ПОЛИТИКА
Сделката за Брекзит – кой какво отстъпи
Главният преговарящ на Европейския съюз за Брекзит Мишел Барние заяви, че сделката за излизането на Великобритания от блока е „справедлив и разумен“ резултат след дни на интензивни преговори. И ЕС, и Обединеното кралство направиха стъпки, за да се стигне до компромисната сделка, но всъщност Лондон е този, който трябваше да направи по-радикални отстъпки.
Окончателното споразумение се различава по много ключови аспекти от „крайната оферта“, представена от премиера Борис Джонсън на конгреса на неговата Консервативна партия. Тези отстъпки може да имат висока цена, когато в събота се стигне до необходимостта сделката да получи одобрението на демократичната Юнионистка партия и на твърдолинейните привърженици на Брекзит сред торите.
„Политико“ представя ключовите елементи на сделката, анализ кой е отстъпил и обобщение какво следва.
Митници
За митниците двете страни се съгласиха Северна Ирландия официално да бъде част от британската митническа територия, което значи да прилага митата на Обединеното кралство и да може да участва в бъдещи британски търговски сделки. В същото време обаче митническата граница между ЕС и Великобритания ще бъде разположена в Ирландско море, тоест де факто Северна Ирландия ще следва европейските митнически правила.
Всичко, което е важно да знаете за:Преговорите за Брекзит (774)
Британските митнически власти ще проверяват стоки на британските пристанища, преди те да влязат в Северна Ирландия. Тези стоки ще може да минават без плащане на мита, ако тяхната крайна дестинация е Северна Ирландия и след това „няма риск те да навлязат в единния пазар“, каза Барние пред репортери в четвъртък. „Но за стоките, за които има риск да влязат в единния пазар, британските власти ще прилагат митата на ЕС“, добави той.
Критерият за определяне на този риск ще бъде изработен по време на преходния период от съвместна комисия, взимайки предвид специфики като данък добавена стойност. Съвместната комисия освен това ще определи изключения като рибарските плавателни съдове от Северна Ирландия, който плават под британски флаг и които няма да трябва да плащат мита, когато продават улова си в ЕС.
© Reuters
Борис Джонсън и Жан-Клод Юнкер
Основното предимство на това решение е, че няма да има проверки по сухопътната граница между Северна Ирландия и Република Ирландия. Северноирландските компании и фермери ще следват митническите и регулаторни правила на ЕС, което значи, че продукти от Северна Ирландия ще могат да пресичат границата, без да трябва да минават през каквито и да било проверки.
Има обаче няколко неизяснени въпроса. Бернд Ланге, председател на комисията по търговия в Европейския парламент, изтъкна, че отговорността за митническите проверки ще е изцяло на британските власти, и постави под въпрос дали те имат достатъчно средства и воля за добра проверка на продуктите.
В сравнение с първоначалната британска позиция, която предвиждаше митнически проверки в Ирландия (макар не на самата граница), Великобритания отстъпи и прие предложението за „предпазен механизъм само за Северна Ирландия“, който ЕС предложи през февруари 2018 г. Това е значителна отстъпка, защото преди Джонсън категорично отхвърляше каквато и да митническа граница в Ирландско море. И все пак фактът, че Северна Ирландия не остава изцяло в европейската митническа територия, а ще може да участва в бъдещи търговски сделки на Обединеното кралство, е нещо, което Джонсън може да представи като победа у дома.
Демократично съгласие
Новите търговски разпоредби ще влязат в сила незабавно след края на преходния период след Брекзит, който ще приключи през декември 2020 г. без вот за съгласие в Северна Ирландия. След четири години обаче Северна Ирландия ще има думата.
Парламентът на провинцията ще проведе вот в рамките на два месеца преди да свърши този четиримесечен период, по въпроса дали да продължи да прилага разпоредбите или не. Ако се съгласи с обикновено мнозинство, търговските правила ще се прилагат за още четири години. Ако правилата спечелят „междуобщностна“ подкрепа в парламента, ще се прилагат за още осем години. Тази подкрепа значи не само обикновено мнозинство сред всички членове, но мнозинство сред партиите от всяка страна на разделението между републиканци и юнионисти, или подкрепа на 60% от членовете, включваща 40% от всяка страна.
Ако вотът за удължаване обаче не събере дори и обикновено мнозинство, новите търговски правила ще се прилагат за само още две години. През този период съвместната комисия ще трябва да изготви нова система, за да запази границата отворена, защитавайки единния пазар.
© Reuters
Тези нови договорки нямат нищо общо с предложеното от предишното правителство на Тереза Мей. Подробен механизъм за съгласие бе за пръв път формулиран в предложенията на Джонсън, изпратени до председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в началото на октомври.
Тогава той предложи северноирландският парламент да може да гласува за търговските разпоредби, преди те дори да влязат в сила, и след това да има гласувания на всеки четири години. Ако членовете на регионалния парламент отхвърлеха плана от самото начало, той дори нямаше да влезе в сила, а ако го отхвърлеха на по-късен етап, щяха да се върнат съществуващите правила.
