Правителството на Русия одобри стратегия за развитие на безпилотната авиация в страната до 2030 г., през което време в страната трябва да се появи нов отрасъл на икономиката, свързан с използването на граждански дронове, съобщиха от пресслужбата на кабинета.
„В основата на формирането на индустрията може да бъде вече съществуващият опит в използването на безпилотни летателни системи. Те вече се използват, например, за проверка на състоянието на електрическите мрежи. Използването на дронове намали времето за такива проверки пет пъти“, се казва в прессъобщението.
Документът идентифицира пет основни направления за развитие на индустрията:
Стимулиране на търсенето на произведени в Русия безпилотни летателни системи.
Разработване и масово производство на системи, създаване на големи производствени центрове за въвеждане на нови технологии;
Развитие на инфраструктурата, изграждане на летища, хеликоптери и пристанища за дронове;
Обучение на персонала;
Основни и перспективни изследвания.
Авторите на стратегията признават, че в бъдеще ще се появи такова направление като „транспортиране на хора“. Това изисква: оптимизиране на регулаторната рамка, нарастващ интерес на разработчиците и производителите към развитието на супериновативни технологии, готовност на обществото за роботизация и перспективна въздушна мобилност.
Освен това правителството вече завършва работата по създаването на национален проект за развитие на безпилотни системи. Той ще се превърне в основен управленски механизъм за изпълнение на одобрената стратегия.
„Най-голям потенциал за използване на дронове има в селското стопанство, строителния надзор, създаването и актуализирането на геопространствени бази данни и доставката на стоки в труднодостъпни райони“, допълват от пресслужбата.
Общият обем на пазара на безпилотни авиационни системи в Русия тази година ще надхвърли 50 милиарда рубли.
Според първия заместник-ръководител на Министерството на промишлеността и търговията Василий Осмаков делът на домашните дронове в Русия трябва да нарасне от сегашните 22% до 70% до 2030 г. и като цяло страната възнамерява да постигне технологичен суверенитет в тяхното производство.