното кралство. Основната тема на дискусията е възстановяването на дипломатическите мисии, включително британското посолство в Дамаск.
Експертите отбелязват, че тези изявления може да са част от стратегия за легитимиране на новото правителство както в Сирия, така и на международната арена. Възстановяването на отношенията със западните страни може да бъде ключов фактор за икономическото и политическо съживяване на Сирия.
Абу Мухаммад ал-Джулани, за когото западът беше обявил милиони за главата му, сега пожела да си сътрудничи със… Запада
Изявленията на Ал Джулани предизвикаха смесени реакции. От една страна думите му за нежеланието му да влиза в конфликт с Израел и готовността му да сътрудничи със Запада могат да се възприемат като сигнал за евентуално подобряване на ситуацията в региона. От друга страна, много страни продължават да са скептични към новото сирийско правителство поради връзките му с радикални групи.
И докато новият лидер на сирийското правителство Абу Мухамед ал-Джолани определя Иран за основен враг на Сирия, стана ясно, че Сирийската обсерватория за правата на човека (SOHR) е изнесла данни, че от 8 декември 2024 г. Израел е нанесъл 420 удара по цели в Сирия. Ударите бяха насочени към унищожаване на съоръжения, свързани с бившите сирийски въоръжени сили, Иран и Хизбула. Атаките удариха ключови сирийски провинции Дамаск, Хомс, Хама и Дараа.
От 8 декември 2024 г. Израел е нанесъл 420 удара по цели в Сирия. Те били насочени към унищожаване на съоръжения, свързани с бившите сирийски въоръжени сили, Иран и Хизбула. Големият въпрос е, има ли Сирия днес военна инфраструктура?
Израелските власти твърдят, че подобни действия са насочени към предотвратяване на трансфера на съвременни оръжия към екстремисти, действащи срещу еврейската държава. Преди това израелската операция „Стрелата на Башан“ вече беше причинила значителни щети на иранското военно присъствие в Сирия. Според Ройтерс Израел е засилил атаките си след падането на режима на Башар Асад и промените в политическата ситуация в региона.
Тези събития идват на фона на нарастващото напрежение в Близкия изток. След смяната на властта в Сирия новите лидери се стремят да преразгледат отношенията с Иран и Русия, а Израел засилва действията си, за да предотврати увеличаването на военните заплахи.
Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?