ВОЙНА
Стратегията „Drang nach Osten“
С вас сме свидетели на велико събитие. И не сме го отбелязали. Просто, защото цялата картина е разбита на парченца от пъзела и разтегната във времето. Гледаме и не виждаме.
Много често, особено напоследък, се говори за война със Запада. Но поради това, че в нас са вградени образите на предишните войни, ние не можем по никакъв начин да си представим как протича тази нова война.
Ще се опитам да представя пред читателите парченцата от пъзела в цялостна картина, като историк, гледащ в миналото. Без излишни детайли.
Предистория
Ще започнем с 1998 година. Преди 24 години. Русия е в руини. Първата Чеченска война е фактически изгубена, икономиката е в разпад, страната се ограбва. Има сепаратистки настроения и страната е на крачка от това да се разпадне на няколко части. Изглежда сякаш само още една стъпка и всичко ще свърши. И САЩ започват втората Чеченска война с дел да доубият Русия.
Но неочаквано вместо безволевия Елцин, президент става Владимир Путин. И трудно, но все пак успява да спечели втората чеченска война.
Помните ли знаменитето „Кой сте вие, мистър Путин“? Появата на Путин на политическата сцена стана напълно неочаквано.
За сериозните анализатори на дълбоката държава беше ясно, че моментът е изпуснат и е нужна сериозна подготовка и сигурен план, който да унищожи Русия. Нужен беше нов глобален поход на Изток и той започна.
Стратегическата цел
Основната цел на тази нова, готвеща се война, беше пълното и безусловно доминиране на САЩ на световната сцена с едновременното доубивание и разчленяване, на главния, вече почти победен, геополитически противник – Русия.
Замисъл
Общият замисъл беше следният – да се създадат три огнища на военни действия в Русия с едновременен удар върху икономиката, блокиране на търговията с петрол и газ, откъсване от световната икономика и взрив отвътре поради вътрешни протести.
Три центъра на военни действия – западен, кавказки, средноазиатски.
Фази
Засега ще очертая фазите като цяло, след което всяка ще бъде разгледана по-подробно.
1. GWOT – Внедряване 2001-2010 (9 години)
Падането на кулите близнаци може да се счита за началото на войната. Съединените щати получиха правна причина за ограничаване на гражданските свободи в страната и легитимиране на причината за стъпването си на евразийския континент – концепцията за Глобалната война срещу тероризма (GWOT).
Започна подготовката на плана, прехвърлянето на войски и подготовката на три предмостия, европейско A, кавказко B и централноазиатско C
А. Включване на Украйна в сферата на НАТО. Оранжевата революция 2004 г
Б. 2003 г. Грузински преврат, Операция „панкинско дефиле“ в Грузия. Нахлуването в Ирак 2003 г.
C. Нахлуване в Афганистан 2001 г., операция във Вазиристан, опит за преврат в Киргизстан 2005 г., опит за преврат в Туркменистан 2002 г.
Навлизане и операции в Северна Африка и Африканския рог и Филипините като подготовка за контрола на проливите и енергийните потоци към Европа и подготовка за следващата фаза.
Русия в този момент беше изключително слаба. По това време тя тъкмо се отдалечаваше от втората чеченска война и Путин започна вътрешна борба за власт със седмобанкерщината. Следователно ответните мерки бяха само под формата на помощ от специалните служби, за да се предотвратят преврати в бившите републики.
През 2007 г. Путин, разбирайки целия план и разбирайки последствията и целта на избухването на войната, произнесе известната си Мюнхенска реч. Това бе заявлението, че Русия ще бори в тази война.
2. Арабска пролет – Хаотизация 2010-2013 (3 години)
В самия край на първата фаза, не разбирайки общия план и щастлив, че е „назначен за любима жена“, Саакашвили направи грешка, която се отрази на цялата стратегия. Той напада Южна Осетия през 2008 г., без да изчака разработването на глобален план. Опитвайки се да реши проблемите си на тактическо ниво, той даде шанс на Русия.
Русия мигновено се възползва от това и сведе до нищо плацдарма в Кавказ, унищожавайки всички предварителни усилия на Съединените щати.
Съединените щати започнаха втория етап – Арабската пролет.
Бунтове с различна интензивност и смяна на правителства започнаха в следните държави:
Тунис, Египет, Йемен, Либия, Сирия, Бахрейн, Алжир, Ирак, Йордания, Мароко, Оман, Кувейт, Ливан, Мавритания, Саудитска Арабия, Судан, Джибути, Западна Сахара.
3. ИДИЛ – Експанзия 2013-2014 (2 години)
За да възстановят изгубения плацдарм, САЩ засилиха създаването и разширяването на ИДИЛ, като основна ударна сила на бъдещия плацдарм. Започвайки да ги помпат с маргинални и радикални мюсюлмански младежи от страните от „арабската пролет“.
Задачата беше да се унищожи Сирия и разрастването на ИДИЛ в Ирак и отчасти Афганистан.