Джонсън се отказа от предложението си, че трябва да има първоначален вот за влизането на правилата в сила. ЕС успя да вкара по-силни защити за ситуацията, в която споразумението бива отхвърлено след четири години. Основните губещи са северноирландските юнионисти, които искат право на вето и в момента отказват да подкрепят сделката,
Бъдещите отношения
Въпреки целия шум през последните дни и седмици, че британските преговарящи искали радикално различна политическа декларация (документът, определящ амбициите за бъдещите отношения), забележително е колко малко е променена тя. Новата версия има 141 клаузи – само с шест по-малко от първоначално договорената от Тереза Мей през ноември 2018 г. Някои от промените са само за да бъде в съответствие със споразумението за оттеглянето, например премахване на разпоредби за северноирландския предпазен механизъм.
Дори и до четвъртък дипломати от ЕС твърдяха, че британците искат политическата декларация да се основава само на споразумение за свободна търговия, което не се оказа така. Например клаузите за бъдещо сътрудничество с европейските агенции за лекарствата, авиацията и химикалите са идентични. А клаузата, че Съдът на ЕС ще бъде крайният арбитър в спорове, засягащи еврозаконодателство, все още е там. Непокътната е и частта за сътрудничество в областта на сигурността, която Лондон искаше да промени.
© Reuters
Борис Джонсън и Еманюел Макрон
Голямата промяна е в т.нар. разпоредби за равни условия. На срещи с дипломати през последните седмици Барние многократно говори за опасността Великобритания да се превърне в силен конкурент на прага на Европа.
Крайният текст включва подсилена клауза, която запазва първоначалния ангажимент за „отворена и честна конкуренция, включваща силни ангажименти за гарантиране на равни условия“. Тя стига по-далеч: „Предвид географската близост на Съюза и на Обединеното кралство и икономическата взаимозависимост бъдещите отношения трябва да гарантират открита и честна конкуренция, включваща силни ангажименти за гарантиране на равни условия.“ В обхвата влизат въпроси като държавна помощ, конкуренция, социални стандарти и стандарти за околната среда и данъци.
„Точният характер на ангажиментите трябва да е съизмерим с обхвата и дълбочината на бъдещите отношения и икономическата свързаност на страните“. С други думи – колкото повече Великобритания се отклонява, толкова по-малко задоволителна търговска сделка ще получи.
„Гардиън“ отбелязва, че частта от политическата декларация, според която Великобритания ще обмисли хармонизиране с правилата на съюза в уместни области в бъдещи търговски разговори е премахната.
Данък добавена стойност
Как данък добавена стойност (ДДС) ще се прилага в Северна Ирландия бе след последните неуредени въпроси в преговорите за сделката. Според сегашното еврозаконодателство всяка държава членка трябва да има ставка на ДДС от поне 15%.
Във Великобритания стандартната ставка на ДДС е 20%, като има намалена ставка от 5%, която се прилага за някои стоки, и пълно освобождаване за стоки като детски дрехи, зеленчуци и плодове. В Ирландия обаче стандартната ставка на ДДС е 23% с намалени ставки от 13.5% и 9% за някои стоки.
По време на преговорите за Брекзит ЕС бе обезпокоен, че Великобритания може да прилага ДДС ставки за стоки в Северна Ирландия, които да са по-ниски от тези в Република Ирландия, подкопавайки единния пазар.
Според северноирландския протокол правилата на ЕС и за ДДС и акцизи ще се прилагат в Северна Ирландия, като Великобритания ще отговаря за тяхното събиране. Приходите от облагаемите транзакции в Северна Ирландия ще остават за Великобритания, вместо да бъдат прехвърляни за ЕС.
Великобритания освен това ще може да прилага изключения от ДДС и намалени ставки в Северна Ирландия, ако те се прилагат и в Ирландия. Всички опасения по тези въпроси ще се обсъждат от съвместната комисия, която ще може да преразглежда начина на прилагане на този член.
ЕС и Великобритания се договориха и за обмен на информация за борба с измамите.
Сделката включва компромис и от двете страни. Демократичната юнионистка партия бе против Северна Ирландия да се третира различно от останалата част на Великобритания. Условията на северноирландския протокол позволяват на британското правителство да определя ставки на ДДС и изключения в Северна Ирландия, които да са в съответствие с тези в останалата част на страната, ако не са по-ниски от тези в Република Ирландия.
Какво следва?
Британският парламент трябва да проведе гласуване за сделката в събота. Ако тя бъде отхвърлена, Джонсън вероятно ще трябва да поиска отсрочка от ЕС, както го задължава наскоро прието законодателство, целящо да се избегне Брекзит без сделка.
Ако споразумението бъде прието от двете камари на парламента в Лондон, Европейският парламент ще е следващият, който ще трябва да го одобри.
Идната седмица има пленарно заседание, но ратификацията във Великобритания може още да не е завършила дори и при най-добрия сценарий. Следващата възможност за одобрение ще е на пленарното заседание на европарламента през ноември, но това ще изисква отново отсрочка.