Призна си! Ето с кой наш управник е разговарял Чавушоглу за вероизповеданията: „Бях зверски учудена“…
Външният министър Екатерина Захариева призна пред Би ти ви, че през декември е имала разговор с Чавушоглу, но „външни министри се чуват твърде често“, самата тя била „зверски учудена“ и „ако той го е приел за натиск, аз не съм“.
Тогава е станало дума и за въпросните промени в Закона за вероизповеданията.
Напротив – при въпросния телефонен разговор, тя опонирала на турския дипломат № 1, който твърдял, че новият закон е насочен срещу мюсюлманското вероизповедание и противоречи на правата на човека. Защото недоволство от него изразили и БПЦ, и католическата деноминация у нас.
„За съжаление не го правят за първи път – очевидно започва да става система“, каза Захариева. Тя напомни, че миналата година трябвало да реагират на думи на Ердоган – пак преди избори на югоизток.
Основният й акцент и тази сутрин бе, че Чавушоглу прави изказването си на предизборен митинг, за да „стегне редиците“ на мюсюлманското население преди утрешния местен вот.
Тя напомни, че речта на дипломата, когото иначе много уважавала, е в район, в който има доста изселници, а – по нейна информация – и силна опозиция. Целта била „очевидно да вдвърди мюсюлманските избиратели, които са по-религиозни“.
„Той вчера премиерът и друго каза – ние, ако почнем да втвърдяваме тона?! Много ще е популярно преди изборите да говорим за Турция, за Република Северна Македония… Не го правим. Защото ще има ден първи след изборите.“
Тя дори апелира към български политици – да не залитат по новия тренд – религията да се използва в правенето на политика.
„В целия свят започва да се използва религията като част от политиката. Замисляте ли се колко е опасно това – в България живееем в мир и разбирателство и дори не се замисляте вашият приятел от какво вероизповедание е… Вие замисляте ли се“, обърна се министърката към водещата.
Тя отговори и на въпрос какви ще са реакциите на българската държава: „Нека да изчакаме понеделник, нека да видим – като минат изборите, дали няма да размислят. За мен най-лесното би било Турция да се извини.
Ние сме от не многото все още държави членки на ЕС, които считат, че ще бъде лошо и за ЕС Турция да прекрати преговорите – да прекрати де факто реформите, които тези преговори изискват. Ние сме ги подкрепили и в ЕП.“
На въпрос скандал ли е ставащото, тя каза, че има „със сигурност дипломатическо напрежение“. Но чак пък да извикаме българския посланик или да отпратим техните дипломати….
Разбира се, че ни е неприятно, разбира се, че сме ядосани – отоншенията с Турция трябва да се развиват на равнопоставена, добросъседска основа – на база на външна политика. Ще видим в понеделник – да се огледат.
Нека сега пък ние да сме разумни.
Турция е най-големият ни съсед, един от най-големите икономически партньори – сега, да късаме дипломатически отношения с Турция… С обявяване на пресона нон грата – е твърде крайна мярка. Така че не сме обмисляли такава мярка – за обявяване на персона нон грата. Ще обмислим дали да извикаме посланик Нейнски.
Тя напомни, че бизнесът върви – че турският турист обича българските ски, а българският – техните летни курорти.