4. Преврати (2014-2018)
През 2014 г., едновременно със създаването на ИДИЛ, САЩ навлязоха в активната фаза. Но Русия вече беше относително готова да се противопостави на плана.
Задачи на този етап
– активиране на западния плацдарм А. Въвличане на Русия в пълномащабен конфликт.
– преврат в Турция за създаване на коридор за ИДИЛ към Кавказ.
– подготовка на революцията в Армения
– активизиране на кавказкия плацдарм.
– спад на цените на петрола, прекъсване на технологичните вериги с Украйна
– вътрешни вълнения в Русия по време на изборния период.
През 2014 г. преврат в Украйна и началото на горещата фаза.
От този момент Русия започна активна фаза на противопоставяне. След като военно-политическото ръководство на Русия разбра целия план, щеше да бъде голяма грешка да се включи изцяло и да започне война в Украйна, тъй като това беше целта на Съединените щати и те биха активирали кавказките и централноазиатските плацдарми. Освен това започнаха бунтове в Русия и проблеми в икономиката.
Путин постъпи неочаквано и много ефективно. Беше превзет Крим, което предизвика прилив на патриотизъм и позволи да се намали вълната от протести, бяха създадени републики, които поеха върху себе си основната тежест на войната. И също така през 2015 г. бяха изпратени войски в Сирия.
Това даде възможност да се замрази западната опора и да започне борбата за Турция.
САЩ се опитаха да вбият клин в турско-руските отношения (свалиха руски самолет), преди да организират преврат в Турция през 2016 г. Но не успяха. Русия спаси Ердоган и помогна за предотвратяването на преврата.
В рамките на три години плацдармът на ИДИЛ като цяло беше неутрализиран. Единственото нещо, което САЩ успяха от всички задачи, бе идването на Пашинян на власт в Армения. Слаб остатък от най-мощният плацдарм.
5. Атака – Война (2017-2018)
Всъщност до 2018 г. планът вече беше труден за изпълнение и сроковете му бяха изместени. До 2018 г. Русия трябваше да бъде победена и до този момент имаше оперативна пауза. И като първи знак – кризата в САЩ през 2018 г.
В сравнение с началото през 1998 г., през това време (20 години) Китай направи огромна крачка напред и започна да се превръща в истински световен играч.
Първото военно сътрудничество и операция беше извършено от Русия и Китай в Мианмар, като смениха властта там и получиха достъп до Индийския океан, което изравни усилията на САЩ да поемат контрола над Филипините.
Отбрана и контранастъпление
След като наруши първоначалния план, Русия премина към активна опозиция след 2018 г.
На първо място, те започнаха да доочистват кавказкия плацдарм.
Турция довършва кюрдите като съюзник на САЩ. Азербайджан, в резултат и под контрола на Русия, постави Армения под контрол.
САЩ бяха принудени да ликвидират централноазиатския плацдарм, тъй като той загуби смисъла си. Имаше изтегляне на войски от Афганистан. Асад се задържа в Сирия и започна да възстановява връзките със страните от региона.
Битката премина над Ирак. Иран и Пакистан. Но това вече са „останките от предишния лукс“. И Русия, и Китай очевидно ще работят в този регион, просто има по-важни задачи за днес и Русия маневрира със своите сили между тези три плацдарма, унищожавайки ги.
Освен това засега се появяват първите опити чрез ЧВК за „влизане в територията, окупирана от противника“ в Северна Африка и засега това са успешни опити.
Леговището на звяра
Всъщност последното предмостие остана от първоначалния план. Руското военно-политическо ръководство реши да използва добър момент в икономиката и дипломацията не само за да унищожи този плацдарм, но и да нанесе сериозно поражение на врага.
Всъщност, под натиска на ситуацията в световната икономика, Съединените щати трябваше спешно да „изядат някого“. С Русия не стана. Съответно задачите на този етап за САЩ
– да нанасят максимални щети на Русия с помощта на Украйна, въпреки че те разбират, че вече е невъзможно да победят.
– да „изяждат“ Европа.
Тази фаза е в ход в момента.
Русия вижда като своя задача да не пречи на САЩ да унищожат Европа. И плавно да почисти Евразийския континент от присъствието на Съединените щати.
Стига обстановката да е благоприятна.
Заключение
Жителите в Русия дори не забелязаха, че всъщност има нападение и война срещу Русия. Военно-политическото ръководство на Русия успя да маневрира точно и да елиминира заплахите още преди да са възникнали на руска територия.
Повече от 20 години на световния борд се води сложна война, а някои се съмняват, че няма да се справим с Украйна.
Разбира се, Украйна днес е най-мощният плацдарм, но през 1999 г. беше направен извод, който е актуален и сега – невъзможно е да се победи Русия, като се атакува от едно плацдарм / посока. Стратегически невъзможно.
Това е много схематично и кратко описание, направено, за да предостави връзка към тази бележка, когато някой задава въпроси за това как Русия се бори на глобалната дъска, каква е стратегията (тъй като някои хора смятат, че няма стратегия).
Въпроси и подробности могат да бъдат обсъдени в коментарите.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